Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!

ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε

Η φωτογραφία του Λιαντίνη

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 7947
Registration date : 30/10/2007

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 12:42 am

Έχετε αρχίσει να κουράζεστε μήπως; Ώρα να βάλω ένα ακόμη απόσπασμα του Λιαντίνη για τον Ντα Βίντσι:

ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΙΑΝΤΙΝΗ σελ. 85

Παράθεση:

Και ο Ντα Βίντσι, νέος ακόμη και γέροντας μετά, όλο και συχνορωτούσε τον εαυτό του: Γιατί, Λεονάρντο, βασανίζεσαι τόσο!

Το απόσπασμα αφορά το Τίμημα:

Παράθεση:

Τι πληρώνει ο ποιητής σε νόμισμα ζωής και σε λίτρα αίματος, για να κάμει το έργο της τέχνης.

Η αθανασία του δημιουργού πληρώνεται με το ήπαρ του Προμηθέα, και με τους άθλους του Ηρακλή. Ο μεγάλος ποιητής αγρεύει το μεγαλείο και το αγγίζει. Και η οργή του μεγαλείου είναι άνεμος που τρελαίνει τα ακρωτήρια.

Είναι ασύλληπτη υπόθεση η βιογραφία του αληθινού ποιητή.

ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ σελ. 84

Είναι όντως ασύλληπτη υπόθεση. Ακόμη και μια χειρονομία του στο οπισθόφυλλο του τελευταίου του βιβλίου. Ή και ακριβώς γι' αυτό...

Οπότε κουράγιο! Γιατί ακόμη δεν τελέψαμε... Και δε βλέπω καν κοντά το τέλος...

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 1:35 am

Και νομίζω πως δεν μπορώ να αποφύγω και το ακόλουθο...

Δε σημαίνει πως συμφωνώ με το περιεχόμενο που θα σας παραπέμψω να διαβάσετε. Ούτε και διαφωνώ. Απλά δεν έχω άποψη ή μάλλον δε θέλω να έχω άποψη.

Από την αρχή που ξεκίνησα αυτή την έρευνα, πέφτω συνέχεια πάνω τους...

Ε, δε γίνεται άλλο να το αποσιωπώ.

Ας μη βιαστούμε όμως να βγάλουμε συμπεράσματα.

Αφορά τον πίνακα του Ιωάννη του Βαπτιστή του Ντα Βίντσι (και όχι μόνο)... κάτω από μια άλλη οπτική. Κι επειδή είναι τουλάχιστον ενδιαφέροντα όσα αναφέρονται εκεί, τουλάχιστον ας τα έχουμε υπόψη...

http://www.freewebs.com/garyosborn/235degreereferences.htm

Έχει πολλά εκεί. Αν προχωρήσετε θα βρείτε και τον πίνακα του Βαπτιστή.

Αν δε γνωρίζετε αγγλικά, υπάρχει και μετάφραση μέσω google.

Κάντε κλικ ΕΔΩ

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 1:56 am

Μετά από το παραπάνω και πριν σας καληνυχτίσω οφείλω να παραθέσω και το πιο σοβαρό απόσπασμα από το Λιαντίνη για τον Ντα Βίντσι:

Στα Ελληνικά. Και στο σημείο που ο Λιαντίνης αναφέρει για τον ξύλινο σίδηρο της χριστιανικής φιλοσοφίας. Σελίδα 151:

Παράθεση:
Περισσότερο παρ' άλλος τη θέση πως η λυδία λίθος της καθαρής επιστήμης είναι το πείραμα μόνο με την απόδειξη που κομίζει, τη διατύπωσε ο Λεονάρντο ντα Βίντσι, καλλιτέχνης μέγας και μέγας θεωρητικός. Γεγονός που κάνει το λόγο του δύο φορές αναντίρρητο. Γιατί 'ναι άλλο να παινεύουν τον Καραϊσκάκη οι έλληνες, κι άλλο να τον παινεύει ο Κιουταχής. Γράφει λοιπόν ο Ντα Βίντσι: καμία έρευνα δεν ημπορεί να ονομασθεί επιστήμη, όταν δεν κατακυρώνεται από τη μαθηματική απόδειξη. Κανείς να μη με διαβάσει, ούτε να σκύψει στα έργα μου, εάν δεν είναι φύση μαθηματική. Ω σεις μαθηματικοί, φέρτε το φως.

Κι εδώ καιροφυλακτεί η έκπληξη. Το μικρό δωράκι του Λιαντίνη για όποιον επιμένει να ψάχνει ξανά και ξανά τα γραπτά του, όπως ακριβώς συμβούλευσε ο ίδιος να κάνουμε για κάθε ποίημα. Ας γυρίσουμε απλώς τη σελίδα. Να πάμε στην 152 των Ελληνικών:

Παράθεση:
Απόδειξη χειροπιαστή για το ότι ο δρόμος των ελλήνων τους έφερε στην επιστήμη, ενώ ο δρόμος των χριστιανών οδήγησε στη μη επιστήμη είναι η ακόλουθη. Τον Αναξίμανδρο και το Λεύκιππο τους έχει ακουστά ένας στους χίλιους ευρωπαίους. Τον Αβραάμ όμως και το Βαφτιστή Ιωάννη τους έχουν ακουστά εννιακόσιοι εβδομήντα στους χίλιους ευρωπαίους. Τι σημαίνει αυτό;
Αυτό σημαίνει ότι ο Αναξίμανδρος και ο Λεύκιππος ανήκουν στην περιοχή της επιστήμης, ενώ ο Αβραάμ και ο Βαφτιστής ανήκουν στη μη επιστήμη.
Σημαίνει, με άλλα λόγια, το ίδιο πράγμα που σημαίνει και το γεγονός ότι Γενετική Μηχανική και Υποβρύχια Αρχαιολογία σπουδάζουν ένας στους χίλιους. Ενώ το αυτοκίνητο και το τηλεπιλότ του βίντεο τα χρησιμοποιούν οι μάζες και οι πληθυσμοί.
Ο Αβραάμ, λοιπόν, και ο Βαφτιστής δεν κάνουν επιστήμη. Και ό,τι δεν είναι επιστήμη, είναι οτιδήποτε μπορείς να θέλεις, και οτιδήποτε μπορείς να φαντάζεσαι. Από ρόδα στο μαντήλι, μέχρι μαύρες καλιακούδες.

Πόσο τυχαία ο Λιαντίνης αναφέρει το Βαφτιστή Ιωάννη αμέσως μετά την αναφορά του στο Ντα Βίντσι; Όσο ακριβώς "τυχαίο" είναι το κάθε τι που έγραψε... Προφανώς όχι μόνο γνώριζε το σπουδαίο έργο "Ιωάννης ο Βαφτιστής" του Λεονάρντο ντα Βίντσι, μα και είχε προβληματιστεί αρκετά γύρω απ' αυτό.

Πριν πω καληνύχτα δύο ακόμη πραγματάκια:

1. Μια πολύ σοβαρή εργασία γύρω από το Ντα Βίντσι με πρίσμα μαθηματικό:

http://www.lygeros.org/Interviews/Kathimerini_20080529.htm

Και εδώ http://www.lygeros.org/Vinci.htm αναλυτικά όλα τα άρθρα του Λυγερού για τον Ντα Βίντσι.

2. Αφιερώνω εξαιρετικά σε όλους τους μανιακούς με τα βίντεο τη φράση του Λιαντίνη από το παραπάνω απόσπασμα:

το τηλεπιλότ του βίντεο τα χρησιμοποιούν οι μάζες και οι πληθυσμοί

Πού να φανταστεί ο Δάσκαλος ότι και το έργο του κάποιοι θα το μοίραζαν σε μορφή βίντεο; Ή έστω σε dvd... Και θα κοκορεύονταν κιόλας για το μεγάααααααααλο κατόρθωμα! Όπως κοκορεύονται πάντα οι μάζες και οι πληθυσμοί....

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 2:06 am

Κοίτα που είπα να καληνυχτίσω αλλά στενοχωριέμαι να αφήσω απορίες... για κείνη τη φωτογραφία στις πυραμίδες του Λιαντίνη... Λοιπόν.

Για δείτε και ετούτο:

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Aw-ath10

Σας λέει τίποτε; Αν όχι, ενημερώνω πως πρόκειται για πίνακα του Ραφαήλ. Τίτλος: Η ΣΧΟΛΗ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ

Θα βρείτε πληροφορίες στο διαδίκτυο αρκετές... και πολύ ενδιαφέρουσες...

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 2:14 am

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Ad-pla10

Σε μεγέθυνση τα δύο κεντρικά πρόσωπα του προηγούμενου πίνακα. Πλάτων και Αριστοτέλης...

Προσέχετε τίποτε στην αριστερή φιγούρα; Στον Πλάτωνα;

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Leonar10

Είναι ο Πλάτων. Αλλά το πρόσωπο που ο ζωγράφος χρησιμοποίησε για να τον παραστήσει, είναι του ... Ντα Βίντσι!!!

Και κάτι ακόμη. Ο Ραφαήλ έφτιαξε το δικό του πίνακα πριν ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι ζωγραφίσει τον Ιωάννη το Βαπτιστή.

Τι άραγε σημαίνει η χειρονομία στον πίνακα του Ραφαήλ; Εδώ και αν υπάρχει θησαυρός...

Άντε και καλό μας ξημέρωμα...

http://en.wikipedia.org/wiki/The_School_of_Athens

http://en.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 1:06 pm

Φαντάζομαι (ας το κάνουμε κι αυτό καμιά φορά - αλλά με μέτρο ) πως από τη μέρα που ο Αλέξανδρος άνοιξε ξανά το θέμα της φωτογραφίας του Λιαντίνη στο οπισθόφυλλο της Γκέμμας:

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Iiiiii14

συσχετίζοντάς την με τον πίνακα Ο ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΒΑΠΤΙΣΤΗΣ του Λεονάρντο Ντα Βίντσι, ο καθένας που περνά από το φόρουμ (έστω και αν δε γράφει ... ) έχει σκεφτεί και έχει ίσως ψάξει διάφορα. Γράψαμε κι εμείς αρκετά... μέχρι να καταλήξουμε στον Πλάτωνα του Ραφαήλ. Έργο που αφενός προϋπήρξε του Ιωάννη του Βαπτιστή και αφετέρου παρουσιάζει μεγαλύτερη ομοιότητα στη χειρονομία. Όχι όμως και στην κλίση της κεφαλής.

Στη διαδρομή αναφερθήκαμε στη σχέση του Λιαντίνη με τον Ντα Βίντσι, τι δηλαδή έχει γράψει στα βιβλία του για το μεγάλο αυτό καλλιτέχνη αλλά και μεγάλο θεωρητικό, όπως τον αποκαλεί. Αλλά και στη σχέση με τον Ιωάννη το Βαπτιστή.

Αν και από τα στοιχεία που εντοπίσαμε (πχ την αναφορά του Λιαντίνη στον πίνακα του Ντα Βίντσι "Βεατρίκη του Εστέ" ) είναι σχεδόν βέβαιο ότι γνώριζε ο Λιαντίνης το ούτως ή άλλως περιορισμένο σε αριθμό έργο ζωγραφικής που άφησε ο Ντα Βίντσι, επιβεβαίωση στην αρχική υπόθεση της ηθελημένης δηλαδή και συνειδητής αναπαράστασης της κίνησης του Βαπτιστή από το Λιαντίνη δεν έχουμε.

Έχουμε αντίθετα ξεκάθαρη ειρωνεία εκ μέρους του Λιαντίνη για όσους ασχολούνται με τον Ιωάννη του Βαφτιστή. Φτάνει να μιλήσει ακόμη και για μαύρες καλιακούδες, με ξεκάθαρο θαρρώ το συνειρμό για το χρώμα... Αν και επίτηδες παραθέσαμε στοιχεία (πχ από την Κωμωδία του Δάντη) που θα μπορούσαν να αιτιολογήσουν έστω μια κάποια συμπάθεια του Λιαντίνη στον Ιωάννη το Βαφτιστή.

Παράλληλα έχουμε αρκετά στοιχεία που ενισχύουν την άποψη πως η χειρονομία του Λιαντίνη στη φωτογραφία του μπροστά στις πυραμίδες της Αιγύπτου δεν ήταν τυχαία.

Και ναι... την ίδια κίνηση την κάνει ο Πλάτων στον πίνακα του Ραφαήλ.

Ή ακόμη είδαμε πως ο Ερμής συχνά παριστάνεται με παρόμοια κίνηση. Ο Ερμής που συνδέεται με την Αίγυπτο και μάλιστα για τον Αιγύπτιο Θεό που αντιστοιχεί στον Ερμή, το θεό Θευθ ή και Θωθ κατά άλλους, υπάρχει σημαντική αναφορά και σε βιβλίο του Λιαντίνη.

Βρήκαμε ακόμη πως γύρω από όλα αυτά υπάρχει μπόλικη φιλολογία που πάει το πράγμα στους μασόνους και στους τέκτονες... Κι εδώ βεβαίως κρατήσαμε απόσταση. Δεν το κρύψαμε ως στοιχείο, δεν είχαμε δικαίωμα να το κρύψουμε. Αλλά ούτε υποπέσαμε στο λάθος να εκφράσουμε απατηλές βεβαιότητες που από κανένα άλλο στοιχείο (από όσα τουλάχιστον γνωρίζουμε ) δεν ενισχύονται.

Πού καταλήγουμε; Στο τι ωραίο το ταξίδι μας και πόσα μάθαμε; Α, όχι... Θέλουμε και μπορούμε νομίζω να έχουμε κάτι καλύτερο. Μόνο που για μια ακόμη φορά θα τονίσω πως το θέμα που άνοιξε ο Αλέξανδρος (και να είναι καλά) οδηγεί σε ωκεανό και όχι σε λιμνούλα... Υπομονή λοιπόν και μάτια ανοιχτά χωρίς να τα σκιάζουν προλήψεις και προκαταλήψεις.

Και κυρίως με γνώμονα στην αναζήτηση της αλήθειας τα διδαχθέντα από τον ίδιο το Λιαντίνη. Με τις δικές του μεθόδους χρωστάμε να βαδίσουμε αν θέλουμε να προσεγγίσουμε στην όποια αλήθεια μπορεί να κρύβει η επιλογή εκ μέρους του της συγκεκριμένης φωτογραφίας, της μοναδικής προσωπικής του φωτογραφίας που επέλεξε να κοσμήσει το συγγραφικό του έργο.

Παρότι μάλιστα μιλάμε για το οπισθόφυλλο του τελευταίου του βιβλίου, είναι σκόπιμο να προσέξουμε λίγο και τα εξώφυλλα... Γιατί αυτά θα μας δείξουν πως τυχαία δε διάλεγε εικόνες διακοσμητικές. Ειδικά στα δύο τελευταία του, στα Ελληνικά και στη Γκέμμα.

Σε παλιότερο άρθρο για το ζήτημα (υπόσχομαι να το εντοπίσω στον υπολογιστή μου και να το ανεβάσω στο φόρουμ ) είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το εξώφυλλο των Ελληνικών και είχα εντοπίσει τον άμεσο σύνδεσμο με τη Γκέμμα που ακολούθησε. Θυμίζω τι αναφέρει ο ίδιος ο Λιαντίνης για το εξώφυλλο των Ελληνικών του:

"Το κόσμημα του εξωφύλλου εικονίζει σκηνή χορού σε επίκρουστη παράσταση πλάκας από τη Νάξο. Τέλος της τρίτης χιλιετηρίδας."

Και το ίδιο κάνει και για τα εξώφυλλα όλων σχεδόν των άλλων βιβλίων του. Εξηγεί τι εικονίζεται. Για να το πληροφορηθεί με σαφήνεια ο αναγνώστης. Αλλά, πιστεύω, και ως επισήμανση της σημασίας που έδινε ο συγγραφέας στη διακόσμηση του εξωφύλλου. Από μόνο του το στοιχείο αυτό αποδεικνύει πως μόνο τυχαία δε διάλεξε τη δική του φωτογραφία για να κλείσει το συγγραφικό του έργο. Ειδικά αν προσέξει κανείς και το βιογραφικό σημείωμα που παραθέτει δίπλα. Όπου η κάθε λέξη είναι χρυσάφι. Αν λοιπόν είναι πολύτιμη η κάθε λέξη στο δωρικό βιογραφικό του σημείωμα, καταλαβαίνουμε ποια ανυπολόγιστη αξία κρύβει η φωτογραφία. Έμμεση απόδειξη έχουμε από την παρατήρηση στη Γκέμμα για τις δύο Βεατρίκες (που αναφέραμε παραπάνω), εκείνη που ζωγράφισε ο Δάντης με λέξεις στην Κωμωδία του και εκείνη που ζωγράφισε με χρώματα ο Ντα Βίντσι. (σελ. 198 της Γκέμμας)

Τα στοιχεία που μέχρι τώρα εντοπίσαμε ήδη μπορούν να οδηγήσουν σε διάφορες εκδοχές... Ιδιαίτερα ο Πλάτωνας του Ραφαήλ και που υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία και στο ίντερνετ γύρω από αυτήν.

Θα προσθέσω και μία (πρώτη τουλάχιστον) δική μου... Προσέχοντας πως φροντίζει να κρατήσει κλειστά τέσσερα δάχτυλα και να υψώσει ένα προς τα πάνω. Θα στηριχτώ στα δύο τελευταία του βιβλία, τα Ελληνικά και τη Γκέμμα, που όπως είπε ο ίδιος τα έγραψε από οργή για τους αιώνες που δε θα υπάρχει. Ιδιαίτερα στον επίλογο - το ΕΠΙΜΕΤΡΟ - του πρώτου και το πρώτο κεφάλαιο του δεύτερου. Και θα πω ότι στη χειρονομία αυτή διαβάζω την επιθυμία του για ενοποίηση των τεσσάρων δυνάμεων της φύσης σε μία. Από τα Ελληνικά, σελ. 223:

"Η Μεγάλη Ενοποιημένη Θεωρία είναι η προσπάθεια των φυσικών σήμερα να ενώσουν τις τέσσερες θεμελιώδεις δυνάμεις της φύσης σε μία. [...]

Τι θα εσήμαινε αυτός ο άθλος; Μα είναι απλό. Θα εσήμαινε πως αποκριθήκαμε στο ερώτημα τι είναι ο θεός. [...]

Κάτι που τολμάμε να ειπούμε θα είναι τόσο απλό, και τόσο έμορφο όσο και ο αριθμός Ένα."

Και από τη Γκέμμα; Ολόκληρο το πρώτο κεφάλαιο, την Ερώτηση της Μαργαρίτας...

captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos

Αριθμός μηνυμάτων : 367
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 4:11 pm

Τα δάχτυλα ας πούμε ότι συμβολίζουν την ενοποίηση των δυνάμεων της φύσης. Έχω όμως δυο ερωτήσεις:

1)Γιατί στην Αίγυπτο; Ειδικά στις πυραμίδες;

2)Αφέθηκε να πλανάται το ζήτημα της κλίσης της κεφαλής. Υπάρχει κάτι άλλο ή να βάλουμε τα μοιρογνωμόνια στο συρτάρι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://arxipelagos.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 11:18 pm

Αίγυπτο. Πουθενά αλλού δε θα μπορούσε να είναι η φωτογραφία. Αν και νομίζω πως έπαιξε ρόλο και ο παράγοντας τύχη...

Κάποια άλλη στιγμή θα πω περισσότερα αν στο μεταξύ δεν τα εντοπίσετε μόνοι σας.

Να βοηθήσω λίγο; Αν δεν ήταν στην Αίγυπτο, πού αλλού θα μπορούσε να είναι;;;

Κι εκτός αυτού προσέξτε λίγο και το βιογραφικό:

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 %CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8C

Άντε τώρα να πατήσετε εικόνες στο google με Σφίγγα και Θήβες...

Αλέξανδρος Ζ.
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 188
Registration date : 13/12/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 17, 2009 4:04 pm

Δανάη,

Επέκτεινες τόσο το συσχετισμό Λιαντίνη και Ντα Βίντσι, που τον άνοιξες στα πιο βαθυπέλαγα νερά. Σου αξίζουν συγχαρητήρια.
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 17, 2009 6:40 pm

Είπα παραπάνω για παράγοντα τύχη. Πως ίσως έπαιξε κι αυτή το ρόλο της στη φωτογραφία που τελικά κόσμησε το οπισθόφυλλο της Γκέμμας. Γιατί όμως;

1. Ο Λιαντίνης βρέθηκε στην Αίγυπτο το 1995.

Αν θυμάμαι καλά το ταξίδι αυτό το αποφάσισαν μαζί με τη σύζυγό του καθώς ο αδερφός της εκείνη την περίοδο βρισκόταν λόγω της εργασίας του στην Αίγυπτο. Συνήθης λόγος ταξιδιού στο εξωτερικό. Κι εγώ όταν βρέθηκα στην Κύπρο για σπουδές, ήρθαν οι δικοί μου να με δουν και με την ευκαιρία να γνωρίσουν και την Κύπρο...

Βέβαια δεν ξεχνάμε πως και ο αδερφός του Λιαντίνη βρισκόταν στο εξωτερικό αλλά μαρτυρία για ταξίδι του εκεί δεν έχουμε. Ας μη μας διαφεύγει πως αυτά τα δύο, μαρτυρία και γεγονός, δεν ταυτίζονται πάντα. Το αν ταξίδεψε δηλαδή ο Λιαντίνης στο εξωτερικό εξαιτίας του αδερφού του ή όχι, αυτό το ξέρουν οι δικοί του. Και σε ποια χώρα. Στο φως της δημοσιότητας τέτοια πληροφορία δεν έχει δοθεί όμως. Όπως δεν έχουν δοθεί και πολλές άλλες πληροφορίες. Μα τι νομίζετε, τυχαία έγραψε ο Λιαντίνης πως είναι ασύλληπτη υπόθεση η βιογραφία του αληθινού ποιητή;

Σαφώς αναγνωρίζουμε πως ο καθένας δικαιούται να κρατά επτασφράγιστα κάποια προσωπικά και οικογενειακά θέματα. Και από τη μεριά μας το σεβόμαστε όσο περισσότερο μπορούμε. Η διαφωνία μας αφορά μόνο τις μισές αλήθειες. Αυτές που δημιουργούν πλάνες και συγχύσεις στους ανθρώπους που μελετούν τη ζωή του Δημήτρη Λιαντίνη. Έχω το λόγο μου που το λέω ακριβώς εδώ, συζητώντας για το ταξίδι στην Αίγυπτο, για να προλάβω παρανοήσεις του στιλ:

"Πήγαν εκεί αλλά δεν πήγαν και στη χώρα που ζούσε ο δικός του αδερφός!!!"

Ειδικά αν κάποιος έχει διαβάσει άλλες σχετικές πληροφορίες, τις μισές αλήθειες που λέγαμε, εύκολο είναι να κάνει μια τέτοια παρανόηση. Ας δώσω τουλάχιστον την εύκολη εξήγηση, γιατί το λέω τίμια πως δεν επιθυμώ να μιλήσω πιο ανοιχτά για το θέμα αυτό. Κι αυτή η εξήγηση έχει να κάνει με το φόβο του Λιαντίνη για τα αεροπορικά ταξίδια. Σχετική μαρτυρία έχει δημοσιευτεί για το ταξίδι του στην Κρήτη και την έχω διασταυρώσει. Ο Δάσκαλος δεν τα πήγαινε καλά με τα αεροπλάνα. Σπάνια τα χρησιμοποιούσε και μόνο όταν ήταν ανάγκη. Και για κοντινούς προορισμούς, όχι ταξίδια υπερατλαντικά.

Βέβαια θα ξαναπώ εδώ πως ένας τέτοιος φόβος, και μάλιστα λίγες μέρες πριν εξαφανιστεί, δε συνάδει με τα υπόλοιπα στοιχεία που γνωρίζουμε για το Λιαντίνη. Αφενός υποτίθεται πως σε λιγάκι θα αυτοκτονούσε και αφετέρου ομολογείται δημόσια πως λίγες μέρες πριν (περίπου στις 20 του Μάη) πανικοβλήθηκε όταν το αεροπλάνο έπεσε σε κενά αέρος "μην πάει στο βρόντο"...

Κι ακόμη ξέρουμε πως όταν το Σάββατο, 30 Μάη, γύρισε από τη Λιαντίνα στην Αθήνα, το πρώτο πράγμα που ζήτησε φτάνοντας στο σπίτι του ήταν να τηλεφωνήσουν στη μητέρα του για να της πουν πως έφτασε καλά, να μην ανησυχεί!!! Στη μητέρα του, που όπως μας έχουν διαβεβαιώσει, μόλις το προηγούμενο βράδυ, την Παρασκευή, της είχε αποκαλύψει ότι σε δυο μέρες θα αυτοκτονήσει. (Δευτέρα, 1 Ιουνίου)

Κολλάνε αυτά τα στοιχεία; Ή κολλάει να κλείνεις ταξί δυο μήνες πριν για να πας να αυτοκτονήσεις; Περισσότερο αποδεικνύει αυτό το δεδομένο πως ήθελες ένα σίγουρο μάρτυρα (στον οποίο φρόντισε, θυμίζω, να πει και το όνομά του και την ιδιότητά του) που να βεβαιώσει ότι σε πήγε στο καταφύγιο του Ταϋγέτου... Πως είσαι εκεί. Μη σε ψάξουν πουθενά αλλού. Και βέβαια θυμόμαστε όλοι πως τον έψαχναν τα ΕΜΑΚ και η κόρη του. Ουδείς άλλος. Οι άλλοι λέει σεβάστηκαν την επιθυμία του να αυτοκτονήσει και δε θέλησαν να τον αναζητήσουν. Στοιχείο κι αυτό για ευκολόπιστους. Αν όμως θέλεις να κάνεις σοβαρή έρευνα το κρατάς και το περνάς ξανά και ξανά από το μικροσκόπιο. Μαζί και τις θυμωμένες διαμαρτυρίες στις κάμερες όταν η σύζυγος του Λιαντίνη ανακοίνωσε πως έχει λόγους να πιστεύει πως ο άντρας της ζει.

Αν ήμασταν κι εμείς της τακτικής να υποβάλλουμε στον κοσμάκη διάφορα με τα βίντεο, αυτό θα ανεβάζαμε. Την έξαλλη αντίδραση μπροστά στο φακό των δημοσιογράφων κατά της συζύγου του Δημήτρη Λιαντίνη. Από ανθρώπους που αν μη τι άλλο όφειλαν εκείνες τις ώρες να σεβαστούν τον πόνο της. Ακόμη και αν είχαν άλλη άποψη ή και απόλυτη βεβαιότητα πως ο Λιαντίνης είναι νεκρός. Ειδικά τότε. Δεν έπρεπε να σκεφτούν πως δεν ήταν μόνο σύζυγος αλλά και μάνα; Κάτι που και η ίδια τόνισε από την αρχή;

Μου λέει καμιά φορά με μεγάλο παράπονο: "Άφησαν το παιδί μου εκείνες τις ώρες να γυρίζει μόνο του, ολομόναχο, τον Ταΰγετο και να ψάχνει τον πατέρα της. Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν πραγματικά έπεφτε πάνω του; Αυτό δεν το σκέφτηκαν; " Ο καθένας μπορεί πολλά να υποθέσει γιατί δεν σκέφτηκαν κάτι τέτοιο. Γιατί δεν τους πέρασε από το νου... Αλλά γιατί δεν τη συνόδευσαν; Αυτό, συγνώμη, υπάρχει λογική εξήγηση που να το ερμηνεύει;

Έχει πλεχτεί ένα τεράστιο παραμύθι γύρω από το Λιαντίνη. Πολλά ψέματα, πολλές μισές αλήθειες. Κι επειδή δε μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου θα πω ότι αφενός φταίνε κάποιοι που έλεγαν δεξιά και αριστερά ό,τι τους βόλευε και αφετέρου βοήθησε να επικρατήσουν τα ψέματα η σοβαρή και μετρημένη στάση άλλων που δε θέλησαν να πούνε στα τελεβίζια όσα ήξεραν. Όχι τα άγια τοις κυσί...

Να πω ότι δεν τους καταλαβαίνω; Το ίδιο έκανα κι εγώ τα πρώτα χρόνια. Έτσι θεώρησα τότε ότι εφαρμόζω όσα μου δίδαξε ο Λιαντίνης. Μέχρι που ήρθα πρόσωπο με πρόσωπο με τα κυκλώματα που ύφαιναν την παραπληροφόρηση. Και μέχρι που άκουσα τα τελεβίζια να διαφημίζουν το ΣΧΟΛΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ. Και τότε θυμήθηκα την κουβέντα του για το ΜΗΝΙΝ ΑΕΙΔΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΑ ΤΗΣ ΙΛΙΑΔΑΣ (Χάσμα Σεισμού, 17 ) Δεν πόναγε μόνο ο Λιαντίνης για τη νέα γενιά. Αλλά και δεν "πονάει" και δεν αγαπάει κανείς αληθινά το Λιαντίνη με το να επιδίδεται σε λιαντινολογία ξεχνώντας την ουσία της φιλοσοφίας του. Τι θέλω να πω; Θα αφήσω τον ίδιο να μας το εξηγήσει, με απόσπασμα από το HOMO EDUCANDUS (σελ. 98 ), το όχι τυχαία πολυαγαπημένο μου βιβλίο:

"Ο σκοπός των ερμηνευτικών μου αναδιφήσεων στην εποχή της ελληνικής ακμής είναι αρχαιογνωστικός μελλοντολογικά μόνο. Το να πω ποιοι ήσαν, και γιατί ήσαν αυτοί που ήσαν στην εποχή της νιότης τους οι έλληνες, με ενδιαφέρει όσο ενδιαφέρει και τους ίδιους.

Το να περιγράψει όμως κανείς ένα μεγάλο παρωχημένο χθες έχοντας στο νου το δικό του ρεούμενο σήμερα, και κυρίως προσέχοντας το αβέβαιο ες αύριον, στον τρόπο που το προειδοποιεί η σημερινή του στάση, νομίζω ότι δεν είναι ανασκαφή αλλά ανοικοδόμηση.

Γιατί, κοντά στα άλλα, πιστεύω για σωστό ότι η αίσθηση της ευθύνης για τις μελλούμενες γενιές είναι για την ηθική πράξη του κάθε ζωντανού ανθρώπου ό,τι και η ατμόσφαιρα για το νέο δέντρο που φύτεψε ο κηπουρός."

Βάλτε τώρα στη θέση των ελλήνων γενικά που αναφέρει ο Λιαντίνης τον ίδιο το Λιαντίνη, το μεγάλο αυτό έλληνα του καιρού μας, και θα καταλάβετε τι ακριβώς κάνουμε όταν μιλάμε για εκείνον.

Ο Λιαντίνης δεν είναι αυτοσκοπός μας. Και το αίνιγμα που δημιούργησε με την εξαφάνισή του, μπορεί και να μείνει άλυτο για πάντα. Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό δεν έχει σημασία. Το πώς πέθανε ή και αν δεν πέθανε. Η προσωπική μου απάντηση εδώ είναι κρυστάλλινη: ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Και δεν είμαι σε θέση να ξέρω και να ελέγξω όλα τα σχετικά ντοκουμέντα. Ξέρω όμως ότι δε με ενδιαφέρει περισσότερο από τον ίδιο να διαλευκανθεί το μυστήριο. Θέλησε ένα αίνιγμα να αφήσει; Ωραία, ας μείνει αίνιγμα.

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να παραβλέψω τα κενά και τις αντιφάσεις και να δεχτώ ως αλήθεια κάτι που δεν είμαι σε θέση να το αποδείξω. Και όμοια τα κενά και οι αντιφάσεις δεν επιτρέπουν στη λογική μου να δεχτεί ως ακλόνητες αποδείξεις όσες έχουν μέχρι τώρα έρθει στο φως. Έγινε λέει εξέταση DNA. Μάλιστα. Και μετά διέρρευσε και έφτασε στο διαδίκτυο. Πώς; Τι ακριβώς έχει παιχτεί εκεί; Και φωτογραφίες του σκελετού... Πώς; Ποιος είχε το δικαίωμα να λάβει τέτοιες φωτογραφίες; Και να τις δημοσιεύσει κιόλας; Ενώ την ίδια ώρα δε δόθηκε ούτε στην οικογένεια το ύψος του σκελετού. Το πιο βασικό στοιχείο σε τέτοιες περιπτώσεις. Και που η επιστήμη επιτρέπει με ακρίβεια να υπολογιστεί, ειδικά όταν βρίσκεται ολόκληρος ο σκελετός. Και έγινε λέει οδοντιατρικός έλεγχος χωρίς να υπάρχουν άλλα συγκριτικά δεδομένα πέρα από τις σημειώσεις στο βιβλιάριο υγείας. Ούτε πανοραμική ούτε τίποτε άλλο...

Τα είπαμε όλα αυτά και τα ξαναείπαμε. Κουραστήκαμε. Δεν έχει νόημα. Όμοια που περιγράφει ο Λιαντίνης στο Χάσμα Σεισμού για τον Ηράκλειτο και για το Σολωμό (σελ. 50 ) που έγραψε:

Παράθεση :

Για να μη με ξανασκοτίσουν οι φλύαροι

για το σμήνος των λογίων της εποχής του, Κι ούτε πια που ξαναπιάστηκε με την πνευματική αφασία τους. Κι άλλο δε γινόταν να κάμει.

Κι αν ο Λιαντίνης πιάστηκε και ξαναπιάστηκε με την πνευματική αφασία, το έκανε μόνο γιατί πονούσε η ψυχή του για τη νέα γενιά. Το ίδιο κι εμείς δε θέλουμε να εγκλωβιστούμε σε λιαντινολογίες. Χίλιες φορές να ασχολούμαστε με συνταγές μαγειρικής παρά τέτοιο κακό να μας βρει, άρρωστη εμμονή με το Λιαντίνη και παθολογική προσκόλληση στο αίνιγμα Λιαντίνη.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το γιατί δεν ακολουθούμε τη λιαντινολογία και την τυμβωρυχία και εξετάζουμε με άλλο πρίσμα το γιατί επιλέχθηκε φωτογραφία από την Αίγυπτο αλλά και τους λόγους ουσίας που οδήγησαν το Λιαντίνη στην Αίγυπτο.

Κι αν θέλετε, αυτό συμβολίζει μέσα στα άλλα και η ίδια η φωτογραφία του Λιαντίνη. Αφήνει πίσω του τις πυραμίδες - τάφους και δείχνει πάνω. Στο ες αύριον...

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 17, 2009 11:19 pm

Αφήνοντας λοιπόν πίσω τη λιαντινολογία θα πρέπει να δούμε και την άλλη πτυχή του θέματος σχετικά με την επίσκεψη του Λιαντίνη στην Αίγυπτο:

Την όχι τυχαία επίσκεψη

Χωρίς όμως να ξεφύγουμε σε νεφελοκοκκυγίες...

Μπορεί να ήταν εκεί ο κουνιάδος και κουμπάρος του, είναι γνωστό πως ο αδερφός της κ. Λιαντίνη τους στεφάνωσε, αλλά ο Λιαντίνης είχε και άλλους λόγους να θέλει να ταξιδέψει στη χώρα του Νείλου. Αν δηλαδή η χώρα δεν ήταν η Αίγυπτος μα η Λιβύη ή η Συρία, δεν είναι βέβαιο πως ο Λιαντίνης θα δεχόταν να κάνει το ταξίδι. Ζήτημα να συνοδέψει απλά και μόνο τη γυναίκα του, δε νομίζω πως έμπαινε καθώς η κ. Λιαντίνη συχνά λόγω της εργασίας της πραγματοποιούσε ταξίδια στο εξωτερικό μόνη της. Και πριν ακόμη γνωρίσει το Δημήτρη Λιαντίνη.

Όπως βεβαίως ο καθένας μπορεί να αναρωτηθεί αν θα είχε πάει στην Αίγυπτο και χωρίς να βρίσκεται εκεί ο αδερφός της γυναίκας του. Σωστό και αυτό... Ως υπόθεση... Τι άλλο λοιπόν θα μπορούσε να οδηγήσει το Λιαντίνη στην Αίγυπτο;

1. Πως ήθελε να δει από κοντά τον τόπο που έζησε ο Καβάφης. Κι αυτό σωστό και επιβεβαιωμένο πως αναζήτησε τα ίχνη του αγαπημένου του ποιητή. Όπως μου έχουν πει υπάρχει και φωτογραφία του Λιαντίνη στον τάφο του Καβάφη αλλά όχι καλή. (Ελπίζω να μη με απατά η μνήμη μου, πάει καιρός που μου δόθηκε η σχετική πληροφορία.)

Το στοιχείο αυτό ενισχύεται από άλλα ταξίδια του στους τόπους άλλων ποιητών που ξεχώριζε. (Σολωμό, Δάντη, Ρίλκε)

2. Έχουμε ακόμη τα ταξίδια των ελλήνων στη χώρα του Νείλου από αρχαιοτάτων χρόνων. Πόσοι και πόσοι σοφοί έφτασαν εκεί; Και ο Αλέξανδρος επίσης. Και ξέρουμε πως του άρεσε να συνδυάζει την ημερομηνία της γέννησής του με την ημερομηνία γέννησης του Αλεξάνδρου. Στη Γκέμμα μάλιστα, σελ. 144 (ΕΔΩ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ) θα γράψει πως έγινε ένας μικρός αντι - Αλέξανδρος... (Κι ελπίζω τα αντί - θετα του Λιαντίνη να έχουμε μάθει να τα διαβάζουμε σωστά... )

3. Στο ίδιο κεφάλαιο της Γκέμμας, σελ. 147, διαβάζουμε και την Ωδή του Οράτιου στην Αθανασία:

Όρθωσα ένα μνημείο από το χαλκό μονιμότερο,
κι από το βασιλικό ήθος των Πυραμίδων πιο ψηλό.
Ετούτο ούτε οι άγριες μπόρες ούτε ο βίαιος βοριάς
θα μπορέσουν να το σκορπίσουν. Ούτε οι αναρίθμητες
διαδοχές των ετών και η φυγή των αιώνων.
Δε θα πεθάνω ολόκληρος, κι ένα μεγάλο κομμάτι μου
θα ξεφύγει τον Άδη. Συνέχεια στο μέλλον
έπαινος θα με πλουταίνει καινούριος, όσον καιρό
ο ιερέας ανηφορίζει στο λόφο του Καπιτωλίνου Δία
με τη συνοδεία της αμίλητης Παρθένου.

Και μόνο ο στίχος που τονίστηκε παραπάνω θα αρκούσε να εξηγήσει τη φωτογραφία στο οπισθόφυλλο της Γκέμμας και την χειρονομία του Λιαντίνη. Πιο ψηλά και από τις Πυραμίδες... Είναι εξάλλου καταγραμμένες μαρτυρίες πως δήλωνε ότι θα κάνει κάτι που θα θαμπώσει τον ήλιο. Αν και μερικοί φροντίζουν να θαμπώνουν τον ίδιο το Λιαντίνη υποβιβάζοντας αυτό που έκανε σε μια απλή αυτοκτονία... Τι θάμπωμα του ήλιου είναι αυτό; Λες και δεν αυτοκτόνησε άλλος άνθρωπος ποτέ...

Με όλα αυτά, ο καθένας μπορεί να σκεφτεί ότι ο Λιαντίνης επίτηδες πήγε ως την Αίγυπτο. Ήθελε μια φωτογραφία στις Πυραμίδες για να υπηρετήσει όσα αναφέρθηκαν... Υπογραμμίζουμε όμως ότι πρόκειται για υπόθεση και μόνο.

Και κυρίως να υπογραμμίσουμε πως το '95 η Γκέμμα δεν έχει τελειώσει. Δεν ξέρω το πότε ακριβώς την έβαλε μπροστά. Ξέρω μόνο ότι το ακαδημαϊκό έτος '92 - '93 που παρακολούθησα τις διδασκαλίες του στο Μαράσλειο, αρκετά κεφάλαια που αργότερα διάβασα στη Γκέμμα ήταν ήδη έτοιμα - τουλάχιστον στο μυαλό του. Πχ το κεφάλαιο Αρσενοκοίτης...

Παράλληλα όμως έχουμε ντοκουμέντα που βεβαιώνουν ότι τις τελευταίες πινελιές τις έβαλε πολύ αργότερα. Ότι ήταν τελειομανής δε χρειάζεται να το τονίσω... Και έχουμε μαρτυρίες δημοσιευμένες από τη σύζυγό του (στο προλόγισμα του ποιητικού έργου του Λιαντίνη, ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ, που βεβαιώνουν ότι έγραφε και ξανάγραφε τα διάφορα κεφάλαια της Γκέμμας ώσπου να καταλήξει στην τελική μορφή που τα γνωρίζουμε τώρα εμείς. Ακόμη και τους τίτλους των κεφαλαίων τους είχε αλλιώς γράψει αρχικά. Πχ στα αρχικά κείμενα υπήρχε κεφάλαιο με τίτλο ΠΥΡΟΠΟΤΑΜΟΣ. Ποταμός... Του άρεσε του Λιαντίνη να "παίζει" με τη λέξη αυτή και να τη χρησιμοποιεί για τους συμβολισμούς του. Ακόμη και για το επώνυμό του είχε σκεφθεί αρχικά το ΠΟΤΑΜΙΤΗΣ και έπειτα προέκυψε το ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ. Φαντάσου τώρα πόση παραφιλογία θα είχε πάει στο βρόντο αν είχε μείνει στην αρχική του σκέψη. Και ειδικά εκείνους τους αριθμοφιλόσοφους σκέφτομαι που κάθονταν και άθροιζαν τα γράμματα από το όνομα του Λιαντίνη για να αποδείξουν τι; Απλά και μόνο πόσο δίκιο είχε να καυτηριάζει τέτοιες αντιεπιστημονικές μεθόδους ο Λιαντίνης. Γι' αυτό και πάντα οφείλουμε να βάζουμε διαχωριστικές γραμμές και να ξεκαθαρίζουμε πότε κάνουμε υποθέσεις και μόνο γιατί τίποτε χειροπιαστό δεν έχουμε. Ή ό,τι έχουμε δεν αρκεί για βέβαιο συμπέρασμα και ασφαλή κρίση. Όπως δηλαδή και για τη φωτογραφία στο οπισθόφυλλο της Γκέμμας. Και πολύ περισσότερο για το υψωμένο δάχτυλο...

Κι έτσι βρίσκει έδαφος γόνιμο η μυθολογία. Και δώστου να πλέκονται παραμύθια. Τι σχέση έχουν αυτά με τη φιλοσοφία του; Έτσι ελπίζουμε να λυθεί το αίνιγμα του Λιαντίνη; Και τι σχέση έχουν με την ουσία και την αλήθεια και της δικής μας ζωής... Εκατόμβη τα βόδια του Απόλλωνα. Σε αντιδιαστολή με όσα εκείνος δίδαξε. Την τρίχα τριχιά και το μείζον έλασσον.

ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 884

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2009 12:20 am

ώρα μεσάνυχτα σχεδόν

βάρυνε πολύ το θέμα

ούτε για μεταπτυχιακό να το πηγαίναμε

γυρίζω διακόπτη να δούμε τι χάνουμε αφήνοντας απέξω τις νεφελοκοκκυγίες (Twisted Evil λέξη κι αυτή)

ΘΕΩΡΙΑ ΠΡΩΤΗ

Ο Λιαντίνης έβαλε αυτή τη φωτογραφία γιατί δεν είχε άλλη (συμπληρώνετε αν θέλετε με επίθετο: καλύτερη, πρόσφατη, πρόχειρη κλπ)

ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ

Ήθελε να δείξει ότι είναι πολυταξιδεμένος. Για τη Γερμανία έτσι κι αλλιώς το ξέρανε πολλοί πως πήγε, άρα η Αίγυπτος συγκέντρωσε περισσότερα πόιντς.

ΘΕΩΡΙΑ ΤΡΙΤΗ

Βασικά ήθελε να τη σπάσει στους εβραίους που ως γνωστόν έχουν διάφορες κόντρες με την Αίγυπτο! Και ακόμη πιο γνωστό είναι πως ο Λιαντίνης έγραψε τα χίλια μύρια για τους εβραίους!!!

ΘΕΩΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ

(της συνωμοσιολογίας) Κοιτάξτε... το πράγμα αλλιώς φαίνεται και αλλιώς είναι!!!!!!!!! Ο Λιαντίνης άλλη φωτογραφία έστειλε στο τυπογραφείο και άλλη βάλανε (δαίμων τυπογραφείου κλπ επιχειρήματα ) διότι ήθελαν κάποιοι σκοτεινοί κύκλοι ελληνοεβραίων να πούνε ορίστε, φωτογραφία εκτός Ελλάδας διάλεξε!!! Και όταν πια ανακάλυψε τι έγινε, ήταν αργά. Γι' αυτό και δεν έδινε τη Γκέμμα και την κράταγε κλεισμένη στα κουτιά για μήνες. Μετά όμως τι να κάνει; Αναγκάστηκε εκ των πραγμάτων να την στείλει στα βιβλιοπωλεία με την ελπίδα να μην το προσέξουν οι αναγνώστες!!!

ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΜΠΤΗ

(της αριθμολογίας) Αίγυπτος, άρα Α άρα 1 και πρώτος!!! (αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας μετρήσει και τα γράμματα να δούμε τι βγαίνει και πού ξέρεις μπορεί επιτέλους να βρούμε και τον κλειδί του αινίγματος!!!!

Και πέρα των ανωτέρω σοβαρωωωωωωωωωωών θεωριών θυμίζω:

ότι υπάρχει μία συγκεκριμένη γωνία θέασης της φωτογραφίας που αποκαλύπτει την απάντηση στο περίφημο πείραμα του Σρέντιγκερ. Αν προσέξετε λίγο διακρίνονται πίσω από το Λιαντίνη και τα σύνεργα που είχε μαζί του για να το κάνει!!!

επιπλέον κάτω από υπέρυθρες ακτίνες μιας ειδικής περιοχής του φάσματος που συνδέεται με τις καμπύλες Καραθεοδωρή βλέπει κανείς μια τελείως άλλη φωτογραφία καλά κρυμμένη στον απλό και αδαή παρατηρητή και που αποκαλύπτει το φάρμακο για τον καρκίνο, τη μυστική κρύπτη του μαρμαρωμένου βασιλιά και βεβαίως τη συνταγή για τη λυδία λίθο!!!!!!!

Τα μεσάνυχτα παρήλθον, πάω να συνεχίσω Sleep Sleep Sleep

Αύριο αν δε χορτάσατε της τρελής φαντασίας τα αποκυήματα μπορώ να σας κάνω μια πιο σοβαρή αποδελτίωση των έως τώρα υποβληθέντων για νόμπελ βλακείας ανάλογων θεωριών στα ιντερνέτια. Η μόνη διαφορά με τις ανωτέρω είναι που εκείνοι που τις παρουσίασαν τις πιστεύουν για εξυπνάδες ισάξιες τουλάχιστον της θεωρίας της σχετικότητας!!! smile_basic_eleos

Καλ(λι)ην(νι)ύχταααααααααα happy5 happy5 happy5

captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos

Αριθμός μηνυμάτων : 367

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2009 7:50 am

ΔΙΩΝΗ έγραψε:

ότι υπάρχει μία συγκεκριμένη γωνία θέασης της φωτογραφίας που αποκαλύπτει την απάντηση στο περίφημο πείραμα του Σρέντιγκερ. Αν προσέξετε λίγο διακρίνονται πίσω από το Λιαντίνη και τα σύνεργα που είχε μαζί του για να το κάνει!!!

Ερώτηση: Τα μοιρογνωμόνια τελικά για τέτοια γωνία ζητήθηκαν; Γιατί μ' έχει φάει η α - γωνία. Θα τα χρειαστούμε ή να τα αφήσουμε κατά μέρος;

Εκτός αν φοβόμαστε να το αγγίξουμε το ζήτημα. Ειπώθηκαν κάποια πράγματα παραπάνω, άφησαν ανοικτές πόρτες για "άλλες" αναζητήσεις, μα δε βλέπω να το προχωράμε.

Έστω σαν γνώση όσων σχετικών υπάρχουν. Δε σημαίνει πως μια σοβαρή μελέτη πρέπει να τα λάβει υπόψη αλλά όχι και να τα αποσιωπήσει.

Δεν ξεχνάω βέβαια πως από το Ερμής βγαίνει το ερμητικός ( = αδιαπέραστος, στεγανός | απόκρυφος, δυσερμήνευτος )
όπως και το έρμαιο ( = απροσδόκητο εύρημα) αλλά και το ερμηνεύω. Τυχαίο;

Κι ακόμη ο Ερμής ήταν ο ψυχοπομπός, αυτός που συνόδευε τις ψυχές στον Άδη. Αλλά και εκείνος που έκλεψε τα ιερά βόδια του Απόλλωνα μόλις 4 ημερών βρέφος και που συμβολίζει το ΛΟΓΟ. (Θυμηθείτε και το Λόγιο Ερμή) Οι Στωικοί φιλόσοφοι του είχαν αναγνωρίσει έναν κεντρικότερο ρόλο στη θεολογία τους ενώ είναι γνωστό πως συνδεόταν με διάφορα μυστήρια. Του αποδίδουν την εύρεση της γραφής αλλά και την εισαγωγή της φιλοσοφίας. Λέγεται και πρώτος δάσκαλος και είναι το πιο κοντινό πρότυπο θεού στον άνθρωπο.

Όσο για την Αίγυπτο, λένε πως κατέφυγε εκεί όταν άρπαξε τα βόδια του Απόλλωνα και οι Αιγύπτιοι του έδωσαν το όνομα Θωθ (η Θευθ που διαβάσαμε στο Λιαντίνη)
http://arxipelagos.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2009 1:15 pm

Κοιτάξτε, όλα καλά είναι και το ειρωνικό στιλάκι που δείχνει χαριτωμένα τι χάνουμε ή τι κερδίζουμε θα έλεγα εγώ αποφεύγοντας τη συννεφούπολη των πουλιών και τα τσίου τσίου τους αλλά πετάει πετάει...

Παράθεση :

νεφελοκοκκυγία = νεφέλη + κόκκυξ ( = κούκος ) / στον Αριστοφάνη, στην κωμωδία «Όρνιθες», όν. φανταστικής πόλης των πουλιών μέσα στα σύννεφα | (μτφ.) φαντασιοπληξία

και καλές και οι παραπέρα αναζητήσεις που μας πάνε σε άλλα μονοπάτια (τίποτε δεν πρέπει να αποκλείουμε αν δεν το εξετάσουμε)

μόνο να φροντίζουμε να πατάμε στο έδαφος και με τα δύο πόδια και όχι να πετάμε μέσα στο σακί ό,τι μας κατέβει άκριτα.

Το έχουμε όχι απλώς χορτάσει αυτό το σκηνικό, το έχουμε μπουχτίσει. Κι αν η Διώνη θελήσει να πραγματοποιήσει την απειλή της (αποδελτίωση εννοώ των έως τώρα λεχθέντων) θα γράφει μήνες και άκρη δε θα βγάλει.

Έμπεδα όμως γεωτρημένα βαδίζοντας οφείλουμε να κρατηθούμε κοντά σε ντοκουμέντα από το ίδιο το έργο του Λιαντίνη και κάθε τι που υποστηρίζουμε να είμαστε σε θέση να το αποδείξουμε με όσα ο ίδιος άφησε. Αλλιώς να δεχτούμε πως μας ξεγέλασε και μας είπε ψέματα. Άλλα είχε στο νου του και άλλα πρόβαλε. Είναι βασικό αυτό. Ή δέχεσαι να πατάς στο υπόβαθρο "έζησε την αλήθεια" και την αλήθεια θέλησε να μας μάθει πώς να βρίσκουμε ή τον κατατάσσουμε κι αυτόν στους λαοπλάνους οπότε και δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε μαζί του. Σωστά;

Για το μοιρογνωμόνιο. Ναι, υπάρχει θεωρία μπόλικη. Και είπα πού οδηγεί. Στη μασονία. Αν δεν έχεις εδώ σίγουρα ντοκουμέντα να το στηρίξεις, τι να πεις; Πως γύρισε λοξά το κεφάλι του και φρόντισε να κρατά το χέρι του σε ορισμένη γωνία όπως πολλοί ζωγράφοι έκαναν για να υποδηλώσουν τις περίφημες γωνίες των τεκτόνων;

Με τους μασόνους δεν έχω καθόλου ασχοληθεί. Ιδέα δεν έχω και δεν έχω και γνώμη επομένως. Είναι κάτι που με απωθεί. Μπορεί να κάνω και λάθος εκτίμηση επειδή αγνοώ τα πάντα για το χώρο αυτό. Και παράλληλα κανένα στοιχείο δε γνωρίζω που να συνδέει το Δημήτρη Λιαντίνη με τέτοιους χώρους.

Αντίθετα, η δική του φιλοσοφική θεώρηση ήταν κρυστάλλινη και ολοφώτεινη. Αφάνισε μας μες στο φως.... Δεν ήταν ο αποκρυφισμός και τα μυστήρια. Ίσως να παρασύρει ο συμβολικός του τρόπος για τέτοιες ερμηνείες αλλά από διαίσθηση λέω πως είναι άλλου ποιού ο συμβολισμός του Λιαντίνη, σύστοιχος της επιστήμης και όχι του κόσμου της φαντασίας. Είναι το ίδιο και ο χώρος των μασόνων; Είπα, δεν ξέρω τίποτε για το χώρο αυτό. Ο πατέρας μου έχει ασχοληθεί σε βάθος και έχει μελετήσει ό,τι τουλάχιστον έχει δοθεί στη δημοσιότητα για τους τέκτονες μα ουδέποτε στις συζητήσεις μας δε συσχέτισε το Λιαντίνη με κάτι τέτοιο.

Γενικά έχω απέχθεια προς κάθε προσπάθεια να εντάξουν το Λιαντίνη σε ομάδες περίεργες. Πχ την ομάδα Ε που κατά καιρούς με νύχια και με δόντια προσπάθησαν κάποιοι να πείσουν ότι ανήκε. Θεωρώ ότι τέτοιες προσπάθειες συνιστούν εκμετάλλευση του ονόματος του Λιαντίνη και παραχάραξη του έργου του.

Όμως... υπάρχει και το όμως. Ενώ όταν ξέρεις κάτι και έχεις ντοκουμέντα μπορείς να υποστηρίξεις το ναι, δεν ισχύει το ίδιο και στο όχι. Το δεν ξέρω εγώ κάτι σχετικό δε μου δίνει το δικαίωμα να προβάλλω άρνηση και να αποκλείσω ότι συνέβαινε ετούτο ή το άλλο. Σωστά;

Πράγματι ο Λιαντίνης σε διάφορα σημεία του έργου του αναφέρεται σε αριθμούς. Πχ 7η μέρα Σκιροφοριώνος... και έγραψε τα Ελληνικά και τη Γκέμμα σε 7 χρόνια. Και 7 είναι και τα βιβλία του (τα βασικά τουλάχιστον που ανέφερε ο ίδιος ως επίσημο έργο του) Και στα 7 χρόνια αποκαλύφθηκε ο σκελετός στον Ταΰγετο. Αλλά και 7ος μήνας του χρόνου ο μήνας που γεννήθηκε.

Έχουμε ακόμη το 8 σε κάποια άλλα σημεία. Στο ΕΔΩ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ μιλάει για οχτώ χρόνια... και αλλού μιλάει για το κατάφωτο οχτώ. (χορικά του Νηφομανή)

Ή στο επίμετρο των Ελληνικών χρησιμοποιεί τον αριθμό των κιόνων του Παρθενώνα. Εκεί πάλι υμνεί τον αριθμό 1 ως τον αριθμό του θεού.

Έχουμε ακόμη τις 14 ολυμπιάδες που έζησε ο Εμπεδοκλής και που κάνουν 56, όσο δηλαδή ήταν η ηλικία του Λιαντίνη όταν εξαφανίστηκε... Και που είναι επίσης γινόμενο του 7 επί 8...

Για μένα αυτά είναι ... κορακίστικα. Ας μου επιτραπεί ο όρος για να δείξω και μόνο πως δεν τα κατέχω, όχι υποτιμητικά.

Κρατάω λοιπόν μια επιφύλαξη για τους λόγους που ανέφερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ασπάζομαι και δεν προσυπογράφω τέτοιες προσεγγίσεις. Ανοιχτό ερώτημα. Καμία έμπεδη απάντηση.

Από την άλλη υπάρχει τεράστιο βάθος να μελετήσει κανείς σε συνάρτηση με το έργο του Λιαντίνη, μακράν τέτοιων θεωριών, που συνιστά και σπατάλη χρόνου το να αφήνει εκείνα και να στρέφετεται στο μυστικισμό. Τόσα κείμενα αρχαία και σύγχρονα που δε φτάνει μια ζωή να τα μελετήσεις. Ξέρουμε πχ τη σημασία που έδινε στον Όμηρο. Στο Συμπόσιο του Πλάτωνα. Στο Φαίδρο. Στις τραγωδίες του Αισχύλου. Τις 7 τραγωδίες του Αισχύλου, όπως τονίζει. (Γκέμμα σελ. 240 ) Και τι να πούμε για τους βίους του Πλουτάρχου; Λίγα μόνο ανέφερα, και είναι σαν να μην είπα τίποτε. Πχ για τους Προσωκρατικούς;

Άσε μετά να περάσουμε στις επόμενες εποχές... Και πού να φτάσουμε και στο σήμερα...

Εγώ παραδέχομαι πως το ΕΞΥΠΝΟΝ ΕΝΥΠΝΙΟΝ δεν το έχω ακόμη τελειώσει. Δεν τα πάω καλά με το Ρίλκε. Τι να καταλάβω από το ΕΞΥΠΝΟΝ ΕΝΥΠΝΙΟΝ; Μέσες άκρες μόνο.

Και τις ΩΡΕΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ. Σηκώνω τα χέρια ψηλά... Διαβάζω τις αναλύσεις του Αλέξανδρου - τις λίγες φορές που μας τιμά και τις μοιράζεται μαζί μας - και μόνο τότε καταλαβαίνω πέντε πράγματα.

Βάλε μετά εκείνο το βουνό που λέγεται Νίτσε...

Και το άλλο που λέγεται Γκαίτε και Φρόυντ...

Και πιο πίσω το τεράστιο του Δάντη...

Πιάσε μετά θεωρία της Απροσδιοριστίας. Και αστροφυσική και και και...

Και βέβαια το δημοτικό τραγούδι, το Σολωμό, τον Καβάφη, τον Παπαδιαμάντη, το Σεφέρη και πάλι ατέλειωτη η σειρά...

Και αφού τα τελέψεις πιάσε και τις μυστικιστικές προσεγγίσεις. Θα τελέψεις; Το εύχομαι στους νέους να τα καταφέρουν. Προσωπικά μεγάλωσα πολύ για να ελπίζω πως έχω τέτοια περιθώρια. Οπότε συνειδητά επιλέγω να πατάω στη γη και να μην πετάω στα σύννεφα. ΜΕΤΡΟ και ΤΑΞΗ. Όχι μόνο ΚΛΙΤΟΤΗΤΑ. Είναι βασικό να μην ξεχνάμε αυτή την τριπλή οδηγία. Αλλιώς χάνεσαι και πνίγεσαι και αρχίζεις τις άρες μάρες κουκουνάρες.

Είναι και το έκαστος εφ ω ετάχθη. Να ξέρει ο καθένας τα δικά του όρια. Τα δικά μου δεν επιτρέπουν τέτοια ταξίδια. Και ο χρόνος μου λίγος πια και το σκαρί δε σηκώνει τέτοια ατλαντικά βάρη. Αν λίγο όμως έχω καταλάβει από Λιαντίνη, δε με στενοχωρεί καθόλου αυτό. Σημασία έχει να γίνεις αυτό που είσαι, όχι να κυνηγάς αυτό που δεν είσαι. Ιδεώδες του εσθλού. Μόνο έτσι μπορείς να γίνεις χρήσιμος στο μεγάλο στοίχημα της φύσης.

Αν κάτι μου έχει προσφέρει ο Λιαντίνης είναι ακριβώς η ολική θεώρηση. Ποιοι είμαστε; Πού πάμε;

Ενώ κάθε φορά τον διαβάζεις και τον βρίσκεις καινούριο, κατά περίεργο τρόπο πάντα είναι ολοκληρωμένο αυτό που κατέχεις. Απλώς κάθε φορά μεγαλώνει ο κύκλος και αλλάζεις επίπεδο. Το κάθε τι στο Λιαντίνη βρίσκεται σε θαυμαστή αρμονία. Γεωμετρημένο και έμπεδο. Κι όταν ακόμη εντοπίζεις κάποια αντίφαση, είναι γιατί κάτι αγνοείς... Την έχω περάσει αυτή την περιπέτεια και όχι μία φορά. Στο τέλος όμως πάντα επανέρχομαι στην αρχική εκτίμηση. Όλα είναι στη σωστή τους θέση και σε αρμονία.

Όταν λοιπόν προσεγγίζεις το Λιαντίνη μέσα από τη μελέτη των κειμένων και των δικών του και όσων παραπέμπει, τότε βλέπεις με άλλο βάθος και τα στοιχεία της ζωής του. Άδικα δεν έγραψε πως το αληθινότερο ποίημα στο γνήσιο ποιητή είναι η ίδια η ζωή του.

Να γιατί μιλάω για διαίσθηση αρνητική στο θέμα της σχέσης του με χώρους αποκρυφισμού. Τα κείμενά του δε με οδηγούν σε κάτι τέτοιο. Σαφώς μπορεί να κάνω και λάθος. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου και μόνο με ισχυρά επιχειρήματα περί του αντιθέτου θα την αλλάξω. Τέτοια επιχειρήματα δεν έχω ακούσει ως τώρα. Αναμένω λοιπόν...

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2009 1:49 pm

Ζαλάδα και πονοκέφαλος και ναυτία... ίσως από το ατύχημα ίσως και από όσα με αναγκάσατε να σκέφτομαι...

Ένιωσα βαθιά ανάγκη να ξαναδώ το ολόφωτο σώμα του Λιαντίνη, και ειδικά εκείνα τα περίφημα αποσπάσματα από το ανέκδοτο έργο του ΟΔΟΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ.

Τι κι αν η φωτογραφία στο οπισθόφυλλο της Γκέμμας είναι από τις Πυραμίδες της Αιγύπτου; Ο Λιαντίνης θα είναι πάντα δεμένος στο νου μας με την Ακρόπολη...

Κάντε κλικ εδώ:

για να διαβάσετε τα αποσπάσματα.

ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2009 7:52 pm

Δεν έχω καμία διάθεση να χρονοτριβίσω σε ένα θέμα που δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Ακόμη και με το δεδομένο περί του αληθινότερου ποιήματος του γνήσιου ποιητή, ένα ταξίδι λίγων ημερών ήταν η Αίγυπτος στη ζωή του Λιαντίνη. Ένα απόσπασμα μικρό στο Εντουκάντους για τον Θευθ. Άντε και λίγες ακόμη αναφορές (μετρημένες στα δάχτυλα ακόμη και στην ίδια τη Γκέμμα) στο υπόλοιπο έργο του. Μπορεί με τη μαντική να μην τα πηγαίνω καλά, έχω όμως όπως δικαιούμαι τη δική μου άποψη για την επιλογή της φωτογραφίας. Είναι με βάση το σχήμα Αρχή - Μέση - Τέλος κατά κάποιους απλοϊκούς και στο ανάμεσα Τρίτη και Τετάρτη παράπεσε η αληθινή μέρα κατ' άλλους.

Το βιβλίο λέγεται Γκέμμα, το αστέρι Γκέμμα, όπως σαφέστατα δηλώνει το εξώφυλλο και εξηγεί εισαγωγικά. Γκέμμα είναι ονομασία λατινική, ακόμη και ο Λιαντίνης λατινικό κείμενο δίνει, παραθέτει ως ερμηνεία. Πριν λοιπόν φτάσει κανείς στο οπισθόφυλλο να κοιτάει με απορία τη φωτογραφία εξ Αιγύπτου, ας αναρωτηθεί πρώτα για τον τίτλο στο εξώφυλλο. Γιατί λατινική ονομασία στο κύκνειο άσμα ενός ελληνοέλληνα; Αντε για... δώστε μου εδώ μια καλή εξήγηση!

Από τις χιλιάδες ελληνικές λέξεις δεν του περίσσεψε μία του Λιαντίνη για το τελευταίο του βιβλίο; Αν απαντήσει αυτό, τότε μπορεί να εξηγήσει και γιατί από τις αμέτρητες (σίγουρα) φωτογραφίες του εντός Ελλάδας καμία δε του άρεσε για το τελευταίο βιογραφικό του.

Στους κολλημένους με τις αιγυπτιομανείς θεωρίες τονίζω πως το αστέρι Γκέμμα έχει και αραβική ονομασία. Αλφέκα. Ο Λιαντίνης όμως προτίμησε το Γκέμμα. Και επιπλέον φρόντισε να διακωμωδήσει τη σημερινή Αίγυπτο στις σελίδες της Γκέμμας που ξέπεσε στους καμηλιέρηδες της Γκίζας από τους Φαραώ και το βασιλικό ήθος των πυραμίδων τους. Αν και το σημείο έχει περισσότερο το νόημα της κριτικής για τα χάλια της σημερινής Ελλάδας και η Αίγυπτος χρησιμεύει ως αντίστοιχο παράδειγμα. Κι αλλού πάλι θα αποκαλέσει προχειρολόγους και ημιμαθείς όσους λένε πως και οι αιγύπτιοι έκαναν επιστήμη. "Λάθος. Επιστήμη έκαμαν μόνον οι έλληνες", θα τονίσει ο Λιαντίνης κρατώντας αποστάσεις από τέτοιες αντιλήψεις αντιεπιστημονικές.

Για μένα, αν λάβω υπόψη και την εξήγηση για την επιλογή της Γκέμμας, κοίτα πρόχειρα το εξώφυλλο.... (αυτό λέει ο Λιαντίνης κι εξηγεί πως ο πλανήτης ολόκληρος αλλά και ο ουρανός και το σύμπαν είναι κατάσπαρτο με ελληνικές λέξεις και ελληνικά γράμματα που ονομάζουν διεθνώς τους αστερισμούς) η φωτογραφία συνιστά αφετηρία και το όνομα, ο τίτλος του βιβλίου, το τέρμα. Η πορεία από τους αρχαίους πολιτισμούς ως το σύγχρονο, με συμβολικότατο τρόπο δοσμένη. Η πορεία του ανθρώπου. Που υψώθηκε από το χώμα "μετάρσιος να πλήξει τα άστρα". Η αψηλότερη ώρα της στάθηκε η εποχή των προσωκρατικών μα τη μεγάλη διαφορά την έκανε ο Σωκράτης που έφερε στο φως της ιστορίας την επιστήμη. Έχουμε την κυοφορία, τον προσωκρατικό αιώνα, και τη γέννα με μαμμή το Σωκράτη. Από το 476 προ ο Λιαντίνης βλέπει την κατιούσα. Έως σήμερα.

Τι επιδιώκει ο Λιαντίνης με τη Γκέμμα; Να μπει τέρμα στον κατήφορο γιατί βλέπει κατάμαυρο το μέλλον του ανθρώπου αν συνεχίσουμε αυτή την τρελή πορεία σε όλα τα επίπεδα. Δεν ξέρω αν αυτοκτόνησε ή δεν αυτοκτόνησε αυτά είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και λίγο ενδιαφέρουν, κατάφερε πάντως με το σούσουρο που ακολούθησε την εξαφάνισή του να γίνει γνωστός ανά το πανελλήνιο και να σκύψουν αρκετοί άνθρωποι στα βιβλία του. Και το πλήθος, αναπόφευκτα και το πλήθος αλλά αυτό δε νομίζω να τον ενδιέφερε. Κάποιοι ανάμεσά τους, πέντε δέκα ή και ένας ακόμη, θα μπορέσει να πάρει το μήνυμα, να συνεχίσει το μίτο προς την έξοδο και τη λύση του δράματος. Μίτος που ξεκινά από τις πυραμίδες περνά από την Ελλάδα και συνεχίζεται ως το σημερινό επίπεδο ζωής και πολιτισμού. Η κλασική Ελλάδα κατά το Λιαντίνη μπορεί να δώσει τη λύση κι αυτό προσπάθησε με όλο το έργο του να αναδείξει.

Κομβικό σημείο του έργου του και της Γκέμμας και ο Οιδίποδας στις Θήβες και το αίνιγμα, αλλά δε νομίζω πως η φωτογραφία λέει μόνο αυτό. Αλλιώς θα είχαμε φωτογραφία μπροστά στη Σφίγγα και όχι σε Πυραμίδα.

Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18, 2009 10:06 pm

Σωστό κι αυτό - λατινική ονομασία στο βιβλίο, φωτογραφία από την Αίγυπτο στο οπισθόφυλλο. Μπορεί κανείς να δει θετικά, μπορεί να δει και αρνητικά μια τέτοια επιλογή. Εξήγηση όμως πράγματι υπάρχει στο περιεχόμενο του βιβλίου και ίσως είναι και η απάντηση στο δήθεν ελληνοκεντρισμό του Λιαντίνη με την έννοια της εθνικιστικής προσκόλλησης. Για το Λιαντίνη όμως ισχύει το σ' αυτόν τον κόσμο θα είσαι ή έλληνας ή εβραίος... Όπως ισχύει πάντα και η καυστική κριτική του για τη σημερινή Ελλάδα και τους νεοέλληνες.

Θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί πως με ένα τέτοιο τίτλο και μια τέτοια φωτογραφία ο Λιαντίνης ίσως να σκεφτόταν πως το κύκνειο άσμα του θα μπορούσε κάποια στιγμή να περάσει τα σύνορα της Ελλάδας. Η δομή όμως του βιβλίου είναι τέτοια που κάτι τέτοιο φαντάζει απίθανο και ως εγχείρημα (μεταφραστικά δηλαδή δεν το βλέπω εφικτό με το λεξιλόγιο τουλάχιστον που χρησιμοποιεί) αλλά και σε επίπεδο ενδιαφέροντος από ξένους αναγνώστες. Η Γκέμμα κατά την ταπεινή μου άποψη γράφτηκε αποκλειστικά για το ελληνικό κοινό. Κι αυτό είναι περίεργο. Δε σκέφτηκε, δεν επιθύμησε ο Λιαντίνης να διαβαστεί και πέρα από τα στενά σύνορα της Ελλάδας; Περίεργο μεν αλλά και υποβάλλει άλλες σκέψεις, από αυτές που ο καθένας καλύτερα να κρατά για τον εαυτό του στο βαθμό που δεν έχει αποδείξεις.

Επιστρέφοντας στην εισαγωγή του θέματος, τη σύγκριση με τον Άγιο Ιωάννη το Βαφτιστή, να σημειώσω κάτι που έπεσε σήμερα στο μάτι μου τυχαία:

Δ. ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ - ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟ:

σελ. 82

Παράθεση :
"Σφαγμένος στην Αλεξάνδρεια (εννοεί τον Πομπήιο) από τον αυλικό Θεόδοτο, πέθανε τον απόλεμο θάνατο. Το κεφάλι του σε ασημένιο τάσι το δείξανε στον Καίσαρα. Όπως ύστερα από εβδομήντα χρόνια δείξανε και τον Αηγιάννη το Νηστικό στον τετράρχη της Ιουδαίας και στη Σαλώμη."

Νηστικό τον αποκαλεί γιατί ο Ιωάννης ο Βαφτιστής πέρασε ένα διάστημα στην έρημο τρεφόμενος με μέλι και ... ακρίδες...

Από το κατά Μάρκον:

καὶ ἦν ὁ Ἰωάννης ἐνδεδυμένος τρίχας καμήλου καὶ ζώνην δερματίνην περὶ τὴν ὀσφὺν αὐτοῦ καὶ ἐσθίων ἀκρίδας καὶ μέλι ἄγριον.

Οι ακρίδες φημολογείται πως δεν ήταν τα γνωστά έντομα αλλά οι άκρες των τρυφερών φύλλων... Οι διατροφικές του συνήθειες εξηγούν και την εικαστική του απόδοση στην ορθόδοξη εκκλησία με φτερά στην πλάτη αφού τρεφόταν όπως τα πουλιά...
Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 M_johnp0

Πέρα από τα φτερά προσέχουμε και εδώ υψωμένο το χέρι του αγίου - πλην καμία σχέση με το χέρι του Λιαντίνη στην πολυσυζητημένη φωτογραφία.

Φαίνεται, με όσα έχουμε πει μέχρι τώρα, πως ουδεμία τελικά σχέση έχει η χειρονομία του Λιαντίνη με τη χειρονομία του Βαπτιστή - και μιλάω εδώ για το έργο του Ντα Βίντσι, παρά την όποια ομοιότητα. Ειδικά αν λάβουμε υπόψη πως ο Ιωάννης συνδέεται με τη διδασκαλία του χριστιανισμού στον άλλο κόσμο και με δεδομένο όσα έχει πει ο Λιαντίνης για τη μετά θάνατο ζωή...

ΦΩΤΕΙΝΗ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 265
Registration date : 13/01/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2009 11:00 pm

Δανάη,
Παρακολούθησα με διαφέρον ιδιαίτερο τις ερμηνευτικές σου αναλύσεις, τις παραστατικές μεταμορφώσεις του λόγου σου, την αναζήτηση του όποιου μύθου πίσω από τη φωτογραφία.
Έστειλες μηνύματα για ένα χώρο υπέρβασης και ασίγαστης επιζήτησης αναπαλμών και ωρών αφύπνισης προστατεύοντας συγχρόνως και την άγνοια του αληθινού νοήματος της φωτογραφίας. Εκείνου που ο καθείς το οικειοποιείται ανάλογα με την ιδιαιτερότητά του.
Ανάμεσα στην επίπονη ζήτηση του νοήματος και στην ευφροσύνη της κατάληψής του κατόρθωσες να ισορροπήσεις το ρεύμα μεταξύ δυνατότητας και πραγματικότητας και το αποτέλεσμα επικύρωσε την πράξη σου.
Ομογνωμία σίγουρα δεν γίνεται να αξιώσεις, η εικόνα όμως που εσύ έδωσες στη φωτογραφία – εικόνα είναι θυελλώδης κίνηση που οπωσδήποτε παραπέμπει στο παράδοξο.

ΕΥΓΕ!
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 20, 2009 1:40 am

Ομογνωμία; Σίγουρα όχι. Αφενός γνώμη ολοκληρωμένη δεν έχω. Κι αν θες, όσα εδώ γράφτηκαν είναι μόνο ο πρόλογος, αγαπητή Φωτεινή. Το είπα από την αρχή πως η επισήμανση του Αλέξανδρου άνοιξε πανιά για ωκεανοπορία.

Αλήθεια... ξέρετε ποιος είναι ο συντομότερος δρόμος για να διαπλεύσεις τον ωκεανό; Να που καμιά φορά εκείνες οι παλιές σπουδές και τα καπετανίστικα δείχνουν πως άχρηστα δεν ξόδεψα τα πρώτα της νιότης μου τα χρόνια. Αν μη τι άλλο μου έδειξαν δρόμους που από τη στεριά αδύνατον να φανταστείς. Εδώ, στη σιγουριά και στη θαλπωρή του σίγουρου, ο κανόνας είναι ο ίδιος εκείνος ο σχολικός: Ανάμεσα σε δυο σημεία συντομοτέρα οδός είναι η ευθεία.

Σαν ανοιχτείς όμως στα πέλαγα, σε όποια πέλαγα, το πράγμα αλλάζει. Εκεί ο δρόμος θα ακολουθήσει άλλους νόμους, αν θες βεβαίως να φτάσεις με τον καλύτερο τρόπο στο λιμάνι. Αν θες να κάμεις τσάρκες στης Ναυσικάς και της Κίρκης τα ... παλάτια, άλλο θέμα. Ο όρος λέγεται Ορθοδρομία. Ένας ακόμη όρος ελληνικός που επικράτησε διεθνώς. Μαζί με την αστρονομία οι πρόγονοι άφησαν πίσω τους και τη ναυτική παράδοση...

Τι είναι ορθοδρομία μπορεί κανείς να βρει πληροφορίες ακόμη και στη Βικιπαίδεια. Δε θα καταπιαστώ λοιπόν να το εξηγήσω εδώ. Θα πω μονάχα πως στη γλώσσα του Λιαντίνη ο όρος περιγράφεται ως στρατήγημα. Και είναι άλλο τελείως αυτό και άλλο οι γελοιότητες με τα μαγιοβότανα και τις βασκανίες. Όσο άλλο είναι να κατέχεις την επιστήμη των αριθμών ή να φτύνεις τρεις φορές τον κόρφο σου γιατί ο μήνας έχει 13.

Είπα πως θα αποφύγω τη διάλεξη για την ορθοδρομία αν και πολύ θα ήθελα να παραστρατήσω σε αγαπημένα λιβάδια... Ποσειδώνια μεν, αλλά λιβάδια κι αυτά. Ένα μόνο οφείλω να πω. Πως η ορθοδρομία πάνω σε χάρτη συνηθισμένο μοιάζει με καμπύλη γραμμή γιατί ακολουθεί το σφαιρικό σχήμα της γης - αυτό που επιβάλλει να κάνεις κύκλο αν θες πιο σύντομα να φτάσεις σε μακρινό ταξίδι... Και για τον ίδιο λόγο χρωστάς συνεχώς να αλλάζεις μοίρες στο τιμόνι. Συνεχής αλλαγή πορείας. Αλλά με νόμους και κανόνες. Όχι στην τύχη. Και με υπολογισμούς στρυφνούς.

Αυτά στη θεωρία μόνο. Γιατί στην πράξη ο ναυτίλος χρωστά να λάβει υπόψη και τα ρεύματα. Αυτά που θα τον ξεπετάξουν από την πορεία του. Κι εκεί δεν είναι μόνο τα μαθηματικά, η επιστήμη, εκεί τον τελικό το λόγο θα τον πει η τέχνη του και η εμπειρία... Αλλά και το απρόβλεπτο που καιροφυλαχτεί εκεί στους απέραντους ορίζοντες και στο ανάμεσα ουρανό και θάλασσα. Αυτό που οι έλληνες σε άλλους καιρούς το είπανε Γοργόνα...

Ξέρεις, αγαπητή Φωτεινή... θυμάμαι κάτι παλιές μου διαφωνίες με μερικούς ένθερμους υποστηρικτές της αστρολογίας και της μεταφυσικής και των από - κοσμων περιπλανήσεων. Δίχως ιδέα να έχουν από αστρονομία κατέβαζαν τη μία θεωρία μετά την άλλη και προσπαθούσαν να τετραγωνίσουν τον κύκλο... (Θα ξέρετε ίσως πως ο Ντα Βίντσι έκανε κι αυτός ειδική μελέτη στο τελευταίο... και άκρως σημαντική και ενδιαφέρουσα)

Μέσα στα άλλα θυμάμαι και κάτι τρίγωνα ισόπλευρα που μέτραγαν στους χάρτες, σε κάποια βάναν κορυφή και στις πυραμίδες με αφορμή την περιβόητη φωτογραφία του Λιαντίνη. Ένα μονάχα δεν κάτεχαν... Πως άλλο να μετράς στο χάρτη και άλλο πάνω στη γη. Το ένα είναι η τεχνητή αλήθεια που φτιάχνει το μυαλό του ανθρώπου και το άλλο η αλήθεια της φύσης. Όχι μόνο τη σφαιρικότητα της γης δε λάβαιναν υπόψη ως προς τη χάραξη εκείνων των τριγώνων, γι' αυτό και μίλησα για τετραγωνισμό του κύκλου, μα και το πιο απλό, πως οι χάρτες τους έδειχναν παραποιημένη τη γήινη επιφάνεια... Άντε τώρα να εξηγήσεις σε τέτοιους ανθρώπους ποιος ήταν ο Μερκάτορας... Ή να τολμήσεις να τους πεις πως η Γροιλανδία δεν είναι εκείνο το θερίο που βλέπανε στο χάρτη του σχολειού τους...

http://mikrateratakia6.blogspot.com/2007/11/blog-post_2694.html

Ένας χάρτης επίπεδος για κάτι που όλοι πλέον ξέρουν ότι είναι σφαιρικό... μα το ξεχνούν συνήθως. Έτσι και η Γροιλανδία στο χάρτη. Μοιάζει μεγαλύτερη και από την Αφρική. Ε, πιάσε δε και μια υδρόγειο

http://mikrateratakia6.blogspot.com/2007/11/blog-post_04.html

Και πες μου μετά αν έχει καμία σχέση το μέγεθος της μιας και της άλλης...

Κάπως έτσι και τα ταξίδια στον ωκεανό του Λιαντίνη. Γιατί ο Λιαντίνης ακολούθησε την αλήθεια της φύσης. Κι αυτή μονάχα η επιστήμη την ξεκλειδώνει και την αποκαλύπτει. Και όχι τα άμπρακατάμπρα...

Επί της ουσίας που εδώ μας απασχολεί, τη φωτογραφία στο οπισθόφυλλο της Γκέμμας. Να μη λησμονούμε ένα τεράστιας σημασίας ντοκουμέντο για το πότε γράφτηκε τουλάχιστον η τελευταία παράγραφος του βιογραφικού που δημοσιεύεται εκεί, δίπλα στη φωτογραφία:

https://educandus.forumgreek.com/forum-f16/topic-t350.htm

18 Νοέμβρη 1996.

Χαίρομαι να θυμάμαι πως εκείνο το Νοέμβρη είδα τελευταία φορά το Δάσκαλο

https://educandus.forumgreek.com/forum-f16/topic-t568.htm

και λίγο τόσο δα να ξέρω τα γεγονότα εκείνης της εποχής της ζωής του...

Ήταν από πολλές πλευρές ταραγμένη εποχή για το Λιαντίνη εκείνο το φθινόπωρο. Και ας μην ήταν καπετάνιος των καραβιών, Οδυσσέας κι αυτός έσκιζε ωκεανούς. Κι εκεί είπαμε. Κανόνας είναι η ορθοδρομία. Όχι η ευθεία σε γήινα μέτρα.

Άντε τώρα εμείς εκείνο τον πλου να διανοηθούμε και μόνο πως μπορούμε να τον επαναλάβουμε... Και να βρούμε τι;

Γιατί έβαλε τη συγκεκριμένη φωτογραφία στη Γκέμμα. Από το ταξίδι του '95. Όταν το '96 ακόμη πάλευε τι θα γράψει εκεί δίπλα... Μα είναι δυνατόν εκ των προτέρων να επινόησε την πόζα στη φωτογραφία; Δηλαδή όλα τα άλλα τα πάλευε ακόμη και τα βασάνιζε - Ντα Βίντσι κι αυτός στο βασανισμό - και τη φωτογραφία την είχε από τα πριν κιόλας σκηνοθετήσει στο μυαλό του...

Εξάλλου:

Μόνο το ποτάμι λέτε δεν μπορείς ποτέ να το διαβείς δυο φορές; Και την Αμερική, έγραψε ο Λιαντίνης, την ανακάλυψε ο Κολόμπος πρώτος. Μα το πρώτος σημαίνει και τελευταίος. (Homo Educandus - το πολυαγαπημένο - σελ. 72 )

Τι ψάχνουμε λοιπόν εδώ να βρούμε; Ο μύθος Θευθ και Θαμούς προφητικά δίνει την απάντηση...

Από κει και πέρα. Προσγειωμένα και πάλι. Εγκαταλείποντας την πτήση στα αλλιώτικα...

Από τη Γκέμμα ένα ακόμη αποσπασματάκι για τον Αγιάννη:

σελ. 211

"Κάθε μέρα κόβεται ένα μικρό δάσος από δέντρα και τυπώνουνται τα φύλλα των Τάιμς της Νέας Υόρκης. Για να διαβάζουν οι εναλφάβητοι αμερικανοί τι; Κίτρινη πληροφόρηση, ανία του καθημερινού, προπαγάνδα, διαφήμιση, αποκριάτικο μασκαραλίκι της αλήθειας. Και γνώση του τύπου: οι φιλισταίοι της Παλαιάς Διαθήκης ήσαν έλληνες, και ο Άι - Γιάννης ο Νηστικός φιλόσοφος."

Ο Λιαντίνης όμως ήταν. Φιλόσοφος. Και με έννοια ξεκάθαρη. Φιλοσοφία εστί μελέτη θανάτου. Του δικού του θανάτου ο καθένας.

Γι' αυτό πέραν των ασκήσεων επί χάρτου... μερκατορικού ή και τουριστικού... αξία έχει το δικό μας θάνατο να βάλουμε στο μικροσκόπιο. Όχι του Λιαντίνη. Που έξυπνα και αρχιστρατηγικά μας έκοψε και το ... βήχα για τέτοια ανάλυση. Ακολουθώντας τον ακριβό θάνατο του Οιδίποδα και όχι ένα φτηνιάρικο σινερομάντζο για σαΐνια και Σαΐνηδες.

ΦΩΤΕΙΝΗ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 265
Registration date : 13/01/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 20, 2009 10:49 pm

Δανάη, μια και γράφεις για ΟΡΘΟΔΡΟΜΊΑ, εγώ θα σου γράψω για ορθή γωνία και θα σε προτρέψω να κάνεις μια σύγκριση της πραγματικής σύνολης φωτογραφίας, που νομίζω ότι έχεις, με εκείνη που υπάρχει στο οπισθόφυλλο. Μήπως μεταβλήθηκε (στο λέγω παραφραστικά, σκόπιμα δεν αναγράφω το σωστό ρήμα), για να δείξει το δάχτυλο κάτι συγκεκριμένο;

Συχώρα με αν σε βάζω σε νέες αναζητήσεις. Έτσι θα χρησιμοποιήσεις και το μοιρογνωμόνιο που μας έγραψες!
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 21, 2009 12:28 pm

Όχι, αγαπητή Φωτεινή. Αυτή τη φωτογραφία δεν την έχω. Οπότε και δεν είμαι σε θέση να διαπιστώσω τις μεταβολές.

Έχω όμως μια άλλη σπάνια φωτογραφία του Δημήτρη Λιαντίνη και αυτή νομίζω είναι καιρός να δημοσιευτεί. Μου την εμπιστεύτηκε πέρυσι τέτοια εποχή η σύζυγός του, η κ. Νικολίτσα Γεωργοπούλου, και μου ανέφερε και όλες τις σημαντικές πληροφορίες. Ποιος ήταν ο φωτογράφος, πότε, πώς παραδόθηκε στο Λιαντίνη, τι έκανε με τη φωτογραφία αυτή ο Δάσκαλος. Το πού έγινε η λήψη δε χρειάζεται να το πω, το φανερώνει η φωτογραφία μόνη της:

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 F_dl10

(η φωτογραφία σκόπιμα δημοσιεύεται έτσι, και μάλιστα έχει αντικαταστήσει άλλη που είχαμε ανεβάσει αρχικά, διότι από τη σελίδα αυτή παρατηρήθηκε κλοπή φωτογραφιών του Λιαντίνη κι αναδημοσίευσή τους στο διαδίκτυο με παραχάραξη)

Είναι θαρρώ μακράν η καλύτερη φωτογραφία του Δημήτρη Λιαντίνη. Απρίλιος του 1998. Στο ίδιο σημείο που φρόντισε να προβάλει και τα παπούτσια που βρέθηκαν αργότερα στον Ταΰγετο. Με μία ζώνη. Και τον Πραματευτή του Γρυπάρη να μας μιλά για τη ζώνη του. Και ένα πουκάμισο παρέα... Να μας θυμίζει το τελευταίο του μάθημα (μιλώ για το δικό μου έτος) για ένα πουκάμισο αδειανό, για μιαν Ελένη...

Εδώ το χέρι δεν είναι υψωμένο. Χωρίς καμία αμφιβολία τούτο το χέρι μας παραδίδει ένα ΓΙΑΤΙ και ένα ΑΙΝΙΓΜΑ.

Για μένα το φόντο και μόνο αρκεί για να δέσει το ΑΙΝΙΓΜΑ με το στίχο:

ΕΣΤΗΣ' Ο ΕΡΩΤΑΣ ΧΟΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΞΑΝΘΟ ΑΠΡΙΛΗ

Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ να ανοίξουν όσοι δε θυμούνται τι σημαίνει. Σελίδα 57. Ο στίχος αυτός του Σολωμού, γράφει ο Λιαντίνης, "είναι η ΕΛΛΑΔΑ. Είναι η λάμψη, η εμορφιά, η ανδρεία, η τιμή, ο θάνατος, η παντοσύνη. Και η αλήθεια ολόκληρη."

Και στην απέναντι σελίδα, την 56:

"Οι αληθινοί ποιητές είναι από τα πιο υπεύθυνα όντα που γεννιούνται επί γης, λέει ο Σεφέρης."

Και ο Λιαντίνης συμπληρώνει:

"Σε κάθε εποχή ο γνήσιος ποιητής αναγκαία και αναπότρεπτα υπήρξε στρατευμένος. Γιατί στράτευση είναι η άρνση στο άδικο και στην ανισότητα, που συνοδεύεται με έμπρακτη γνώση και με ανθρωπιά."

Στρατευμένος... Ένας στρατιώτης... Και ο Λιαντίνης αυτό υπήρξε ολοζωής:

Ένας στρατιώτης αλλά και ένα στρατήγημα.

Άλλοι σ' αυτό το σταυροδρόμι επιλέγουν μονόπλευρα να φωτίζουν και να ακτινογραφούν (έως και σε γενετικό έλεγχο να υποβάλλουν) το στρατιώτη. Τη διαφωνία μας για την προσέγγιση αυτή, την έχουμε καταθέσει κατ' επανάληψη. Χωρίς βεβαίως να παραβλέπουμε πως το αληθινότερο ποίημα του γνήσιου ποιητή είναι η ίδια η ζωή του. Μόνο που αυτό έχει ισχύ και νόμο όταν συνοδεύεται και από την άλλη κουβέντα του Λιαντίνη, το πόσο ασύλληπτη είναι η βιογραφία του αληθινού ποιητή...

Έμπεδα λοιπόν και γεωμετρημένα, με μέτρο, τάξη και κλιτότητα, προσπαθούμε να προσεγγίσουμε το Λιαντίνη. Με το διάγραμμα πορείας που ο ίδιος μας παρέδωσε.

Από το έγκλημα που τον σκότωσε, ως την εντολή του Νίτσε να φύγουμε πια από το Δάσκαλο, να ξεκολλήσουμε... Να πορευτούμε μόνοι μας... και ως την εντολή του Ιησού να σηκώσουμε το δικό μας σταυρό...

Είναι όλα αυτά ένας κρίκος διαμαντένιος που ορίζει στάση ζωής και όχι στείρας αναδίφησης. Δικός μας σκοπός δεν είναι να βιογραφήσουμε το Λιαντίνη. Όσο τουλάχιστον το μυαλό μας παραμένει στη θέση του, καταλαβαίνουμε πως δε μας αναλογεί τέτοιο τιτάνιο έργο.

Αλλά και στο ΑΙΝΙΓΜΑ, την άλλη διχάλα στο μεγάλο σταυροδρόμι όσων ασχολούνται με Λιαντίνη, ξέρουμε πως το ΦΩΣ δε θα έρθει σύντομα. Όσο και αν κάποιοι βιάστηκαν να υποτιμήσουν το έργο του Λιαντίνη και να πιστέψουν πως με συνοπτικές διαδικασίες θα τον αποκωδικοποιήσουν. Κρατάμε φυλαχτό τη δική του κουβέντα πως υπήρξε ΟΔΥΣΣΕΑΣ... Έκανε στρατήγημα. Και τα στρατηγήματα ανήκουν στους στρατηγούς. Όχι σε απλούς οδοιπόρους όπως εμείς. Θα έρθει κάποτε ένας Αλέξανδρος και για το Λιαντίνη. Που δε θα λύσει απλώς το γρίφο... θα τον οδηγήσει περαιτέρω. Αλλιώς δε θα είναι Αλέξανδρος.

Σε μας τι μένει; Που είχαμε τη μεγάλη τύχη έστω και λίγο να τον γνωρίσουμε; Να διασώσουμε στοιχεία σημαντικά. Και να πολεμήσουμε την παραχάραξη των ντοκουμέντων. Αυτό κάνουμε και όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι γιατί δε θέλει ή δεν μπορεί να το καταλάβει.

Είχαμε τη σπάνια τύχη να μας περιβάλει με την εμπιστοσύνη της η ίδια η σύντροφος ζωής του Δημήτρη Λιαντίνη. Η Λου του. Ο μόνος άνθρωπος που τον γνώρισε καλύτερα από κάθε άλλον, με δημόσια ομολογία της ίδιας της κόρης του. Να μας παραχωρεί πολύτιμο υλικό από το αρχείο του. Να μας διαφωτίζει με τις προσωπικές της μαρτυρίες.

Μια σχέση που ήρθε όταν είχαμε ήδη γνωρίσει πολλά άλλα πρόσωπα σημαντικά στη ζωή του Λιαντίνη. Κι αφού βεβαίως είχαμε συναντήσει έστω και λίγο στο διάβα της ζωής μας τον ίδιο. Όλους τους ακούσαμε. Τι έχουν να πουν και να καταθέσουν για τον άνθρωπο Δημήτρη Λιαντίνη που έζησαν από κοντά. Και κρατάμε ακόμη ανοιχτά τα αυτιά μας. Αρχή μας να μη στεκόμαστε μονόπλευροι και εμπαθείς. Να μην πλάθουμε την αλήθεια με το μυαλό μας αλλά επίμονα να την αναζητούμε και συνέχεια συνέχεια να την υποβάλλουμε σε αυστηρές δοκιμασίες.

Όποιος τίμιος ερευνητής έχει ως τώρα ασχοληθεί με το Λιαντίνη, μπορεί να εκτιμήσει ορθά αυτό που κάνουμε. Όχι για απονομή επαίνου. Ο μόνος που αξίζει έπαινο - δεν το ξεχνάμε - είναι ο Λιαντίνης που μας έβγαλε στη στράτα. Ο στρατηγός. Ο Οδυσσέας.

Αλλά και πάλι δε λησμονούμε. Δεν είναι το δικό του άγαλμα που παλεύουμε. Η Ιθάκη είναι το ζητούμενο και ο προορισμός. Η Ιθάκη του ανθρώπου και η προσωπική του καθενός μας.

Ο Λιαντίνης πέρασε στη δική του διαδρομή ζωής από τη σπηλιά του Κύκλωπα, το νησί της Κίρκης, ανέβηκε για μια στιγμή στις κορφές του Νίτσε, στάθηκε στη σκιά των πυραμίδων, οδοιπόρησε προς Ακρόπολη... Κι έφτασε κάποια στιγμή, Απρίλη πια του 98, στη Ζάκυνθο. Κοντά είναι η Ιθάκη. Μα η Ζάκυνθος δεν είναι Ιθάκη. Όπως και οι πυραμίδες δεν είναι το μόνο σημείο της διαδρομής του Λιαντίνη. Το χέρι του και στη μία και στην άλλη περίπτωση αυτό μας θυμίζει. Την πορεία. Τον ανοικτό δρόμο.

Και το αιώνιο: "Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού και ακολουθείτω μοι."

Βαδίζουμε το δικό μας δρόμο. Δεν προσπαθούμε να μιμηθούμε το Λιαντίνη. Δεν είναι αυτοσκοπός μας ο Λιαντίνης. Είναι ο φάρος μας και το παράδειγμα. Ο Προμηθέας και ο Δάσκαλός μας.

Αυτό δηλώνει και ο τίτλος ΧΩΜΑ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ. Γη και σποδός... πλασμένο και συνυφασμένο με τη μαγική δύναμη της αγωγής. Εργαλείο και όπλο. Ένας βώλος λάσπης που είπε ο Κρητικός... που ψάχνει να ανθίσει το δικό του λουλούδι. Κι όσο μπορεί, όσο του τάχθηκε, να καλλιεργήσει στο μαύρο χώμα και στην έρημο τη σημερινή νέα λουλουδάκια για τον τόπο και το μέλλον.

Στο Λιαντίνη χρωστάμε την τέχνη της κηπουρικής. Και την έξοδο στη στράτα για τη δική μας πορεία ζωής. Αλλά εκεί στο βάθος δεν είναι το Λιαντίνη που ψάχνουμε. Γι' αυτό και αντέχουμε να ζήσουμε χωρίς να λύσουμε το ΑΙΝΙΓΜΑ του.

Το ΑΙΝΙΓΜΑ του Λιαντίνη είναι για μας το ΔΩΡΟ. Ο μοχλός που μας αναγκάζει να μην εγκαταλείπουμε τις Θερμοπύλες. Ένας Λυκούργος που μας όρκισε να τηρήσουμε τους νόμους του, όχι να πάρουμε τα ρουμάνια να τον ψάξουμε.

Για να καρπωθούμε την έξοδο από τη σκοτεινή Λαβύρινθο. Να μας χαριστεί κι εμάς ο χορός με τον έρωτα και τον ξανθό Απρίλη... Αυτός που είναι:

Η ΕΛΛΑΔΑ. Είναι η λάμψη, η εμορφιά, η ανδρεία, η τιμή, ο θάνατος, η παντοσύνη. Και η αλήθεια ολόκληρη."

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Iiiiii22

Σαν αυτό το χορό. Στο εξώφυλλο των Ελληνικών του Δημήτρη Λιαντίνη. Κι αν δεν μπορεί κάποιος - αν δυσκολεύεται - να δει τον ίδιο το Λιαντίνη εδώ ανάμεσα σε έρωτα και θάνατο να χορεύει, θα βοηθήσει ελπίζω η επόμενη φωτογραφία που θα δημοσιεύσουμε...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο παραπάνω κείμενο υπάρχουν πλήθος συνδέσμων (links) που παραπέμπουν σε πλήθος συζητήσεων και αναζητήσεων που έχουμε κάνει ως HOMA EDUCANDUS για το Δημήτρη Λιαντίνη. Εύκολο είναι να τους εντοπίσετε, διαφορετικό χρώμα, γράμματα έντονα. Και όταν βάλετε επάνω το ποντικάκι μπορείτε με ένα κλικ να διαβάσετε την παραπομπή... Το λέω μόνο και μόνο σεβόμενη την έλλειψη τεχνογνωσίας κάποιων αναγνωστών, είναι κρίμα να χάσουν τη δυνατότητα περιήγησης σε όλα τα σχετικά και ενδιαφέροντα που μέχρι τώρα έχουμε δημοσιεύσει.

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 21, 2009 2:21 pm

Η φωτογραφία που υποσχέθηκα:

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Iiuiii12
Γερμανία - Αύγουστος 1974 -
Τότε που πάλευε το Ρίλκε και μόλις είχε τελειώσει το κεφάλαιο "Ο ίμερος".
Θυμίζω πως ακολουθεί το κεφάλαιο "Ο θάνατος"

Προσφορά και αυτή της σεβαστής μας κ. Νικολίτσας Γεωργοπούλου - Λιαντίνη. Ειδικά για το παρόν θέμα. Την ευχαριστούμε ιδιαίτερα. Ήταν μια φωτογραφία που την είχαμε δει με τη φαντασία μας χρόνια πριν κοιτάζοντας το εξώφυλλο των Ελληνικών. Εκείνες τις τρεις φιγούρες... Και διαβάζοντας κατόπιν στις μέσα σελίδες ΕΛΛΑΔΑ τι σημαίνει:

ΕΣΤΗΣ' Ο ΕΡΩΤΑΣ ΧΟΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΞΑΝΘΟΝ ΑΠΡΙΛΗ

Σελίδα 57, όπως είπα και παραπάνω. Έχει ξεχωριστή σημασία και προσωπική για μένα η φωτογραφία αυτή - για το λόγο αφενός που είπα αλλά και για όσα γράφει στη συνέχεια ο Λιαντίνης στα Ελληνικά του:

"Τα δύο λαμπρά παλικάρια που χορεύουν στο ηλύσιο φως ανασταίνουν το Διόνυσο και τον Απόλλωνα. Τους αρχαίους θεούς που με τα χημικά στοιχεία τους, το απολλώνειο και το διονυσιακό, γεννήσανε την αττική τραγωδία.

Και δεν κουράστηκα να το καταθέτω: η αττική τραγωδία είναι το ευγενικότερο προϊόν που έσωσε να δώσει το ανθρώπινο πνεύμα. Από την εποχή της δημιουργίας του κόσμου ως τη συντέλεια του ανθρώπου.

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ - ΑΤ...

Ερωτά λοιπόν κανείς, είναι πολιτική ποίηση αυτός ο στίχος του Σολωμού; Και βέβαια είναι. Γιατί τον έπλασε η ψηλότερη ώρα της πολιτικής ιστορίας μας. Η μεγάλη Επανάσταση του '21. Και μάλιστα ο ανθός της. Το Μεσολόγγι, που είναι το άωτον άκρο και το ακραίο λέπας της Επανάστασης.

Γιατί το δεύτερο Μεσολόγγι της Εξόδου είναι η κορόνα του '21. Όπως ο Παρθενώνας είναι η κορόνα της Ακρόπολης. Και όπως ο Βόρειος Στέφανος των αστερισμών είναι η κορόνα του ουρανού.

Και να μη λησμονήσουμε και τούτο: ότι με τους Ελεύθερους Πολιορκημένους ο Σολωμός έσωσε το μύθο της ελληνικής Επανάστασης. Το βαθύτερο νόημα, δηλαδή, και την πέμπτη ουσία της. Όπως ακριβώς είχαν κάμει το ίδιο για τα Μηδικά και τον παλαιό καιρό ο Αισχύλος και ο Ηρόδοτος με το έργο τους."

~~~

Θες η μοίρα και το τυχαίο, θες μια διαίσθηση ανεξερεύνητη, όταν πρωτοδιάβασα - εποχή 1992 - ετούτο το απόσπασμα από τα Ελληνικά, στάθηκα με ιδιαίτερη απορία σε όσα έλεγε... Ακόμη Γκέμμα και Βόρειος Στέφανος και ΕΔΩ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ δεν είχαν όχι μόνο κυκλοφορήσει, ούτε καν γραφτεί από το Λιαντίνη...

Μάζεψα όλο το κουράγιο μου και πήγα στην έδρα να τον ρωτήσω. Μόλις είχε αποσώσει το μάθημα εκείνης της μέρας.

Αφορμή και πρόσχημα το ΛΕΠΑΣ... που τόλμησα να του υποβάλω την ερώτηση τι σημαίνει...

Τα έχω πει, μην τα επαναλαμβάνω. Με έστειλε ... αδιάβαστη να συμβουλευτώ το Liddel Scott. (Δες Ελληνικά, σελ. 190 )

Καλά να μου κάνει! Δεκαεφτά σχεδόν χρόνια αργότερα, ξέρω και αναγνωρίζω πως πολύ καλά μου έκανε. Η τέλεια συμπεριφορά του δασκάλου στο μαθητή που αντί να ψάξει μόνος του λύση στην απορία, επιλέγει τον εύκολο δρόμο του πες μου δάσκαλε...

Από εκείνη την ώρα βγήκα οριστικά στη στράτα. Βγαίνοντας πεισμωμένη και κατακόκκινη από την αίθουσα του Μαρασλείου. Ήξερε ο Λιαντίνης, κάτεχε, την υψηλή τέχνη της παιδαγωγικής. Να άγει με ΑΡΕΤΗ και ΤΟΛΜΗ το μαθητή σε λεωφόρους ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.

Τι θα του κόστιζε, ρωτάω, να μου πει δυο λόγια λέπας σημαίνει το και το... Μα όχι. Εκείνος ήταν ο Λιαντίνης. Εν αρχή η πράξις. Αντί για κούφια λόγια προτίμησε να με στείλει την ίδια στο Λέπας. Να το δω ιδίοις όμμασι. Και όσο μου γράφτηκε να το υπερασπιστώ.

Όπως και τότε, εκείνο το απόγευμα στο Μαράσλειο, που αρνήθηκε να μου δώσει έτοιμη την εξήγηση στη μικρή μου απορία, έτσι είμαι σίγουρη πως και σήμερα θα μου αποκρινόταν και σε μένα και σε όποιον άλλο θα τον ρώταγε και για τη φωτογραφία...

Και το ίδιο ακριβώς χρωστάμε κι εμείς. Σε όποιον ερωτά. Και για ό,τι. Και ειδικά για το Λιαντίνη.

Θες να μάθεις για εκείνον; Τράβα το δρόμο που άνοιξε. Και να θυμάσαι... πως δεν ήθελε οπαδούς... Τέτοιο δρόμο σου λέω.

Είναι ο δρόμος που δείχνει και η περιώνυμη φωτογραφία. Και δε χρειάζονται ούτε γωνίες ειδικές ούτε και μυστικές ακτίνες να τον διακρίνεις. Αρκεί να έχεις "πάντα ανοιχτά, πάντα άγρυπνα τα μάτια της καρδιάς σου".

Και δες και με τα άλλα μάτια ξανά. Τη φωτογραφία. Ένας άνθρωπος που πατά κάτω στη γη και πατά και στο μεγάλο παρελθόν του ανθρώπου. Κοιτάζει ίσια μπροστά, στο τώρα του τότε και του σήμερα. Και δείχνει, οδοδείχνει επάνω. Λίγο πριν από το δικό του σκοτεινό αύριο που ετοίμαζε... Και το δικό μας αύριο που μας περιμένει άγνωστο. Εκεί και τότε χώρος και χρόνος έγιναν ένα. Πάγωσαν σε άγαλμα αιώνιο μπρος στο φακό που κρατούσε η σύντροφος της ζωής του. Κι αφού ο Λιαντίνης δεν είναι πια εδώ, ανάμεσά μας, εκείνη και μόνο δικαιούται να μιλήσει για όλα τα υπόλοιπα που αφορούν τη φωτογραφία.

Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να την κοιτάμε... να προβληματιζόμαστε και να διδασκόμαστε...

Το ηχητικό ντοκουμέντο είναι από τη Φιλοσοφική Θεώρηση του Θανάτου, του Δημήτρη Λιαντίνη - αναφορά στην αττική τραγωδία, σε αντιστοιχία με όσα διαβάζουμε και στο απόσπασμα από τα Ελληνικά του. Να μας θυμίζει πως κορυφαίος αττικής τραγωδίας στάθηκε και ο ίδιος. Διαλέγουμε και παίρνουμε... Να κάνουμε το ίδιο; Να πιαστούμε στο χορό του; Να μείνουμε θεατές στις κερκίδες; Αυτή την απάντηση τη χρωστά ο καθένας στον εαυτό του. Κοιτώντας το ΜΗΔΕΝ στα μάτια. Αν δύνεται....

ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 884

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 21, 2009 9:24 pm

Η αρχή και το τέλος. Για τις δυο καινούριες φωτογραφίες μιλάω. Είναι η αρχή του άθλου και το περήφανο τέλος. Με όλο το νεανικό ενθουσιασμό της εναρκτήριας διαδρομής και με όλη την περισυλλογή μπρος στην ολοκλήρωση του στρατηγήματος.

Η φωτογραφία από τη Ζάκυνθο υποθέτω πως είναι δια χειρός Αβούρη; Τι την έκανε όμως τη φωτογραφία ο Λιαντίνης; Ένα κενό μου έμεινε στο σημείο αυτό.

για την άλλη στη Γερμανία αναπόφευκτος ο συνειρμός. Με το δεν είχε ψωμάκι να φάει λέω - της ίδιας περιόδου δεν είναι οι δύο φωτογραφίες; Τουλάχιστον εδώ βλέπουμε πως είχε καφεδάκι να πιει!!!! Ε, είναι μια παρηγοριά κι αυτό γιατί πολύ τον είχα συμπονέσει το δάσκαλο τότε. Ήταν και το ύφος στην άλλη φωτογραφία που ταίριαζε με τη θεωρία περί νηστικού Λιαντίνη. (ο ίδιος όμως είδα πως δεν είχε και σε πολλή εκτίμηση τους νηστικούς ) Ενώ εδώ για δες χαρούλες!!! Δε νομίζω να έχω δει το Λιαντίνη πιο χαρούμενο και ενθουσιώδη σε φωτογραφία. Τον ίμερο έγραφε όντως τότε; Φαίνεται. Ξεχειλίζει ο άνθρωπος ζωντάνια και χαρά και κέφι και παιδικό θα έλεγα ενθουσιασμό. Είναι και το φως που πέφτει πίσω του και δίνει περίγραμμα και λάμψη, υπογράμμιση αρμονική της υπερχειλίζουσας ευφροσύνης.

Στην άλλη πάλι φωτογραφία δεν μπορείς να μην προσέξεις το ισοζύγιασμα μπρος στην προτομή και το ξίφος που στέκεται ακριβώς από πάνω του. Εδώ είναι "σε γνωρίζω από την κόψη"... όχι μόνο αίνιγμα για τους άλλους υπάρχει και ο προβληματισμός του δύνεσαι να μην αποκαρτερήσεις...

Ξέρετε τι πρόσεξα τις προάλλες; Που μίλαγε με το ίδιο ρήμα για το Λυκούργο. Μιλούσε για αποκαρτέρηση του Λυκούργου και είναι γνωστό πως για το Λυκούργο λένε πως πέθανε από ασιτία. Στη Γκέμμα όμως βάζει αυτό το μην μπροστά. Το λέω γιατί παλιότερα είχαμε ακούσει και αυτή τη θεωρία πως έμεινε νηστικός εκεί πάνω στον Ταΰγετο. (αμάν με το νηστικός μανία την έχουν να βγάλουν το Λιαντίνη με άδειο στομάχι) Τελικά δηλαδή πρόσεξε την εικόνα. Από τη μια τον ήθελαν να μη σηκώνει κουβέντα για το φούμο του (θεριακλής καπνιστής) κι από την άλλη να στερείται το ψωμί... Πες μου τώρα αν αυτό δεν καταντάει γραφικό το Λιαντίνη; Βάλε και την ακλόνητη βεβαιότητα περί αυτόχειρα Λιαντίνη και τον έχεις κάνει αποκρουστικό ως εκεί που δεν παίρνει άλλο. Νομίζω πως τέτοια οξείδωση θα χρειαστούν δεκαετίες να αντιστραφεί όσα και να λέμε εμείς. Είναι κόσμος που δεν έχουν καθόλου διαβάσει Λιαντίνη και έχουν προσλάβει τόνους τέτοιων μυθευμάτων για το ποιος ήταν δήθεν ο Λιαντίνης. Μου λες μετά για σχολή θανάτου ααααααα εδώ είναι επιχείρηση δολοφονίας και θύμα ο Λιαντίνης. Κατά κάποιον τρόπο νομίζω πως τα περίμενε αυτά να συμβούν, τα γράφει για άλλους στα βιβλία του και τα ξέρουμε κι εμείς. Κάλβος, Καρυωτάκης, Καβάφης ακόμη και Σολωμός. Κι αυτό είναι τάξη. Είναι η σειρά των πραγμάτων που δεν αλλάζει. Ο γνήσιος ποιητής πρώτα θα πεθάνει στη γνώση των ανθρώπων και μετά θα ανατείλει σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια. Ε, ας γίνει όπως πρέπει και με το Λιαντίνη. Το αντίθετο θα έπρεπε να μας λυπεί και να μας προβληματίζει...

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 12:36 am

ΔΙΩΝΗ έγραψε:

Ενώ εδώ για δες χαρούλες!!! Δε νομίζω να έχω δει το Λιαντίνη πιο χαρούμενο και ενθουσιώδη σε φωτογραφία. ..

Δε θα συμφωνήσω... Έχω αρκετές περιπτώσεις στο νου μου... Η μία είναι δημοσιευμένη και στο παρόν θέμα. Μπροστά στη Σφίγγα με τη σύζυγό του. Κι εκεί βλέπουμε ένα Λιαντίνη κατάφορτο με χαρά να γελά σαν παιδί.

Μια όμως και μιλάμε για τη φωτογραφία στην Αίγυπτο, ας ανεβάσουμε ακόμη μία από εκείνη την επίσκεψη:

Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Iiiiii23

Μη σας ξεγελά το τουριστικό λεωφορείο. Το ζεύγος Λιαντίνη δεν πήγε με κάποιο γκρουπ στην Αίγυπτο.

Ευχαριστώ Δ, για την αναφορά στην αποκαρτέρηση... Οδήγησες σε θησαυρό...

ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η φωτογραφία του Λιαντίνη   Η φωτογραφία του Λιαντίνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 1:36 am

Και τώρα που κάναμε και την πλακίτσα... και ανεβάσαμε και μια φωτογραφία "τουριστική"... άντε να πούμε και τίποτε σοβαρό. Μπήκε παραπάνω το ζήτημα με τα μοιρογνωμόνια. Μοιρογνωμόνια ναι, αλλά τι μοιρογνωμόνια;

Μ' αυτόν τον άνθρωπο που μπλέξαμε, με το Λιαντίνη και το στοχασμό του, το κάθε τι είναι δύσκολο και το κάθε τι πρέπει να είσαι έτοιμος να το αντικρίσεις με νέο μάτι. Ένα από αυτά είναι και τα μαθηματικά που σε πολλά σημεία του έργου του φαίνεται να τα εκτιμά και να τα υπολογίζει... Ναι, αλλά τι μαθηματικά;

Ίσως κάποιοι να έχετε προσέξει μια περίεργη αναφορά του στον Αρσενοκοίτη, στη Γκέμμα. Μιλώντας εκεί για το Σωκράτη, το ακουμπά λίγο το ζήτημα. Μιλά για τη διαλεκτική μέθοδο του Σωκράτη και τη χαρακτηρίζει ως καθαρά Μαθηματικά. Και αμέσως εξηγεί πως αυτά τα Μαθηματικά δεν προχωρούν με αριθμούς και σχήματα, αλλά με έννοιες. "Τι σημαίνει αυτό;" Δική του είναι η ερώτηση, του Λιαντίνη, προς τους αναγνώστες, προσπαθώντας να τους εξηγήσει εκείνα που καταλαβαίνει ότι θα τους μπερδέψουν... Και είπαμε ήδη πως ο Λιαντίνης δεν έδινε έτοιμη τροφή. Ό,τι μπορούσες να το βρεις μόνος σου, σε έστελνε να το αναζητήσεις ο ίδιος.

Το πράγμα λοιπόν με τα Μαθηματικά κατά Λιαντίνη θέλει προσοχή. Αλλιώς δεν θα το είχε τονίσει.

Την ίδια αναφορά συνάντησα αναζητώντας και την αποκαρτέρηση του Λυκούργου. Τελικά ήταν στο Homa Educandus, στο μύθο των Μηδικών. Εκεί και πάλι ο Λιαντίνης τα βάζει με τους αριθμούς. Σελίδα 129. Θα γράψει χαρακτηριστικά:

"το νόημα της αναμέτρησης των ελλήνων με τους πέρσες την εποχή των Μηδικών βρίσκεται στην κατάργηση των αριθμών."

Δεν έχω τα κουράγια να γράψω περισσότερα. Ανοίξτε το βιβλίο και μελετήστε όσα λέει εκεί. Για την τρύγα μιας αλλόκοτης γνώσης... από πεντάλφες, πυραμίδες, κυκλοτετράγωνα, κυβόκυβους, νοητές κλίμακες, ήχους και σιγή...

Ανοίξτε το και τα ξαναλέμε... τι εννοεί ο ποιητής...

Και μετά λέμε και για το μοιρογνωμόνιο. Ως τότε το σχολικό μου μοιρογνωμόνιο μπορεί να περιμένει υπομονετικά...

Η φωτογραφία του Λιαντίνη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ-
Μετάβαση σε: