HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Παραδώσαμε τη φλόγα

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

Παραδώσαμε τη φλόγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραδώσαμε τη φλόγα   Παραδώσαμε τη φλόγα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2008 5:03 pm

Την παραδώσαμε... Σήμερα το μεσημέρι. Ποια; Τη φλόγα! Μας την είπανε ολυμπιακή... Εμένα μου θύμισε τις άλλες φλόγες. Δεν το θέλω. Μα από την κατακαημένη περιοχή της αρχαίας Ολυμπίας βγαίνει ακόμη μαύρος καπνός και θολώνει το βλέμμα μας. Πού το αρχαίο κάλλος; Πού το αγλαόμορφο πρόσωπο εκείνου του καιρού; Στις αναπαραστάσεις;

Παραδώσαμε τη φλόγα 94596610

Τέλος πάντων. Φλόγα είναι αυτή. Και Ολυμπιακοί αγώνες. Ας κάνουμε πέτρα την καρδιά μας και ας νιώσουμε έστω και λίγη χαρά και ικανοποίηση. Και όσο μπορούμε ευθύνη... (Μωρέ θέλω, αλλά δεν μπορώ σας λέω... Πάμε πάλι...)

Λοιπόν η είδηση έχει ως εξής:

Παράθεση :
Σε μία λαμπρή τελετή, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, Κάρολου Παπούλια, το Ολυμπιακό Φως άναψε στο βωμό του Παναθηναϊκού Σταδίου μετά από ταξίδι επτά ημερών από την Αρχαία Ολυμπία. Φανερά συγκινημένη και με κατάνυξη η «ασημένια» Ολυμπιονίκης του τριπλούν το 2004, Πηγή Δεβετζή, έκανε την είσοδό της στον χώρο του Παναθηναϊκού Σταδίου ως τελευταία δρομέας και αφού έφερε μπροστά της κρατώντας με τα δύο χέρια της τη δάδα, την ασπάστηκε και υπό τους ήχους του Ολυμπιακού ύμνου άναψε το βωμό κάτω από τον Αττικό ουρανό. Μηνύματα απηύθυναν ο πρόεδρος της ΕΟΕ, Μίνως Κυριακού και ο πρόεδρος της οργανωτικής Επιτροπής «Πεκίνο 2008», Λιου Τσι και εν συνεχεία ο πρώτος παρέδωσε στον δεύτερο το Ολυμπιακό Φως για να συνεχίσει το ταξίδι του ανά την υφήλιο. Πρώτος σταθμός εκτός Ελλάδας, αύριο η Κίνα.

Στις 15:00, έφτασε στο Παναθηναϊκό Στάδιο ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και συνοδεία του υπουργού Πολιτισμού Μιχάλη Λιάπη και του προέδρου της ΕΟΕ, Μίνωα Κυριακού κατευθύνθηκαν προς την εξέδρα των επισήμων όπου ο Κάρολος Παπούλιας χαιρέτησε τον υπουργό Εσωτερικών Προκόπη Παυλόπουλο, την υπουργό Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, την υπουργό Απασχόλησης Φάνη Πάλλη-Πετραλιά, τον υφυπουργό Αθλητισμού Γιάννη Ιωαννίδη, τον αντιπρόεδρο της ΔΟΕ Λάμπη Νικολάου, τον πρόεδρο της Βουλής Δημήτρη Σιούφα και τον αντιπρόεδρο της ΕΟΕ και αρχηγό της ελληνικής αποστολής στο Πεκίνο, Ισίδωρο Κούβελο

Πηγή μου το Έθνος...

Αλλά με όλα αυτά τα ονόματα... πάει πάλι η διάθεση. Στην προηγούμενη είχαμε τη Γιάννα. Τώρα τον Ισίδωρο. Πώς το 'πες Μακρυγιάννη μου;

"τα οτζάκια καύλωναν"; (1)

Και ζήταγες μετά και το "Με συχωράτε, αναγνώστες"!!!

Ποιος μπαρμπα - Γιάννη Μακρυγιάννη να συχωρέσει ποιον;

Εγώ μαζί με το Λιαντίνη, Μακρυγιάννη μου, θα πω ότι:

"Δεν νταγιαντώ η κακοήθεια της ζωής να γίνεται σεμνοτυφία της γλώσσας. Τέτοιες προτάσεις άσπιλες δε γράφουνται αλλιώς." (2)

Ωχ, μάνα μου. Πονάει βρε παιδιά. Πονάει αυτό το πράγμα. Γιατί δε πάνε να λένε όλα τα βαρύγδουπα, η ουσία είναι μία. Παράδοση φλόγας έγινε. Αλλά ποιας φλόγας;

"Είπατε τω βασιλεί χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά. Ουκέτι Φοίβος έχει καλύβαν, ου μάντιδα δάφνιν, ου παγάν λαλέουσαν, απέσβετο και λάλον ύδωρ."

Θέλω, σας είπα, μα δεν μπορώ να αποφύγω τους συνειρμούς. Και θέλω να χαρώ μα δεν μπορώ με την Παράδοση. Θέλουν, μα δεν μπορούν να παραδώσουμε τα άγια τοις κυσί...

Και παραμένουμε πικραινόμενοι εν εαυτώ... (3) να παραδίδουμε από Πενταδάχτυλους μέχρι φλόγες... Αχ, μούντζα που μας χρειάζεται.


_________________
(1) Η φράση του Μακρυγιάννη είναι από το κεφάλαιο 10 του πρώτου βιβλίου των Απομνημονευμάτων του.
(2) Γκέμμα, σελ. 63
(3)Στίχος του Κύπριου ποιητή Κώστα Μόντη.

Παραδώσαμε τη φλόγα Images10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος
Μυρτάλη


Αριθμός μηνυμάτων : 197
Registration date : 31/10/2007

Παραδώσαμε τη φλόγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραδώσαμε τη φλόγα   Παραδώσαμε τη φλόγα Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2008 9:41 am

Και πού την παραδώσαμε; Έχει κι αυτό σημασία...

Όπως και πώς ξεκίνησε ο θεσμός...

Λοιπόν η πρώτη φορά που παραδόθηκε ολυμπιακή φλόγα ήταν στους Γερμανούς για τους Ολυμπιακούς του Βερολίνου στα 1936:

Παράθεση :
Η αφή της ολυμπιακής φλόγας και η λαμπαδηδρομία τελέστηκαν για πρώτη φορά το 1936 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Βερολίνου. Η ιδέα ήταν του Γερμανού καθηγητή και μέλους της Γερμανικής Ολυμπιακής Επιτροπής Δρ. Καρλ Ντιμ ο οποίος και την εισηγήθηκε στην Οργανωτική Επιτροπή των ΧΙ Ολυμπιακών Αγώνων. Από τότε η αφή της φλόγας γίνεται πάντα στο ναό της 'Ηρας στην Αρχαία Ολυμπία.

Από εκεί η δάδα αναμμένη ταξιδεύει στα χέρια λαμπαδηδρόμων μέχρι να φτάσει στη πόλη όπου θα διεθαχθούν οι Αγώνες. Η είσοδος του τελευταίου λαμπαδηδρόμου στο ολυμπιακό στάδιο της εκάστοτε διοργανώτριας πόλης και το άναμμα του βωμού σηματοδοτούν ουσιαστικά την έναρξη των Αγώνων.


www.hoc.gr/games/symbols.asp .

Το τι απέγινε εκείνη η πρώτη φλόγα, η ανθρωπότητα και να θέλει να το ξεχάσει δεν μπορεί. Έκαψε κι αν έκαψε... ώσπου έφτασε και στα κρεματόρια να λιώνει ανθρώπινες σάρκες για να τις κάνει ... σαπούνι. Ωχ, αρχαίο πνεύμα αθάνατο και συφορά για όποιον εξακολουθεί να μην έχει ακατοίκητη την εγκεφαλική του κάψα. Και καψαλίζεται και οργίζεται με όλη την κατάντια του σήμερα.

Η είδηση για την τύχη της τωρινής φλόγας λέει πως έφτασε στην Κίνα. Η επίσημη παράδοση θα γίνει στην πλατεία Τιεν Αν Μεν. Ούτε κι αυτήν μπορεί κανείς να την ξεχάσει κι ας το θέλει. Με θυμάμαι το 89 μπροστά στο γυαλί της τηλεόρασης να παρακολουθώ με αναφιλητά τη μεγάλη σφαγή. Όχι, δε θα καταφέρει τώρα η φλόγα να επιτελέσει τον καθαρμό των αναμνήσεων. Μόνο να τις ξαναφωτίσει και να αναβιώσει το τραγικό συναίσθημα. Και μάλιστα με ένα Θιβέτ λίγο πιο πέρα; Η είδηση από τα Νέα λίγες μέρες πριν:

Παράθεση :
Σημάδεψε την τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας στην Αρχαία Ολυμπία η ενέργεια τριών Γάλλων δημοσιογράφων του περιοδικού «Μedia», μελών της οργάνωσης Δημοσιογράφοι Χωρίς Σύνορα. Επιχείρησαν να διακόψουν την ομιλία του προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής Πεκίνο 2008 Λιου Τσι, με συνθήματα υπέρ του Θιβέτ και κρατώντας μια μαύρη σημαία στην οποία οι πέντε ολυμπιακοί κύκλοι εμφανίζονταν σαν χειροπέδες.

Πολύ στενοχωρήθηκε ο πρόεδρος της ΔΟΕ, Ζακ Ρογκ με το επεισόδιο. Και ο δικός μας ... ο Λάμπης Νικολάου το ίδιο. Να μη σεβαστούν την ιερότητα του χώρου; Παπαπαπαπαπαπα! Πού καταντήσαμε!!!

Η απάντηση δόθηκε από την οργάνωση Δημοσιογράφοι Χωρίς Σύνορα (RSF):

«Αν η Ολυμπιακή Φλόγα είναι ιερή, τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ακόμη περισσότερο. Δεν θα μπορούσαμε να αφήσουμε την κινεζική κυβέρνηση να αποκτήσει την Ολυμπιακή Φλόγα, ένα σύμβολο ειρήνης, χωρίς να καταγγείλουμε τη δραματική κατάσταση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στη χώρα».

Θα συμφωνήσω και θα συνυπογράψω τη διαμαρτυρία.


  • Σχετικό με το θέμα και το αφιέρωμα στο INDYMEDIA.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραδώσαμε τη φλόγα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ :: ΤΕΧΝΕΣ-
Μετάβαση σε: