HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Και όμως εξακολουθούν να είναι περήφανοι που είναι ΠΑΣΚ...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Και όμως εξακολουθούν να είναι περήφανοι που είναι ΠΑΣΚ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Και όμως εξακολουθούν να είναι περήφανοι που είναι ΠΑΣΚ...   Και όμως εξακολουθούν να είναι περήφανοι που είναι ΠΑΣΚ... Icon_minitimeΠαρ Ιουν 04, 2010 12:25 am

Τον πέτυχα στην πόρτα της συνέλευσης.

Με τα καλά του και τη γραβατούλα του. Κοτζάμ πρόεδρος του συλλόγου!!!

Κι έχοντας ήδη διαβάσει την ανακοίνωση. Της ΠΑΣΚ. Με τις αγωνιστικές κορόνες που έφταναν να ομιλούν και για πρωτοπορία της ΠΑΣΚ στους αγώνες ενάντια στα μέτρα της κυβέρνησης.

- ΠΑΣΚ εναντίον ΠΑΣΚ λοιπόν;;; τον ρώτησα.

Και ήταν μόλις που μου είχε τείνει το χέρι με το γνωστό χαμόγελο των συνδικαλισταράδων...

Κατάφερε να το κρατήσει και μετά την ερώτηση. Και πήγε να με αρχίσει στα γνωστά διπλωματικά.

- Θα έπρεπει να ντρέπεστε, τον έκοψα. Που φέρατε τον κλάδο στο ναδίρ.

Μπαααααααααα... Ποιος να ντραπεί; Για να ντραπεί θα έπρεπε να διαθέτει και λίγη τσίπα. Και αν τη διέθεταν αυτή την τσίπα οι πασκίτες συνδικαλιστές, το λιγότερο λιγότερο θα είχαν παραιτηθεί από τα συνδικαλιστικά τους πόστα.

Γιατί όμως να παραιτηθούν; Υπάρχει κανείς αφελής που να πιστεύει ότι κάποιος από μηχανής θεός αποφάσισε όλα αυτά τα βάρβαρα μέτρα κατά των εργαζομένων; Και όχι τα ίδια τα στελέχη της ΠΑΣΚ;

Αυτοί είναι οι νεκροθάφτες μας. Αυτοί έχουν βαλθεί να αφανίσουν τους εκπαιδευτικούς της χώρας. Και μου το επιβεβαίωσε και ο προεδράρας μας:

- Δεν έχω κανένα λόγο να ντρέπομαι, μου είπε. Είμαι ΠΑΣΟΚ (ναι, ΠΑΣΟΚ είπε... ) και καμαρώνω!!!!!!!!!!!!!!!!

Για ποιο πράγμα; Ας αναρωτηθεί ο καθένας μας. Για ποιο πράγμα μπορεί να καμαρώνει κάποιος; Εγώ ξέρω πως καμαρώνουν εκείνοι που πετυχαίνουν τους στόχους τους. Θέλετε λοιπόν καλύτερη απόδειξη ότι εκείνοι που μας έθαψαν είναι οι ίδιοι οι συνάδελφοί μας της ΠΑΣΚ;

Αυτοί που τόσα χρόνια τρώγονταν με το ολοήμερο, με την αξιολόγηση και με όλα όσα τώρα μας έχουν φέρει στο χειρότερο σημείο που βίωσε ποτέ ο έλληνας εκπαιδευτικός;

Και όχι από σαδισμό. Είναι βέβαιο πως το κίνητρο δεν ήταν απλώς να ξεκληρίσουν τον κλάδο.

Είναι όμως τα οφίτσια. Τα ρημάδια τα οφίτσια.

Και μην κοιτάτε τον μπουχό περί αποσπάσεων. Και άλλα παρόμοια...

Γιατί μικρό χωριό η εκπαίδευση και δεν μπορεί να κρυφτεί η αλήθεια. Για τους έμπιστους που ανέλαβαν νέα καθήκοντα.

Γιατί λοιπόν να ντραπούν; Την ώρα που όλος ο άλλος κλάδος βογγάει εκείνοι ηδονίζονται με τη νέα καρέκλα. Αυτοθέλητα στελέχη και γρανάζια ενός μηχανισμού που έχει βάλει στη μπούκα τον έλληνα εκπαιδευτικό. Το συνάδελφό τους. Και ούτε μία παραίτηση. Ούτε μια έμπρακτη διαμαρτυρία.

Μόνο χαρτούρα. Σαν αυτή που πέταγαν σαν χαρτοπόλεμο στη συνέλευση. Με τις αγωνιστικές κούφιες κορόνες.

Πόσο ανόητος μπορεί να είναι κάποιος για να τις χάφτει ακόμη;

Περίμενα σήμερα να σηκωθεί ένας άντρας και να τους φτύσει. Καταπρόσωπο. Τουλάχιστον αυτό. Μα φαίνεται πως άντρες δεν έμειναν στον κλάδο μας. Μόνο ψοφοδεή ανθρωπάκια. Που κάθονται και τους ............. οι πασκίτες! Ε, να μην καμαρώνουν; Λογικό δεν είναι να καμαρώνουν; Που επιτέλους έναν ολόκληρο κλάδο τον έχουν ξεσκίσει;

Τα θερμά μου συγχαρητήρια, κύριοι της ΠΑΣΚ! Ξεπεράσατε και τους χειρότερους δεξιούς του παρελθόντος! ¶ξιος ο μισθός σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Και όμως εξακολουθούν να είναι περήφανοι που είναι ΠΑΣΚ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: