HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο!

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο!   Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2008 4:17 pm

Αναδημοσίευση από τα Πρωτάκια μου:

Για τον Κήπο της τάξης μας σας έχουμε ξαναμιλήσει. Σήμερα θα σας καλέσουμε και πάλι να τον επισκεφθείτε για να καμαρώσετε τα μήλα του!

Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! HPIM6565α

Ε, ναι! Τι άλλα μήλα περιμένατε να φυτρώσουν στον κήπο της Πρώτης; Τα Μ και μ της Πρώτης Ανάγνωσης δοσμένα με εποπτικό και βιωματικό τρόπο.
Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! HPIM6569
Έτσι δίπλα στο φυσικό μήλο στήσαμε τις καρτελίτσες με την εικόνα και το καινούριο γράμμα αλλά και ολόκληρη τη λέξη με τονισμένη ιδιαίτερα την πρώτη φωνούλα.
Κι έπειτα πιάσαμε και φτιάξαμε καλαθάκια με πλαστελίνη και τα γεμίσαμε με τα δικά μας μήλα. Μήλα να δουν τα μάτια σας!
Ζωγραφίσαμε επίσης το καινούριο γράμμα και το συνδυάσαμε με σχετικές εικόνες:
Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! HPIM6562α
Ένας μύλος και ένας Μεξικάνος με το σομπρέρο του. Για δείτε και θαυμάστε χρώματα και φαντασία τόσο στο καπέλο όσο και στα ρούχα του Μεξικάνου!
Αργότερα πήραμε εργασίες για το σπίτι "Το βιβλιαράκι του μ", με λέξεις από έντυπα που αρχίζουν από το καινούριο γράμμα.
Και στο τετράδιο γράψαμε την ωραιότερη λέξη του κόσμου που αρχίζει από μ: ΜΑΜΑ και μαμά. Φυσικά στην απέναντι σελίδα κολλήσαμε, τι άλλο; Μια φωτογραφία της μαμάς μας!
Να σας πούμε και μια σπαζοκεφαλιά που λύσαμε; Έβαλε η κυρία μας ένα βαζάκι μέλι και λίγα μακαρόνια πάνω στην έδρα και μας ζήτησε να βρούμε ποιο γλυκό μας θυμίζουν... Μερικοί, είναι αλήθεια, μπερδεύτηκαν λίγο και έλεγαν κάτι για "μακαρονόμελα". Έπειτα όμως ο νους μας πήγε στα Χριστούγεννα που πλησιάζουν και φωνάξαμε: Μ................. Α, τι; περιμένατε να σας το μαρτυρήσουμε; Τι σπαζοκεφαλιά θα ήταν τότε;


  • Μην ξεχάσουμε να σας πούμε ότι με ένα κλικ στις φωτογραφίες μπορείτε να τις δείτε σε μεγαλύτερη προβολή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΕΛΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο!   Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2008 10:00 pm

Κάτι άλλο μου θυμίζει ο τίτλος; ή είναι ιδέα μου; Smile

Να ρωτήσω και κάτι; Ποια η γνώμη σου, Δανάη, για τα νέα βιβλία και τη νέα μέθοδο της Πρώτης Ανάγνωσης; Συγκριτικά με τα παλαιά εννοώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο!   Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο! Icon_minitimeΣαβ Νοε 29, 2008 2:05 am

ΕΛΙΝΑ έγραψε:
Κάτι άλλο μου θυμίζει ο τίτλος; ή είναι ιδέα μου; Smile

Να ρωτήσω και κάτι; Ποια η γνώμη σου, Δανάη, για τα νέα βιβλία και τη νέα μέθοδο της Πρώτης Ανάγνωσης; Συγκριτικά με τα παλαιά εννοώ.

Εμένα μου θυμίζει πως είναι προτιμότερο να μπαίνεις σε τέτοια περιβολάκια και όχι σε ξένα χωραφάκια Wink

Και ο νοών νοείτω, Ελίνα!

Αλήθεια, τη δική μου τη γνώμη για τα νέα βιβλία γιατί δεν τη ρωτάς;;; Ειδικά της Πέμπτης. Αν και νομίζω ότι είναι γνωστό τοις πάσι πλέον και ειδικά ειδικότερα για τα Μαθηματικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
 
Σε περιβολάκι μπαίνω, μήλα κόκκινα στρωμένο!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ :: ΑΓΩΓΗ-
Μετάβαση σε: