HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μια ιστορία για domain που κάτι μου θυμίζει...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια ιστορία για domain που κάτι μου θυμίζει...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια ιστορία για domain που κάτι μου θυμίζει...    Μια ιστορία για domain που κάτι μου θυμίζει...  Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 24, 2011 2:10 am

Άλλα έψαχνα σήμερα στο διαδίκτυο και άλλα βρήκα. Ως συνήθως δηλαδή.

Και σημειώνω αυτό που με ξάφνιασε και μου ξύπνησε μνήμες περίεργες:

Παράθεση :
http://www.nea-synora.gr/Periodiko.htm


Αθήνα, 30 Σεπτεμβρίου 2000



ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

Όταν έμαθε ο Ηλίας Αντ. Λιβάνης (του Εκδοτικού Οργανισμού(!) Λιβάνη, [...] πως υπέβαλα αίτηση για δημιουργία ιστοσελίδας στο Internet με σήμα αναγνώρισής μου το κατοχυρωμένο από το 1970 στο Υπουργείο Εμπορίου σήμα μου “Νέα Σύνορα”, θέλοντας να με εμποδίσει [...] ζήτησε [...] να με …καθυστερήσουν με διαδικαστικά θέματα κι έτρεξε και κατέθεσε το σήμα μου, το περιουσιακό μου στοιχείο, στο διεθνή αυτό Οργανισμό, επ’ ονόματί του!..

Αυτό όμως είναι τελείως παράνομο, γι’ αυτό τον λόγο τον έχει ο κ. Εισαγγελέας. Με εμποδίζουν άλλη μια φορά, όπως κάνουν χρόνια τώρα, να χρησιμοποιώ το κατοχυρωμένο σήμα μου,
καίτοι το Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών με την 5322/1990 απόφασή του, τους απέρριψε την ανταγωγή τους, με την οποία ζητούσαν, δίπλα στο σήμα “Νέα Σύνορα”, όταν το χρησιμοποιώ, να βάζω και το ονοματεπώνυμό μου. [...] τόσο στο Internet, όσο και σε δημοσιεύματα του Περιοδικού και Ημερίσιου Τύπου, βρίθουν οι περιπτώσεις που χρησιμοποιείται από αυτούς το σήμα “Νέα Σύνορα”, χωρίς να το συνοδεύει το Α. Α. Λιβάνης…

Tο γεγονός τούτο δεν εκπλήσσει βέβαια κανένα. Γνωστότατο πως ο παραπάνω φέρελπις νέος, Ηλίας Αντ. Λιβάνης, είχε κλέψει σαν το πρώτο κλεφταράκο, το κατοχυρωμένο εκδοτικό σήμα “Μύθος”, το οποίο το χρησιμοποιούσε μία δεκαετία εκδίδοντας με το σήμα τούτο 68 βιβλία, εν γνώση του πως παρανομούσε, μια και του είχε επιδοθεί με δικαστικό επιμελητή η υπ’ αρ. 685/91 απόφαση της Διοικητικής Επιτροπής Σημάτων, που του απαγόρευε τη χρησιμοποίησή του. [...]
Ακόμα έχουν καταγγελθεί:

α) Ότι προσπάθησαν να κλείσουν το περιοδικό “Νέα Οικολογία”, για να μην έχουν ανταγωνιστές στο δικό του περιοδικό “Οικολογία και Περιβάλλον”, που είχε …κλείσει!!!

β) Από την Παρισινή εφημερίδα “Λιμπερασιόν”, με δισέλιδο αφιέρωμα για την ελληνική κουλτούρα, πως δεν απέδιδαν τα συγγραφικά δικαιώματα στους ξένους συγγραφείς, που μετέφραζαν και εξέδιδαν στην Ελλάδα.

γ) Από τον Μάρκο Βαφειάδη, με ολόκληρο βιβλίο του 126 σελίδων, πως οι Λιβάνηδες τον έκλεβαν και πως συστηματικά φοροδιαφεύγουν! Πως ακόμα κυκλοφόρησαν κλεψίτυπα αντίτυπα του βιβλίου του, που τους είχε αναθέσει την έκδοση. Πως τον εκβίαζαν αισχρά ώστε να τον αναγκάσουν να παραιτηθεί από τις δικαστικές ενέργειες κι από τη διεκδίκηση του δίκιου του.



Με τιμή

Δημήτρης Βαλασκαντζής

Τι είναι αλήθεια και τι ψέματα από όσα γράφει ο κ. Βαλασκαντζής δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Κι ούτε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Η ουσία είναι αυτό που μου θύμισε με όσα γράφει για το domain. Και όχι μόνο.

Αναδημοσίευσα λοιπόν απόσπασμα του άρθρου του - διαγράφοντας αρκετά από τα ακραία σημεία - μόνο και μόνο για να ενημερωθούν και οι δικοί μας αναγνώστες ότι μερικά πράγματα δεν συνέβησαν μόνο μία φορά. Υπάρχει προϊστορία με τα domain. Και αποτελεί ως φαίνεται τακτική το να χρησιμοποιεί κάποιος τρίτος το κατοχυρωμένο σήμα άλλου.

Κι άσε τώρα τις δικαιολογίες που λένε μερικοί μερικοί. Που ακόμη και μετά τις σε βάρος τους αποφάσεις για το domain liantinis εξακολουθούν να παρανομούν και να το χρησιμοποιούν στο διαδίκτυο χωρίς να τους ανήκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Μια ιστορία για domain που κάτι μου θυμίζει...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: