HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Άρχισαν οι ανθρωποθυσίες...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Άρχισαν οι ανθρωποθυσίες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άρχισαν οι ανθρωποθυσίες...   Άρχισαν οι ανθρωποθυσίες... Icon_minitimeΤρι Μάης 18, 2010 8:54 pm

Η προετοιμασία αφορούσε την κ. Κατσέλη. Για εκείνη έλεγαν προχτές τα κανάλια...

Τελικά όμως την πλήρωσε η Άντζελα Γκερέκου.

Άρχισαν οι ανθρωποθυσίες... %CE%93%CE%9A%CE%95%CE%A1%CE%95%CE%9A%CE%9F%CE%A5


Κρίμα. Γιατί η Άντζελα, εμένα τουλάχιστον, μου είναι ιδιαιτέρως συμπαθής.

Κι άλλο τόσο ο Τόλης Βοσκόπουλος.

Δεν ξέρω. Μπορεί να είμαι αφελής...

Αλλά τους ανθρώπους έχω μάθει να τους "διαβάζω" από την αύρα τους. Ένα αδιόρατο στοιχείο που εκπέμπουν. Και το ζεύγος Γκερέκου - Βοσκόπουλου ανήκουν σε εκείνους που η ζωή τους, όλο αυτό που αποτυπώνουν με τη στάση τους στο κοινωνικό γίγνεσθαι, ουδεμία σχέση έχει με αυτό που λέμε "λαμογιά"...

Και εκατομμύρια να χρωστά ο Βοσκόπουλος στην εφορία, ο καθένας καταλαβαίνει, με όσα έβγαλαν οι ειδήσεις, πως προήλθαν από προσαυξήσεις. Δεν είναι βιομήχανος ο Βοσκόπουλος. Ούτε η Γκερέκου εκμεταλλεύτηκε δημόσια θέση για να φάει λεφτά.

Και την πληρώνουν τώρα αυτοί. Και ξεφεύγουν για μια ακόμη φορά οι άλλοι...

Όχι, δε με ικανοποιεί αυτή η καρατόμηση.

Και είμαι της άποψης ότι η αποκάλυψη έγινε σκόπιμα. Και ειδικά τώρα.

Γιατί η κατάσταση των εκκρεμοτήτων Βοσκόπουλου ήταν γνωστή στην εφορία. Από χρόνια...

Το ερώτημα λοιπόν είναι γιατί λειτούργησε έτσι η εφορία; Ποιος εκεί έκανε στραβά μάτια;

Επί έντεκα χρόνια, λέει...

Αυτό να μας πουν. Για το μηχανισμό της εφορίας που επιτρέπει να δημιουργούνται τέτοιες καταστάσεις.

Όσο για την Άντζελα Γκερέκου ειλικρινά είναι κρίμα να χάνει η πολιτική έστω και για ένα οικονομικό σκάνδαλο μια τέτοια γυναίκα.

Και δεν ξέρω τι γνωρίζουμε για τη διαδρομή της Άντζελας Γκερέκου. Όταν για πρώτη φορά άκουσα σε μια συνέντευξή της λεπτομέρειες για την πορεία της, εντυπωσιάστηκα.

Τη νόμιζα μια ηθοποιό. Και όχι και τόσο καλή που να τη θαυμάζω για την τέχνη της. Τη Γκερέκου τη θαυμάζω για όλα τα άλλα. Τα άγνωστα στους πολλούς.

Δημοσιεύω τουλάχιστον εκείνα που αναφέρονται στο βιογραφικό της στο ΥΠΠΟ:

Παράθεση :


Η Άντζελα Γκερέκου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κέρκυρα. Είναι πτυχιούχος της Αρχιτεκτονικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Ρώμης. Στο ίδιο Πανεπιστήμιο έχει παρακολουθήσει σεμινάρια Ψυχολογίας και Κοινωνιολογίας. Έχει εργασθεί ως αρχιτέκτονας στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. σε ειδικά προγράμματα για την ανάπλαση υποβαθμισμένων περιοχών της Αθήνας και έχει εκπονήσει μεγάλο αριθμό αρχιτεκτονικών μελετών για την ευρύτερη περιοχή της Κέρκυρας.



Παράλληλα η Άντζελα Γκερέκου έχει μια σημαντική καριέρα στην ηθοποιία. Είναι απόφοιτος της Ακαδημίας Θεατρικών Σπουδών του Λονδίνου, ενώ εντάχθηκε και μαθήτευσε στην ομάδα του Ιταλού σκηνοθέτη Φεντερίκο Φελλίνι. Πρωταγωνίστησε στην ελληνοβρεταννική παραγωγή «Το κορίτσι της Μάνης», η οποία παρουσιάστηκε στο Φεστιβάλ των Καννών. Έχει ασχοληθεί με τον κινηματογράφο, την τηλεόραση και το θέατρο και έχει συνεργαστεί με πολλούς και σημαντικούς Έλληνες σκηνοθέτες. Υπήρξε βασικό μέλος της Επτανησιακής Πολιτιστικής Κίνησης, η οποία στόχο είχε την αναβίωση του επτανησιακού θεάτρου κατά την περίοδο 1987 – 1988, στην οποία συμμετείχε μεγάλος αριθμός πολιτικών και καλλιτεχνικών προσωπικοτήτων των Επτανήσων.



Στις Εθνικές Εκλογές του 2004, εξελέγη βουλευτής με το ΠΑΣΟΚ στο Νομό Κέρκυρας, ενώ στις 16 Μαρτίου 2005 εξελέγη στο Πολιτικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, αναλαμβάνοντας τον Τομέα Αλληλεγγύης και Εθελοντισμού, μέχρι το Δεκέμβριο του 2006.



Κατά τη διάρκεια των εργασιών της Βουλής που προέκυψε από τις Εθνικές Εκλογές του 2004, η Άντζελα Γκερέκου υπήρξε μέλος της Διαρκούς Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων και μέλος της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Ισότητας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Με δική της πρωτοβουλία διενεργήθηκε στην Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Ισότητας και Δικαιωμάτων των Ανθρώπου σειρά Ειδικών Συνεδριάσεων με θέμα τα «Δικαιώματα των Παιδιών», κατά την οποία κλήθηκαν και κατέθεσαν τις απόψεις και τις προτάσεις τους, μεγάλος αριθμός εκπροσώπων φορέων και Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων οι οποίοι δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα σε θέματα σχετικά με το Παιδί. Ειδικά για το θέμα των μεταρρυθμίσεων στο νομικό πλαίσιο των υιοθεσιών στη χώρα μας, η Άντζελα Γκερέκου κατέθεσε στην Επιτροπή Ισότητας σειρά συγκεκριμένων προτάσεων, με σκοπό τη βελτίωση της ταχύτητας των διαδικασιών. Ως μέλος Επιτροπής Ισότητας, η Άντζελα Γκερέκου συμμετείχε στις αποστολές που εκπροσώπησαν το Ελληνικό Κοινοβούλιο στη «Συνάντηση Κοινοβουλευτικών Γυναικών» στα Σκόπια και στην «Παγκόσμια Συνάντηση Κοινοβουλευτικών Γυναικών για τα Δικαιώματα των Παιδιών και Εφήβων» στη Ρώμη.



Η Άντζελα Γκερέκου ήταν Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Φιλίας μεταξύ των Κοινοβουλίων Ελλάδας και Ιαπωνίας. Στο πλαίσιο αυτό, συμμετείχε στην Κοινοβουλευτική Αποστολή στο Τόκιο την άνοιξη του 2006. Στο πλαίσιο της επίσκεψής της αυτής, είχε συναντήσεις με φορείς και εκπροσώπους μεγάλων ταξιδιωτικών και τουριστικών οργανισμών της Ιαπωνικής αγοράς, με σκοπό την προώθηση της εικόνας της Ελλάδας στην Ιαπωνία.

Η Άντζελα Γκερέκου συμμετέχει εθελοντικά σε κοινωνικές πρωτοβουλίες που αφορούν το περιβάλλον, τους νέους και τις ιδιαίτερα ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Το Μάρτιο του 2005, ορίσθηκε επικεφαλής του Ελληνικού τμήματος της παγκόσμιας καμπάνιας του Global Progressive Forum, η οποία στόχο έχει την ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης και την άσκηση πίεσης στις Κυβερνήσεις, για να ανταποκριθούν στις οικονομικές υποχρεώσεις που έχουν αναλάβει με την υπογραφή της «Διακήρυξης της χιλιετίας» στον ΟΗΕ το 2001, σχετικά με την ενίσχυση της έρευνας στον αγώνα κατά του HIV/AIDS.



Ιδιαίτερη δραστηριοποίηση έχει επιδείξει σε θέματα που σχετίζονται με τα «Δικαιώματα του Παιδιού». Το Νοέμβριο του 2006 με πρωτοβουλία της διοργανώθηκε στην Κέρκυρα σειρά εκδηλώσεων για το Παιδί, μεταξύ των οποίων Διημερίδα με θέμα «Δικαιώματα Παιδιών και Εφήβων: Μία στρατηγική Προστασίας της Παιδικής και Εφηβικής Ζωής στην Ελλάδα και την Ευρώπη» και Έκθεση Γλυπτικής του Συλλόγου Ελλήνων Γλυπτών με θέμα «…Σαρκωθέντων δε των αγγέλων», με πάνω από 100 γλυπτά στη Δημοτική Πινακοθήκη της Κέρκυρας.



Στις Εθνικές Εκλογές του 2007, επανεξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας ΠΑΣΟΚ. Σε κομματικό επίπεδο, είναι Πολιτική Εκπρόσωπος Θεμάτων Τουρισμού του ΠΑΣΟΚ, ενώ σε Κοινοβουλευτικό επίπεδο, είναι μέλος της Επιτροπής Παραγωγής και Εμπορίου, Αντιπρόεδρος της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Ισότητας, Νεολαίας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Φιλίας μεταξύ των Κοινοβουλίων Ελλάδας και Ουγγαρίας.

Στις Εθνικές Εκλογές του 2009, η Άντζελα Γκερέκου επανεξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας ΠΑΣΟΚ. Στη νέα Κυβέρνηση που προέκυψε από τις Εθνικές Εκλογές της ανατέθηκε η θέση της Υφυπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού.



Είναι παντρεμένη με τον Τόλη Βοσκόπουλο και μητέρα μιας κόρης.

Μιλά Ιταλικά, Αγγλικά και Γαλλικά.

Και από μια παλιά της συνέντευξη:

http://www.klik.gr/133/gerekou/index.htm

Παράθεση :

- Υπάρχει μια φράση που φέρνετε συχνά στο μυαλό σας;

- Υπάρχει.

- Ποια;

- Συνεχίζω ακόμη να πηγαίνω όπου με πάει η καρδιά. Αυτό το τελευταίο, «Όπου με πάει η καρδιά», είναι τίτλος από ένα βιβλίο της Σουζάν Tαμάρο. Να πηγαίνω, λοιπόν, όπου με πάει η καρδιά. Και, ευτυχώς, όχι μόνη μου. Όχι μόνη μου πια.

Κι αυτό νομίζω έκανε πάντα η Άντζελα Γκερέκου.

Αυτό έκανε και τώρα.

Και ίσως για τούτο τη συμπαθώ τόσο. Γιατί στην άκαρδη εποχή μας, παραμένει ένας άνθρωπος με καρδιά.

Κι εγώ με την καρδιά μου και μόνο αντιδρώ στο θέμα της παραίτησής της. Δε με ενδιαφέρει αν χρώσταγαν στην εφορία. Ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι.

Και στο κάτω κάτω χρώσταγαν από εκείνα που έβγαλαν με τον ιδρώτα τους. Και όχι κλέβοντας τον κοσμάκη.

Τους κλέφτες; Αυτούς πότε θα τους δούμε να τιμωρούνται;

Γιατί το σίριαλ με την Άνζελα Γκερέκου σε ρόλο Ιφιγένειας μας άφησε γεύση στυφή. Και καμία ικανοποίηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Άρχισαν οι ανθρωποθυσίες...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: