HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...   Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2008 4:25 pm

Η είδηση σημερινή και από το ΕΘΝΟΣ:

Τέρμα το τσιγάρο! Στην Τουρκία παρακαλώ. Με νέο νόμο αντικαπνιστικό και με πρωτεργάτη το γνωστό αντικαπνιστή κ. Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Γιατί λέει το τσιγάρο σκοτώνει πολλούς. Ζημιώνει τους ανθρώπους και την οικονομία της χώρας.

Κοίτα να δεις τι βρήκανε για να παραστήσουν τους προοδευτικούς.

Για τα υπόλοιπα ανθρώπινα δικαιώματα που καταπατούνται, έχουν σκοπό να κάνουν τίποτε; Γιατί ο καπνιστής ζημιώνει τον ίδιο του τον εαυτό. Η κατοχή όμως της μισής Κύπρου έχει ξεσπιτώσει χιλιάδες ανθρώπους από τα σπίτια τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Loukia Sofou


Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...   Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2008 6:14 pm

Τώρα βέβαια αγαπητή μου Δανάη, να μου επιτρέψεις να σου αντιμιλήσω και να συμφωνήσω, για πρώτη φορά στη ζωή μου, με τους Τούρκους και με τον Ερντογάν. Είμαι εκ πεποιθήσεως αντικαπνίστρια και στη ζωή μου δε μπήκα στον πειρασμό ούτε να δοκιμάσω το τσιγάρο. Σίγουρα δεν είναι το τσιγάρο που ζημιώνει την οικονομία της χώρας, όχι μόνο. Αλλά σίγουρα και ο καπνιστής δε ζημιώνει μόνο τον εαυτό του, όχι μόνο. Ζημιώνει και πολλούς άλλους, κυρίως τα παιδιά που υποβάλλονται σε παθητικό κάπνισμα και όχι μόνο... ¶... όλα κι όλα.
"Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών" δεν είναι καλά και συμφέροντα γιά όλους.
Αγαπητή μου Δανάη, εδώ δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Αγάπης ένεκεν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...   Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2008 10:04 pm

Οφείλω να πω πολυαγαπημένη μου Λουκία ότι μου έδωσες μεγάλη χαρά. Διαφωνείς μαζί μου!!! Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μένα από το να μη διαφωνούν οι άλλοι μαζί σου γιατί λέει είναι φίλοι σου! Ακόμη και όταν κάποιος λέει βλακεία... Α, λένε μερικοί, είναι φίλος μου, δεν μπορώ να τον στενοχωρήσω. Ωραίος φίλος! ¶στον λοιπόν να πάει ντουγρού στο γκρεμό από πολύ αγάπη.

Χτες βράδυ έστειλα σε μια άλλη αγαπημένη ένα πολύ σκληρό μήνυμα. Για άλλο θέμα. Και από πολύ αγάπη. Ελπίζω να το κατάλαβε. Γιατί ειδικά στους φίλους μας οφείλουμε απόλυτη ειλικρίνεια.

Σε ευχαριστώ λοιπόν θερμά. Που διαφώνησες. Και έστω και αν είμαι καπνίστρια, δεν πρόκειται να υπερασπιστώ το τσιγάρο. Ιδιαίτερα στο θέμα των παιδιών.

Και Λουκία... παρακαλώ να το επαναλάβεις. Όπου εσύ κρίνεις ότι πρέπει. Όχι διαφωνία για τη διαφωνία, μα ένα φόρουμ δεν υπάρχει για να επαναλαμβάνουμε όλοι μονότονα την ίδια άποψη. Σκοπός είναι να ζυμώνονται οι διαφορετικές απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον να επανεξετάσει τη στάση του και τις ιδέες του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Loukia Sofou


Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...   Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2008 10:11 pm

Εδώ, αγαπητή μου Δανάη, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΛΙΑΝΤΙΝΗ δε συμφωνώ ... για το φούμο του κι ας λέει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...   Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2008 10:25 pm

Σωστήηηηη. Και θυμίσου, ο Λιαντίνης σιχαινόταν τους πιστούς και τους οπαδούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Loukia Sofou


Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...   Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2008 10:35 pm

Ο Λιαντίνης είναι για μένα στάση ζωής που προσπαθώ μέσα από το δικό μου δρόμο να ακολουθήσω.
Με αυτή την έννοια, ναι, ΠΙΣΤΕΥΩ στη φιλοσοφία του, χωρίς να ανήκω στην κατηγορία των οπαδών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...   Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Icon_minitimeΔευ Μάης 19, 2008 11:23 pm

Ακριβώς. Ο δρόμος και η πορεία του καθενός μας. Η δική μας πορεία και ο δικός μας δρόμος. Μόνο έτσι μπορείς να συναντήσεις το Λιαντίνη.

Κι ακόμη μεγαλύτερη προσοχή χρειάζεται στους διάφορους καλοθελητές που αναλαμβάνουν να μας μάθουν το Λιαντίνη. (Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου... )

Η αναφορά της Λουκίας στο φούμο του Δάσκαλου μού έδωσε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να θίξω και αυτό το ζήτημα. Δυστυχώς και εδώ έχουμε παραπληροφόρηση. Πιάσαν εκεί ένα γράμμα της νεότητας που έγραφε κάτι για το φούμο του και το έκαναν σημαία. Και σαν να μην έφτανε αυτό, το έκαναν και λεζάντα σε φωτογραφία για να μείνει πιο έντονα η γεύση στον αναγνώστη.


Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε... Hpim0224

Η λεζάντα:

"Α! ... φίλε, όλα ευχαρίστως τα απαρνούμαι,
αλλά μη μου κάνει κανείς λόγο για τον φούμο μου."

Ούτε διαφήμιση τσιγάρων να ήταν! ¶ντε τώρα να μάθουν και την αλήθεια. Όπως την άκουσα τις προάλλες από την κυρία Λιαντίνη και δεν πίστευα στα αυτιά μου... (να ήταν μόνο ένα... αχ, πόσα ψέματα μας έχουν γεμίσει... )

Λοιπόν, ο Λιαντίνης δεν κάπνιζε ποτέ μέσα στο αυτοκίνητο. Όταν λέμε ποτέ, εννοούμε ποτέ! Και δεν άφηνε και τους άλλους να καπνίσουν μέσα στο αυτοκίνητό του.

Πώς τώρα και γιατί κάποιοι που ποτέ δεν τον γνώρισαν θέλησαν να μας τον παρουσιάσουν ως εξαρτημένο από τη νικοτίνη που δεν μπορούσε να επιβληθεί στον εαυτό του... ας το απαντήσουν εκείνοι που ανησυχούν να μην κάνουμε ζημιά στον άνθρωπο με όσα λέμε...

Το ποιος κάνει ζημιά και ποιος όχι μένει να το κρίνει ο χρόνος. Και ήδη έχει κάνει τις πρώτες αποκαλύψεις. Και θα συνεχίσει να τις κάνει. Γιατί η αλήθεια μπορεί να μη χρειάζεται υπεράσπιση αλλά και βρίσκει τον τρόπο να έρθει στην επιφάνεια. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση για τον φούμο του Λιαντίνη ήρθε η ώρα να το μάθουμε πως φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες μας πούλησαν.

Ε, όχι και να κάνουμε έμμεση διαφήμιση του καπνίσματος με το όνομά του. Έλεος πια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Τσιγαράκι τέλος! Πού; Διαβάστε...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: