HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Έχεις ψύχωση

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Έχεις ψύχωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έχεις ψύχωση   Έχεις ψύχωση Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2009 2:34 pm

Έχεις ψύχωση. Κυρά μου έχεις ψύχωση.

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είτε δουλεύεις με σακιά πατάτες είτε με παιδιά είναι το ίδιο και το αυτό.

Και σε ρωτώ. Αν ήσουν μπακάλης και σου είχαν παραγγείλει ένα σακί πατάτες και στο είχαν πληρώσει λέμε... δική σου ευθύνη θα ήταν αν θα ερχόταν ο πελάτης στην ώρα του να το πάρει; Ε; Πες μου δηλαδή που διαμαρτύρεσαι κιόλας. Είναι δυνατόν να κάθεσαι και να νοιάζεσαι αν ήρθε ο κυρ τέτοιος ή κυρα - τέτοια να το παραλάβει; Που το κάνεις ζήτημα κάθε φορά και σέρνεις τα παιδιά - συγνώμη, τα σακιά ήθελα να πω - στο γραφείο να δεις γιατί δεν τα παρέλαβαν στην ώρα τους;

Τέλειωσες το ωράριό σου; Άντε τράβα σπιτάκι σου. Τι σε νοιάζει και τι σε κόφτει αν παρέλαβε ο άλλος τις πατάτες του; Άστες εκεί να περιμένουν το αφεντικό τους και μην ασχολείσαι. Δική του ευθύνη είναι.

Που κάθεσαι και βάζεις με νου σου τις χίλιες αναποδιές που μπορεί να του έτυχαν... Και σιγά μωρέ τις πατάτες!!! Έχασε η βενετιά πατάτα που λέει και η παροιμία...

Σου λέω και να το χωνέψεις. Έχεις ψύχωση.

Αλλά τι περιμένεις; Οι κακές γλώσσες λένε πως είχες και ένα ψυχωτικό δάσκαλο που σε έκανε σαν τα μούτρα του. Έφυγε αυτός, γλιτώσαμε, μα άφησε πίσω του μερικούς ψυχωτικούς σαν και την αφεντιά σου που αποτελούν μιάσματα της κοινωνίας. Και επικίνδυνα και ανατρεπτικά στοιχεία. Θες και απόδειξη; Στην είπα ήδη. Πως δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είτε δουλεύεις με πατάτες είτε με παιδιά είναι το ίδιο και το αυτό. Από π δεν αρχίζουν και τα δυο; Ε; Είδες που σου λέω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Έχεις ψύχωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχεις ψύχωση   Έχεις ψύχωση Icon_minitimeΣαβ Ιουν 13, 2009 1:16 am

Έχω χάσει επεισόδια. Μίλησα για μία ψύχωση και δεν έλαβα υπόψη την απόλυτη τρέλα που βασιλεύει τριγύρω.

Όχι καπετάνισσα.... και όχι στα λιμάνια του κόσμου με "ναυτικούς και άλλα κακοποιά στοιχεία" να γυρνάω...

αλήθεια σας έχω μιλήσει για εκείνη την πόρνη από τη Νορβηγία; Που κάποτε από συναδελφική αλληλεγγύη αναγκάστηκα να κρύψω στην καμπίνα μου;

Μέχρι τότε δεν είχα ξαναδεί το πρόσωπο μιας τέτοιας γυναίκας. Στα μουλωχτά τις έφερναν οι ναυτικοί στο καράβι, γιατί μην ακούτε τι λένε οι στεριανοί για τους ναυτικούς. Οι ναυτικοί ξέρουν να σέβονται τις γυναίκες. Και μιλάω για τους έλληνες ναυτικούς. Όχι για κάθε ράτσα και φυλή που σήμερα κατακλύζουν τα πλοία.

Μπορεί να μην το πιστεύετε αλλά με ντρέπονταν και τα "κορίτσια" τα έφερναν στα κρυφά. Κι όταν πήγαιναν να τις βρουν στα λιμάνια μιλούσαν με συνθηματικά, να μην καταλάβω. Για .... γαρίδες! Κάθε λιμάνι για γαρίδες πήγαιναν. Και ξανά γαρίδες και ξανά... Ώσπου στο τέλος το κατάλαβα και τους πετάω κι εγώ πως θα πάω για ... γαρίδους! Εχ και κοκκίνισαν ακόμη και τα αυτιά τους που κατάλαβα τι εννοούσαν. Ναι, ποντιακή λέξη είναι αυτή. Γαρή θα πει γυναίκα...

Και μόνο μια φορά που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση, ο καπετάνιος - κέρβερος σε θέματα ηθικής - τους είχε διαμηνύσει πως δε θα ανεχτεί παρουσία ιερόδουλων στο καράβι. Και όποιος παραβιάσει τον κανονισμό, θα πάρει το φυλλάδιό του και γραμμή για την Ελλάδα.

Να όμως που η πεινασμένη σάρκα δεν αντέχει τέτοιους νόμους. Και τόλμησαν οι άνθρωποι να φέρουν κορίτσι μέσα. Κάποιο καρφί όμως το σφύριξε στον μπάρμπα και έπιασε να ξεκλειδώνει με το μάστερ τις καμπίνες στη σειρά και να ψάχνει σε ντουλάπες και σε κουκέτες ποιος τόλμησε και τον παράκουσε. Χαμός...

Και πάνω στο χαμό σκέφτηκαν εμένα. Λογική σκέψη, ε; Σε ποια καμπίνα δε θα έψαχνε ο κάπταιν; Στη δική μου φυσικά. Να η ιδανική κρυψώνα! Ήρθαν και κλάφτηκαν και με έριξαν στο φιλότιμο. Να πάρω το κορίτσι στην καμπίνα μου μέχρι να περάσει η αναμπουμπούλα.

Έτσι και έγινε. Και φυσικά ο καπετάνιος ακόμη ψάχνει...

Εκείνοι όμως την άλλη μέρα ήταν σαν βρεγμένες γάτες και δεν τόλμαγαν να με κοιτάξουν στα μάτια. Κι ας λένε για λόγου τους τόσα και τόσα.

Εδώ όμως, στη στεριά, και ανάμεσα στους κυρίους με τις γραβάτες και τις κυρίες με τις γόβες και τα ταγιεράκια, η μπόχα είναι αφόρητη. Και δε βαστάω σου λέω.

Πήραμε τη ζωή μας λάθος
και πώς να την αλλάξουμε;

Είπα απόψε να κάνω μια προσπάθεια. Και άκουσα τόσα που το κεφάλι μου πόνεσε. Αν είναι δυνατόν. Συμβαίνουν αυτά; Και τελείως αδιάντροπα;

Κι εγώ έχω πρόβλημα για την ψύχωση και μόνο;

Γι' αυτό σου λέω. Καράβια και πάλι καράβια και στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Έχεις ψύχωση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: