HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΕΛΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω   Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω Icon_minitimeΣαβ Σεπ 05, 2009 9:42 pm

Σε άκουσα απόψε από το γυαλί να με ρωτάς για διλήμματα. Να σου απαντήσω λοιπόν, μη μένεις με απορίες ως τις 4 Οκτώβρη.

Εγώ δεν έχω κανένα δίλημμα.

Φαντάζομαι το ξέρεις, δεν μπορεί να μην το ξέρεις.

Το δίλημμα ήταν όλο δικό σου. Να υποκύψεις στον εκβιασμό του Γιωργάκη ή όχι; Να κάνεις εκλογές τώρα ή να περιμένεις να σε σύρουν σε αναγκαστική αναμέτρηση την άνοιξη;

Κάποιος λογικός φαίνεται πως σου θύμισε τον περσινό χειμώνα. Ή και το καυτό φθινόπωρο του 2006. Τι να περιμένεις λοιπόν από φθινόπωρα και χειμώνες; Με τέτοιες σπορές σαν τις δικές σου, τι να ελπίσεις να θερίσεις την άνοιξη;

Η μόνη λύση ήταν εκλογές τώρα. Αν τις κερδίσεις θα αναγκάσεις τον αντίπαλο να το βουλώσει. Αν τις χάσεις... τότε μαύρο φίδι που τον έφαγε. Για τον αντίπαλό σου μιλάω, τον έτερο μονομάχο...

Ξέρεις, δεν μπορεί να μην ξέρεις, όλοι ξέρουμε, και τι θα παραλάβει και τι είναι ή δεν είναι σε θέση να κάνει. Στη Θράκη το λένε αναστενάρια το χορό που του ετοιμάζεις. Εγώ το ακούω κιόλας το ταμπούρλο. Ή μάλλον τα ταμ ταμ, όπως ταιριάζει στις ζούγκλες. Ή δε ζούμε σε ζούγκλα;

Μου έλεγαν τις προάλλες μια ιστορία για ένα φαντάρο που βρέθηκε σε ναρκοπέδιο. Και την πάτησε. Το ένιωσε πως την πάτησε και άρχισε να ουρλιάζει. Ξέροντας πως καμία δυνατότητα διαφυγής δεν έχει.

Κανονικά και ο Γιωργάκης αν είχε επίγνωση της κατάστασης θα έπρεπε να αρχίσει να ουρλιάζει.

Ποιο δίλημμα; Έχουμε εμείς κανένα δίλημμα; Εκτός αν είμαστε ηλίθιοι.

Πράσινο ή μπλε; Τέτοια σκασίλα δεν την έχουμε. Είτε πράσινο είτε μπλε τίποτε δεν αλλάζει για το δικό μας μαύρο παρόν. Ανεργία θες; Ακρίβεια; Εθνικά θέματα; Διάτρητο σύστημα υγείας; Παιδεία; Ανασφάλεια; Και αυτά να μην ήταν θα έφτανε η καρβουνιασμένη γη της Αττικής να τα κάνει όλα κατάμαυρα. Ποιο δίλημμα;

Λύση στις άθλιες συνθήκες του σήμερα δεν είναι να διαλέξεις χρώμα, είναι να διαλέξεις στάση ζωής. Τη λύση κανένας μεγαλεπήβολος σωτήρας δε μας τη φέρει. Μόνοι μας χρωστάμε να αγωνιστούμε και να την κατακτήσουμε.

Γι' αυτό σου λέω, κανένα δίλημμα δεν έχω. Το δίλημμα είναι όλο δικό σας. Αν θα πιάσει το κόλπο. Αν για μια ακόμη φορά θα καταφέρετε να πείσετε πως φτάνει να ποντάρουμε πράσινο ή μπλε...

Θα τα καταφέρουν; Δυστυχώς ούτε και γι' αυτό έχω δίλημμα. Εσείς έχετε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω   Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω Icon_minitimeΚυρ Σεπ 06, 2009 9:09 am

Τι θα έφερνε μεταξύ άλλων τούτο το φθινόπωρο;

Το αναφέρει η σημερινή Ελευθεροτυπία:

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=79324

Παράθεση :
[...] Ο νόμος για την αναγνώριση των κολεγίων έγινε από τον Ευρ. Στυλιανίδη και ο Αρης Σπηλιωτόπουλος τον είχε «παγώσει», φοβούμενος τις αντιδράσεις της ακαδημαϊκής κοινότητας.


Η διαδικασία άνοιξε μέσα στο καλοκαίρι και όλα έδειχναν ότι το υπουργείο Παιδείας είχε καταλήξει και και θα έδινε τις άδειες λειτουργίας σε τουλάχιστον 25 κολέγια, παρά τις αντιδράσεις που δέχθηκε τόσο από τα πανεπιστήμια όσο και από τα ΤΕΙ. [...]

Και με θλίψη σημειώνεται στην εφημερίδα ότι οι εκλογές δεν επέτρεψαν ευόδωση των σχεδίων...

Έχουμε εμείς τέτοια θλίψη; Έχουμε μόνο επίγνωση τι θα επακολουθήσει αμέσως μετά τις εκλογές και στον τομέα αυτό. Διότι όπως λέγει και η Ελευθεροτυπία η καθυστέρηση της εφαρμογής του νόμου του Στυλιανίδη δε στενοχωρεί μόνο τους ιδιοκτήτες των κολεγίων αλλά και χιλιάδες νέους της χώρας και τις οικογένειές τους που ήλπιζαν μέσω κολεγίου να βρουν στον ήλιο μοίρα...

Τέτοιος αβάσταχτος πόνος εκεί στην Ε...

Σαν και τον πόνο του Γιωργάκη όταν το φθινόπωρο του 2006 ξεσηκώθηκαν οι δάσκαλοι της χώρας σε απεργία εβδομάδων... Και ήρθε τότε ο Γιωργάκης, που τώρα ετοιμάζεται για πρωθυπουργός, και τους τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια μετά από 6 βδομάδες απεργίας με τις δηλώσεις τους και τις παλινωδίες του κόμματός του στο περιλάλητο ζήτημα του άρθρου 16.

http://www.epohi.gr/22102006_first_page.html

Κι άσε τώρα να λένε οι του ΠΑΣΟΚ λόγια μεγάλα. Η κατάργηση της δημόσιας δωρεάν παιδείας και η ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης βρίσκονται και στις δικές τους ατζέντες.

Όπως βρίσκεται καταχωρημένο στις δικές μας ατζέντες το παιχνίδι που έπαιξαν σε βάρος των δασκάλων εκείνο το φθινόπωρο του 2006. Με πασόκους στην ηγεσία της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας (ΔΟΕ) μας κατέβασαν σε απεργία 6 εβδομάδων κι έπειτα μας γύρισαν άπραχτους στα σχολεία χωρίς να κερδίσουμε παρά μόνο την αξιοπρέπειά μας!!!

Από τη μία η Γιαννάκου με τα δεν μασάω, από την άλλη τα παιδιά του Πολύδωρα με τις σιδερογροθιές, και από παντού βροχή τα δακρυγόνα και τα κλομπς κατά των εκπαιδευτικών... Ούτε κατσαρίδες να ήμασταν...

Και από την αντίπερα δήθεν όχθη ο Γιωργάκης. Να παίζει προεκλογικά παιχνίδια στις πλάτες μας.

Δίλημμα; Ποιο δίλημμα; Στο δικομματικό παιχνίδι ΝΔ - ΠΑΣΟΚ η πολιτική είναι μία και είναι εναντίον των συμφερόντων του λαού και των εργαζομένων.

Και τώρα κάνουν εκλογές... Προσπαθώντας πάλι να μας πείσουν πως δεν αξίζει να ψηφίσουμε και αν και Οκτώβρης όλο και κάποια παραλία θα βρούμε να την αράξουμε εκείνη τη μέρα. Όπως και τον περασμένο Ιούνη. Ας μην τους κάνουμε το χατίρι.

Γιατί τελικά αυτό το πολιτικό σκηνικό είναι δικό μας έργο. Εμείς επιτρέπουμε με την αδιαφορία μας να διαμορφώνεται τέτοιο το σκηνικό αυτό με τον πολίτη απόντα και τους μεγαλοκαρχαρίες παρόντες να καθορίζουν το μέλλον μας.

Όχι και στο δίλημμα αυτό. Η ψήφος είναι δικαίωμα και καθήκον του κάθε πολίτη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Εγώ κανένα δίλημμα δεν έχω
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: