HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου!   Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου! Icon_minitimeΔευ Μαρ 23, 2009 3:47 pm

1η Απρίλη. Μέρα κοινής δράσης για όλους τους εργάτες και τους εργαζόμενους της γης. Η δική μας μέρα. Η ΠΣΟ (Παγκόσμια Συνδικαλιστική Ομοσπονδία) ελληνικά και World Federation of Trade Unions WFTU στην επίσημη διεθνή της ονομασία, ετοιμάζεται πυρετωδώς για τον εορτασμό:

Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου! Iiiiii24

Στο χτεσινό Ριζοσπάστη διαβάσαμε σχετικά:

ΔΡΑΣΗ ΠΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΑΠΡΙΛΗ

«Αγκαλιάζει» εκατομμύρια εργάτες

Στην πρωτοβουλία της Παγκόσμιας Συνδικαλιστικής Ομοσπονδίας συμμετέχει και το ΠΑΜΕ εμπλουτίζοντας τη δράση του μπροστά και στην πανεργατική απεργία

Συνδικαλιστικές οργανώσεις από κάθε ήπειρο εντάσσονται στην προετοιμασία για τις δραστηριότητες που η Παγκόσμια Συνδικαλιστική Ομοσπονδία (ΠΣΟ) διοργανώνει την 1η Απρίλη, αναδεικνύοντας τη σημασία που αποκτά η νέα πρωτοβουλία για την ενίσχυση του συντονισμού των εργατικών αγώνων, σε περιφερειακό αλλά και διεθνές επίπεδο.

Ηδη, έχοντας αποφασίσει τη συμμετοχή τους στη δράση της ΠΣΟ με σύνθημα «Αγώνας ενάντια στην εκμετάλλευση», μεγάλες κλαδικές Ομοσπονδίες από χώρες όπως το Περού, το Εκουαδόρ, η Βολιβία, τα Κανάρια Νησιά, το Νεπάλ, το Μπανγκλαντές, έχουν προκηρύξει απεργιακές κινητοποιήσεις για την 1η Απρίλη. Στην ίδια κατεύθυνση, η Εκτελεστική Γραμματεία του ΠΑΜΕ επισημαίνει σε ανακοίνωσή της την αξία της δράσης που αναλαμβάνει η ΠΣΟ και συμμετέχει σ' αυτήν, εμπλουτίζοντας έτσι και την προετοιμασία της πανελλαδικής πανεργατικής απεργίας στις 2 Απρίλη .

Στην Ασία, τη συμμετοχή τους στη δράση της ΠΣΟ αποφάσισαν μέχρι τώρα συνδικαλιστικές οργανώσεις σε Πακιστάν, Φιλιππίνες, Σρι Λάνκα. Στην Ινδία, πέντε εθνικές Συνομοσπονδίες (που δεν είναι όλες μέλη της ΠΣΟ) και απαριθμούν συνολικά πάνω από 35 εκατομμύρια μέλη υπέγραψαν κοινή συμφωνία για δράση την 1η Απρίλη, με το πλαίσιο της ΠΣΟ. Ανάλογα προετοιμάζουν τη δράση τους συνδικάτα από τη Νότια και Κεντρική Αμερική (Ουρουγουάη, Χιλή, Αργεντινή, Περού, Εκουαδόρ, Βραζιλία, Κολομβία, Μεξικό, Νικαράγουα κλπ.), την Ευρώπη (Καταλονία, Χώρα των Βάσκων, Κανάρια Νησιά, Πορτογαλία) αλλά και την Αφρική.
_______________
Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα της WFTU
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου!   Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου! Icon_minitimeΔευ Μαρ 23, 2009 3:56 pm

Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου! Iiiiii25
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Κι έρχεται κι ο Απρίλης αχ καρδούλα μου!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: