HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 σσσ!!! ο λέων γράφει.

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

σσσ!!! ο λέων γράφει.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σσσ!!! ο λέων γράφει.    σσσ!!! ο λέων γράφει.  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 27, 2013 2:26 pm

σσσ!!! ο λέων γράφει.


Η ανάρτηση που ακολουθεί είναι από τον τοίχο του γκρουπ των φίλων του έργου και της φιλοσοφίας του Δημήτρη Λιαντίνη στο face book. Και την υπογράφει η σύζυγος του Δημήτρη Λιαντίνη, κ. Νικολίτσα Γεωργοπούλου - Λιαντίνη:


Παράθεση :
Στο Γιάννη Τσάπρα (τον αστροφυσικό που ερμηνεύει γνήσια το έργο και το πρόσωπο του Λιαντίνη)

Γιάννη συμφωνώ με όλες τις ερμηνευτικές προσεγγίσεις σου και αντιμετώπιση των αρνητικών σημείων της χλευαστικής κριτικής για το Λιαντίνη. Εγώ μόνο θα τονίσω για ακόμη μια φορά; Όποιος δεν κατανοεί πίσω από τις γραμμές του Λιαντίνη τον ποιητή, τον έχει παρανοήσει. Ο Λιαντίνης δεν είναι φιλόσοφος με την καθιερωμένη έννοια του όρου της συστηματικής φιλοσοφίας. Μπορεί να έχει μελετήσει πολύ φιλοσοφία, και μάλιστα ελληνική, να παραπέμπει συνεχώς σε φιλοσόφους, αλλά δεν κάνει ιστορία της φιλοσοφίας. Ο Λιαντίνης χρησιμοποιεί τη φιλοσοφία όπως και τις θετικές επιστήμες, στο βαθμό που τις έχει μελετήσει, για να οικοδομήσει δικό του έργο με την ιδιαίτερη δική του ποιητική γραφή (εκείνη που λες ότι σπάει κόκαλα), να στείλει τα μηνύματα που όμως δεν είναι άμεσα εύληπτα, αλλά χρειάζεται ο μελετητής να εγκύπτει συνεχώς στο κείμενό του και πίσω από την κάθε του σειρά να αναζητεί το κρυμμένο νόημα, το μύθο.

Εκείνο που εγώ μπορώ να καταθέσω είναι, ότι δεν έγραφε εύκολα. Μάτωνε κυριολεκτικά όταν έγραφε. Περνούσαν περίοδοι πολλών μηνών που μόνο διάβαζε και δεν μπορούσε να πιάσει μολύβι στο χέρι του. Όταν όμως ξεκίναγε να γράφει, τότε ζούσε κυριολεκτικά ένα σεισμό που εγώ όφειλα απόλυτα σιωπηλά να παρακολουθώ και με καρδιά και νου να συνοδοιπορώ μαζί του. Η φράση που τις ώρες εκείνες μου έλεγε: «σσσ!!! Ο λέων γράφει».

Το σεβόμουνα απόλυτα και το αγαπούσα. Ποιος όμως γνωρίζει αυτή τη μάχη και τον αγώνα (και από τις δύο πλευρές), όταν τόσο επιπόλαια εκτοξεύονται αήθεις χαρακτηρισμοί και ειρωνείες και υπήρξαν τιμητές που έτσι και αλλιώς εκ των πραγμάτων, δηλ. της δικής τους ημιμάθειας και γιατί όχι ζηλοφθονίας, δεν μπόρεσαν να ασκήσουν το μάτι τους σε μια άλλη διάσταση.

Γιάννη σε θεωρώ εκλεκτό ερμηνευτή του Λιαντίνη, γιΆ αυτό και έφερες με εκλεκτή επιτυχία σε πέρας το γνωστό σε μένα πολύ δύσκολο εγχείρημα.

https://www.facebook.com/groups/


Από τη μεριά μου θα περιοριστώ να προσθέσω ότι είναι τιμή μας που ο Γιάννης Τσάπρας συμμετέχει στην ομάδα μας. Βαθύς γνώστης του έργου του Λιαντίνη και με ευρύτητα γνώσεων που του επιτρέπει ερμηνευτικές αναλύσεις απόλυτα τεκμηριωμένες. Τα υπόλοιπα για το Γιάννη Τσάπρα και τις απορίες που προκύπτουν από το κείμενο της κ. Λιαντίνη, όταν σημάνει ο καιρός και η ώρα. Γιατί πάντα έχει νόμο και ισχύ εκείνο το "σσσ!" του Λιαντίνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
σσσ!!! ο λέων γράφει.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ-
Μετάβαση σε: