HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Όποιος δεν περίμενε αυτά που έγιναν σήμερα είναι ή ψεύτης ή ηλίθιος

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Όποιος δεν περίμενε αυτά που έγιναν σήμερα είναι ή ψεύτης ή ηλίθιος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Όποιος δεν περίμενε αυτά που έγιναν σήμερα είναι ή ψεύτης ή ηλίθιος   Όποιος δεν περίμενε αυτά που έγιναν σήμερα είναι ή ψεύτης ή ηλίθιος Icon_minitimeΤετ Μάης 05, 2010 11:59 pm

Παγωμένοι όλοι μας με τις θλιβερές εξελίξεις.

Και η νύχτα βαριά πάνω στη ρημαδιασμένη πολιτεία.

Μα λέει ψέματα όποιος δηλώνει ξαφνιασμένος. Ή είναι παντελώς ηλίθιος.

Και ανεβάζει κατεβατά το troktiko...

http://troktiko.blogspot.com/

Και χιλιάδες γράφτηκαν στην ομάδα που άνοιξε στο Face Book.



Και τι αλλάζει; Αλλάζει κάτι;

Είμαστε όλοι ένοχοι που εδώ φτάσαμε.

Και κυρίως απέναντι σε εκείνο το αγέννητο παιδί. Που χάθηκε στους τέσσερις μήνες της ζωής του μαζί με τη μάνα του.

Το πιο αθώο θύμα. Το ίδιο το μέλλον και το αύριο.

Καταφέραμε κι αυτό να το σκοτώσουμε. Και μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Τόσες παρωπίδες πια; Δεν το ξέραμε ήδη;

Κι έλεγε χτες στο σεμινάριο ένας συνάδελφος, εκφράζοντας όλους μας:

- Νομίζω ότι κοιμάμαι και βλέπω εφιάλτη...

Ποιος, ρωτάω ποιος, δικαιούται σήμερα να λέει πως δεν το ήξερε από χθες ότι σήμερα η κατάσταση θα φτάσει στα άκρα;

Και ποιος λογικός μαγαζάτορας με τέτοια κατάσταση θα άφηνε ανοιχτό το μαγαζί του στο κέντρο της Αθήνας;

Τι; τι πρέπει να γίνει;

Αν με ρωτάς εμένα θα σου πω ότι αν ήταν η χώρα μου να σωθεί θα έκοβα και τα χέρια μου. Και το ίδιο θα έκαναν χιλιάδες. Γιατί την αγαπάμε την πατρίδα μας.

Και γιατί δεν κατάφεραν να μας κάνουν όλους λαμόγια.

Αλλά δεν τους πιστεύω πια. Δεν τα πιστεύω αυτά τα μέτρα που λιώνουν τους πιο αδύνατους της κοινωνίας. Και ειδικά τους συνταξιούχους.

Και είναι χαρακτηριστικό πως ακόμη και ευρωπαίοι λένε πως είναι τρελοί όσοι ζητάνε από την Ελλάδα να εφαρμόσει τέτοια μέτρα.

Παράθεση :
Επικρίνει τη στάση της ΕΕ προς την Ελλάδα ο Daniel Cohn-Bendit

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 5 Μαΐου 2010, 19:42

«Οι μεταρρυθμίσεις που απαιτούνται στην Ελλάδα είναι σχεδόν αδύνατο να επιτευχθούν, και οι κοινωνικές υποχωρήσεις που ζητούνται από την χώρα αφόρητες», δήλωσε σήμερα ο ηγέτης των Πρασίνων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, Daniel Cohn-Bendit.

«Είστε τελείως τρελοί», τόνισε απευθυνόμενος στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τους εκπροσώπους των κρατών μελών της ΕΕ κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης για το θέμα αυτό στο Κοινοβούλιο.

«Αυτό που πρέπει να κάνει η κυβέρνηση Παπανδρέου είναι σχεδόν αδύνατο», είπε, αναφερόμενος στις μισθολογικές και κοινωνικές θυσίες που ζητούνται από τους Έλληνες.

«Δεν δίνουμε χρόνο στον Παπανδρέου για να επιτύχει συναίνεση», σημείωσε. «Πρέπει να δημιουργήσουμε μια συνοχή. Αυτό δεν διατάσσεται. Θα δείτε στην Ισπανία και στην Πορτογαλία, αν υπάρχουν προβλήματα», τόνισε ο ηγέτης των Ευρωπαίων Πρασίνων.

Ο Cohn-Bendit επέκρινε τους όρους των δανείων που εγκρίθηκαν από άλλες ευρωπαϊκές χώρες, τα οποία θα δοθούν με κατά μέσο όρο επιτόκιο 5%, ενώ τα περισσότερα από τα ενδιαφερόμενα κράτη μπορούν να δανείζονται κεφάλαια με επιτόκια χαμηλότερα από τις αγορές.

«Κερδίσαμε χρήματα σε βάρος της Ελλάδας. Είναι απαράδεκτο», δήλωσε.

«Έχω την εντύπωση ότι τώρα στις κυβερνήσεις λέγουν "θέλω να βγάλω χρήματα σε βάρος της Ελλάδας"», τόνισε, κάνοντας μια αναφορά στην αξίωση της Βρετανίδας πρωθυπουργού, Margaret Thatcher, το 1984, που έλεγε «Θέλω τα λεφτά μου πίσω», προκειμένου να διαμαρτυρηθεί για την συνεισφορά του Ηνωμένου Βασιλείου στην Κοινή Αγροτική Πολιτική.

από τη Ζούγκλα

Και τι κρίμα. Να μιλάει για συναίνεση... Αυτός που κάποτε σήκωσε ένα γαλλικό Μάη. Γιατί αυτό ζητάει. Να βρεθεί ο τρόπος να συναινέσουμε. Δεν τα λέει από λύπη. Δεν τα λέει γιατί πραγματικά νοιάζεται. Μην ξεγελιόμαστε...

Κι ας βιάστηκαν να κάνουν σημαία τα λόγια του οι ελαφρόμυαλοι...

Αυτοί οι ίδιοι που σήμερα δεν περίμεναν λέει όσα έγιναν. Και ξαφνιάστηκαν λέει πού καταντήσαμε!

Αλήθεια; Πού;

Βλέπεις ξεχάσανε κιόλας τους άλλους. Τους εννέα. Που καήκανε ανήμερα Χριστούγεννα. Αλλά εκείνοι ήταν ναυτικοί. Ποιος νοιάζεται για 9 ναυτικούς;

Ποιος νοιάστηκε που στο τέλος το φταίξιμο το έριξαν σε έναν από τους νεκρούς;

Κι εγώ που νοιάστηκα, τι κατάλαβα; Δε θέλετε να ξέρετε τι κατάλαβα. Ούτε να δείτε θέλετε τα εξυβριστικά μέιλ που έλαβα γιατί τόλμησα να μιλήσω στο blog ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΣΕΣ για εκείνους τους νεκρούς.

Τα διάβαζα και δεν πίστευα στα μάτια μου. Πώς μπορεί άνθρωπος να συμπεριφέρεται έτσι όταν έχουν πάει 9 άνθρωποι στο χώμα. Καλά να μη νοιαστεί. Αλλά και να βρίζει όποιον νοιάζεται;

Ε, ναι. Σήμερα δεν είχα πια άλλη έκπληξη να νιώσω. Μόνο τεράστια λύπη. Για όλους εκείνους που έπαθαν λέει σοκ... Λες και τόσα χρόνια ζούνε σε άλλον πλανήτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Όποιος δεν περίμενε αυτά που έγιναν σήμερα είναι ή ψεύτης ή ηλίθιος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: