HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2009 7:45 pm

Η Δ/νση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας – Ενημέρωσης (ΓΓΕ-ΓΓΕ) και το Ινστιτούτο Οπτικοακουστικών Μέσων (ΙΟΜ) του Υπουργείου Εσωτερικών συνδιοργανώνουν ημερίδα με θέμα «Παιδεία για τα Μέσα». Η ημερίδα θα λάβει χώρα την Τετάρτη 13 Μαΐου 2009 και ώρα 09:30 π.μ., στην αίθουσα Jacqueline de Romilly στο κτήριο του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (Α. Παπανδρέου 37 – Μαρούσι, Αττικής).

Στην ημερίδα χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Υφυπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ανδρέας Λυκουρέντζος και ο Υφυπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα ΜΜΕ, κ. Κωνσταντίνος Π. Γκιουλέκας.

Πρόγραμμα


Ημερίδας με θέμα «Παιδεία για τα Μέσα»
Αθήνα, Τετάρτη 13 Μαΐου 2009



09:30 – 10:00 Προσέλευση - Εγγραφές
10:00 – 10:30 Χαιρετισμοί
Υφυπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ανδρέας Λυκουρέντζος
Υφυπουργός Εσωτερικών αρμόδιος για θέματα ΜΜΕ κ. Κων/νος Γκιουλέκας

10:30 – 11:30 Παρουσίαση θεωρητικού πλαισίου
κα Αναστασία Γκίκα, Διευθύντρια Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ηλεκτρονικού Περιοδικού e-emphasis ΥΠΕΠΘ
κ. Αλέξανδρος Κόπτσης, Διευθυντής Α’θμιας Εκπαίδευσης ΥΠΕΠΘ
κ. Ξενοφών – Ροδόλφος Μορώνης, Πρόεδρος - Διευθυντής Ινστιτούτου Οπτικοακουστικών Μέσων
κα Βασιλική Νίκα, Εκπαιδευτικός - PhD Media Education, Συντονίστρια Παρατηρητηρίου για την Εκπαίδευση στα ΜΜΕ, Εργαστήριο Ψυχολογικών Εφαρμογών και Σχεδιασμού, Ε.Κ.Π.Α.
11:30 – 12:00 Διάλειμμα - Καφές

12:00 – 13:15 Παρουσίαση Media Smart
κ. Μανώλης Παπαπολύζος, Πρόεδρος του Δ.Σ. της Ένωσης Εταιρειών Διαφήμισης & Επικοινωνίας Ελλάδας
κα Μπέττυ Τσακαρέστου, Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού, Πάντειου Πανεπιστημίου

13:15 – 13:45 Παρουσίαση ψηφιακού παιχνιδιού ΙΟΜ
κα Ειρήνη Ανδριοπούλου, Ερευνήτρια ΜΜΕ του Ι.Ο.Μ. Υπεύθυνη Θεμάτων Οπτικοακουστικής Αγωγής

13:45 – 14:30 Συζήτηση – Ερωτήσεις
14:30 Λήξη Εργασιών

____________

ΠΗΓΗ http://e-emphasis.sch.gr/events.php?pId=1&iId=27&eId=706
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2009 7:56 pm

Γίνεται μία ημερίδα να σε γεμίζει χαρά όπως σε γέμιζαν κάποτε οι εκδρομές στο γυμνάσιο; Φαίνεται πως γίνεται... Σαν πιτσιρίκι πετάω από τη χαρά μου που θα ακούσω καινούρια πράγματα για έναν τομέα που λατρεύω.

Σημειώνω και τα εξής από την ανακοίνωση για την ημερίδα:

Παράθεση :
"Στόχος της ημερίδας είναι η ενημέρωση των στελεχών, κυρίως, της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σχετικά με πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που αφορά στην Παιδεία για τα Μέσα. Το πρόγραμμα, η πιλοτική εφαρμογή του οποίου ολοκληρώνεται, αποβλέπει στην ενημέρωση των παιδιών και των νέων, ώστε να μπορέσουν να αναπτύξουν κριτική στάση και άποψη απέναντι στα μηνύματα που δέχονται από τα Μέσα, με σημαντικότερα αυτά της Τηλεόρασης και του Διαδικτύου. Προτεραιότητα είναι η δημιουργία μιας ισχυρής οπτικοακουστικής συνείδησης και κριτικής αυτονομίας των παιδιών σχετικά με την παρουσία και το ρόλο των Μέσων στην κοινωνία, θεμελιώδη συστατικά μιας συγκροτημένης οπτικοακουστικής ταυτότητας με ωφέλιμα αποτελέσματα στη μετέπειτα κοινωνία των ενηλίκων.



Στις εργασίες της Ημερίδας θα παρουσιαστεί το Πρόγραμμα που αφορά στην ανάλυση του περιεχομένου των διαφημιστικών μηνυμάτων, καθώς και η παρουσίαση του ψηφιακού παιχνιδιού, που έχει δημιουργηθεί από το ΙΟΜ, με σκοπό την εξοικείωση των παιδιών με τη διαφήμιση και τη δημιουργία του δικού τους διαφημιστικού μηνύματος."
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤρι Μάης 12, 2009 8:36 pm

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Iiiiii74

Κάντε κλικ στην εικόνα, για να ... παίξετε με τον Τραγανούλη!

Ναι, ξέρω πως δεν είστε παιδάκια να παίζετε με Τραγανούληδες. Αλλά τον Τραγανούλη είμαι σίγουρη πως τον χρειάζονται και πολλοί μεγάλοι. Διότι το διαδίκτυο τους βρήκε απαίδευτους και ανέτοιμους και έχει εισβάλει σαν τσουνάμι στις ζωές τους.

Τα τραγικά αποτελέσματα αυτής της επέλασης του διαδικτύου - με τα καλά του και τα στραβά του - τα βλέπουμε δυστυχώς να αυξάνονται καθημερινά. Και αν ψάξεις για λεζάντα, δε θα βρεις καλύτερη από εκείνη τη φράση που του ΥΠΕΠΘ επέλεξε πρόσφατα ως έμβλημά του:

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Ναι, αλλά... η Παιδεία δεν είναι μόνο λόγια παχιά. Είναι κυρίως πράξη. Και είναι επίσης σημαντικό να πάθεις για να μάθεις. ΠΑΘΟΣ ΜΑΘΟΣ ή στην αρχαία του εκδοχή:

"τον πάθει μάθος θέντα κυρίως έχειν" (Αισχύλου Αγαμέμνων, 17-8 )

Σε κάθε όμως περίπτωση έχει σημασία εκτός του παθήματος και η θεωρητική ανάλυση - προσέγγιση ώστε να καταλάβουμε τι ακριβώς πάθαμε. Μην κλαίμε δηλαδή και χτυπιόμαστε και άκρη δε βγάζουμε. Και ξανά την πατάμε και πάλι κλαίμε και οδυρόμαστε...

Πάνε λίγες μέρες που σας έδωσα μια χρήσιμη ευχή. Να μετρήσετε τα σκαλοπάτια καμιάς σκάλας με τα ... κοκαλάκια σας, μπας και έρθει το μυαλό στη θέση του. Και δείτε επιτέλους ποιο το μείζον και ποιο το έλασσον. Επειδή παραείναι σκληρή ως ευχή, τουλάχιστον παίξτε με τον Τραγανούλη. Θα βοηθήσει τα μέγιστα στο να μάθουμε τουλάχιστον να συλλαβίζουμε στο διαδίκτυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 5:15 pm



Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Hpim8710

Η νέα έδρα του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο Μαρούσι.

Λίγο πιο πάνω από το σταθμό του ΗΣΑΠ "Νερατζιώτισσα"...

Υπάρχει και αστικό λεωφορείο Εξπρές από το Σύνταγμα... το Ε14... "Σύνταγμα - Υπουργείο Παιδείας".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 5:29 pm

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Hpim8711
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 5:30 pm

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Hpim8712
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 5:41 pm

Μπαίνεις λοιπόν μέσα... και προχωράς αριστερά στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων... ή αίθουσα Jacqueline de Romilly:

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Hpim8612
Τεράστια η αίθουσα. Μια τέτοια αίθουσα έλειπε από το παλιό υπουργείο. Τίποτε δεν μπορεί κανείς να προσθέσει άλλο για την αίθουσα. Πάντως είναι τεράστια και ο φωτισμός δεν είναι κακός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 5:47 pm

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Hpim8613

Μισή ώρα αργότερα η αίθουσα γέμισε... Όχι ασφυκτικά. Αλλά υπήρχε πράγματι πολύς κόσμος. Τουλάχιστον ως το διάλειμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 6:24 pm

Ναι, έχω ξεφύγει από το θέμα, ε; Το έχω μετατρέψει σε ξενάγηση στο νέο κτίριο του ΥΠΕΠΘ... Να σας πω, ό,τι μαθαίνει κανείς χρήσιμο είναι... Κι εγώ σήμερα έμαθα το νέο κτίριο του ΥΠΕΠΘ. Έστω και αν χρειάστηκε μία ώρα το ταξί να φτάσει και έστω και αν στην επιστροφή αναγκάστηκα να πάρω τον ηλεκτρικό... Τέτοιο μαρτύριο, ούτε στον εχθρό μου. Πάντως το κτίριο αρκετά εντυπωσιακό...

Είχε και φουαγιέ με καφέδες χυμούς και τσάι και βουτήματα και κέικ... Όπως σε κάθε χώρο συνεδριακό που σέβεται τον εαυτό του. Το τσιγάρο; Ελεύθερο... Κρίμα. Τώρα που το έκοψα το ρημάδι, πέφτω σε χώρους με ελεύθερο κάπνισμο;;;

Σε μια γωνιά υπήρχε και ένα αντίγραφο του Ποσειδώνα του Αρτεμισίου. Πλην το ένα χεράκι ήταν κομμένο στο ύψος του καρπού και ήταν μια θλίψη να βλέπεις το ψεύτικο άγαλμα με το κολοβό χέρι...

Θα μου πεις... θλίψη ήταν και πολλά άλλα... το χεράκι σε μάρανε; Ε, ναι. Ήταν και το χεράκι σαν το κερασάκι στην τούρτα...

Και ήμουν τόσο χαρούμενη χτες. Που θα άκουγα καινούρια πράγματα...

Ναι. Βρήκα και τη συγκάτοικό μου από την Κύπρο. Κάτσε να μετρήσω... πάνε κοντά 14 χρόνια από τότε... Καταλαβαίνεις, ε; Όχι θλίψη, κατάθλιψη... Μα πώς περνάνε έτσι τα χρόνια; Και πώς αλλάζουν βρε παιδί μου οι άνθρωποι (αλλάζουμε) σε 14 χρόνια;

Τι άλλο; Τι άλλο αλήθεια; Και κράτησα τρομάρα μου και σημειώσεις - ως συνήθως... Ίσα ίσα για να μεγαλώσω τη θλίψι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 6:39 pm

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Hpim8614

Ο υφυπουργός των Εσωτερικών, κ. Γκιολέκας, στο βήμα:

"Δεν πρέπει συνεχώς να αφήνουμε την εποχή να μας προλαβαίνει..."

Σίγουρα υπουργέ μου. Δεν πρέπει. Αυτό τόνισα κι εγώ στη δική μου μικρή τοποθέτηση στο τέλος της ημερίδας. Και για την επιχείρηση - αυτοκτονία στο φέις μπουκ, μίλησα επίσης. Που ευτυχώς κατάφερε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος να εξαρθρώσει. Ποιος Τραγανούλης; Η διαφήμιση και ο Τραγανούλης ανήκουν σε πολύ πιο αθώες εποχές. Σήμερα τα παιδιά μας στο διαδίκτυο έχουν πολύ χειρότερα να αντιμετωπίσουν από τις διαφημίσεις...

Και όχι μόνο τα παιδιά. Και οι μεγάλοι το ίδιο κινδυνεύουν, γιατί οι περισσότεροι έχουν άγνοια μεγατόνων και μπουσουλάν σαν μωρά στον άγνωστο χώρο του διαδικτύου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΤετ Μάης 13, 2009 6:52 pm

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Hpim8615

Δε σας γέλασα πάντως για το θέμα... Το βλέπετε εδώ γραμμένο σε διάφορες γλώσσες...

ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΣΑ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Αλέξανδρος Ζ.
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος



Αριθμός μηνυμάτων : 188
Registration date : 13/12/2007

Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"   Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα" Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 12:32 pm

Αγαπητή Δανάη,

Μακάρι σε αυτή την ωραία αίθουσα να δούμε και άλλα εξίσου ή και περισσότερο ενδιαφέροντα συνέδρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ημερίδα με θέμα "Παιδεία για τα Μέσα"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ :: ΑΓΩΓΗ-
Μετάβαση σε: