HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!

Πήγαινε κάτω 
+2
ΕΛΙΝΑ
Admin
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 24, 2009 8:23 pm

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Snowma10


Τις καλύτερες ευχές μου σε όλους για όμορφα και χαρούμενα Χριστούγεννα!

Ιδιαίτερα στέλνω ευχές στις δυο ταξιδεμένες μας, Μελίνα και Χαλαρουίτα. Η σκέψη μας αυτές τις ώρες είναι περισσότερο κοντά τους και ελπίζω η αγάπη μας να φτάσει στους μακρινούς ωκεανούς που ταξιδεύουν και να φέρει λίγη από τη μαγεία των Χριστουγέννων.

Ναι, είμαι σίγουρη... αν βγουν έξω στο κατάστρωμα γύρω στα μεσάνυχτα, θα το δουν το αστέρι. Και θα δουν και αγγελάκια να τους τραγουδούν τις ευχές μας.

Αλλά και για όλο το υπόλοιπο πλήρωμα του Εντουκάντους εύχομαι υγεία και υγεία και υγεία...

Φιλιάαααααααααα

Και να περάσετε σούπερ όμορφα αυτή τη βραδιά!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΕΛΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 24, 2009 9:24 pm

Ένας ουρανός με αστέρια οι ευχές μου για τα Χριστούγεννα.

Σε θάλασσες και σε στεριές...

Όπου και αν είναι κανείς μια τέτοια νύχτα να ζήσει ξεχωριστές στιγμές και κυρίως στιγμές γεμάτες αγάπη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 24, 2009 9:43 pm

Χρόνια Πολλά

Χρόνια Καλά!

Ο καθένας ό,τι επιθυμεί...

Για μένα μπορείτε να ευχηθείτε επιτέλους να με χορτάσει το σπιτάκι μου και ειδικά το κρεβατάκι μου!

Εσείς, ελεύθερα: Ορμήστε στη φωτισμένη πόλη και μην αφήσετε ρεβεγιόν για ρεβεγιόν!

Ή και από βουνοκορφή σε βουνοκορφή! Περί ορέξεως; Συζήτηση κομμένη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΠαρ Δεκ 25, 2009 9:29 pm

Χρόνια πολλά και τώρα πια καλά μετα-χριστούγεννα.

Με υγεία και χαρά και ό,τι πεθυμείτε στην αγκαλιά σας να το βρείτε!

Κανένα νέο από Κανελορουίτα και Μελίνα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΠαρ Δεκ 25, 2009 9:59 pm

Το Μελινάκι πλέει κάπου στον Ατλαντικό. Είναι δυόμισι μήνες κλεισμένη στο καράβι χωρίς να έχει πατήσει στεριά. Και προβλέπεται να περάσει ακόμη ένας εν πλω...

Τώρα πια δε μου γράφει ότι ζει το όνειρό της αλλά όλα καλά. Ευχαριστημένη είναι και πάλι και η μόνη της στενοχώρια είναι που θα ξεμπαρκάρει θέλοντας και μη για να γυρίσει στα θρανία.

Χτες βράδυ θα έκαναν ρεβεγιόν και περιμένω να μας στείλει καμιά φωτό... Ανεβάζει αρκετές στο φέις μπουκ και ειδικά μία χτες μας έστειλε! Ένα καράβι χιονισμένο σαν στολίδι χριστουγεννιάτικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΣαβ Δεκ 26, 2009 11:14 am

Χιονισμένο καράβι; Καλά, στο βόρειο πόλο βρίσκεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΚυρ Δεκ 27, 2009 8:30 pm

Πήραμε νέα και για τη Χαλ. Καλά είναι κι εκείνη, μόνο που τρέχει και δε φτάνει. Πολλή δουλειά, εξηγώ.

Φυσικά δεν μπορούμε να γράψουμε πού ακριβώς βρίσκονται τα κορίτσια. Προσωπικά δεδομένα...

Α, μίλησα σήμερα και με τη Μελίνα. Μια χαρά κι αυτή και όλο μου έλεγε να μην αγχώνομαι γιατί είναι μια χαρά!

Μια κουβέντα είναι να μην αγχώνομαι. Με την τραγωδία του Aegean Wind είναι δυνατόν να μην ξυπνούν όλα τα άγχη και οι αγωνίες μας;

Τουλάχιστον να θερμοπαρακαλέσουμε όλους τους θεούς της θάλασσας να στέκουν στην πλώρη των καραβιών τους.

Και λέω όλοι οι θεοί, γιατί χτες στην επανάληψη των Δέκα Μικρών Μήτσων άκουσα το εξής καταπληκτικό:

- Ποιος είναι ο άγιος της θάλασσας;

- Ο άγιος Νικόλας.

- Σε όλες τις θάλασσες;

- Ε, σε όλες, τι στις μισές;

- Βρε συ, αφού οι Τούρκοι δεν πιστεύουν στον άγιο Νικόλα, δεν μπορεί να είναι ο ίδιος άγιος εκεί... Κάποιος άλλος θα είναι!!!

Δεν ξέρω αν αυτός που έγραψε τους διαλόγους είχε διαβάσει Λιαντίνη. Αν όχι, θα είχε τουλάχιστον υπόψη την περίφημη κουβέντα του Ρουσώ:

"Η θρησκεία είναι υπόθεση της γεωγραφίας."

(από τα Ελληνικά του Λιαντίνη, σελ. 213 )

Οπότε, όταν μιλάμε για τη θάλασσα, ας φροντίζουμε να τα έχουμε καλά με όλους τους θεούς... Αν και μην ξεχνάμε τι λέει ο ίδιος ο άγιος Νικόλας:

- Αϊ - Νικόλα, βόηθα με!

- Κούνα κι εσύ τα χέρια σου!

Και φυσικά πρόκειται για έξυπνη αναβίωση του αρχαίου αντίστοιχου:

"Συν Αθηνά και χείρα κίνει"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos


Αριθμός μηνυμάτων : 367
Location : Χαμένος στο πέλαγος
Registration date : 31/10/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΚυρ Δεκ 27, 2009 8:42 pm

Να τα καλά τα νέα! Να δώσεις πολλούς χαιρετισμούς όταν ξαναμιλήσεις.

Για τους υπόλοιπους, τους ιθαγενείς, τις ευχές μου για τις μέρες τις γιορτινές και με το καλό να μας μπει ο νέος χρόνος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://arxipelagos.blogspot.com/
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!   Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα! Icon_minitimeΔευ Δεκ 28, 2009 8:56 pm

Ισχύει το ίδιο και από μένα. Πολλούς χαιρετισμούς στα κορίτσια μας και καλά τους ταξίδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χρόνια Πολλά - Καλά Χριστούγεννα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: