HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας   Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Icon_minitimeΚυρ Μάης 24, 2009 12:17 am

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Hpim8918

Κοίτα εικόνα. Τριανταφυλλένια... Εικόνα από τον κήπο της θείας Χαρίκλειας.

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Hpim8919

Περισσεύουν τα τριαντάφυλλα στον κήπο της θείας. Όπως περισσεύει και ξεχειλίζει η δική της αγάπη για όλους. Και τα τριαντάφυλλα του κήπου της άλλο δεν είναι παρά οι μαντατοφόροι αυτής της αγάπης. Αγκαλιές τα κόβει και μας τα κουβαλάει...

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Hpim8920

Σήμερα όμως ήταν η μέρα που αποφασίσαμε να χαρούμε από κοντά τον κήπο της. Η πρώτη μέρα εξόδου από το σπίτι.

- Πού θέλεις να πάμε; τη ρώτησα...

Περιττή ερώτηση. Ήξερα από πριν πως θα ζητήσει να πάμε στη Χαρίκλεια:

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Hpim8921

Στο μικρό σπιτάκι στα Λιόσια με το μεγάλο και ολάνθιστο κήπο. Δεν ξέρω τι ακριβώς ξυπνάνε στο υποσυνείδητό μου αυτά τα σπιτάκια... ίσως το πατρικό στο Περιστέρι πριν καταντήσει τριώροφο.

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Hpim8922

Μου αρέσουν οι ετερόκλητες καρέκλες με τα χρόνια τους μετρημένα στις σκουριασμένες κλειδώσεις τους... Οι βραγιές οι φτιαγμένες από χέρι λατρεμένο και όχι του κηπουρού. Η ακαταστασία των μικρών πραγμάτων. Οι γάτες που περνοδιαβαίνουν κυρές και αρχόντισσες. Η μυρωδιά από τις ντοματιές. Τα ξεχασμένα κλαδιά της αχλαδιάς. Κι ας μην είχε λουλούδια. Το βαθύ πράσινο της συκιάς. Δεκάδες μούντζες, δωρεάν και τζάμπα, για να μη μείνει κανένα χρέος. Και η δαντελένια μπόλια στην πόρτα της κουζίνας...

Είναι όλα όμορφα στον κήπο της θείας Χαρίκλειας. Και περισσότερο η ίδια. Η καρδιά της. Εκεί και αν είναι περιβόλι...

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Hpim8923

Μα κοίτα ομορφιά. Ακόμη και στο ανθισμένο ζαρζαβατικό...

Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας Hpim8924

Και τα σκυλάκια. Τα λατρεμένα σκυλάκια...

Θα ήθελα, πολύ θα το ήθελα, να ζω σε ένα τέτοιο σπίτι. Μόνο που δεν ξέρω αν θα ήμουν ικανή να το συντηρώ κιόλας. Κάτι που μένει να το μάθω και ίσως αρκετά σύντομα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Ο κήπος της θείας Χαρίκλειας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: