HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8154
Registration date : 30/10/2007

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ   ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 09, 2021 9:43 pm

Ποια είναι η έρευνα που επικαλέστηκε ο κ. Συρίγος, μιλώντας σήμερα στο MEGA; 

Δείτε παρακαλώ εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο: 

https://www.in.gr/2021/01/07/b-science/sars-cov2/koronaios-meleti-anoikta-sxoleia-kai-thnisimotita-se-mathites-kai-daskalous-sti-souidia/

Και από το άρθρο αυτό παραθέτουμε τα ακόλουθα και σημειώνουμε τι αξίζει να προσέξουμε:


Παράθεση :
Συμπερασματικά, παρά την απόφαση τη Σουηδίας να κρατήσει ανοικτά τα σχολεία και τα προσχολικά τμήματα, υπήρχε χαμηλή επίπτωση σοβαρών περιπτώσεων COVID-19 μεταξύ παιδιών 1 έως 6 και 7 έως 16 ετών κατά τη διάρκεια της πανδημίας COVID-19.

Τι έδειξαν τα δεδομένα

Τα δεδομένα καταγράφονται με προοπτικό τρόπο σε σουηδικές βάσεις δεδομένων και αφορούσαν τις νοσηλείες των παιδιών με COVID-19 σε μονάδες εντατικής θεραπείας από την 1η Μαρτίου έως τις 30η Ιουνίου 2020.

Ο αριθμός των θανάτων από κάθε αιτία μεταξύ των 1.951.905 παιδιών στη Σουηδία ηλικίας 1 έως 16 ετών ήταν 65 κατά τη διάρκεια της προ-COVID-19 εποχής, δηλαδή από το Νοέμβριο 2019 έως το Φεβρουάριο 2020 και από το Μάρτιο έως τον Ιούνιο 2020 ο αριθμός των θανάτων στα παιδιά ήταν 69.

Δηλαδή, δεν διαπιστώθηκε αύξηση του αριθμού των θανάτων πριν και κατά τη διάρκεια της πανδημίας COVID-19. Από το Μάρτιο έως τον Ιούνιο 2020, συνολικά 15 παιδιά με COVID-19 νοσηλεύτηκαν σε μονάδες εντατικής θεραπείας (0,77 ανά 100.000 παιδιά σε αυτή την ηλικιακή ομάδα). 4 από αυτά είχαν ηλικίες 1 έως 6 ετών (0,54 ανά 100.000 παιδιά) και 11 είχαν ηλικίες 7 έως 16 ετών (0,90 ανά 100.000 παιδιά).

Τέσσερα από τα παιδιά είχαν υποκείμενα χρόνια νοσήματα (δύο με καρκίνο, ένα με χρόνια νεφρική νόσο και ένα με αιματολογικό νόσημα). Δεν διαπιστώθηκε κανένας θάνατος σχετιζόμενος με COVID-19. Δεδομένα από το Δημόσιο Σύστημα Υγείας της Σουηδίας έδειξε ότι λιγότεροι από 10 δάσκαλοι σε προσχολικές τάξεις και 20 δάσκαλοι σε σχολεία της Σουηδίας έλαβαν υποστήριξη σε μονάδες εντατικής θεραπείας.

Συγκρίσεις

Συγκρίνοντας και με άλλα επαγγέλματα και με βάση το φύλο και την ηλικία, τα ανωτέρω νούμερα αντιστοιχούν σε σχετικό κίνδυνο 1,10 (95% όρια αξιοπιστίας 0,49 – 2,49) μεταξύ δασκάλων σε προσχολικές τάξεις και 0,43 (95% όρια αξιοπιστίας 0,28 – 0,68) μεταξύ δασκάλων σε σχολεία. Δηλαδή, δεν υπήρχε διαφορά μεταξύ των δασκάλων σε προσχολικές τάξεις και των υπολοίπων επαγγελμάτων, ενώ οι δάσκαλοι στα σχολεία είχαν μικρότερο κίνδυνο από τους υπόλοιπους επαγγελματίες.

Οι συγγραφείς σημειώνουν ότι η μελέτη έχει κάποιους περιορισμούς και δεν είχαν στη διάθεσή τους δεδομένα από μετάδοση της COVID-19 εντός των νοικοκυριών.

Συμπερασματικά, παρά την απόφαση τη Σουηδίας να κρατήσει ανοικτά τα σχολεία και τα προσχολικά τμήματα, υπήρχε χαμηλή επίπτωση σοβαρών περιπτώσεων COVID-19 μεταξύ παιδιών 1 έως 6 και 7 έως 16 ετών κατά τη διάρκεια της πανδημίας COVID-19.

Μεταξύ 1,95 εκατομμυρίων παιδιών ηλικίας 1-16, 15 παιδιά νοσηλεύτηκαν σε μονάδες εντατικής θεραπείας και διαγνώστηκαν με COVID-19, πολυσυστηματικό φλεγμονώδες σύνδρομο στα παιδιά ή και τα δύο, το οποίο αναλογεί σε 1 παιδί στα 130.000.

_________________
Έχω κι εγώ το έρτζι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8154
Registration date : 30/10/2007

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ   ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 09, 2021 9:45 pm

https://www.tovima.gr/2021/01/09/vimatv/syrigos-sto-mega-perimenoume-tis-eisigiseis-ton-eidikon-gia-gymnasia-lykeia/


Παράθεση :
Συρίγος στο MEGA : Περιμένουμε τις εισηγήσεις των ειδικών για γυμνάσια – λύκεια | tovima.gr

Για το άνοιγμα των σχολικών μονάδων μίλησε μεταξύ άλλων το πρωί στοV MEGA ο νέος υφυπουργός Παιδείας Άγγελος Συρίγος.

«Ότι βασικό βήμα για την επιστροφή σε μια κανονικότητα είναι το άνοιγμα των σχολείων, είναι κάτι αυτονόητο. Η Σουηδία ακολούθησε ένα περίεργο μοντέλο και ουδέποτε έκλεισε τα σχολεία της. Έγινε μελέτη πόσα παιδιά νόσησαν και νοσηλεύτηκαν σε ΜΕΘ και διαπιστώθηκε ότι το ποσοστό ήταν λιγότερο από ένα παιδί ανά 100.000 παιδιά.

Το παράδειγμα της Σουηδίας αποδεικνύει ότι είναι ασφαλές το άνοιγμα των σχολείων για τα παιδιά. Οι δάσκαλοι από την ίδια έρευνα διαπιστώθηκε ότι διατρέχουν πολύ μικρότερο κίνδυνο από τους άλλους επαγγελματίες», ανέφερε ο κ. Συρίγος.

_________________
Έχω κι εγώ το έρτζι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8154
Registration date : 30/10/2007

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ   ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 09, 2021 9:49 pm

ΤΟ ΓΕΛΟΙΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ

Προσπαθώντας να αιτιολογήσουν το άνοιγμα των δημοτικών και των νηπιαγωγείων, και με τους εγχώριους ειδικούς να εκφράζουν σε μεγάλη πλειοψηφία τις διαφωνίες τους, έφτασαν να επικαλεστούν μια σουηδική έρευνα. Και να διαλαλούν δια στόματος υφυπουργού Παιδείας, κ. Συρίγου, και το αμίμητο:

“οι εκπαιδευτικοί διατρέχουν πολύ μικρότερο κίνδυνο από τους άλλους επαγγελματίες”

Είναι γεγονός πως Σουηδία και Ελλάδα έχουν περίπου τον ίδιο πληθυσμό. Η Σουηδία και λίγο λιγότερο. Οι ομοιότητες σταματούν εδώ. Πχ η πυκνότητα πληθυσμού στη Σουηδία είναι 23 και στην Ελλάδα 82! κάτοικοι ανά τετ. χλμ. Να μιλήσουμε για ΑΕΠ κατά κεφαλή; 54.000 δολάρια στη Σουηδία, 21.000 στην Ελλαδίτσα μας. Παρόμοιες οι διαφορές και στο εκπαιδευτικό σύστημα των δύο χωρών. Η μέρα με τη νύχτα. Πώς μπορούν να επικαλούνται την εκεί έρευνα για να βγάλουν συμπέρασμα για τους κινδύνους που απειλούν τους Έλληνες εκπαιδευτικούς;

Όμως η γελοιότητα δε σταματά εδώ. Η έρευνα που επικαλούνται έγινε την περασμένη άνοιξη. Και συγκεκριμένα βασίστηκε στις νοσηλείες των παιδιών με COVID-19 σε μονάδες εντατικής θεραπείας από την 1η Μαρτίου έως τις 30η Ιουνίου 2020. Από τότε μέχρι σήμερα τι έχει συμβεί στη Σουηδία; Τη χώρα που επέλεξε να μην κάνει lock down για να μη ζημιώσει την οικονομία της;

Αν και έχει τον ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα, και το πλεονέκτημα να είναι πολύ πιο αραιοκατοικημένη από τη δική μας χώρα, η Σουηδία μετρά σήμερα 9.433 θανάτους ενώ η Ελλαδίτσα μας 5.227. Τα ανοιχτά σχολεία έπαιξαν σίγουρα τον ρόλο τους. Έτσι που στη Σουηδία να έχουν πλέον χάσει την μπάλα και τα κρούσματα να ξεπερνούν καθημερινά τις 7.000!!!

Η έρευνα όμως που επικαλούνται μιλά για την περασμένη άνοιξη και τον Ιούνιο. Όταν τα κρούσματα ήταν εκεί που βρίσκονται τώρα στην Ελλάδα και με τον Ιούνιο να κυμαίνεται από 600 έως 1.100 κρούσματα την ημέρα. Η πολιτική των ανοικτών σχολείων δε φάνηκε να τους βοηθά και πλέον χιλιάδες άνθρωποι καθημερινά μολύνονται. Αυτό θέλουμε και για την Ελλάδα;

Θα πρέπει μάλιστα να υπενθυμίσουμε ένα βίντεο που είχαμε δει την περασμένη άνοιξη και αποκάλυπτε με τη ματιά ενός Έλληνα που ζει στη Σουηδία το τι γινόταν εκεί πέρα και την προσπάθεια των Σουηδών να συγκαλύψουν τον αριθμό κρουσμάτων. Γεγονός που αφαιρεί και το τελευταίο ίχνος αξιοπιστίας από την σουηδική έρευνα. Δείτε το παρακαλώ και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα:


_________________
Έχω κι εγώ το έρτζι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8154
Registration date : 30/10/2007

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ   ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 09, 2021 9:51 pm

Ας δούμε εδώ και μια περιγραφή σουηδικού σχολείου... και ας συγκρίνουμε με τα δικά μας:

https://enallaktikidrasi.com/2017/03/dimotiko-sxoleio-gottsunda-souidia/

_________________
Έχω κι εγώ το έρτζι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ. Συρίγο για την ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: COVID 19 ΠΑΝΔΗΜΙΑ-
Μετάβαση σε: