HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ο Καρπουζάς

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο Καρπουζάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Καρπουζάς   Ο Καρπουζάς Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 02, 2009 10:43 pm

Δεν ήταν καρπουζάς, στο είπα. Κι ας φώναζε σαν να πούλαγε καρπούζια...

Σήμερα πέρασε πάλι. Και φώναζε χειρότερα και από καρπουζά.

Μα είναι βρε παιδί μου κάτι άνθρωποι. Να προσέξεις σε παρακαλώ όταν αποφασίσεις να παντρευτείς. Κι άσε τα κουλά πως δεν υπάρχει ο γάμος στα σχέδιά σου.

Μην κοιτάς εμένα. Εγώ ήξερα από νωρίς πως δε θα κάνω παιδιά. Έτσι πάρθηκαν οι αποφάσεις. Κι όχι γιατί δεν είχα το γάμο στα σχέδιά μου. Και η θάλασσα. Το ήξερα από πριν. Δεν ξεκίνησα για τα πέλαγα διαγράφοντας την οικογένεια. Είναι σπουδαίο πράγμα να κάνεις οικογένεια. Και να φέρεις παιδιά στον κόσμο ακόμη σπουδαιότερο.

Θυμάμαι μια άλλη κοπελιά κάποτε. Ήρθε απελπισμένη να με συμβουλευτεί. Είχε μείνει έγκυος. Γάμος δεν υπήρχε. Θα το ρίξω, μου είπε.

Έδωσα, πήρα να της αλλάξω γνώμη, τίποτα. Θα μου πεις η πρώτη ήταν ή η τελευταία;

Πριν περάσουν λίγοι μήνες, ξανά τα ίδια. Και με τον ίδιο άντρα... Νέα έκτρωση. Μα τι είναι τα παιδιά; Μύξες που της απομακρύνουμε;

Και όμως υποτίθεται πως αυτοί οι δύο αγαπιόντουσαν... Και πως έβλεπαν σοβαρά ο ένας τον άλλο... Μόνο τα παιδιά δεν έβλεπαν σοβαρά.

Κάπου παρακάτω παντρεύτηκαν. Κι ακόμη πιο κάτω έκαναν και παιδάκια.

Τι τα θες όμως; Άνθρωπος που βάζει τη γυναίκα του να κάνει απανωτές εκτρώσεις είναι δυνατόν να βγει τίποτε άλλο από καρπουζάς;;;

Ήθελα σήμερα να πάρω το λάστιχο να τον καταβρέξω. Είναι δυνατόν τα εν οίκω σου να τα φωνάζεις από το δρόμο στο μπαλκόνι; Και να μην ήθελε η γειτονιά να τα μάθει τα άκουσε όλα...

Ένιωσα μια λύπη απερίγραπτη. Που δεν κατάφερα τότε να της ανοίξω τα μάτια. Θα μου πεις ας πρόσεχε. Σωστό. Εσείς όμως το νου σας, ε; Όταν θα αποφασίσετε να ανοίξετε σπίτι να διαλέξετε πατέρα για τα παιδιά σας. Όχι γκόμενο...

Αλλιώς καρπούζι θα σας βγει. Και από αυτά που τα λένε "μάπα το καρπούζι!" Από αυτούς δηλαδή που ακολουθούν το δόγμα του Λουδοβίκου κατ' οίκον. L' etat c' est moi. Και οι άλλοι; Ας κόψουν το λαιμό τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Ο Καρπουζάς
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: