HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Πάντα Μπουγάτσες!

Πήγαινε κάτω 
+8
χαλαρουιτα
ΜΕΛΙΝΑ
Zorbas
Θαλασσινή
ΗΡΑΚΛΗΣ
ΕΛΙΝΑ
ΔΑΝΑΗ
ΔΙΩΝΗ
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 5:55 pm

Με τον επίσημο πλέον τίτλο της θείας Αντικανέλας (παίζει ακόμη και να αλλάξω το νικ μου) εγκαινιάζω το νέο χώρο συζητήσεων:


VHF ΜΕ ΤΑ ΠΕΛΑΓΑ



Υπότιτλος: Ανοιχτή γραμμή επικοινωνίας με τα ταξιδεμένα μας πουλάκια (κλεμμένο αυτό από το Σωκράτη και την Κανελορουίτα)!!!

Ελπίζουμε έτσι να βοηθήσουμε την επικοινωνία μαζί τους και να αντιμετωπίσουμε τα τεχνικά προβλήματα που υπάρχουν.

Στέλνω ατέλειωτα φιλιά και στις δυο ταξιδεμένες μας και να προσέχουν τους εαυτούς τους. Όχι πολύ κανέλα κορίτσια!!! Με μέτρο λέμε το κανέλωμα... Κατά τα άλλα σας εύχομαι:

ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ!!!

Με αγάπη και εκτίμηση

και με θαυμασμό και με ζήλεια!!!!

(διατί να το κρύβουμε άλλωστε; σας βλέπω με τα καράβια σας να αλωνίζετε την υφήλιο και τρελαίνομαι που εγώ έχω ριζώσει στη στεριά. απορία: θείες επιτρέπεται να πάρετε μαζί σε κανένα μπάρκο; Wink )

Κι άλλη απορία: Καμιά φωτογραφία θα στείλετε;;;; Τουλάχιστον αφού δεν τα ζούμε, να τα βλέπουμε και να τα καμαρώνουμε τα παπόρια σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2008 6:12 pm

Να προσθέσω κι εγώ τις ευχές μου για τα κορίτσια μας και να ενημερώσω ότι συντονίστριες στην παρούσα συζήτηση είναι φυσικά οι ίδιες και τιμής ένεκεν και η Θαλασσινή.

Ελπίζουμε να μην της δώσουμε μεγάλο βάρος με το συντονισμό... Πέρα από την τιμή, οφείλουμε να πούμε ότι το έχουμε και ανάγκη...

Μου φαίνεται μάλιστα ότι οι ανάγκες σεβασμού της ισότητας των δύο φύλων, επιβάλλει να προσθέσουμε στους συντονιστές και το Ζορμπά. Κατά κάποιο τρόπο κι αυτός μπαρκαρισμένος είναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31, 2008 1:01 am

Τελικά τις μπουγάτσες θα τις φάμε μόνοι μας. Η Χαλ ούτε εδώ μπορεί να γράψει. Μόνο στο τσατ και εκεί με δυσκολία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΕΛΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2008 7:07 pm

Κρίμα... μου έλειψε.

Τουλάχιστον εμείς μπορούμε να αφήνουμε εδώ τα μηνύματά μας;

Καλά ταξίδια στα κορίτσια! Να περνάνε όμορφα και να προσέχουν! Τους μίζερους και τους χοίρους και τους κάφρους!

Μην αφήνετε κανέναν να σας χαλάει το όνειρο! Οι στιγμές φεύγουν και χάνονται και γίνονται απλώς αναμνήσεις πριν καλά καλά το καταλάβεις.

Φιλιάαααααα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2008 8:26 pm

Razz έλα μωρέ που θα αφήσουν τα συγκεκριμένα κορίτσια να τους χαλάσουν το όνειρο...

Καλό κουράγιο να λες σε όσους τις συντύχουν στο καράβι...

Γιατί έτσι και κάνουν τίποτα τους βλέπω κανελωμένους surprised surprised surprised και πεταμένους στη θάλασσα!!! thumbup1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
ΞŸβ€‘ΞžΒ
Επισκέπτης




Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2008 8:40 pm

ΞŸβ€‘ΞžΒ± ΞŸβ€‘ΞžΒ± ΞŸβ€‘ΞžΒ±! Ξžβ€œΞŸΒΞžΒ¬ΞŸβ€ ΞŸβ€°! Ξžβ€’ΞŸβ‚¬ΞžΞ‰ΞŸβ€žΞžΒ­ΞžΒ»ΞžΞΞŸβ€¦ΞŸβ€š! Ξžβ€’Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞŸβ€žΞŸΕ’ΞŸΖ’ΞžΒ± ΞŸβ‚¬ΞžΞΞŸβ€¦ ΞžΞˆΞžΒ­ΞžΒ»ΞŸβ€° Ξ½Ξ± ΞŸΖ’ΞžΒ±ΞŸβ€š ΞŸβ‚¬ΞŸβ€°.

ΞžΕ’ΞžΒ»ΞžΒ± καλά ΞžΞ…ΞžΞ„ΞŸΕ½. ΞžΕ’ΞžΒ»ΞžΒ± καλά.

ΞžΛœΞŸβ€¦ΞžΞŒΞž?ΞŸΖ’ΞžΞΞŸβ€¦ ΞžΞ…ΞžΒ»Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ± ΞžΞŒΞžΞΞŸβ€¦ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞ…ΞŸΖ’ΞŸβ€¦ ΞžΞˆΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ± ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞ…ΞŸΖ’ΞŸβ€¦ ΞΌΞ±ΞΌΞ± ΞŸβ€žΞžΒ·ΞžΒ½ ΞŸβ€¦ΞŸβ‚¬ΞžΞΞžΒ³ΞŸΒΞžΒ±ΞŸβ€ Ξž? ΞžΞŒΞžΞΞŸβ€¦. Ξ˜Ξ± ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞŸΖ’ΞžΞŠΞŸβ€¦ΞžΒ»Ξžβ€• ΞžΞŒΞžΞ… ΞŸβ€žΞžΒ± ΞŸΖ’ΞžΞŠΞŸβ€¦ΞžΒ»ΞžΞ‰ΞžΒ¬, ΞΈΞ± ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΞŒΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΒ±ΞžΒ³ΞžΒ³ΞžΞ…ΞžΒ»ΞžΞΞŸβ€š ΞžΞŒΞžΞ… ΞŸβ€žΞžΞΞŸβ€¦ΞŸβ€š ΞžΒ±ΞžΒ³ΞžΒ³ΞžΒ­ΞžΒ»ΞžΞΞŸβ€¦ΞŸβ€š. Ξžβ€’ΞžΞŽΞžΞ…ΞŸΒΞžΞ…ΞŸβ€¦ΞžΒ½ΞŸΕ½ ΞžΒ³ΞžΞ‰ΞžΒ± ΞŸβ€žΞžΒ± ΞŸΖ’ΞžΞŠΞŸβ€¦ΞžΒ»ΞžΞ‰ΞžΒ¬... Ξžβ€’Ξžβ€•ΞžΞŒΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞŸΖ’ΞŸβ€žΞžΞΞžΒ½ ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΒ»ΞŸΕ’ ΞŸβ€žΞžΞΞžΒ½ ΞžΞ„ΞŸΒΞŸΕ’ΞžΞŒΞžΞ. Ξžβ€ΞžΞ‰ΞžΒ¬ΞžΒ²ΞžΒ±ΞŸΖ’ΞžΞŒΞžΒ± ΞŸβ‚¬ΞžΞΞžΒ»ΞŸΒ ΞžΞ…ΞŸβ€‘ΞŸβ€°. Ξžβ€ ΞŸΒΞŸβ€‘ΞžΞ‰ΞŸΖ’ΞžΒ± ΞŸβ‚¬ΞžΒ¬ΞžΒ»ΞžΞ‰ Ξ½Ξ± ΞŸβ€ ΞžΞΞŸΒΞžΒ¬ΞŸβ€° ΞŸβ€žΞžΒ± ΞžΒ³ΞŸβ€¦ΞžΒ±ΞžΒ»ΞžΞ‰ΞžΒ¬ ΞžΞŒΞžΞΞŸβ€¦. Ξžβ€ΞžΞ…ΞžΒ½ ΞžΞŒΞžΞ… ΞžΒ²ΞžΞΞžΒ·ΞžΞˆΞžΒ¬ΞžΒ½ΞžΞ… ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞŸβ‚¬ΞžΞΞžΒ»ΞŸΒ.

ΞžΕ’ΞžΒ»ΞžΒ± καλά ΞžΞ…ΞžΞ„ΞŸΕ½. Ξ?ΞŸΒΞžΒ­ΞŸβ€‘ΞŸβ€° ΞžΒ³ΞžΞ‰ΞžΒ± Ξ½Ξ± ΞŸβ€‘ΞžΒ¬ΞŸΖ’ΞŸβ€° 2 ΞΌΞ?ΞžΒ½ΞžΞ…ΞŸβ€š ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ Ξ½Ξ± ΞžΞŠΞžΞ…ΞŸΒΞžΞ„Ξžβ€•ΞŸΖ’ΞŸβ€° ΞŸβ€‘ΞŸΒΞŸΕ’ΞžΒ½ΞžΞ‰ΞžΒ±. Ξžβ€˜ΞžΒ½ ΞžΞ…ΞŸβ€‘ΞŸβ€° ΞžΞŠΞžΒ¬ΞžΒ½ΞžΞ…ΞžΞ‰ λάθη ΞžΞ…Ξžβ€•ΞžΒ½ΞžΒ±ΞžΞ‰ Ξ· ΞŸΖ’ΞŸΒΞžΒ½ΞžΞ„ΞžΞ…ΞŸΖ’ΞžΒ·. ΞžΕ“ΞžΞ… ΞŸβ€žΞžΞ ΞžΞ„ΞŸΕ’ΞŸΖ’ΞžΒ· ΞžΞŠΞžΒ±ΞŸβ€žΞžΒ¬ΞŸβ€ ΞžΞ…ΞŸΒΞžΒ± Ξ½Ξ± ΞŸΖ’ΞžΒ±ΞŸβ€š ΞžΒ±ΞŸβ‚¬ΞžΒ±ΞžΒ½ΞŸβ€žΞž?ΞŸΖ’ΞŸβ€° ΞŸΖ’Ξž?ΞžΞŒΞžΞ…ΞŸΒΞžΒ±. Ξžβ€” ΞΈΞ­Ξ± ΞŸβ€žΞŸΒΞŸβ€‘ΞžΒ·.

ΞžΒ£ΞžΒ±ΞŸβ€š ΞŸβ€ ΞžΞ‰ΞžΒ»ΞŸβ€° ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞŒΞžΞΞŸβ€¦ ΞžΒ»ΞžΞ…Ξžβ€•ΞŸβ‚¬ΞžΞ…ΞŸβ€žΞžΞ…. ΞžΕΎΞžΒ­ΞŸΒΞŸβ€° καλά ΞŸβ€žΞžΞ‰ ΞžΒ»ΞžΒ­ΞŸβ€°. Ξžβ€’ΞžΞ„ΞŸΕ½ ΞŸΕ’ΞžΒ»ΞžΒ± καλά, αλλά ΞžΞŠΞžΒ±ΞžΞ‰ ΞžΞ„ΞŸΒΞŸΖ’ΞžΞŠΞžΞΞžΒ»ΞžΒ±. Ξžβ€ΞžΞ…ΞžΒ½ ΞžΞŒΞžΒ±ΞŸΖ’ΞžΒ±ΞžΞŒΞžΞ… ΞŸΕ’ΞžΞŒΞŸβ€°ΞŸβ€š ΞžΞ…ΞžΞŒΞžΞ…Ξžβ€•ΞŸβ€š!

ΞžΕ‘ΞžΒ±ΞžΒ½ΞžΞ…ΞžΒ»ΞžΞΞŸβ€¦ΞžΞ‰ΞŸβ€žΞžΒ±- ΞŸβ€žΞŸΖ’ΞžΒ±ΞžΞŒΞŸβ‚¬ΞžΞΞŸβ€¦ΞžΞŠΞžΒ¬ΞžΒ»ΞžΞ‰ΞŸβ€žΞžΒ±- ΞŸβ€‘ΞžΒ±ΞžΒ»ΞžΒ±ΞŸΒΞžΞΞŸβ€¦ΞžΞ‰ΞŸβ€žΞžΒ± ΞžΞŒΞžΞ… ΞžΒ±ΞžΒ³ΞžΒ¬ΞŸβ‚¬ΞžΒ· ΞžΒ±ΞŸβ‚¬ΞŸΕ’ ΞŸβ€žΞžΞΞžΒ½ ΞŸβ‚¬ΞžΞ…ΞŸΒΞŸΖ’ΞžΞ‰ΞžΞŠΞŸΕ’ ΞžΞŠΞŸΕ’ΞžΒ»ΞŸβ‚¬ΞžΞ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2008 9:07 pm

Το κείμενο είναι από τη Χαλ... αλλά όπως βλέπετε βγαίνει σε κινέζικα... σας είπα... υπάρχει πρόβλημα να δημοσιεύσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2008 1:18 am

Μια ιδέα λέω, δεν ξέρω αν πιάσει. Η δημοσίευση να γίνει με λατινικά (γκρικ λις) και μάλιστα κεφαλαία... Ας βάλει τουλάχιστον ένα μικρό κείμενο δοκιμαστικά για να δούμε αν πιάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XALAROUI
Επισκέπτης




Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2008 5:17 pm

TEST
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2008 5:20 pm

χαχα καλόοοοοοοοοοοοοοοοοο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2008 5:22 pm

ZHTO TA GREEKLISH!!!


TELEIO LEME!!! OPOTE MPOREIS NA GRAFEIS!!

HRAKLI, TIN AGAPI MOY KAI TA FILIA MOY!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2008 6:22 pm

Βέβαια το TEST πέτυχε αλλά όπως μου είπε στο τσατ είναι αρκετά δύσκολο για εκείνη να ανεβάζει κείμενα εδώ. Έτσι το χτεσινό κινέζικο μου το έστειλε ελληνιστί σε μέιλ και μου ζήτησε να το δημοσιεύσω για εκείνη:

Παράθεση :


“Καλησπέρα σας!


Χάρηκα πολύ που επιτέλους τα κατάφερα να απαντήσω! Εδώ όλα καλά! Όλα καλά! Καλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι βαδίζω σε στράτες γεμάτες ροδοπέταλα. Καλά αλλά και λίγο δύσκολα (έτσι για να έχει ενδιαφέρον). Όλα καλά λοιπόν εδώ.

Το διάβασμα είναι πολύ και συνεχές (αν και τις τελευταίες μέρες κάνω κοπάνες τα απογεύματα). Έχω αρχίσει να φοράω τα γυαλιά μου, αν και δεν με βοηθάνε και πολύ. Σταθεροί και στάσιμοι είμαστε. Έχω κερδίσει λαχείο μεγάλο και προσπαθώ να το εκμεταλλευτώ όσο καλύτερα μπορώ!

Ελίνα, θεία Αντικανελίτα και εσύ μάνα σε σχέση με τα ταλαίπωρα κορμιά που λέτε πιο πάνω έχω να σας παραπέμψω στην υπογραφή μου. Μόνο αυτό έχω να σας πω.

«Θα είμαι σκυλί με τα σκυλιά, θα είμαι άγγελος με τους αγγέλους».

Μου έχετε λείψει αρκετά και σας σκέφτομαι που και που.

Να είστε πάντα καλά.

Σας φιλώ!

Με αγάπη

Κανελουίτα – Τσαμπουκαλίτα –Χαλαρουίτα.”


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 1:46 am

Tsabukaluk kanelouk!!!

tha grafo ki ego me ta lish... etsi gia symparastasi!!!


Pernas kala? Ayto exei simasia. An gavgiseis kai dagkoseis kai kanena, adiaforo! As prosexe!

To allo to kapetanaki pote tha grapsei kamia seira? Oyte me to sistima ayto den mporei?

Ki aporia... einai ki ekeini yper tis kanelas?

Leo mipos aniksei i tixi moy ki apoktiso ki ego kamia kori kapetanissa!!!

Filakia apeiros apeira! Kala sas taxidia!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
XALAROUI
Επισκέπτης




Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 1:11 pm

PAI3E KI ESU ME TON PONO MOU.

KALA TA3IDIA? PLAKA EXEI! NA EIXAME KAI TA3IDIA KAI TI STON KOSMO!

OLA KALA EDW! OLA KALA!

SAS FILW KAI PERIMENW TA NEA SAS!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 2:41 pm

Του ναυτικού το ΑΤΑΞΙΔΕΥΤΟ ΤΑΞΙΔΙ!

Εχ, δες το έτσι... είναι κι αυτό μια παγκόσμια πρωτοτυπία!!!

Πάντως οι επιστήμονες θα μπορούσαν να διαφωνήσουν σφόδρα μαζί σου. Φυσικά και ταξιδεύεις... Η ακινησία είναι φαινομενική και όχι αληθινή κατάσταση.

Θα μου πεις ότι εσύ θα προτιμούσες να ταξιδεύεις πάνω στην πλάτη της γης και όχι απλώς να γυρίζεις γύρω γύρω μαζί της...

Το "αστείο" είναι ότι ζήλεψε και η μικρή και χτες το βράδυ τουλάχιστον βρέθηκε αγκυροβολημένη λόγω καιρού... Εκείνη έβραζε επίσης από την ακινησία και εγώ από τη αφόρητη επιθυμία να ήμουν εκεί και να έβλεπα τις παρακείμενες ακτές και άλλα μεγάλα ταξίδια εκτός τόπου και άλλου χρόνου.

Ελπίζω σήμερα τουλάχιστον να σήκωσαν άγκυρα... Για εκείνους δηλαδή. Στη θέση τους θα προτιμούσα μερικές μέρες χαλάρωσης... Γιατί εσύ και με το δίκιο σου νοσταλγείς τα λιμάνια και τα ταξίδια αλλά εκείνοι έχουν γίνει "γαλατάδικο"... Ούτε που προλαβαίνω να καταλάβω πότε βρίσκονται στο ένα λιμάνι και πότε φτάνουν στο άλλο. Και να πεις ότι προλαβαίνουν και να το χαρούν; Αμ, δε... Δε βρίσκονται εκεί για τουρισμό και κρουαζιέρα.

Λέμε συχνά πήγα εδώ και πήγα εκεί με το καράβι. Και τι είδες εκεί που πήγες; Τι έζησες; Μια φευγαλέα ματιά. Η αίσθηση και μόνο ότι βρέθηκες σε κάποιο μακρινό σημείο που αλλιώς μόνο από κάρτες θα το γνώριζες. Αλλά και πάλι... τι προλαβαίνει ο ναυτικός να χαρεί από τις χώρες που επισκέπτεται;

Εντάξει, μερικές φορές έρχονται έτσι τα πράγματα που πράγματι βιώνεις εμπειρίες του ξένου τόπου. Πόσες όμως είναι αυτές;

Να το κάνουμε κατανοητό και για τους στεριανούς. Πες έρχεται εδώ ένας ναυτικός, στο δικό μας τόπο. Αν είναι σε μεγαλούτσικο καράβι εμπορικό στην καλύτερη περίπτωση θα βρεθεί στη Δραπετσώνα. Αν είναι σε γκαζάδικο, μάλλον προς τα διυλιστήρια που συναντάμε στην εθνική Αθηνών Κορίνθου. Τι θα προλάβει να δει από Αθήνα; Και πώς; Υπολογίστε επίσης πως εργάζεται, δεν κάθεται. Και στον ελάχιστο χρόνο που του μένει έχει τόση κούραση που άστα να πάνε... Και φυσικά άγνοια του τόπου και των μέσων συγκοινωνίας και της γλώσσας για να συνεννοηθεί.

Οπότε δώρο άδωρο...

Εντάξει, είνα και φορές που ανοίγει η τύχη σου. Να βρεθείς πχ σε κανένα ντράι ντοκ για μέρες... Οπότε και η δουλειά είναι πιο χαλαρή και χρόνο έχεις. Ή σε καμιά ράδα και να βάζουν λάντζα. Ή όταν μπαρκάρεις και ξεμπαρκάρεις από το καράβι. Ή σε κανένα φορτηγό που είναι αργό στη φόρτωση και στην εκφόρτωση...

Εγώ πάντως ό,τι πρόλαβα να δω ήταν κυρίως στο ελάχιστο διάστημα που βρέθηκα σε φορτηγά. Με τα γκαζάδικα μετά το πρόγραμμα ήταν δυο μήνες εν πλω και 48 ώρες λιμάνι κάπου στην Ευρώπη. Ώρες μοιρασμένες σε 6ωρίες. Έξι ώρες δούλευες και έξι ανάπαυση. Άντε να προλάβεις να πλυθείς και να βγεις και να γυρίσεις τρέχοντας να ξαναδουλέψεις. Και φυσικά να βρεις και τρόπο να βγεις. Δεν είσαι πουλί για να πετάξεις από το καράβι στη στεριά. Ευτυχώς τουλάχιστον που υπήρχε κατανόηση από τον καπετάνιο και δεν έκανε τσιριμόνιες, γιατί στο χέρι του είναι να μη σε αφήσει να βγεις καθόλου. Είπαμε, στο καράβι πας να δουλέψεις, όχι για τουρισμό.

Σήμερα όπως μαθαίνω τα πράγματα έχουν σφίξει. Οι καπεταναίοι το παίζουν κέρβεροι και δε δίνουν εύκολα άδεια να βγεις. Αλλά και όταν δίνουν, ο ναυτικός έχει να σκεφτεί τι εικόνα θα δώσει αν βγαίνει κάθε τρεις και λίγο έξω. Είναι κι αυτό. Το αναγκαίο προφίλ που οφείλεις να δημιουργήσεις, ότι είσαι σοβαρός επαγγελματίας και όχι βολεψάκιας. Κάθε δουλειά βλέπετε έχει τα δικά της...

Λένε για τους ναυτικούς και για τα χιλιάδες ευρώ που παίρνουν μισθό. Αλλά δε λένε ότι ο ναυτικός δεν πληρώνεται για 12 μήνες το χρόνο. Και ούτε λένε πως κάθε φορά που ξεμπαρκάρει βρίσκεται εργασιακά στο κενό. Με όλη την αγωνία αν θα βρει καράβι να φύγει και τι καράβι θα είναι αυτό. Τι ταξίδια θα κάνει, τι καπετάνιο και τι πλήρωμα θα συναντήσει κλπ. Κάθε φορά ένας καινούριος κόσμος. Θέμα τύχης να σου κάτσουν όλα όπως τα θες.

Τώρα αν μέσα σε όλα αυτά βάλεις να είσαι και γυναίκα ναυτικός, ζήτω που καήκαμε... Και πιο δύσκολα θα βρεις δουλειά, και πολλά περισσότερα θα ανεχτείς για να σταδιοδρομήσεις στη θάλασσα. Οφείλεις να αποδείξεις εις διπλούν ότι αξίζεις για τη θέση αυτή από κάθε άλλο αρσενικό συνάδελφο. Εντάξει, εσύ το διάλεξες και άρα θα το πληρώσεις. Αλλά εμείς τουλάχιστον που είμαστε πια στη στεριά και μπορούμε να λέμε τα σύκα σύκα και το σκάφος σκάφος (!!!) χρωστάμε να λέμε αυτή την αλήθεια: Οι γυναίκες που μπαρκάρουν είναι ηρωίδες. Σε κάθε μία ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο (τι καράβι, τι ταξίδι κλπ) χρωστάμε σεβασμό και θαυμασμό απεριόριστο.

Και στα δυο κορίτσια του Εντουκάντους που αυτό τον καιρό ταξιδεύουν και που η κάθε μία περνάει τις δικές της ξέχωρες δυσκολίες, λέμε ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ! Γιατί και αντέχουν και δηλώνουν πως περνάνε καλά! Το πόσο καλά είναι αφήστε να το καταλαβαίνουμε όσοι και έχουμε την εμπειρία και ξέρουμε λεπτομέρειες που για ευνόητους λόγους είναι μη ανακοινώσιμες. Αυτό πάντως που έχει σημασία είναι ότι οι δυσκολίες δεν τις καταβάλλουν και αντίθετα τις πεισμώνουν να δείξουν τι αξίζουν.

Ταξίδι είναι κι αυτό Χαλ... Κι ας μένει ακούνητο το καράβι. Εσύ ταξιδεύεις και μάλιστα σε ωκεανό φουρτουνιασμένο. Και το ίδιο και η Μελίνα. Η κάθε μια σας τραβάει κουπί από το πρωί ως το βράδυ για να μένει και μόνο εκεί. Γιατί και μόνο η συμβίωση σε ένα αποκλειστικά αντρικό περιβάλλον και η παντελής απουσία άλλης γυναίκας αρκεί να κάνει δύσκολη την κάθε μέρα σας.

Ακόμη κι εγώ, που δεν ανήκω πια στο επάγγελμα και δεν έχω λόγους επαγγελματικούς να περιορίζουν την έκφραση της γνώμης μου, είναι αρκετά δύσκολο να πω ανοιχτά και με κάθε λεπτομέρεια τι περνάει μια γυναίκα στο καράβι. Κι ας είμαι πια κοντά στα πενήντα. Κι ας είμαι και από αυτούς που δε χαμπαριάζουν εύκολα τι θα πει ο κόσμος.

Όταν βρεθήκαμε τις προάλλες με τις συναδέλφισσές μου από την σχολή, λέγαμε και λέγαμε η κάθε μια τις εμπειρίες της και δεν πιστεύαμε εμείς οι ίδιες στα αυτιά μας τι ακούγαμε... Δεν είναι, σας βεβαιώνω, καθόλου υπερβολή να λέμε μια γυναίκα μπαρκαρισμένη ηρωίδα. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλες πέρασαν τις ίδιες δυσκολίες. Υπάρχουν και οι τυχερές όπως υπάρχουν και οι πιο άτυχες. Σημαντικός επίσης παράγοντας είναι η εταιρεία που μπαρκάρεις κάθε φορά. Πχ θα ήταν άδικο μιλώντας για μένα προσωπικά να διαμαρτυρηθώ για τους έξι μήνες στου Ωνάση. Κι ας είχα και έναν γραμματικό που ήταν παλιάνθρωπος... Όλα τα άλλα όμως ήταν τέλεια.

Υπήρξαν όμως και άλλες στιγμές, άλλα καράβια και εταιρείες, που η ζωή μου η ίδια κρεμάστηκε σε μια λεπτή κλωστή. Ούτε οι δικοί μου άνθρωποι δεν τα ξέρουν αυτά. Ακόμη και τριάντα χρόνια αργότερα δεν τολμάς να ανοίξεις το στόμα και να πεις τι πέρασες... Τα θυμάμαι καμιά φορά και απορώ ακόμη κι εγώ πώς άντεξα. Πρέπει να είχα αρκετά καντάρια νεανικής τρέλας και άλλο τόσο πείσμα.

Θέλω να πιστεύω πως κάποτε η πολιτεία θα πάρει μέτρα και η κατάσταση θα γίνει καλύτερη στα καράβια, όχι μόνο για τις γυναίκες ναυτικούς, για όλους. Κι ακόμη πιστεύω πως αυτά που η κάθε μία άντεξε ή συνεχίζει να αντέχει, έχουν τουλάχιστον ένα θετικό αποτέλεσμα, κρατάνε ανοιχτό το δρόμο της θάλασσας στις γυναίκες. Είναι σημαντικό αυτό. Όχι για το βίτσιο κάποιων θηλυκών να ακολουθούν αντρικά επαγγέλματα αλλά γιατί πραγματικά η γυναίκα μπορεί να ανταποκριθεί με επιτυχία στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Και γιατί η παρουσία της γυναίκας στο καράβι κάνει πιο ανθρώπινο το περιβάλλον εργασίας για όλους. Έστω και αν η ίδια υποχρεώνεται πολλές φορές να ζει απάνθρωπα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2008 9:19 pm

XALAROUI έγραψε:
PAI3E KI ESU ME TON PONO MOU.

KALA TA3IDIA? PLAKA EXEI! NA EIXAME KAI TA3IDIA KAI TI STON KOSMO!

OLA KALA EDW! OLA KALA!

SAS FILW KAI PERIMENW TA NEA SAS!

BRE XALAROUI, POLY M' ARE TO NEO ONOMATAKI... EINAI PIO SIK... EGO ME TON PONO SOY????

EGO POY GIA TO XATIRI SOY AKOMH KAI KANELA DEXTIKA NA PROSTHESO SE RAKOMELO???

SAFOS KAI KANEIS PLAKA!!!

KAI POY NA KSERO EGO OLA TA KATHEKASTA POS TAKSIDEYETE ATAKSIDEYTA???

OMOS I EYXI OYTOS I ALLOS XRISIMI EINAI. ANTE NA KSEKINISETE KAI NA KANETE OXI ENA POLLA TAKSIDIA!!!

FILAKIA STA MOUTRAKIA!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
XALAROUI
Επισκέπτης




Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 7:09 pm

DEN TO PIANEI STO TELOS TO -TA. SKETO XALAROUI MOU BGAINEI! 8UMIZEI LIGO GALLIA!

PES MOU OTI EIPIES RAKOMELO ME KANELA? 8A PE8ANW, KOITA TI XANW! LIGO ELEIPSA KAI H 8EIA ANTIKANELITA EIPIE RAKOMELO ME KANELA! ELEOS!

TI XANW!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2008 11:52 pm

Βλέπω έπιασε το κόλπο.

Καλά να περνάς - ας μην την πατήσω αναφερόμενος σε ταξίδια. Δε θα μας χάλαγε καθόλου αν μας έγραφες και κάποια ανταπόκριση, να συνταξιδέψουμε την ακινησία σου κι εμείς. Καταλαβαίνω τις δυσκολίες και ελπίζω να μας αποζημιώσεις όταν επανέλθεις στα πάτρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XALAROUI
Επισκέπτης




Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΤετ Αυγ 06, 2008 11:59 am

POLU KALHSPERA POULAKIA!

ALLAGES SUN8ETOUN TO KLIMA EDW! POLLES ALLAGES. KURIWS SE AN8RWPINO DUNAMIKO!

X8ES EIXE KA8APH ATMOSFERA. FAINOTAN H KORUFOGRAMMH POU EINAI STHN DUSH. FUSOUSE KAI ENA LEPTO AERAKI. KAI DOULITSA EIXA, KALH!

H MELETH SUNEXIZETAI KANONIKA!

HRAKLH SE EUXARISTW GIA THN BOH8EIA!!

8ALASSINH KATAPLHKTIKH H EREUNA ME TIS KAPETANISSES!

DANAH, 8ELW TOURTA EGW! TI MPOROUME NA KANOUME GIA AUTO? TZAMPA TOSA XRONIA POLLA?

POLLA FILAKIA POULAKIA! KAI TA MUALA STHN KEFALH MAS PANTA!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θαλασσινή
Δόκιμος
Δόκιμος



Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ηλικία : 55
Registration date : 04/12/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΠεμ Αυγ 07, 2008 6:45 pm

KALOTAXIDI XALAROUI ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.marinerosolitario.blogspot.com/
XALAROUI
Επισκέπτης




Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΠεμ Αυγ 07, 2008 8:35 pm

3 MERA POU BLEPOUME STERIA KAI TA FWTA TIS POLIS. KONTA KAI MAKRIA AUTH H POLH. MPOREI NA BALOUME LATZA TON 15AUGOUSTO.

OLA KALA EDW EKTOS APO ENA... EIMASTE SE PLHRH AKINHSIA. STHN AGKURA MPARKARA KAI EKEI 8A 3EMPARKARW. TO BAPORI DEN EXEI KANENA TA3IDI AUTO TON KAIRO. OKTWBRH EINAI TO PROGRAMMATISMENO MAS TA3IDI. TOTE ELPIZW NA EIMAI STO NOTO. ISWS OXI TO NOTO POU LES ESU 8ALASSINH KI ESU DANAH, MA SE ENAN DIKO MOU NOTO!

SAS XAIRETW KAI SAS EUXARISTW! ANTIO KAI XRONIA POLLA (GIA NA MHN TO 3EXNAME DANAH)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΣαβ Αυγ 09, 2008 1:27 am

EGO DEN KSEXNO. XRONIA POLLA THES? XRONIA POLLA LOIPON!

TOYRTA OMOS MI ZHTHSEIS. EKSIGISA. EKTOS TON ALLON PAXAINEI.

MESA STIN PAGOSMIA PROTOTYPIA TOY KARAVIOU SOU, EXEIS TIN EYKAIRIA NA GRAPSEIS KATAPLIKTIKA PRAGMATA. KAI EIMAI SIGOURI OTI THA TO KANEIS... TAKSIDIA TOU NOU, ANTIDOTA STO KARAVI TO AKINHTO.

EIKONIKA TAKSIDIA ME FANTASIA APERIORISTI... ASE POY MPOREI NA DIEKDIKISEIS KAI RECOR GINES

O NOTOS... AX AYTOS O NOTOS... KI EGO EKEI ELPIZO NA VRETHO.. STO DIKO MOU FYSIKA NOTO...

FILAKIA... KAI KALA TAKSIDIAAAAAA!!! MPOREIS. TAKSIDEPSE TA...

GIA NA MILISOYME SOVARA... EINAI ATYXIA EINAI SKASIMO ALLA... KAI TI MPOREIS NA KANEIS? TA PROVLIMATA LENE EINAI DYO LOGION. EKEINA POY LYNONTAI KAI EKEINA POY DEN LYNONTAI. STHN PROTH PERIPTOSI BRISKEIS LYSH, STH DEYTERH TO PAIRNEIS APOFASI. KAI NOMIZO OTI ESY EISAI SE KALO DROMO.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
XALAROUI
Επισκέπτης




Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 10:50 am

OLA KALA. EXW TO DIKO MOU TA3IDI EGW. SE LIGES MERES 8A EIMAI STO EN PLW TOU MUALOU MOU.

8A MOU PEITE TI LEW TWRA, MALLON ME EXEI BARESEI H ZESTH STO KEFALI. OXI, SE LIGES MERES 8A FUGW APO THN EGUPTO GIA GALLIA, TI KI AN TO PLOIO POU BRISKOMAI DEN 8A KOUNH8EI OUTE ENA STADIO STIGMA.

SAS FILW POULAKIA!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zorbas
Δόκιμος
Δόκιμος



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Registration date : 06/01/2008

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΚυρ Αυγ 10, 2008 2:24 pm

Πολλά φιλιά χαλαρουίτα και να προσέχεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θαλασσινή
Δόκιμος
Δόκιμος



Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ηλικία : 55
Registration date : 04/12/2007

Πάντα Μπουγάτσες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πάντα Μπουγάτσες!   Πάντα Μπουγάτσες! Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31, 2008 5:47 pm

Χαλ τι νέα πότε μας έρχεσαι; Κάνει ξέστη εκεί κάτω στην Αραπιά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.marinerosolitario.blogspot.com/
 
Πάντα Μπουγάτσες!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΣΕΣ :: VHF ΜΕ ΤΑ ΠΕΛΑΓΑ-
Μετάβαση σε: