HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 "Τον ΑΜΚΑ τους!!!!!!!!!!!"

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

"Τον ΑΜΚΑ τους!!!!!!!!!!!" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Τον ΑΜΚΑ τους!!!!!!!!!!!"   "Τον ΑΜΚΑ τους!!!!!!!!!!!" Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 9:19 am

Η ιστορία ξεκίνησε ένα χρόνο πριν. Όταν σε ώρα εφημερίας γκρεμοτσακίστηκα σε σκάλα του χώρου εργασίας που δεν πληρούσε ούτε στο ελάχιστο τα θέματα ασφαλείας. Σκάλα εξωτερική, με μάρμαρο στα σκαλοπάτια, χωρίς χερούλι να πιαστείς, χωρίς υδρορροή να φεύγουν τα νερά. Προαποφασισμένο λοιπόν το ατύχημα. Με τη βροχή να συμπληρώνει εκείνη τη μέρα την απερισκεψία του μηχανικού που κατασκεύασε τη σκάλα...

Από τότε έχω σοβαρά προβλήματα με τη σπονδυλική στήλη. Και με το παραμικρό με πιάνουν ισχυροί πόνοι οσφυαλγίας.

Σαν να μην έφτανε αυτό, φέτος βρέθηκα εκτός από δασκάλα να εκτελώ και χρέη νοσοκόμου και δη τραυματιοφορέα. Καθώς στην τάξη μου υπάρχει παιδί με χρόνια και οξυμένα κινητικά προβλήματα, τόσα και τέτοια που η αρμόδια υγειονομική υπηρεσία να έχει εγκρίνει την πρόσληψη βοηθητικού προσωπικού. Δεν είχαν όμως την ίδια άποψη κι εκείνοι που ρυθμίζουν τα οικονομικά της χώρας. Έτσι το βοηθητικό προσωπικό έμεινε στα χαρτιά.

Και στην πράξη χρειάστηκε αρκετές φορές ως τώρα να παίξω το ρόλο αυτό, του βοηθητικού προσωπικού, εγώ η ίδια.

Το ίδιο χρειάστηκε να γίνει και προχτές. Να μεταφέρω το παιδάκι για να παρακολουθήσει δραστηριότητες που γίνονταν στο προαύλιο...

Φυσικά η μέση μου σήκωσε και πάλι επανάσταση. Ξερό και πάλι το αριστερό πόδι. Και τόσο ισχυροί πόνοι που δεν μπόρεσα τη νύχτα να κλείσω μάτι...

Καθώς είμαστε όμως στο τέλος της σχολικής χρονιάς και τρέχουν ζητήματα που δεν επιδέχονται καθυστέρηση, φρόντισα πρωί πρωί να πάω στο σχολείο και να παραδώσω τα ενδεικτικά στη διευθύντρια και ζήτησα άδεια να μεταβώ στο νοσοκομείο για εξέταση...

Ασκληπιείο Βούλας. Τμήμα επειγόντων της ορθοπεδικής κλινικής. Στο ίδιο που πήγα και πέρυσι μετά το ατύχημα...

Ήταν η μόνη λύση... Γιατί αν πήγαινα σε γιατρό έξω θα έπρεπε μετά να μου γράψει ακτίνες που θα χρειάζονταν έγκριση από το ταμείο και μετά να βρω ακτινολογικό και μετά να ξαναπάω στο γιατρό και μετά να μου γράψει φάρμακα και να ξαναπάω στο ταμείο για έγκριση... βλέπε δηλαδή με τις καλύτερες προϋποθέσεις γύρω στα μέσα της επόμενης εβδομάδας να αρχίσω τη θεραπεία. Και ποιος θα άντεχε τους πόνους ως τότε;;;

Η επιλογή μου όμως φαίνεται πως δεν άρεσε καθόλου στους εφημερεύοντες γιατρούς του Ασκληπιείου. Στραβομουτσούνιασαν όταν άκουσαν πως προϋπήρχε τραυματισμός παλιότερος στη μέση... Το ίδιο έκαναν και με άλλους ασθενείς που ανέφεραν και προϋπάρχοντα προβλήματα. Κατά τη γνώμη τους θα έπρεπε λέει να κλείσουμε ραντεβού στα εξωτερικά ιατρεία και όχι στα επείγοντα.

Παρά την γκρίνια τους αναγκάστηκαν βέβαια να με παραπέμψουν για ακτίνες. Πήγα λοιπόν στο ακτινολογικό και τις έβγαλα και ξαναγύρισα στα επείγοντα. Είχα μαζί μου και τις παλιές ακτινογραφίες από το ατύχημα. Είχα και αξονικές εξετάσεις που έβγαλα δυο μήνες μετά το πέσιμο, όταν άρχισαν τα προβλήματα με το πόδι... Τις ακτινογραφίες τις εξέτασαν. Τις αξονικές εξετάσεις όχι...

Έγινε και η κλινική εξέταση. Και μετά ο γιατρός έπιασε και έγραφε τη συνταγή. Σε μπλοκάκι όμως και όχι στο βιβλιάριό μου. Γιατί δε θυμόταν λέει τον ΑΜΚΑ του!!!!!!!!!! Τον δικό του ΑΜΚΑ. Και που είναι πλέον απαραίτητος από 1η Ιουνίου να αναγράφεται και αυτός στις συνταγές, και όχι μόνο ο ΑΜΚΑ του ασθενούς.

Στραβομουτσούνιασα... Ως ήταν φυσικό και επόμενο. Και νομίζω και απόλυτα δικαιολογημένο. Δεν έφτανε δηλαδή που σακατεύτηκα σε ώρα δουλειάς θα έπρεπε να πληρώσω και τα φάρμακα από την τσέπη μου;

- Μπορείτε να πάτε σε έναν γιατρό εκτός νοσοκομείου και να σας τα γράψει, μου πρότεινε τότε ο εφημερεύων γιατρός του νοσοκομείου...

- Τι λέτε, γιατρέ; του απάντησα. Καταλαβαίνετε τι μου λέτε; Παρασκευή είναι. Και να πάω, θα χρειαστώ μετά έγκριση. Άρα δε θα πάρω τα φάρμακα πριν από τη Δευτέρα.

Με τα πολλά ο γιατρός αποφάσισε να γράψει τη συνταγή και στο βιβλιάριο. Φυσικά χωρίς τον ΑΜΚΑ του.

"Τον ΑΜΚΑ τους!!!!!!!!!!!" 16284453

Τον ευχαρίστησα για τις υπηρεσίες του και έφυγα από το νοσοκομείο...

Βγαίνοντας από την πύλη του Ασκληπιείου, κατευθύνθηκα στο φαρμακείο που είναι ακριβώς απέναντι. Δίνω το βιβλιάριο και ως ήταν επόμενο ο φαρμακοποιός είδε την παράλειψη του ΑΜΚΑ του γιατρού και μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να εκτελέσει τη συνταγή....

Του εξήγησα πως είχε η κατάσταση. Ότι ο γιατρός δε θυμόταν τον ΑΜΚΑ του...

- Απαράδεκτο! σχολίασε ο φαρμακοποιός. Γιατρός στο εφημερεύον και να μη θυμάται τον ΑΜΚΑ του;;;

Και αμέσως έβαλε μία υπάλληλο του φαρμακείου να τηλεφωνήσει στο Ασκληπιείο... Αμ δε... σιγά μην πιάναμε γραμμή...

Είδα κι απόειδα, αναγκάστηκα να ζητήσω τα φάρμακα και να τα πληρώσω από την τσέπη μου... Όπως αποδεικνύει και η απόδειξη:

"Τον ΑΜΚΑ τους!!!!!!!!!!!" 25790899

19,41 ευρώ... Εκτός από τα έξοδα σε βενζίνη και χρόνο και ταλαιπωρία... Και φυσικά τον πόνο και τα προβλήματα...

Πες μου, πώς πρέπει να αισθάνεται ένας άνθρωπος στη θέση μου;

Τελικά έχουμε περίθαλψη σ' αυτή τη χώρα; Κι έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα οι εργαζόμενοι;

Αν με ρωτάς πάντως για το αν μετάνιωσα που βοήθησα το παιδάκι της τάξης μου, θα σου απαντήσω ΟΧΙ!!! Γιατί είναι το μόνο που δε φταίει σε όλη αυτή την απαράδεκτη κατάσταση. Ο μόνος αθώος. Όπως και όλα τα παιδιά. Η αθώα νέα γενιά. Και ένοχοι όλοι οι άλλοι, οι ενήλικες, που τέτοιο κόσμο ακοσμίας τους έχουμε ετοιμάσει να τα υποδεχτεί...

Για τα μάτια αυτού του παιδιού και μόνο. Και για όλα τα παιδικά ματάκια. Μόνο γι' αυτά κάνω κουράγιο. Και κεντάω με τον πόνο και την οργή μου την κραυγή διαμαρτυρίας προς όλους εκείνους που δε λογαριάζουν τον άνθρωπο.

Και δεν εννοώ μόνο τους υψηλά ιστάμενους. Αλλά και τη συμπεριφορά των γιατρών στα επείγοντα. Που μπορεί κι αυτοί να έχουν το δίκιο τους - διαβάζουμε όλοι για το τι συμβαίνει με τις εφημερίες τους τελευταίους μήνες - αλλά είναι τελείως άδικο να ξεσπάν στους ασθενείς. Διότι η δικαιολογία πως ξέχασε τον ΑΜΚΑ, σε συνδυασμό με τη γκρίνια που πήγαμε στα επείγοντα, δε με πείθει. Υπήρχαν και άλλοι γιατροί εκεί. Όλοι είχαν ξεχάσει τον ΑΜΚΑ;;;

Και λέω πως πέρα από τα δικά μας παράπονα ως εργαζομένων, το επάγγελμα και του δασκάλου και του γιατρού είναι και λειτούργημα... Και δε χωρά καμιά δικαιολογία να μην εκτελείς το καθήκον σου προς τον άνθρωπο, είτε τον ανήλικο άνθρωπο που εμείς οι δάσκαλοι δώσαμε όρκο να διαπαιδαγωγούμε, είτε τον πάσχοντα άνθρωπο που οι γιατροί με τον όρκο του Ιπποκράτη υποσχέθηκαν να του προσφέρουν τις υπηρεσίες τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
"Τον ΑΜΚΑ τους!!!!!!!!!!!"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: