HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 5:04 pm

Ε μα τους άγιους ούλους, δεν πρόκειται να ξαναπεράσω από δημόσιο ΚΤΕΟ. Και θέλω να το πω και να το μάθουν και άλλοι.

Μου έλεγαν για τα ιδιωτικά κι εγώ εκεί, πιστή στις δημόσιες υπηρεσίες. Να κάνω ένα μικρό ταξιδάκι μέχρι να φτάσω στο ΚΤΕΟ που ανήκω. Να τρέχω για χίλια χαρτιά και παράβολα και να περιμένω ουρές ατελείωτες. Να μένω μετά κάτω από τον ήλιο άλλες ώρες αμέτρητες και μέσα στο καυτό αμάξι... Και πάτα φρένο και άναψε φώτα και κείνο και το άλλο.

Σήμερα όμως και χωρίς καν να το έχω προγραμματίσει τα πράγματα ήρθαν αλλιώς...

Ξύπνησα μαχμουρλίδικα και ψιλοπτώμα από τη χτεσινή ταλαιπωρία... εμ 200 χλμ και κάτι μου πήγαν οι χτεσινές υποχρεώσεις... Μπάνιο στους Αγίους Θεοδώρους ώρα 9 το πρωί... Βάλε με νου τι ώρα ξύπνησα για να είμαι εκεί στις 9 και να αποφύγω όλη τη γκρίνια πως ξενυχτώ στο ίντερνετ και δεν την πηγαίνω στην ώρα της για μπάνιο...

Μεσημέρι και με τον καύσωνα να δίνει ρέστα επιστροφή στο σπίτι και μαγείρεμα του μόσχου και ας μην ήταν και σιτευτός. Χρονιάρα μέρα, να μυρίσει το σπίτι κρεάσι που έλεγε και η γιαγιά μου...

Και μετά αγώνας ολόκληρος να βρω πού πέφτει το νεκροταφείο... Ή μάλλον πώς πάνε εκεί. Και ναι μεν τα καταφέραμε, αλλά το νεκροταφείο κλειστό. Δε βαριέσαι. Εμείς το τάμα μας το κάναμε. Πήγαμε ως εκεί να του πούμε μέρα που ήταν πως τον θυμόμαστε...

Το βράδυ ταβερνάκι με τα γεροντάκια μου. Να νιώσουν κι εκείνα λίγο διαφορετικά μέρα που ήταν.

Να μην ξυπνήσω πτώμα; Ξύπνησα. Και χουζούρευα στο ίντερνετ μέχρι που χτύπησε το τηλέφωνο. Τι θα γίνει πια με το ΚΤΕΟ; Πότε θα περάσεις; Θέλουμε να ξέρουμε για να κανονίσουμε το πρόγραμμά μας!

Ουφ πια. Βαρέθηκα ετούτο το καλοκαίρι με τόσο πρόγραμμα...

Αλλά και το ΚΤΕΟ να μην το περάσω; Αυτό δε γίνεται, ε;

Ώρα δύο και είπα τουλάχιστον να πεταχτώ από το συνεργείο να κανονίσω ραντεβού ή ό,τι άλλο θα με συμβούλευαν.

Άντε να μου βγάλουν και τα αμορτισέρ για άλλαγμα και να τρέχω Περιστέρι... Είναι και το τραμ βλέπεις, όσο και να τα προσέξεις τα ρημάδια... μπαμ μπουμ κάθε μέρα, κόσκινο γίνονται.

Η τύχη όμως μου χαμογέλασε. Επιτόπου έριξαν ματιά και το συμπέρασμα άψογο. Έτοιμη μου λένε για ΚΤΕΟ.

Κι ευτυχώς μου κατέβηκε η φαεινή ιδέα να ρωτήσω μπας και ξέραν κανένα ιδιωτικό στα πέριξ. Αμέ μου λένε. Αμφιθέας, πίσω από το Μαρινόπουλο. Περνάς την υπόγεια διάβαση της Συγγρού και πιάνεις Αμφιθέας. Βρίσκεις στο δεξί σου χέρι τον Μαρινόπουλο. Και ένα τετράγωνο παρακάτω βλέπεις το ταμπελάκι για το ΚΤΕΟ.

Στο δρόμο μου ήταν, είπα να μη χάσω την ευκαιρία να δοκιμάσω πόσο τυχερή είναι η μέρα μου. Η ώρα μόλις είχε περάσει από τρεις.

Σε δέκα λεπτά ήμουν εκεί. Και δεν πίστευα στα μάτια μου. Πώς το ίδιο πράγμα που μου προκαλούσε στομαχικό ίλιγγο στο παρελθόν, μπορούσε να γίνει μια θεσπέσια εμπειρία.

Ο χώρος πολυτελέστατος και πεντακάθαρος. Μοσχοβολούσε πάστρα και ευγένεια... Ξενοδοχείο παιδί μου, όχι θου Κύριε φυλακή τω στόματί μου που ήξερα.

Ένας κούκλος με φρεσκοσιδερωμένη φόρμα με πλησίασε. Τι θέλετε, παρακαλώ;

Όπα, και πληθυντικός!!!!!! Και παρακαλώ από πάνω!!!!! Βρε μπας και δεν είμαι σε ΚΤΕΟ;

Να λέω, ξέρετε, μου είπαν ότι εδώ μπορώ να περάσω ΚΤΕΟ. Πού πρέπει να κλείσω ραντεβού;

Δε χρειάζεται μου λέει. Δώστε μου τα κλειδιά και περάστε στη Γραμματεία.

Δηλαδή του λέω εσείς θα το βάλετε μέσα για τον έλεγχο; (απίστευτο!!!)

Φυσικά μου απαντάει με ένα φαρδύ χαμόγελο. Εσείς δε χρειάζεται να κάνετε τίποτε.

Γυρίζω να μπω στη γραμματεία. Γκαζόν λουλούδια και τραπεζάκι έξω στη σκιά για τους καπνίζοντες. Μέσα; Κλιματισμός στο φουλ και μια αίθουσα σαν αεροδρόμιο. Καναπέδες δερμάτινοι, τηλεόραση, περιοδικά, καραμελίτσες, περιποιημένες γλαστρούλες... Και μπροστά μια τεράστια τζαμαρία να παρακολουθείς το αμαξάκι σου...

Ούτε μισή ώρα η αναμονή. Απαραίτητα δικαιολογητικά η άδεια του αυτοκινήτου, η ταυτότητα και το χαρτί από το προηγούμενο ΚΤΕΟ.

Κόστος; 48 ευρώ.

Μωρέ και 148 θα έδινα. Πληρώνεται με τίποτα το να γλιτώσεις την απίθανη ταλαιπωρία που ως τώρα ήξερα ότι σημαίνει ΚΤΕΟ;

Σε μισή ωρίτσα που λέτε νάτος πάλι ο κούκλος ευγενέστατος. Σε δύο χρόνια το επόμενο! Θα σας πάρουμε κι εμείς τηλέφωνο να σας το θυμίσουμε. Να πάτε στο καλό...

Τσιμπιόμουν για να δω αν το ζούσα αληθινά όλο αυτό ή το έβλεπα σε ένα τρελό μου όνειρο... Και όμως αλήθεια ήταν. Και το αμαξάκι μου είχε πια ένα ροζ αυτοκολλητάκι για το 2011!!!

Εγώ να ξαναπατήσω σε δημόσιο ΚΤΕΟ; Απαπαπαπαπαπααππαπαπαπαππαπα!

Το κλου της υπόθεσης; Η κοπελιά που εντόπισα να δουλεύει στον τεχνικό έλεγχο. Με τη φορμίτσα της, άψογη. Φυσικά πήγα και της έδωσα συγχαρητήρια. Και μόνο για χάρη της δε θα άλλαζα το ΚΤΕΟ αυτό με κανένα άλλο.

ΚΟΜΒΟΣ λέγεται. Αργότερα θα σας δώσω και πλήρη στοιχεία για όσους άλλους ενδιαφέρονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 5:52 pm

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Kteo_f12

Γενική άποψη του ιδιωτικού ΚΤΕΟ ΚΟΜΒΟΣ

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Kteo_k11


http://www.ikteokomvos.gr/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 5:55 pm

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Kteo_x11

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 5:58 pm

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Kteo_f13


Κρίμα που στη φωτογραφία του προσπέκτους δεν υπάρχουν και τα δύο ευγενέστατα κορίτσια της γραμματείας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 6:02 pm

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Kteo_d11
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Βοιάτης


Αριθμός μηνυμάτων : 295
Registration date : 03/06/2009

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 8:00 pm

Καλά βρε τώρα το πήρες είδηση.

Κάτι άλλοι το δημόσιο το έχουν κόψει απο χρόνια.

Φυσικά μέσα στα 48 ήταν και το αναψυκτικό ή ο
καφές, που προσέφεραν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 8:40 pm

α, όχι...

Καφέ ή αναψυκτικό δε μου πρόσφεραν...

Και το εκτίμησα γιατί αλλιώς όπως λες θα το υπολόγιζαν στην τιμή.

Υπήρχαν βεβαίως καραμελίτσες για να μας γλυκάνουν και κάπου πήρε το μάτι μου ένα ψυγείο να το πω; από αυτά ίσως που ρίχνεις κάποιο κέρμα και σου δίνει καφέ ή αναψυκτικό. Δεν παίρνω και όρκο, αυτή την εντύπωση σχημάτισα αλλά δε σηκώθηκα να ερευνήσω τι ακριβώς ήταν. Ούτε καν για τσιγάρο δε βγήκα. Ήταν τόσο όμορφα που δε μου χρειαζόταν τίποτε άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Βοιάτης


Αριθμός μηνυμάτων : 295
Registration date : 03/06/2009

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27, 2009 9:30 pm

Τελικά στην επαρχία είμαστε ποιο προχωρημένοι.

40 ευρώ και στο κυλικείο η κοπέλα σε σερβίρει
καφέ ή αναψυκτικό.
Εννοείται ότι δεν υπάρχει ταμειακή μηχανή
και δεν πληρώνεις τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θαλασσινή
Δόκιμος
Δόκιμος



Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ηλικία : 55
Registration date : 04/12/2007

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28, 2009 1:22 pm

Έτσι είναι , πήγα κι εγώ πριν λίγο καιρό και πράγματι νιώθεις άλλιώς, άμα έχεις περάσει την άλλη ταλαιπωρία , και να το βάζεις μόνος σου και να ουρά και να χαρτούρα!
Αυτή είναι η ουσία δυστυχώς , σε ταλαιπωρούν μέχρι να σιχτιρίσεις και μετά έρχεται ο ιδιώτης μια μέρα που είσαι π΄τωμα και σε πάιρνει στα πουπουλα και λές ας πάει ακι το παλιάμπελο.
Πάντω κακά τα ψέματα αξίζει το ιδιωτικό Κτεο , τους όμορφους μάλλον τους επιλέγουν !!! για αυτα τα πόστα. εκει που πηγα εγω είχε κορίτσι που έκανε τον ελεγχο.
Αμε!! Με το σεις και το σας όχι με την μουτράκλα μέχρι το γόνατο να σου λένε με το ζόρι μια κουβέντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.marinerosolitario.blogspot.com/
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Βοιάτης


Αριθμός μηνυμάτων : 295
Registration date : 03/06/2009

Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ   Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28, 2009 2:14 pm

Τα άλλα υποφέρονται, εννοώ στα δημόσια, αλλά το
ύφος και το πνεύμα Ιεράς Εξέτασης είναι το κάτι άλλο.

Έχεις την εντύπωση ότι απο το μικροσκόπιο δεν περναέι
μόνο το αυτοκίνητο σου, μα και εσύ ολάκερος.
Και τυπολάτρες!
2,5 σου λέει το καυσαέριο. Έδειξε το όργανο 2,6, είσαι
κομένος για τον άλλο μήνα.
Τι να μην κάνουν σωστά τη δουλειά τους οι άνθρωποι;

Βέβαια όλα αυτά είναι μεταβατική κατάσταση.
Σε κάποιο χρόνο που δεν θα υπάρχουν δημόσια, οι
όμορφοι - οι όμορφες, καθώς και η ευγένεια, θα
παραμείνουν.

Αλλά τα 40 ευρώ θα είναι όνειρο θερινής νυκτός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δεν ξαναπερνάω δημόσιο ΚΤΕΟ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: