HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 10:25 pm

 
Αφιερωμένες σε όλα τα αγόρια του φόρουμ....γιατί κανείς δεν θέλω να'ναι παραπονεμένος !
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ !!!
Φάτε μάτια ψάρια !
 
 


ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Ab98d711a7

 
MONICA BELLUCCI

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.169a8f958b

 
CATHERINE ZETA JONES

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.3fc37c9861

 
ANGELINA JOLIE

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.e56ae21f3a

 
JESSICA ALBA

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.5c6d2652fc

 
JENIFER LOPEZ

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.50e9f1e39e

 
PENELOPE CRUZ

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.87475d1a3b

 
SHARON STONE

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ 49251c95e8

 
PAMELA ANDERSON

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.d33854b05b

 
SHAKIRA

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.2e2fc9ba5e

 
CAMERON DIAZ

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.8a566e922f

 
EVA MENDEZ

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.dc7d8733a9

 
CARMEN ELECTRA

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.b867d44ebf

 
EVA HERZIGOVA

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Th.94fb797910

 
ZIZEL

 
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ 461f05d81e

 
SCARLET JOHANSSON

 
 
Όσο για τα κορίτσια του φόρουμ, έννοια τους, ετοιμάζω και γι'αυτές αντίστοιχο υλικό !
Δανάη μη με μαλώσεις για το πικάντικο του περιεχομένου, οι φωτογραφίες είναι καθαρά καλλιτεχνικές, χεχε.


Φιλιάααα !!!

 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 10:35 pm

Έχω πήξει στη δουλειά, Μαριώ, και δεν προλαβαίνω ούτε να σε μαλώσω ούτε καν να καταθέσω τη διαφωνία μου...

Επιφυλάσσομαι όταν βρω χρόνο να καταθέσω τη διαφορετική μου άποψη.

Αφενός καταλαβαίνω το παιγνιδιάρικο και χιουμορίστικο στοιχείο της δημοσίευσης... αφετέρου νομίζω ότι όλα αυτά τα πλάσματα δεν εκφράζουν τη γυναίκα του σήμερα. Πλαστικές υπάρξεις, όχι μόνο μεταφορικά, που καταλήγουν σε νευρικές ανορεξίες και νευρολογικές κλινικές...

Από κει και πέρα όμως έτσι που έγινε το αφιέρωμα, έχει μια άλλη ενδιαφέρουσα διάσταση. Κι αυτή με ενδιαφέρει να την κριτικάρουμε και να την κουβεντιάσουμε.

Μου θυμίζουν που λες οι φωτογραφίες, τις αφίσες που έβλεπα στο καράβι... την πείνα του αρσενικού που προσπαθούσε να κορεστεί με το φάτε μάτια ψάρια. Είναι ένα σοβαρό ζήτημα αυτό. Που δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε. Για να το κάνουν, σημαίνει το είχαν ανάγκη...

Το αν την κάλυπταν την ανάγκη με τις φωτογραφίες των ημίγυμνων τοπ μόντελς, σταρς κλπ... είναι άλλο ζήτημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 10:43 pm

Άσε τους βρε Δανάη να χαρούνε λίγο, μην τους τη σπας, άλλωστε χρειάζεται και η ουτοπία πότε πότε στη πεζή ζωή μας !

Ψεύτικες ξε-ψεύτικες, εγώ ξέρω ότι στους άντρες αρέσουν και όπως είπες κι εσύ είναι ένα μικρό αντίδοτο στη λεγόμενη λαμαρινίαση...

Γιατί νομίζεις ότι εγώ δεν είχα αφίσες του Billy Zane και του Antonio Banderas στη καμπίνα μου ???
χαχαχαχαχαχαχαχα

Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά το πόσα ''λάθη'' έχουν κάνει οι σημερινές γυναίκες ή έχουν αναγκαστεί να κάνουν και έχουν αλλοιώσει την ουσία τους είναι μια μεγάααααλη συζήτηση και κάποτε θα τη κάνουμε κι αυτήν.

Smile Smile Smile

Δεν μου είπες όμως, τί μαγείρεψες σήμερα τελικά ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 10:53 pm

Οκ, το είδα στο τσατ

Μιαμμμμμ, καλόοοοο......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 10:56 pm

Και υπόψη ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το γυμνό... πόσο μάλλον με το ημίγυμνο.

Αλλού είναι το πρόβλημα.

Και εις επίρρωσιν δημοσιεύω το κάτωθι:

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Afroditi_eros_pan

Αφροδίτη και Παν

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Κάποτε δε δίστασα αυτό το γλυπτό να το συμπεριλάβω σε μαθητική εφημερίδα:

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ _1_110

ΠΗΓΗ http://mikrateratakia2.blogspot.com/2007/09/blog-post_3368.html

Όπως βεβαίως και τον Ποσειδώνα του Αρτεμισίου.

Γυμνό με γυμνό όμως έχει διαφορά. Είναι το τι εκφράζει και όχι το ίδιο το γυμνό.

Όταν βρω χρόνο, θα παραθέσω και την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα άποψη του Δημήτρη Λιαντίνη... Και στον τομέα αυτό έχω δεχτεί αρκετά ερεθίσματα προβληματισμού από το δικό του έργο. Το τονίζω για να κάνω την αναγκαία διάκριση από αντιλήψεις πουριτανισμού και ψευδεπίγραφης κοσμιότητας...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΔΑΝΑΗ στις Τετ Σεπ 23, 2009 11:11 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 11:07 pm

Βρήκα ένα σχετικό απόσπασμα από τη Γκέμμα του Λιαντίνη έτοιμο στο διαδίκτυο και το παραθέτω:

Παράθεση :
Θέλεις νά `χεις πιστή εικόνα του νεοέλληνα; Λάβε το ράσο του γύπα και του κόρακα. Λάβε τις ασπιδωτές κοιλιές των ιερέων, το καλυμμαύκι Μακαρίου Β΄ της Κύπρου. Και τα γένεια τα καλογερικά, που κρύβουν το πρόσωπο, καθώς άκοσμοι αγκαθεροί φράκτες τους αγρούς. Και τις κουκουλωμένες καλόγριες, την άλλη έκδοση του φερετζέ της τούρκισσας, και έχεις το νεοέλληνα φωτογραφία στον τοίχο.

Απέναντι σε τούτη τη μελανή και γανιασμένη φοβέρα φέρε την εικόνα του αρχαίου έλληνα για να μετρήσεις τη διαφορά.

Φέρε τις μορφές των νέων σωμάτων, τις ευσταλείς και τις διακριτικές. Να ανεβαίνουν από την Ολυμπία και τους Δελφούς, καθώς λευκοί αργυρόηχοι κρότοι κυμβάλων. Τους ωραίους χιτώνες τους χειριδωτούς, και τα λευκά ιμάτια τα πτυχωτά και τα ποδήρη. Τα πέδιλα από δέρματα μαροκινά, αρμοσμένα στις δυνατές φρέρνες.

Φέρε την εικόνα που μας αφήσανε οι γυναίκες της αρχαίας Ελλάδας. Οι κοντυλογραμμένες, με τις λεπτές ζώνες, τον κυανό κεφαλόδεσμο, και το ζαρκαδένιο τόνο του κορμιού. Οι ελληνίδες του Άργους και της Ιωνίας, οι λινές και οι φαινομηρίδες. Τρέχουνε στα όρη μαζί με την Αταλάνδη. Και κοιμούνται στα κοιμητήρια σαν την Κόρη του Ευθυδίκου.

Όλες και όλοι στηριγμένοι χαρούμενα σε κάποια μαρμάρινη στήλη, σ’ ένα λιτό κιονόκρανο, σε μια κρήνη λευκή της Αγοράς. Με περίγυρα τους ωραίους γεωμετρημένους ναούς, αναπαμένους στο φως και στην αιθρία. Άνθρωποι, και θεοί, και αγάλματα ένα..

Όλα ετούτα, για να συγκρίνεις την παλαιή και τη νέα Ελλάδα, να τα βάλεις και να τα παραβάλεις. Και στήσε το φράγκο από δίπλα, να τα κοιτάει και να τα αποτιμά. Με το δίκιο του θα `χει να σου ειπεί: άλλο πράμα η μέρα και το φως, και άλλο η νύχτα και οι μαύροι βρυκολάκοι. Δε γίνεται να βάλεις στο ίδιο βάζο υάκινθους και βάτα.

Και κάπου θα αποσώσουν επιτιμητικά την κρίση τους:

-Ακούς αναίδεια; Να μας ζητούν κι από πάνω τα ελγίνεια μάρμαρα. Ποιοί μωρέ; Οι χριστιανοχομεϊνηδες;

ΠΗΓΗ http://canada.ysee.gr/ellinas.html

* φαινομηρίδες: με γυμνούς μηρούς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 11:17 pm

Ενδιαφέρουσα η άποψη του κυρίου Λιαντίνη ομολογώ.

Πάντως ένα διάλειμμα κάναμε με τις φωτογραφίες αυτές, ούτε να εκφράσουν κάτι ήθελα, ούτε να εκπροσωπήσουν...

Anyway never mind...

Ξενέρωσα τώρα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 11:19 pm

Ένα ακόμη απόσπασμα από Λιαντίνη. Γκέμμα και πάλι...

«Η Κίρκη είναι έξυπνη. Γι’ αυτό είναι και τόσο έμορφη, ώστε να φαντάζει μάγισσα και μάγισσας παιδί. … Αν δεν ήταν έξυπνη η Κίρκη, δε θα ‘τανε όμορφη. Η εμορφιά είναι δύναμη νόησης. Η εμορφιά δεν είναι απλά καμπύλες, και χρώτας, και λίκνισμα, και λαιμός και μαλλιά. Η εμορφιά είναι δαιμονική κυριαρχία στον περίγυρο από αιτίες απροσδιόριστες. Είναι το «αμήχανον κάλλος» που λέει ο Πλάτων.»

που τα λέει όλα...

Για περισσότερα γύρω από το παρόν θέμα παραπέμπω σε ένα παλιό μου αρθράκι στο μπλογκ HOMA EDUCANDUS για τη Λου Σαλομέ:

http://educandus.blogspot.com/2007/07/blog-post_19.html

Η Σαλομέ είναι για μένα η Γυναίκα! και όχι τα ανεγκέφαλα ξόανα που πουλιούνται σαν κρέας στα εξώφυλλα των περιοδικών...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2009 11:31 pm

Ξενέρωσες γιατί καλό μου; Το θέμα που άνοιξες είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον... Θα πρέπει όμως να κατατεθούν όλες οι απόψεις για να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη άποψη.

Η βασική αρχή του Εντουκάντους είναι να υπάρχει ελευθερία έκφρασης μεν αλλά ελευθερία και αντιλόγου...

Κι αν το ξενέρωμα αφορά και το γύρισμα σε ... βαριά φιλοσοφία και εικόνες γλυπτών της κλασικής αρχαιότητας, θα προσθέσω ότι κανένα επίσης πρόβλημα δεν είχα όταν είδα κάποτε τη Δανδουλάκη γυμνή στο θέατρο. Ίσα ίσα.

Η γυναίκα εκεί δεν ξεπουλήθηκε σαν κρέας στο τσιγκέλι του χασάπη. Αλλά πρόσφερε με το γυμνό της σώμα στην ανάγκη του ρόλου που υποδυόταν και στην οικονομία του έργου.

Από κει και πέρα υπάρχει το γυμνό που συνάδει με το πώς έφτιαξε η φύση τον άνθρωπο και το γυμνό που απευθύνεται στα ζωώδη ένστικτα...

Σε μια επόμενη και ανώτερη πολιτισμικά βαθμίδα οι άνθρωποι δε θα ντρέπονται να κυκλοφορούν γυμνοί όπου και όταν έτσι αισθάνονται καλύτερα... Θα είναι όμως κάτι το τελείως φυσικό αυτό και όχι αντικείμενο αγοραπωλησίας...

πχ για τον ίδιο λόγο δεν καταδικάζω τη Στόουν για την πολυσυζητημένη της πόζα στο Βασικό Ένστικτο. Και χάρηκα που πρόσφατα άκουσα ότι όταν είδε η ίδια τη σκηνή πώς την απέδωσε ο σκηνοθέτης, του άστραψε ένα χαστούκι που του έφυγε η μασέλα... Θέλω να πω ότι δε με σοκάρει η προκλητική πόζα από τη στιγμή που η ηθοποιός δεν την πλάσαρε για να γεμίσει το πορτοφόλι της ή να ανεβάσει το κασέ της...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 12:22 am

Γνωρίζω ότι η βασική αρχή του Εντουκάντους όπως και της κατά τα άλλα δημοκρατικής μας χώρας είναι να υπάρχει ελευθερία έκφρασης μεν αλλά ελευθερία και αντιλόγου....

Ξενέρωσα γιατί αυτό που λες περί ''ολοκληρωμένης άποψης'' και πώς θα τη σχηματίσουμε δεν ήταν ο σκοπός της δημοσίευσής μου, αλλά να τέρψω απλώς τα βλέμματα των αγοριών του φόρουμ, ναι, έστω και με αυτές τις γυναίκες.

Για χαβαλέ βρε παιδί μου, πώς το λένε !
Γι'αυτό και το ''φάτε μάτια ψάρια'', αλλιώς θα έλεγα ''ανάλυσέ το'' .

Εσύ μου άρχισες τα φιλοσοφικά σου και τα αγάλματά σου και με έριξες απ'το ''χαζό παιδί χαρά γεμάτο'' στο ''χαζό παιδί ξενέρωμα γεμάτο'' !
Τελικά η δασκάλα δε κρύβεται, χεχε !!

Smile Smile Smile

Καλή κι η φιλοσοφία και η ανάλυση, αλλά σε άλλη φάση....όχι στην αφίσα της Μόνικα ρε Δανάη, έλεος !!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 12:30 am

Με λίγα λόγια, δεν υπήρχε λόγος για να υπάρξει και αντίλογος.
Απλές φωτογραφίες ήταν οι φουκαριάρες...

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ 81850

JUST ENJOY MY FRIENDS, ENJOY THE BEAUTY, ENJOY THE LIFE !

Καλές κι οι Καρυάτιδες Δανάη μου, οι καλύτερες, αλλά και η Μόνικα έχει τη δική της χάρη όπως και η κάθε μια από τις ανωτέρω κυρίες.

Π.χ. Μόνικα= ιταλική φινέτσα, Πάμελα= αμερικάνικη ''τελειότητα'', Τζένιφερ= φλόγα λατίνα, Σάρον= διαχρονική ομορφιά κτλ.

Καλά ε, πού να ήξεραν τα κορίτσια τί διαφήμιση τους κάνω !

χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 12:31 am

Αγόρια πού είστε, οεο ?

Ζητάω υποστήριξη !!! χαχα

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ 929573
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 12:34 am

Πάντως γουστάρω όταν ξεσηκώνω θύελλα, χεχεχεχεχε ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ 627587 !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 12:00 pm

Αν σου πω ότι κι εμένα με τρέφει η τρικυμία και όχι η μπουνάτσα; Οι νηνεμίες είναι για ναυτικούς του γλυκού νερού...

Βίρα τις άγκυρες λοιπόν! όπως φωνάζει αυτή τη στιγμή ένα πιτσιρίκι από το προαύλιο... (έχω κενό αυτή την ώρα... ) και βουρ για τις ανοικτές θάλασσες που κύμα και άνεμο τα έχουν μαθημένα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 8:49 pm

Λοιπόν... εδώ είμαστε για αναλυτικότερη απάντηση.

Διάβασα προσεκτικά τις απαντήσεις αλλά οφείλω να πω ότι υπάρχει ένα μικρό κενό: Η αναφορά σου σε μένα ιδιαίτερα, όταν ανέβασες τις φωτογραφίες.

Παράθεση :
Δανάη μη με μαλώσεις για το πικάντικο του περιεχομένου, οι φωτογραφίες είναι καθαρά καλλιτεχνικές, χεχε.

Εκ των πραγμάτων λοιπόν όφειλα να απαντήσω αφού μου απευθύνεις το λόγο. Σωστά;

Ή να σε μαλώσω, όπως εσύ υπέθετες στην αρχική σου ανάρτηση, ή να επιβραβεύσω τη δημοσίευση και να διαμαρτυρηθώ που νόμισες ότι θα σε μαλώσω ή... να ακολουθήσω τον τρίτο δρόμο. Και ο τρίτος δρόμος Μαριώ μου είναι η φιλοσοφία πάντα.

Κάποτε στα μαθητικά θρανία μερικοί αστοιχείωτοι εκπαιδευτικοί μας τρομοκράτησαν με τη φιλοσοφία κάνοντάς μας να πιστεύουμε ότι αφορά μόνο τους σοφούς και κάτι μοναχικούς παράξενους τύπους. Λάθος. Η φιλοσοφία αφορά όλους και όλες τις πλευρές της ζωής μας.

Γιατί η φιλοσοφία είναι ο μόνος τρόπος να μην περάσουμε τη ζωή μας ως άχθος αρούρης αλλά και να μη μας συνθλίψει το άχθος του θανάτου.

Έτσι καλή μου Μαριώ από τα περισσότερα αγόρια του φόρουμ μην περιμένεις υποστήριξη, τουλάχιστον από εκείνα που γνωρίζω προσωπικά. Δεν ανήκουν στον τύπο του άντρα που θα πέσει ξερός μόλις δει μια ξεβράκωτη. Μάλλον ενόχληση θα νιώσουν και ίσως κάποιοι να μας παρεξηγήσουν κιόλας.

Στο πολύ πρόσφατο παρελθόν μάλιστα ένα από τα αγόρια του φόρουμ που εκτιμώ ιδιαίτερα μου έστειλε μέιλ για κάποιο σχετικό ζήτημα σε άλλο χώρο του διαδικτύου. Μια ημίγυμνη νεαρή κυρία, κοινή γνωστή και των δύο μας, ήταν το αντικείμενο. Τα σχόλιά του για την εμφάνισή της δεν ήταν καθόλου κολακευτικά... Αμφιβάλλω λοιπόν αν βλέποντας ετούτες τις ημίγυμνες καλλονές θα νιώσει κάτι διαφορετικό.

Σαφώς υπάρχει όμως και το ζήτημα της ελευθερίας της έκφρασης. Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να την καταστρατηγήσω και να σε μαλώσω και μάλιστα δημόσια...

Όμως Μαριώ μου ο κόσμος που επισκέπτεται το Εντουκάντους ή αν θες ο κόσμος που θέλουμε να μας επισκέπτεται, δε νομίζω ότι είχε ανάγκη να δει εδώ τέτοιες φωτογραφίες. Γεμάτο είναι το διαδίκτυο με σχετικό υλικό ακόμη και απλών καθημερινών ανθρώπων, όπως και η νεαρή κυρία που προανέφερα.

Έτσι ως διαχειρίστρια του χώρου και με την αναφορά που έκανες σε μένα, όφειλα και έπρεπε να τοποθετηθώ. Δεν είμαστε της ίδιας ηλικίας... Παίζει κι αυτό ρόλο. Θα μπορούσες ηλικιακά να είσαι κόρη μου. Μην ξενερώνεις λοιπόν γιατί κάποια που μάλλον είναι μεγαλύτερη και από τη μαμά σου ενοχλήθηκε από τις συγκεκριμένες φωτογραφίες. Στο κάτω κάτω ελπίζω να εκτιμήσεις ότι δε θέλησα να προσποιηθώ και να πω κάτι που δεν πιστεύω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 9:21 pm

Άσε ρε Δανάη,
μ'έχεις τσακίσει να πούμε,
σβήσε το παλιοθέμα να τελειώνουμε,
μη προσβάλω και το φόρουμ...

Έχεις δίκιο πάντως, κακώς σε ρώτησα..
Πού να'ξερα η δύσμοιρη τί μού 'μελλε να πάθω ! Smile
Έπρεπε να αρκεστώ στο ''ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ'' για να'ναι και τα σχόλια δικά τους και μόνο !


ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ 181620
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2009 10:13 pm

!!! Σε τσάκισα;

Νόμιζα πως σου άρεσαν οι θύελλες που ξεσήκωσες...

Όσο για το θέμα γιατί να το σβήσω; Τα περί προσβολής του χώρου δεν είναι δικά μου λόγια ούτε και αντίληψη τέτοια έχω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
καπτα Μαριώ
Δόκιμος
Δόκιμος
καπτα Μαριώ


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Location : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 18/07/2009

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ   ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2009 12:34 am

...............................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΓΥΝΑΙΚΕΣ-
Μετάβαση σε: