HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ: Φουσκωμένοι λογαριασμοί ΔΕΗ λόγω ιδιωτικοποίησης

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos


Αριθμός μηνυμάτων : 367
Location : Χαμένος στο πέλαγος
Registration date : 31/10/2007

ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ: Φουσκωμένοι λογαριασμοί ΔΕΗ λόγω ιδιωτικοποίησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ: Φουσκωμένοι λογαριασμοί ΔΕΗ λόγω ιδιωτικοποίησης   ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ: Φουσκωμένοι λογαριασμοί ΔΕΗ λόγω ιδιωτικοποίησης Icon_minitimeΚυρ Δεκ 13, 2009 1:10 pm



Σε σχέση με όσα ακούγονται στο βίντεο, προσθέτω τα εξής στοιχεία από τον δικό μου τελευταίο λογαριασμό:

Για τις πρώτες 800 κιλο βατώρες η χρέωση είναι 0,08716 ευρώ

Για τις επόμενες (οι δικές μου είναι μόνο 7 ) η χρέωση φτάνει στο 0,11165 ευρώ. Με απλά μαθηματικά υπολογίζει κανείς ότι μετά τις πρώτες 800 κιλοβατώρες η ΔΕΗ χρεώνει το λογαριασμό μου με αυξημένη τιμή την κιλοβατώρα κατά 27,44% ή για να το πω πιο απλά κατά ένα τέταρτο περίπου της αρχικής τιμής παραπάνω.

Υπόψη ότι αυτά συμβαίνουν σε ένα εκκαθαριστικό λογαριασμό με συνολικό ποσό πληρωμής λιγότερο από 60 ευρώ.

Με όσα ακούμε στο βίντεο, για λογαριασμούς της τάξης των 1000 ευρώ ( ή και των 2000 που ακούσαμε για κάποια περίπτωση) καταλαβαίνετε ότι υπάρχει και άλλη διαφοροποίηση της τιμής της κιλοβατώρας και επομένως αν ισχύουν αυτά που καταγγέλονται από τον εμπορικό σύλλογο της Ηγουμενίτσας, το ζήτημα χωρά μήνυση και όχι απλά διαμαρτυρία.

Όπως μήνυση κάνεις κάθε φορά που κάποιος θεωρείς ότι σε έκλεψε.

Το αν υπάρχει παρανομία θα το κρίνει το δικαστήριο.

Εμείς πάντως κρατάμε όσα εύστοχα επισημαίνει ο πρόεδρος του εμπορικού συλλόγου περί των αγαθών της ιδιωτικοποίησης... Κάποτε υπήρχαν λέει υπάλληλοι της ΔΕΗ που πέρναγαν και μέτραγαν τακτικά τι γράφει το ρολόι του καθενός.

Τώρα έχουμε εργολάβο ιδιώτη. Που στέλνει τους εργάτες τους όποτε του καπνίσει και έτσι οι λογαριασμοί δεν περιέχουν μόνο την κατανάλωση του χρονικού διαστήματος που αναφέρεται σε αυτούς αλλά και προηγούμενου που δεν έγινε μέτρηση.

Άρα ο καθένας μπορεί να κάνει και το άλλο. Να πιάσει ένα μπλοκάκι και να σημειώνει μόνος του κάθε μήνα την κατανάλωση ρεύματος. Καλού κακού ας κρατήσει και καμιά φωτό ή ακόμη καλύτερα να φωνάξει και δυο μάρτυρες.

Αν λοιπόν συμβαίνουν στραβά πράγματα, θα έχουν στοιχεία για να καθίσουν στο σκαμνί όποιον δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Αλλιώς λόγια του αέρα λέμε που απλώς δημιουργούν κάποιες εντυπώσεις και μετά ξεχνιούνται.

Ας γίνουμε επιτέλους πιο υπεύθυνοι καταναλωτές και να σταματήσουμε να χτυπάμε απλώς ταμπούρλα... Αυτό τουλάχιστον εμένα μου μυρίζει πολιτική εκμετάλλευση του προβλήματος και όχι πραγματική επιθυμία για επίλυσή του.

Για να μην αδικώ ανθρώπους, μπορεί να πρόκειται απλά για αφέλεια και ανθρώπους που δεν ξέρουν να διεκδικήσουν το δίκιο τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://arxipelagos.blogspot.com/
 
ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ: Φουσκωμένοι λογαριασμοί ΔΕΗ λόγω ιδιωτικοποίησης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: