HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΠαρ Οκτ 30, 2009 2:46 pm

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Roi

16 Σεπτεμβρίου 1950 Κάϊρο

29 Οκτωβρίου 2009 - Εγνατία

Καλλιρρόη Χ. Λαμπρίδη

Η Ρόη μας

έτσι ήθελε να τη φωνάζουν

Κι εμείς όλοι τη λέγαμε Ροδούλα

γιατί ήταν το πιο γλυκό πλάσμα που πέρασε από τη γη...

Πώς να της πω καλό ταξίδι;

Που δεν ήταν η ώρα της για τέτοια ταξίδια;

Και ποιος τώρα θα μας σταθεί εκεί που θα πάμε;

Εκείνη ήταν που άνοιγε πάντα την καρδιά της και το σπίτι της να βοηθήσει όλους.

Είναι αδύνατον να το πιστέψω.

Μιλάω μόνη μου και λέω πως το μυαλό μου σάλεψε.

Δεν μπορεί να συμβαίνει.

_____________________

Έγραψαν για εκείνη:

Πρωινός Λόγος Ιωαννίνων

http://www.proinoslogos.gr/pn/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=11&pid=8380

Παράθεση :
Όταν το Ι.Χ. δύο συμπολιτών μας ξέφυγε της πορείας του

Στην Εγνατία κόπηκε «το νήμα» της ζωής τους

Στην Εγνατία Οδό, άφησαν την τελευταία τους πνοή δύο συμπολίτες μας. Πρόκειται για τον Κώστα Μακρή και την Καλλιρρόη Λαμπρίδη, οι οποίοι σκοτώθηκαν προχθές το βράδυ, όταν το αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν, στο 30ο χιλιόμετρο της Εγνατίας στο τμήμα Γρεβενών – Ιωαννίνων, ξέφυγε της πορείας του και προσέκρουσε πάνω σε στηθαίο.
Η σύγκρουση ήταν σφοδρή και χρειάστηκε η συνδρομή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας για τον απεγκλωβισμό των δύο συμπολιτών μας. Τα αίτια που προκάλεσε το τροχαίο παραμένουν άγνωστα και «φως» αναμένεται να δώσει η προανάκριση που διενεργεί το Αστυνομικό τμήμα Καλαμπάκας.

Η είδηση του θανάτου των δύο συμπολιτών μας έπεσε «ως κεραυνός εν αιθρία» στην πόλη των Ιωαννίνων. Χθες δηλώσεις για την απώλειά τους, έκανε εκ μέρους του Συνασπισμού Ριζοσπαστικής Αριστεράς ο κ. Γιάννης Παπαδημητρίου, ο οποίος χαρακτήρισε «οδυνηρή» τη χθεσινή μέρα για όλους τους ανθρώπους του ΣΥΡΙΖΑ. «Είμαστε βαθιά θλιμμένοι για την απώλεια δύο εξαιρετικών ανθρώπων και νοιώθουμε φτωχότεροι χωρίς τους δύο συντρόφους μας, που ήταν πάντα παρόντες στις μεγάλες πολιτικές μάχες της Αριστεράς», τόνισε ο κ. Παπαδημητρίου.

• Η κηδεία του Κ. Μακρή θα γίνει σήμερα στις 11.30 π.μ. στον Άγιο Νικόλαο Κοπάνων και της Κ. Λαμπρίδη στις 3 μ.μ. στον Ι. Ν. Περιβλέπτου Ιωαννίνων.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΔΑΝΑΗ στις Σαβ Οκτ 29, 2011 10:42 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 12:18 pm

Δύο νεκροί στην Εγνατία Οδό από τροχαίο δυστύχημα

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Iiyi_i11


Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2009, 22:40 από Χριστίνα Αλεξίου

Δύο νεκροί ήταν ο απολογισμός τροχαίου δυστυχήματος την Πέμπτη στις 4.30 το μεσημέρι στην είσοδο της σήραγγας Συρτού στο 30ο χιλιόμετρο της Εγνατίας Οδού Γρεβενών-Ιωαννίνων.

Συγκεκριμένα, ΙΧΕ αυτοκίνητο, ξέφυγε της πορείας του και προσέκρουσε σε στηθαίο της οδού με αποτέλεσμα να χάσουν την ζωή τους ο 70χρονος οδηγός Κων/νος Μακρής του Δημητρίου και της Στυλιανής και η 59χρονη Καλλιρρόη Λαμπρίδη του Χρυσοστόμου και της Αφροδίτης, αμφότεροι κάτοικοι εν ζωή Ιωαννίνων.

Προανάκριση για τα αίτια του δυστυχήματος διενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Καλαμπάκας

__________________________________

ΠΗΓΗ ΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

http://www.trikalanews.gr/article/5725/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 10:58 pm

Παρασκευή, 30 Οκτωβρίου 2009 |
Γιώργος Τσαντίκος

Δυστύχημα με δύο νεκρούς στην Εγνατία


Eχασαν τη ζωή τους προχθές το απόγευμα σε τροχαίο δυστύχημα, ο συνταξιούχος έμπορος Κώστας Μακρής και η εκπαιδευτικός Ρόη Λαμπρίδη, όταν το αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν έπεσε πάνω στο διάζωμα πριν τη σήραγγα Συρτού στην Εγνατία οδό, στο τμήμα Παναγιά-Μέτσοβο.

Για το χαμό των δύο συμπολιτών, οι οποίοι ήταν αμφότεροι εξέχοντα στελέχη της γιαννιώτικης Αριστεράς, εξέφρασαν τη λύπη τους και τα συλλυπητήριά τους πολλοί άνθρωποι από προχθές που έγινε γνωστό το τραγικό συμβάν.

Χθες, το μέλος του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννης Παπαδημητρίου τόνισε ότι «είμαστε βαθιά θλιμμένοι από την απώλεια δύο εξαιρετικών ανθρώπων και νοιώθουμε φτωχότεροι χωρίς τους δύο συντρόφους μας, που ήταν πάντα παρόντες στις μεγάλες πολιτικές μάχες της Αριστεράς. Θέλουμε να εκφράσουμε την συμπαράστασή μας στους συγγενείς τους».

Ψήφισμα για τη Ρόη Λαμπρίδη, η οποία εργαζόταν στο Φυσικό ως Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό, εξέδωσε το πρυτανικό συμβούλιο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, εκφράζοντας τη λύπη της πανεπιστημιακής κοινότητας για το γεγονός και τα συλλυπητήρια στις οικογένειες των εκλιπόντων.

Οι κηδείες τους θα γίνουν σήμερα: Του 70χρονου Κώστα Μακρή στις 11.30 στον Άγιο Νικόλαο Κοπάνων και της 59χρονης Ρόης Λαμπρίδη στις 3 το μεσημέρι, στην Περίβλεπτο.

_________________

ΠΗΓΗ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝ

http://www.agon.gr/news/117/ARTICLE/3638/2009-10-30.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 11:04 pm

Συνέντευξη τύπου Γ. Παπαδημητρίου 30-09-2009 (ΣΥΡΙΖΑ Ιωαννίνων)

Παρασκευή, 30 Οκτώβριος 2009 15:06

ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΜΑΚΡΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΟΗΣ ΛΑΜΠΡΙΔΗ
Η σημερινή μέρα είναι οδυνηρή για όλους τους ανθρώπους του ΣΥΡΙΖΑ, καθώς χάσαμε από κοντά μας τον Κώστα τον Μακρή και τη Ρόη τη Λαμπρίδη. Είμαστε βαθιά θλιμμένοι από την απώλεια δύο εξαιρετικών ανθρώπων και νοιώθουμε φτωχότεροι χωρίς τους δύο συντρόφους μας, που ήταν πάντα παρόντες στις μεγάλες πολιτικές μάχες της Αριστεράς. Θέλουμε να εκφράσουμε την συμπαράστασή μας στους συγγενείς τους.

ΠΗΓΗ

http://www.ioanninatoday.gr/index.php?view=article&catid=18%3Adeltiatypou&id=2907%3A----30-09-2009--&tmpl=component&print=1&page=&option=com_content&Itemid=38
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 11:11 pm

Παρασκευή, 30 Οκτώβριος 2009 23:52

Τραγικό θάνατο σε τροχαίο δυστύχημα βρήκαν δύο γνωστά στελέχη της Αριστεράς από τα Γιάννενα. Ο 70χρονος Κώστας Μακρής και η 59χρονη Ρόη Λαμπρίδη, έχασαν τη ζωή τους στις 4.30 προχθές το απόγευμα, όταν το αυτοκίνητο τους προσέκρουσε σε στηθαίο της Εγνατίας.

Το δυστύχημα συνέβη στο 30ο χιλιόμετρο του άξονα Γρεβενών-Ιωαννίνων,
όταν το αυτοκίνητο ξέφυγε από την πορεία του κι έπεσε πάνω στο στηθαίο, με αποτέλεσμα οι δύο επιβαίνοντες να βρούνε ακαριαίο θάνατο.

Για μέρα οδύνης έκανε λόγο σε δηλώσεις του το μέλος της γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ στο Νομό Ιωαννίνων Γιάννης Παπαδημητρίου:

«Η σημερινή μέρα είναι οδυνηρή για όλους τους ανθρώπους του ΣΥΡΙΖΑ, καθώς χάσαμε από κοντά μας τον Κώστα τον Μακρή και τη Ρόη τη Λαμπρίδη. Είμαστε βαθιά θλιμμένοι από την απώλεια δύο εξαιρετικών ανθρώπων και νοιώθουμε φτωχότεροι χωρίς τους δύο συντρόφους μας, που ήταν πάντα παρόντες στις μεγάλες πολιτικές μάχες της Αριστεράς. Θέλουμε να εκφράσουμε την συμπαράστασή μας στους συγγενείς τους».

ΠΗΓΗ

http://www.epirusvoice.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1927:2009-10-30-21-54-15&catid=35:2009-03-31-12-37-08&Itemid=67
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 11:25 pm

Νεκροί δύο Γιαννιώτες σε τροχαίο στην Εγνατία



Θανατηφόρο δυστύχημα σημειώθηκε σήμερα το απόγευμα στην Εγνατία οδό και στο κομμάτι που διέρχεται το νομό Τρικάλων.

Σύμφωνα με τη σχετική ενημέρωση από πλευράς Αστυνομικής Διεύθυνσης Τρικάλων το τροχαίο σημειώθηκε στις 4.30 το απόγευμα στο 30ο χιλιόμετρο του δρόμου Γρεβενών-Ιωαννίνων, στην είσοδο της σήραγγας Συρτού, όταν το υπ. Αριθμ ΙΝΗ-6150 Ι.Χ. επιβατικό αυτοκίνητο(τζιπ) ξέφυγε της πορείας του και προσέκρουσε σε στηθαίο.

Αποτέλεσμα της σφοδρής σύγκρουσης ήταν να βρουν ακαριαίο θάνατο οι επιβαίνοντας στο όχημα. Συγκεκριμένα πρόκειται για τον Κωνσταντίνο Δημητρίου Μακρή, 70 ετών, κάτοικο εν ζωή Ιωαννίνων και τη συνεπιβάτισσα του οχήματος Καλιρροή Χρυσοστόμου Λαμπρίδη, 59 ετών, κάτοικο επίσης εν ζωή Ιωαννίνων.

ΠΗΓΗ

http://www.kosmoslarissa.gr/article/3602/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 11:35 pm

Δύο νεκροί σε τροχαίο στην Εγνατία Οδό

NAFTEMPORIKI.GR Παρασκευή, 30 Οκτωβρίου 2009 07:35


Ένας 70χρονος και μια 59χρονη έχασαν τη ζωή τους όταν το όχημα στο οποίο επέβαιναν ξέφυγε από την πορεία του και προσέκρουσε πάνω σε στηθαίο, στο 30ό χιλιόμετρο της Εγνατίας Οδού, στο τμήμα Γρεβενών-Ιωαννίνων.

Για τον απεγκλωβισμό των ανθρώπων χρειάστηκε η συνδρομή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας. Προανάκριση για τα αίτια του δυστυχήματος διενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Καλαμπάκας.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1734969
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΔευ Νοε 02, 2009 1:35 am

Κουράστηκα.

Διάβασα και ξαναδιάβασα το ίδιο φριχτό ψέμα.

Πώς γίνεται τόσες εφημερίδες, τόσα ηλεκτρονικά μίντια, να αναπαράγουν ένα τέτοιο τεράστιο ψέμα;

Είχα ως το τέλος την ελπίδα. Να δω ένα "συγνώμη λάθος."

Και θα τους συγχωρούσα όλους. Κι ας ήρθα χτες σε μια κηδεία που έλεγαν ότι είναι δική σου. Κι ας ήταν όλοι οι δικοί μας εκεί μαυροντυμένοι.

Θα τους συγχωρούσα. Σου το ορκίζομαι.

Αρκεί να μου έλεγαν πως άδικα μας τρόμαξαν. Ακόμη και αν δεν είχαν καμία δικαιολογία.

Γιατί πώς να πιστέψω καρδούλα μου πως δε θα σε ξαναδώ; Πώς να χωρέσει στο μυαλό μου πως αυτό ήταν. Τέρμα. Δε θα χτυπήσει πια το τηλέφωνο και δε θα ξανακούσω τη φωνούλα σου;

Κι ας το γράφουν όλοι, Ροδούλα μου. Ψέματα λένε. Κι αντί για λύπη νιώθω απέραντο θυμό. Γιατί δεν μπορεί να φεύγουν άνθρωποι σαν εσένα.

Δεν το λέω μόνο εγώ, Ροδούλα μου. Όλοι το ίδιο έλεγαν. Και χτες στην κηδεία. Και σήμερα το πρωί στο χωριό.

Κι έλεγαν, πρέπει να στο πω, ότι δεν πρόλαβαν να σου πουν πόσο πολύ σε αγαπούσαν. Πόσο σε εκτιμούσαν και σε θαύμαζαν. Ίσως και γιατί το θεωρούσαν αυτονόητο πως μόνο αγάπη και εκτίμηση και θαυμασμό μπορούσε κάποιος να νιώθει για σένα.

Εσένα που ήσουν η προσωποίηση του έρωτα σε κάθε τι αυθεντικό, αληθινό και γνήσιο και ανθρώπινο. Εσένα που ήσουν ερωτευμένη με τη ζωή και ήξερες με ένα πλατύ χαμόγελο να πολεμάς τις πίκρες και τους πόνους και τα προβλήματα. Με εκείνα τα μάτια που έσταζαν καλοσύνη απέραντη και ευγένεια απερίγραπτη.

Όχι. Δεν μπορεί εσύ να έφυγες. Δεν μπορεί ο θάνατος να πήρε εσένα.

Έσκυψα χτες, απελπισμένη. Να δω - την ύστατη ώρα. Τι κρύβει εκείνο το άθλιο σκέπασμα. Κι έλεγα, δάγκωνα τα χείλη μου να μη φωνάξω, λάθος κάνουνε. Δεν είναι εκεί μέσα η Ροδούλα μας.

Και είδα μόνο ένα πανί. Δεν είδα εσένα. Τη μορφή σου δεν είδα που ήθελα να της πω το στερνό αντίο.

Κι έκλεισε έπειτα για πάντα. Βουίζαν τα αυτιά μου με το ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ. Και ήθελα να ουρλιάξω.

Βγάλαμε έπειτα και καπνίσαμε το τελευταίο τσιγάρο. Κανένας δεν μίλαγε. Και τα δάκρυα είχαν στερέψει όλα.

Σήμερα γύρισα πάλι εκεί. Δεν μπορούσα να φύγω χωρίς να γυρίσω και πάλι εκεί. Κι έλεγα πάλι "ψέμα είναι".

Βρήκα τα λουλουδάκια που σου αφήσαμε. Και τα ολόλευκα στεφάνια. Και σε ρώτησα, με άκουσες; Γιατί;

Ξέρω. Έφυγες ευτυχισμένη. Ξέρω. Δεν έφυγες μόνη. Μαζί πετάξατε με το σύντροφό σου. Χέρι χέρι για τη χώρα των αγγέλων.

Μικρή παρηγοριά, Ροδούλα μου, στο τεράστιο κενό που άφησε ο χαμός σου.

Και τεράστιες οι τύψεις. Που δεν πρόλαβα ούτε κι εγώ να σου δείξω πόσο σε αγαπούσα.

Έλεγα του χρόνου. Που θα ερχόμουν στην Ήπειρο. Κι έλεγες κι εσύ. Θυμάσαι; Θυμάσαι τι μου έταζες; Τώρα;

Άδειασαν τα Γιάννενα, Ροδούλα μου. Άδειασε η ζωή μας.

Κι έμεινε μόνο ένας κρύος τάφος. Που δεν μπορεί εσένα να χωράει. Δεν μπορεί. Κι ας λένε οι εφημερίδες. Κι ας ψέλναν οι παπάδες.

Μπορεί ποτέ ένας τάφος να κλείσει όσα ήσουν εσύ;

Έπειτα ήρθε το τραγούδι σου:


Σήκω, Μαριόλα μ’, απ’ τη γη κι από το μαύρο χώμα,
Μαριώ - Μαριόλα μου.
Κι από το μαύρο χώμα, ψυχή, καρδούλα μου.

Με τι χεράκια η μαύρη να σ’κωθώ, χεράκια ν’ ακουμπήσω,
Μαριώ - Μαριόλα μου,
Χεράκια ν’ ακουμπήσω, ψυχή, καρδούλα μου.

Κάμε τα νύχια σου τσαπιά, τις απαλάμες φτυάρια,
Μαριώ - Μαριόλα μου,
τις απαλάμες φτυάρια, ψυχή, καρδούλα μου.

Ρίξε το χώμα από μεριά, τις πέτρες ‘πο την άλλη,
Μαριώ - Μαριόλα μου,
τις πέτρες ‘πο την άλλη, ψυχή, καρδούλα μου.

Κι έβγα, Μαριόλα μ’, να σε ιδώ,
Μαριώ - Μαριόλα μου,
κι άπλωσε το χεράκι σου και πιάσε το δικό μου.

Το μνήμα μ’ εχορτάριασε κι έλα να βοτανίσεις,
Μαριώ - Μαριόλα μου,
κι έλα να βοτανίσεις, ψυχή, καρδούλα μου.

Να χύσεις μαύρα δάκρυα, ίσως και μ’ αναστήσεις,
Μαριώ - Μαριόλα μου,
ίσως και μ’ αναστήσεις, ψυχή, καρδούλα μου.
[/center]


Το ίδιο τραγούδι που λάτρεψες εσύ, καρδούλα μου. Για να γίνουν ποτάμια τα δάκρυα και ο θυμός και η οργή για το άδικο.

Ένα άδικο που μετριέται με όσα σε πίκραναν και με όσα σε πόνεσαν κι αντιμετριέται με όσα χάριζες σε όλους. Εκεί είναι το άδικο. Και είναι πολύ μεγάλο.

Γιατί πέρασες από τη γη μας για να προσφέρεις την αγάπη και την καλοσύνη και τη χαρά και την ευγένεια και κυρίως το ήθος σου και την ανθρωπιά σου και πήρες τι;

Μια ζωή αγώνας. Να ξεπεράσεις το ένα χτύπημα μετά το άλλο. Και ποτέ δεν άκουσα παράπονο. Ποτέ ένα "αχ". Μόνο χαμόγελο. Πώς; Πώς άντεχες;

Στον πόνο πάνω να φυτεύεις ανθεστηριώνες; Ίσως, Ροδούλα μου, γιατί ο πόνος είναι το μόνο λίπασμα που γεννά αληθινά λουλούδια. Σαν και τα δυο λουλούδια που μας άφησες. Τα δυο καμάρια σου.

Λόγια δε βρήκα χτες παρηγοριάς να τους πω. Πού να τα βρω;

Ξέρω όμως πως εκείνα κουβαλούν στην ψυχούλα τους εσένα την ίδια. Κι αυτό θα είναι ο φάρος. Το δικό σου παράδειγμα. Εσύ και πάλι θα το κάνεις το θαύμα.

Ακόμη... ακόμη και με το φευγιό σου. Το ξαφνικό και απίστευτο. Και με το θυμό και τον πόνο που σκόρπισε σε όσους είχαν την ευτυχία να σε γνωρίσουν.

Να μοιραστούν έστω και λίγο όσα εσύ αγάπησες. Και να δουν μέσα στις λιμνούλες των ματιών σου πόσο πιο όμορφος μπορεί και πρέπει να γίνει ο κόσμος.

Ροδούλα μου. Άνοιξα απόψε μόλις τα τελευταία σου μέιλ. Το ήξερα. Το έλεγα σε όλα τα πεντακόσια χιλιόμετρα που ερχόμουν για την κηδεία σου. Και σε όλα τα πεντακόσια χιλιόμετρα της επιστροφής. Πως δεν μπορεί, είναι ψέμα. Δεν έφυγες. Και είχα δίκιο. Ήταν εδώ. Με περίμεναν να μου μιλήσουν. Να μου μιλήσεις. Για όσα εσύ αγάπησες και πόνεσες και αγωνίστηκες.

Να είσαι σίγουρη αγαπημένη μου πως δε θα αφήσουμε τον αγώνα σου να σβήσει. Αυτόν δεν μπορεί ούτε ο θάνατος να τον σβήσει. Θέλει, μα δεν μπορεί. Γιατί ο έρωτας είναι πάντα πιο δυνατός. Ο αληθινός έρωτας. Αυτός που ανθίζει πάνω στον πόνο και πάνω στο θάνατο.

Κοιμήσου, αγαπημένη μου, ήσυχη. Ήταν πολλοί εκείνοι που τους μύρωσες με την ευωδιά σου. Και πολλά, αμέτρητα, τα λουλούδια που θα ανθίσουν.

Δε θα σε αποχαιρετήσω λοιπόν. Γιατί θα είσαι εδώ την κάθε μέρα. Και στην καρδιά μας, και στη σκέψη μας και στην πράξη μας.

Άνθρωποι σαν εσένα, Ρόη μου, δεν μπορεί ο θάνατος να τους πάρει. Κι είναι αυτό το ψέμα που δε γνώριζαν οι φυλλάδες πως ψέμα είναι. Κι έγραψαν για δυο ακόμη νεκρούς.

Λάθος. Μεγάλο και ασυγχώρητο.

Δυο άγγελοι πέταξαν στους ουρανούς. Αγκαλιασμένοι και χέρι χέρι. Μαζί στη ζωή, μαζί και στην αιωνιότητα.

Για να φωτίσουν από κει ψηλά τη γη μας. Δυο αστεράκια στο ουρανό.

Ναι, είχε δίκιο η Αθηνούλα σου. Κι ήσουν εσύ που μίλαγες χτες με τη δική της φωνή. "Έφυγες ευτυχισμένη. Και δεν έφυγες μόνη."

Στο καλό καρδούλα μου. Καλό σας ταξίδι.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΠαρ Οκτ 29, 2010 4:51 pm

Ένας χρόνος χωρίς εσένα.

Κι ακόμη παιδευόμαστε να πιστέψουμε το κακό που μας βρήκε.

Κι απίστευτο φαίνεται, Ρόη μου, ακόμη.

Πως δε θα δούμε ξανά το γλυκό σου το χαμόγελο. Δε θα ακούσουμε τη φωνή σου, την τόσο αγαπημένη.

Πώς να δεχτούμε ότι φεύγουν άνθρωποι σαν εσένα; Κι έτσι... σαν ένα φύσημα του αγέρα...

Όχι, δεν έφυγες. Είσαι πάντα εδώ. Στην καρδιά όλων όσων σε γνώρισαν. Γιατί δεν υπήρχε κανείς να σε γνωρίζει που να μην τον έχει σκλαβώσει η καλοσύνη σου και η ανθρωπιά σου.

Αιωνία σου η μνήμη και ανάλαφρο το χώμα που σε σκέπασε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ   Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Icon_minitimeΣαβ Οκτ 29, 2011 10:25 pm

Ένας ακόμη χρόνος. Να μεγαλώνει την απουσία σου. Να κάνει ακόμη πιο αβάσταχτο τον πόνο της φυγής σου. Και λέω ακόμα, λέμε κάθε φορά που σε μνημονεύουμε με τη μάνα μου, πως είναι απίστευτο εσύ να έχεις φύγει.

Άνθρωποι σαν εσένα, ξέρω, φεύγουνε νέοι. Δεν ανήκουν στο δικό μας κόσμο, τον άθλιο. Περαστικοί και μόνο, σκορπάνε φως και αγάπη και ήθος και ανθρωπιά. Κι έπειτα, φςςςς, πετάνε μακριά...

Μα άλλα λέει το μυαλό και άλλα η καρδιά. Αυτή είναι που δεν αντέχει ακόμη τώρα να το πάρει απόφαση. Και λέμε ψέμα είναι... εφιάλτης και όνειρο κακό.

Μου λείπεις, ξαδερφούλα. Λείπεις σε όλους μας. Τόσο που δεν προλάβαμε να σου πούμε όσο ήσουν κοντά μας, πόσο πολύτιμη μας ήσουν, Ρόη μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: