HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Εσείς το στολίσατε;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2008 1:50 am

Εμείς ναι! Φέτος βιαζόμαστε να έρθουν τα Χριστούγεννα. Βασικά να περάσει γρήγορα ο καιρός. Και είπαμε να το στολίσουμε από Νοέμβρη, μπας και τρέξουν οι μέρες...

Εσείς το στολίσατε; Hpim6410

Χρόνια πολλά λοιπόν... Και άντε με το καλό να έρθουν οι μέρες των γιορτών. Γιατί πολύ το γκρίζο και το σύννεφο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2008 1:56 am

Και δια του λόγου το αληθές... Και μία φωτογραφία με ημερομηνία:

Εσείς το στολίσατε; Hpim6411

24 του Νοέμβρη. Ενός Νοέμβρη που ξεκίνησε με μπάνια στη θάλασσα και κατέληξε χειμώνας κανονικός... Τόσο που να ζητάει και δέντρο στολισμένο.

Το πότε θα το ξεστολίσουμε είναι ένα άλλο ζήτημα... Φετίχ είναι αυτό. Και ο μόνος λόγος να αντέχω τους χειμώνες. Οπότε καλή άνοιξη... (και δεν κάνω καθόλου πλάκα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2008 9:08 pm

Και όμως το δεντράκι έκανε το θαύμα του. Είμαι πολύ χαρούμενη απόψε. Και το γράφω για να χαρούν και οι φίλοι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2008 9:41 pm

Να είσαι καλά Δανάη. Πάντα δυνατή και γερή. Το ξέρεις καλά πως ο ήλιος του καλοκαιριού γεννιέται μες το καταχείμωνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2008 9:53 pm

Φυσικά καλέ μου. Δε γιορτάζουμε χριστιανικά. Ελληνικά και μόνο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΔευ Νοε 24, 2008 10:04 pm

Ναι Δανάη, των Ελλήνων οι κοινότητες φτιάχνουν το δικό τους γαλαξία και τον γιορτάζουν όπως αυτές θέλουν. yacht1Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Α
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2008 12:40 am

Καραβάκι; Μην είσαι και τόσο σίγουρος πως το καραβάκι είναι ελληνικό και το δέντρο ξενόφερτο. Δεν αντιλέγω ότι το έλατο συγκεκριμένα μας ήρθε επί Όθωνα, αλλά κλαδιά δέντρων και στολισμός τους αυτή την περίοδο είναι πολύ παλιά συνήθεια...

Όσο για το καραβάκι, στην Ήπειρο σίγουρα δε στολίζαμε καραβάκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2008 12:48 am

Ναι Δανάη, εμείς στην Ήπειρο δε στολίζαμε καράβια γιατί η ίδια μας η ζωή ήταν ένα καράβι και ένα ταξίδι στα πέρατα του κόσμου. Κι ως γνωστό είμαστε από τους καλύτερους πετράδες. Πετράδες της γης και του νου.

Λα βας κιρι ... λα βας κιρί ...
ια-ια ... φέτα από την Ήπειρο
κι ας είναι κι αλμυρή.

Και κάτι άλλο : σωβινιστές είναι κάτι ηλίθιοι που νομίζουν ότι η χώρα τους είναι καλύτερη από την Ήπειρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Loukia Sofou


Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2008 1:51 pm

Και οι καλύτεροι παραμυθάδες, θα συμπλήρωνα εγώ. Όσο για την ηπειρώτικη φέτα συμφωνώ, είναι εκτός συναγωνισμού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Loukia Sofou


Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2008 3:09 pm

cyclops


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Loukia Sofou στις Τρι Νοε 25, 2008 3:15 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2008 3:11 pm

Από το δεντράκι ξεκινήσαμε στα παραμύθια καταλήξαμε. Έτσι είναι. Όλοι με κάτι βολευόμαστε. Άλλοι με ιστορίες και άλλοι με παραμύθια. Χαίρομαι όμως που συμφωνείς ότι ωρισμένα πράγματα έχουν διαχρονικές αξίες, όπως το τυρί μας. Και επειδή το πας στα παραμύθια θα σου πω ότι με τέτοιο τυρί ποιείς γεύσεις μυθικές. Θα σε παραπέμψω σε παλιό δημοσίευμα της Διώνης περί της Ηπειρώτικης τυρόπιτας. Θεϊκή και μυθική γεύση. Άλλωστε όλη η ιστορία της Ηπείρου από τους Μολοσσούς Θεσπρωτούς και Χάονες βρίσκεται στη σφαίρα του μύθου. Είναι τιμή μου λοιπόν αγαπητή Λουκία να χειρίζομαι καλά τους μύθους και τα παραμύθια. Κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη... και πόσα ακόμα θα πούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Loukia Sofou


Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2008 4:22 pm

Αγαπητή μου Δανάη, λυπάμαι αλλά δε συμμερίζομαι τη χαρά σου. Ο στολισμός των ψεύτικων χριστουγεννιάτικων δέντρων δε με συγκινεί, προτιμώ τα δέντρα με τα φυσικά τους στολίδια, όσα μείνανε πιά. Ούτε και η προσδοκία μιάς καινούργιας άνοιξης με συγκινεί. Ίσως γιατί δεν περιμένω να αλλάξει τίποτα προς το καλύτερο. Τα δέντρα μας λιγοστά λιγοστές και οι ελπίδες πως θα ξαναφυτρώσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Εσείς το στολίσατε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσείς το στολίσατε;   Εσείς το στολίσατε; Icon_minitimeΤρι Νοε 25, 2008 11:52 pm

Τη χαρά μας, Λουκία, δεν είναι ανάγκη κανείς να τη συμμερίζεται. Ιδίως όταν κανείς δε βρίσκεται να συμμεριστεί και τη θλίψη σαν μας κερνά απλόχερα με το κανάτι της.

Ο καθένας μας έχει κάποια πράγματα που του δίνουν χαρά και κάποια άλλα που τον καταβυθίζουν στην κόλαση. Αλί και τρισαλί αν τα ίδια ήταν για όλους τα χαροποιά και τα άλλα, τα μαύρα πουλιά της συμφοράς.

Επειδή όμως εδώ το θέμα αφορά το δέντρο των Χριστουγέννων, και όχι τη φέτα Δωδώνης ή Νάξου, δε νομίζω πως χρειάζεται παρά κοινός νους για να καταλάβει πως η χαρά μου δεν είναι για το δέντρο σαν δέντρο (αφού μάλιστα είναι ψεύτικο και τίποτε άλλο δε θα μπορούσε να είναι στο δικό μου σπιτικό) αλλά όσα η θωριά του συμβολίζει. Σαφώς και δεν μπορεί να συμβολίζει τα ίδια για σένα ή για το Σωτήρη ή για όποιον άλλον. Ίσως μόνο ο Νηρέας, το αδερφάκι μου, μπορεί να καταλάβει τι είναι ένα δέντρο χριστουγεννιάτικο για μένα. Γιατί ήταν κι εκείνος εκεί όταν το δέντρο έβγαζε ρίζες και πέταγε κλωνάρια. Τότε που γυρνούσαμε από χωριό σε χωριό της Ηπείρου μαζί με τους γονείς μας και μοιραζόμαστε τη δύσκολη ζωή των τότε εκπαιδευτικών.

Η μισή οικογένεια στο ένα χωριό, η άλλη μισή σε άλλο. Και να πεις πως ήταν και καμιά μεγάλη οικογένεια; Τέσσερις όλοι κι όλοι. Ο Νηρέας συνήθως με τη μαμά, εγώ με τον πατέρα. Για να βγει ο άρτος ο επιούσιος αφενός και αφετέρου για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στη νέα γενιά του τόπου. Νηπιαγωγός η μάνα, δάσκαλος ο πατέρας. Μόνο που τα δικά τους παιδιά μεγάλωναν το ένα χωρίς πατέρα και το άλλο χωρίς μάνα.

Από δευτέρα δημοτικού, ετών επτά, ξεκίνησα έτσι να ζω τη ζωή μου. Δεν έχω παράπονο για τον τρόπο που ο πατέρας μου με κουνάρησε... Έκανε τα αδύνατα δυνατά για να σταθεί πατέρας και μάνα μαζί. Και σε συνθήκες τρισάθλιες. Τα πρώτα χρόνια χωρίς καν ρεύμα. Με λάμπα τα βράδια. Αλλά και χωρίς δικό μας σπίτι. Σε ένα δωματιάκι του σχολειού μέναμε. Δεν ήξερε να μαγειρεύει, μα αναγκάστηκε να το μάθει κι αυτό. Του πήρε λίγο καιρό... Στην αρχή τρώγαμε μόνο κονσέρβες. Θυμάμαι με ιδιαίτερη απέχθεια τη κονσέρβα με το χταπόδι. Δεν κατέβαινε το άθλιο με τίποτε. Όταν λοιπόν χταπόδι κονσέρβα ήταν το γεύμα μας, με πήγαινε μετά στο μικρό καφενεδάκι του Τσιαμάτη για ταμ ταμ (ο πρόγονος της κόκα - κόλα... )

Αλήθεια, σας έχω πει ποτέ πόσο καλή μαγείρισσα είναι η μαμά μου; Όχι επειδή είναι μάνα μου, αλλά βάζει κάτω ακόμη και τον καλύτερο σεφ.

Και δεν ήταν μόνο το φαγητό. Φυσικά δεν ήταν μόνο το φαγητό. Ήταν κυρίως η αγκαλιά της που μου έλειψε εκείνα τα χρόνια. Νομίζω ότι αυτό με σημάδεψε για πάντα. Ακόμη το κουβαλώ μέσα μου το συναίσθημα του πληγωμένου παιδιού (γιατί άντε να καταλάβει ένα εφτάχρονο τους λόγους που έτσι έγινε η ζωή του... ) Είναι λοιπόν πολύ εύκολο στον καθένα να με πικράνει ακόμη και σήμερα... Αρκεί χωρίς αιτία και αφορμή να απομακρυνθεί. Δεκάρα δε δίνω σε διαπληκτισμούς και ό,τι άλλο. Αυτό που δεν αντέχω είναι φίλοι να απομακρύνονται στα καλά καθούμενα χωρίς φανερό λόγο.

Άκουγα χτες βράδυ την ιστορία του Ταχτσή. Κάτι ανάλογο έγινε και στη δική του ζωή και μάλιστα στην ίδια ηλικία. Στα εφτά... Ο πρόωρα χαμένος συγγραφέας είχε να λέει πως το γεγονός αυτό του άλλαξε οριστικά τη ζωή. Δεν περιμένω κανείς να το καταλάβει ή να το συμμεριστεί αυτό που λέω. Μόνο όσοι το έχουν ζήσει. Μόνο αυτοί το νιώθουν τι σημαίνει.

Αυτά ήταν ο πρόλογος - έστω και διανθισμένος πλέον του κανονικού... Η ουσία είναι (μια και μιλάμε για το χριστουγεννιάτικο δέντρο) όχι στην απουσία της μάνας από κοντά μου, αλλά στο ελάχιστο διάστημα που η οικογένεια έσμιγε. Κι ευνόητα το διάστημα αυτό δεν ήταν άλλο από εκείνο που τα σχολεία ήταν κλειστά. Καλοκαίρι, Πάσχα και φυσικά Χριστούγεννα. Τότε κι εγώ γινόμουν και πάλι ένα φυσιολογικό παιδάκι. Με μανούλα και αδερφούλη και όλη την οικογενειακή θαλπωρή τριγύρω.

Αυτό το διάστημα, αυτές τις μέρες, για κάποιο λόγο που δε θέλω να τον μοιραστώ, συμβαίνει αυτή τη θαλπωρή ακριβώς να αναζητώ και να μην μπορώ να την απολαύσω. Μόλις σας είπα, γύμνωσα την ψυχή μου για να το κάνω - αλλά ας όψεται εκείνο το "δε συμμερίζομαι"... τη βασική αιτία που φέτος στολίστηκε πρόωρα το δεντράκι μου.

Για το δέντρο όμως μένει να εξηγήσω πως η μάνα μου ήξερε πάντα να δίνει μια ιδιαίτερη νότα στις γιορτές των Χριστουγέννων. Όσο για το δέντρο, αυτό πια ήταν ιεροτελεστία. Το στολίζαμε και το τραγουδάγαμε. Και ήξερε πολλά τραγούδια η μανούλα μου - νηπιαγωγός είπαμε ήταν...

Δεν ξέρω λοιπόν τι είναι για όλους τους άλλους ένα δέντρο χριστουγεννιάτικο. Για μένα είναι η μάνα μου. Η αγκαλιά της και η αγάπη της.

Δεν περιμένω, το είπα, να το καταλάβει κανείς άλλος αυτό. Μόνο το αδέρφι μου.

Αλλά και να το καταντάμε το ζήτημα σε φέτα και τυρόπιτα, έλεος... Ούτε καν για τα δέντρα τα φυσικά δε θα συμφωνήσω. Γιατί μέτρο πάντων ο άνθρωπος, αγαπητή Λουκία. Όχι τα δέντρα. Ναι, αυτά μας δίνουν ζωή. Αλλά τι σημασία έχει τι μας δίνουν αν δεν υπάρχουν οι άνθρωποι τριγύρω να τη ζήσουν και να τη χαρούν;

Καλός και χρυσός ο αγώνας σου για τα δέντρα, δεν αντιλέγω. Εμένα όμως άσε με να πονάω περισσότερο τους ανθρώπους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Εσείς το στολίσατε;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: