HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ένα απο τα τελευταία πλοία Liberty στην Ελλάδα

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αστερόσκονη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος
Αστερόσκονη


Αριθμός μηνυμάτων : 114
Registration date : 09/04/2008

Ένα απο τα τελευταία πλοία Liberty στην Ελλάδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ένα απο τα τελευταία πλοία Liberty στην Ελλάδα   Ένα απο τα τελευταία πλοία Liberty στην Ελλάδα Icon_minitimeΤετ Ιαν 14, 2009 1:54 am

Ένα απο τα τελευταία πλοία Liberty στην Ελλάδα Xwl8i0vgimlqmjsuqh89


Την Κυριακή το απόγευμα ήρθε ρυμουλκούμενο κιεδεσε στο λιμάνι του Πειραιά ένα από τα τελευταία πλοία στο κόσμο τύπου Liberty.
To πλοίο, που φέρει πλέον την Ελληνική σημαία ονομάζεται “SS HELLAS LIBERTY”, είναι μια δωρεά από τις ΗΠΑ και προορίζεται για ναυτικό μουσείο.
Ναυπηγήθηκαν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα στην Αμερική κατά τη διάρκεια του ΒΆ ΠΠ για να μεταφέρουν πολεμοφόδια ενώ μετά τον πόλεμο δόθηκαν σε πλοιοκτήτες και χρησιμοποιήθηκαν ως κανονικά εμπορικά πλοία. Ο σκοπός κατασκευής τους χαρακτήρισε και το όνομα τους «Λιμπερτυ» για την Ελευθερία στην Ευρώπη.
Κανείς δεν περίμενε ότι θα άντεχαν τόσα χρόνια.
Αρκετοί Έλληνες εφοπλιστές έφτασαν στην κορυφή ξεκινώντας τα πρώτα τους βήματα από αυτό το είδος πλοίου αφού πωλήθηκαν σε πολύ χαμηλή τιμή και αντίστοιχα πολλοί Έλληνες ναυτικοί απασχολήθηκαν σε αυτά.
Πρόκειται για πλοία – σταθμός στην εμπορική ναυτιλία και ιδίως στην Ελληνική αφού χάρις αυτά κατάφερε να ανθίσει και να γίνει λαμπρή.
Τιμητική και ιστορικής σημασίας λοιπόν η δωρεά αυτή.
Παρόλο που τα έχω ακούσει πολλάκις, προσωπικά δεν είχα δώσει και ιδιαίτερη σημασία γιαυτή την άφιξη.
Όμως περνώντας μια βόλτα από κει (ακτή Βασιλειάδη), μόλις το αντίκρισα ένιωσα ότι μια ολόκληρη εποχή πέρασε από μπροστά μου. Μια εποχή που εγώ δεν έζησα. Κατακλύζεσαι με ένα δέος βλέποντας το σκουριασμένο ταλαιπωρημένο κορμί του να βαστιέται στο προβλήτα. Η ιστορία του, όλες αυτές οι ψυχές που κουβάλησε με ασφάλεια αλλά και αυτές που χάθηκαν σε άλλα τέτοια πλοία κατά τη διάρκεια του ΒΆ Π.Π, δεν είχαν παρά ένα σάστισμα να μου προκαλέσουν.


Ένα απο τα τελευταία πλοία Liberty στην Ελλάδα 48wmc0ythmw56ecjpiys


¶ραγε πόσες θάλασσες και πόσα λιμάνια σε ειρηνική και εμπόλεμη κατάσταση να έχει δει το συγκεκριμένο;
Δεν είναι βέβαια ακόμα έτοιμο να το επισκεφτεί κανείς αλλά αν θέλετε να περάσετε μια βόλτα να το δείτε, αξίζει.

Η ιστορία τους (υπάρχει και στα Ελληνικά):
http://en.wikipedia.org/wiki/Liberty_ship


Σχετικό δημοσίευμα:
http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/01/12/1615213.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ένα απο τα τελευταία πλοία Liberty στην Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: