HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα! Ετών 10!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα! Ετών 10! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα! Ετών 10!   Ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα! Ετών 10! Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 10:07 pm

Η κοινωνική δικτύωση του face book καλά κρατεί και φέρνει στην οθόνη μας και δηλώσεις σαν αυτή του τίτλου:

Ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα. Ετών 10!

Το διάβασα σήμερα το πρωί και έφριξα. Πώς έχουμε μεγαλώσει τα παιδιά μας ώστε να λένε από τα δέκα τους ότι ντρέπονται που είναι ελληνόπουλα;

Η εγγραφή είναι από τη σελίδα που άνοιξε για τα θύματα στη Μαρφίν. Τη σελίδα που μέσα σε λίγες μέρες ξεπέρασε τα 200.000 μέλη. Και που ο κάθε ελληναράς που γράφεται αναμασά την ίδια τσίχλα:

Ντρέπομαι που είμαι έλληνας!

Ντρέπομαι για τη χώρα μου!

Και άλλα όμοια...

Ε, λοιπόν, εγώ δεν ντρέπομαι ούτε για τη χώρα μου ούτε πολύ περισσότερο που γεννήθηκα ελληνίδα. Ακριβώς το αντίθετο.

Ακόμη και όταν συμβαίνουν γεγονότα σαν και τη δολοφονία τριών συμπολιτών μας και ενός αγέννητου βρέφους...

Ακόμη και τότε και πολύ περισσότερο τότε.

Διότι η ντροπή ανήκει σε εκείνον που έφταιξε. Όχι στο μεγάλο πλήθος του λαού μας που εξοργίστηκε με την εν ψυχρώ δολοφονία. Και που καταδίκασε με βδελυγμία το έγκλημα και όλους τους ενόχους που το προκάλεσαν.

Όταν όμως κάποιοι επιλέγουν να εκμεταλλευτούν το θάνατο και στρέφουν μονομερώς τα βέλη κατά των κουκουλοφόρων που πέταξαν τις μολότοφ, τότε αναπόφευκτα παρασύρουν και σε δηλώσεις περί ντροπής και σε πολλές άλλες χειρότερες.

Όπως πχ την χωρίς λογική και χωρίς καμία διάκριση απόδοση ευθυνών. Συλλήβδην καταδίκες ολόκληρου του πολιτικού συστήματος και όλων των κομμάτων, τακτική που έχει τις ρίζες της σε φασιστικά πρότυπα.

Το τι έχουμε διαβάσει στη σελίδα αυτή μέσα σε λίγες μέρες δεν περιγράφεται. Παρά την προσπάθεια του διαχειριστή να ηρεμήσει τα πνεύματα. Μα πώς να τα ηρεμήσει; Είναι η ίδια η μορφή της σελίδας που ευνοεί το "μπαχαλέισον".

Και τελικά έχουμε το κωμικοτραγικό φαινόμενο να αναπαράγεται εκείνο ακριβώς που υποτίθεται καταδικάζει η σελίδα. Αν δηλαδή στις πορείες και στις διαδηλώσεις έχουμε τους κουκουλοφόρους να πετάν μολότοφ, ίδια και στη σελίδα αυτή παρελαύνουν οι διάφοροι ανώνυμοι του διαδικτύου και εξαπολύουν μύδρους κατά αδίκων και δικαίων.

Σε τι εξυπηρετεί μια τέτοια κατάσταση;

Και ακούς και μερικούς απύθμενα αφελείς να προτείνουν στα μέλη να συνυπογράψουν αιτήματα και μηνύσεις και δεν ξέρω τι άλλο. Μα τόσο δύσκολο είναι να αντιληφθούν πως η μεγάλη μάζα εκείνων που συμμετέχουν σε τέτοιες κοινωνικές δικτυώσεις είναι μάγκες του καναπέ;

Ντροπή, όχι. Το είπα ήδη. Δεν αισθάνομαι ντροπή. Να την αισθανθεί όποιος φταίει. Λύπη όμως ναι. Για όλα αυτά τα παρασιτικά και διαλυτικά φαινόμενα. Που το διαδίκτυο έχει την παντοδυναμία να τα μεγενθύνει σε απίθανο βαθμό. Ή και να τα καλλιεργεί...

Χωρίς βεβαίως να ξεχνάμε πως το διαδίκτυο βρήκε γόνιμο χωράφι στην περίπτωσή μας. Και τη γη μας ξεχερσωμένη και οργωμένη για να δεχτεί το σπόρο της εθνικής αυτοξεφτίλας.

Και απορώ με εκείνους που επέλεξαν αυτή την τακτική. Να ρεζιλεύουν διαρκώς τη χώρα και το λαό της. Φέρνοντας τους πολίτες στο ναδίρ του αυτοσυναισθήματος. Και εξωθώντας ακόμη και τα νιάνιαρα να δηλώνουν πως ντρέπονται για τη φυλή τους...

Έτσι μωρέ θα καταφέρουν να οδηγήσουν τη χώρα έξω από το χειρότερο τούνελ της σύγχρονης ιστορίας της; Με καταρρακωμένους τους ανθρώπους και χωρίς να πιστεύουν σε κανέναν και τίποτε;

Σε όλη αυτή την περιρρέουσα βλακεία αφιερώνω την ακόλουθη φωτογραφία πως γνώση και προβληματισμό:

Ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα! Ετών 10! 92894910

Είναι το βουνό Πενταδάκτυλος στην Κύπρο. Ο τουρκοπατημένος πλέον Πενταδάκτυλος. Από το καλοκαίρι του 1974.

Και είναι εκεί μια τεράστια τούρκικη σημαία και δίπλα η επιγραφή:

ME MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Δηλαδή: ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΤΟΥΡΚΟΣ!

Φράση ιστορική του πατερούλη των Τούρκων, του Κεμάλ Ατατούρκ.

Και που οι μετέπειτα πολιτικοί της γείτονος φρόντισαν να κρατήσουν ζωντανή για να κρατάνε ζωντανό και το εθνικό φρόνημα του λαού τους.

Εμείς; Εμείς είπαμε. Φτάσαμε να ακούμε ακόμη και τα παιδιά μας πριν βγουν απ' τ' αβγό τους να λένε το ακριβώς αντίθετο. Παπαγαλίζοντας τη δική μας κακομοιριά και κακοριζικιά.

Ε, όχι. Νισάφι πια.

Ψηλά το κεφάλι ωρέ έλληνες!

Και πριν ανοίξουμε το ρημάδι μας, να βουτάμε τη γλώσσα μας στην ιστορική μας μνήμη. Στα:

ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ

της Σαλαμίνας και στο:

ΕΓΩ ΓΡΑΙΚΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΓΡΑΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ

της Αλαμάνας και του Διάκου. Που έκανε τον εθνικό βάρδο να παιανίσει το Σαράντα:

"Αυτό το λόγο θα σας πω, δεν έχω άλλον κανένα
μεθύστε με τ' αθάνατο κρασί του '21."

Ίδια θα ζητήσω από όλους σας να μεθύσετε. Με τους αθάνατους χυμούς του ελληνισμού. Κι ας είναι οι μέρες δύσκολες και οι ώρες οργισμένες.

Και τουλάχιστον καταφέραμε να ναρκοθετήσουμε το μέλλον των παιδιών μας. Ας μην τους σκοτώνουμε και την ελπίδα. Ας μην σκοτώνουμε στις ψυχές τους και την αγάπη στην πατρίδα.

Γιατί το ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα αυτό δείχνει. Τεράστιο έλλειμμα αγάπης στην πατρίδα και σεβασμό ανύπαρχτο.

Κι αν πρέπει για κάτι να ντρεπόμαστε είναι ακριβώς για τούτο το "κατόρθωμα". Που γαλουχήσαμε τα παιδιά μας να μισούν την ίδια τους τη χώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα! Ετών 10!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: