HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ

Πήγαινε κάτω 
+10
ΕΛΙΝΑ
χαλαρουιτα
Loukia Sofou
ΔΑΝΑΗ
Απρόβλεπτος
ΔΙΩΝΗ
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
Μυρτάλη
captain Nemos
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos


Αριθμός μηνυμάτων : 367
Location : Χαμένος στο πέλαγος
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΔευ Νοε 05, 2007 3:51 am

Καμιά φορά αναρωτιέμαι πως γίνεται να υπάρχει τόση ανοησία και περιρρέουσα βλακεία...

Όχι, δε θέλω να θίξω τους βλάκες... Όχιιιιιιι. Μιλώ μόνο για εκείνους που περνάν τους άλλους για βλάκες... Μόνο γι' αυτούς.

Και δεν μπορώ να μη γελάω. Laughing


Χρειάζεται να προσθέσω και άλλα; Ή έγινα κατανοητός;

Μπα.... αφού τα ξαναείπα, τα ξαναείπαμε, πιο σωστά... και πάλι τα ίδια...

Τι λέω; Ό,τι δηλώνει το θέμα. Σκόρπια λόγια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://arxipelagos.blogspot.com/
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος
Μυρτάλη


Αριθμός μηνυμάτων : 197
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΔευ Νοε 05, 2007 9:22 am

Ή όπως λέει η αντιστροφή της παροιμίας:

Σκόρπιζε κι ας είν' και ρώγες.


Ναι... πολλά θα μπορούσα να πω κι εγώ. Αλλά θα διαμαρτύρεστε πάλι.

πχ. Σου τα είπαν προχτές. Που πήγες και κρέμασες τα στατιστικά σου. Ε, βλέπεις τώρα; ¶σε το άλλο της Δανάης. Και το άλλο. Τι βιβλία πας και διαβάζεις κοριτσάκι μου; Και τι βίντεο σκαλίζεις; Ήταν ανάγκη δηλαδή (τόσες φορές το είδες το βίντεο) να το αναζητάς και τις ώρες που γινόταν η αλλαγή;

Πανικό δημιούργησες πάλι...

Αλλά το γέλιο, Νέμο, συμφωνώ... Πολύ και ασυγκράτητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΔευ Νοε 05, 2007 3:13 pm

Ποιο γέλιο; Για κλάματα είναι η κατάσταση. Κι ελπίζω αυτό να εννοείτε και οι δυο. Το δακρυόεν γελάν. Κρίμα. Αυτό λέω μόνο. Αλλά κι εσύ Μυρτάλη, πουλιά στον αέρα.

Για το βιβλίο όμως, τι φταίω; Εκατό σκάλισα και πήγα και έπεσα πάνω σ' αυτό. Και παρότι γνώριζα το όνομα του συγγραφέα δεν το συνδύασα.

Και να πω και το άλλο. Εκείνη τη μέρα, μετά τη γιορτή στο σχολείο, 26 Οκτώβρη, ο νους ήταν λίγο περισσότερο από το συνηθισμένο στο Δάσκαλο. Κι ας μην πιστεύω σε αγίους. Και είπα να πάω σε ένα κεντρικό βιβλιοπωλείο της Νέας Σμύρνης να αγοράσω κάποιο βιβλίο του. Όχι για μένα. Τα έχω πια όλα. Αλλά όλο και σε κάποιον φίλο θα χρειαστεί να το κάνω δώρο...

Μπαίνω λοιπόν και ρωτάω για βιβλία του Λιαντίνη. Μου απαντάνε ότι έχουν μόνο τη Γκέμμα και τη βιογραφία.

- Όχι, ευχαριστώ...

Το πρώτο το έχουν όλοι οι φίλοι μου. Το άλλο δε θα το χάριζα ποτέ σε κάποιον που δεν έχει διαβάσει όλο το έργο του Λιαντίνη.

Πώς να φύγεις όμως από ένα βιβλιοπωλείο με άδεια χέρια; Σου πάει η καρδιά; Κι αρχίζω το σκάλισμα... Ξεκίνησα από ελληνική λογοτεχνία. Να δω τι καινούριο υπάρχει. Πολύ χαρτί αδέρφια. Θα έπιασα και εκατό βιβλία. Προσπαθούσα να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο ή απλώς θα πιάσει χώρο (που δεν υπάρχει πια) στη βιβλιοθήκη...

Κάποια στιγμή έφτασα στα "Καπέλα στο Πέλαγος". Αναγνωστόπουλος... ¶γνωστος ως συγγραφέας. Και οι συνδέσεις με το Λιαντίνη ασύνδετες εκείνη τη στιγμή. Το ξεφύλλισα, διάβασα το οπισθόφυλλο. "Αυτό είναι... Θα το πάρω..."

Δεν ξέρω τι ακριβώς λειτούργησε εκείνη τη στιγμή και σε μεταφυσικές δε θέλω να πιστεύω. Αλλά έτσι ακριβώς έγιναν τα πράγματα.

Και αν δε με πιστεύετε, ιδού και η απόδειξη...


ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ 94596011

Ευκαιρία να μάθετε πού "σπαταλά" τον παχυλό μισθό της μια δασκάλα...

Μη μου ζητήσετε μόνο τα Ημερολόγια Μοτοσικλέτας... Ταξίδεψαν ήδη στη Διώνη... Και το ¶ξιον Εστί στη μανούλα μου, γιατί άξια εστί η μάνα στη ζωή μας... Α, και το Αμερικάνικο Ειδύλλιο... Είναι του Φιλίπ Ροθ. Λατρεμένος για το Ανθρώπινο Στίγμα. Αδιάφορος για το Ζούκερμαν. Είπα να του δώσω μια ευκαιρία ακόμη. Το εξηγώ μη βιαστεί κανείς από τον τίτλο και βγάλει λαθεμένα συμπεράσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΔευ Νοε 05, 2007 10:02 pm

Προφανώς έχει γίνει κάτι που εγώ αγνοώ γιατί δεν καταλαβαίνω και πολλά. Ας εξηγήσει κάποιος κάτι περισσότερο για να αποφασίσω κι εγώ αν θα πάω με αυτούς που γελάνε ή με αυτούς που κλαίνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2007 12:14 am

Πάντως Δανάη μέχρι στιγμής δε βρήκα τίποτα στον Τσε για το Λιαντίνη. Το λέω για να μην φουντώσει κανένα άλλο μεταφυσικό σενάριο...

Κι επειδή κοντεύω να το τελειώσω... βάλε με σε παρακαλώ σε λίστα αναμονής για τα Καπέλα. Μου ανάψατε την περιέργεια τελικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
Απρόβλεπτος
Τζόβενο



Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2007 6:20 pm

Γεια σου Διώνη. Ψάχνεις σε κείμενα του Τσε αναφορές στον Λιαντίνη ??? Exclamation Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2007 6:25 pm

Η Διώνη γενικώς ψάχνεται... Και ένας λόγος παραπάνω αν είναι να πειράξει τους άλλους. Διάβασε παραπάνω για να καταλάβεις πού το πάει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2007 4:51 pm

Σκόρπια τα μυαλά μας σήμερα... Σκόρπια και η Δήμητρα στην άσφαλτο.

Γιατί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos


Αριθμός μηνυμάτων : 367
Location : Χαμένος στο πέλαγος
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2007 5:04 pm

Πραγματικά τραγικό αυτό το περιστατικό με το κοριτσάκι.

Και κατέβηκαν λέει οι αληταράδες από το αμάξι και γέλαγαν.

"Χτυπήσαμε ένα παιδί" και δώστου γέλια. Ε, ρε και να τους είχα στα χέρια μου. Θα μου πεις τι θα άλλαζε; Θα ξανάκανε αυτό τη Δημητρούλα όπως πριν; Τουλάχιστον να μη σακατέψουν και άλλο παιδί. Αυτό μόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://arxipelagos.blogspot.com/
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος
Μυρτάλη


Αριθμός μηνυμάτων : 197
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 10:34 am

Καθόμαστε που λέτε την Τετάρτη το βράδυ με τη Δανάη και κουβεντιάζαμε διάφορα. Και να την έχει πιάσει πανικός για την επίσκεψη που έχει τη Δευτέρα. Μη συμβεί τούτο και το άλλο και μου χτυπήσει κανένα παιδί και πρέπει να το πάω νοσοκομείο και σε ποιον θα αφήσω τα άλλα ... γιατί η συνοδός που ορίστηκε δεν ανήκει στο σχολείο της...και την άλλη μέρα έγινε το ατύχημα με τη Δημητρούλα...

Να πω ότι η Δανάη είχε κι άλλες φορές αναστατώσει τον κόσμο με "φοβίες" για ατυχήματα και νοσοκομεία; Δε θα το πω γιατί θυμάμαι μια χαρά να πηγαίνει ακόμη και μόνη της τα παιδιά επίσκεψη...

Και πέστε μου τώρα - γιατί θα τρελαθώ - υπάρχει κάτι το αόρατο που μας προειδοποιεί για τα μελλούμενα; Δε θέλω να πιστεύω σε τέτοια. Αλλά το έχω δει συχνά το έργο και δεν ξέρω πια τι είναι αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 2:37 pm

Δε θα σε καθησυχάσω Μυρτάλη. Γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει και γιατί δε θέλω πια να νιώθω πράγματα που έρχονται... που δεν τα ελέγχω με τη λογική. Και που τα νιώθεις αλλά δεν μπορείς να τα προσδιορίσεις και να τα αποφύγεις αν πρόκειται για κάτι άσχημο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Απρόβλεπτος
Τζόβενο



Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 3:19 pm

Μου αρέσει Μυρτάλη που το συλλαμβάνεις στο θετικό: που μας προειδοποιεί λες. Έτσι είναι: αυτό που εκφράζουμε στο αρνητικό είναι γιατί δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε, γιατί θέλει λογική «αυτό». Αλλά άλλη λογική, αλλά πάντως λογική. Γιαυτό ούτε να σε τρελάνει ούτε να σε πανικοβάλει χρειάζεται. Laughing Laughing
Ούτε είναι κάτι ... μεταφυσικό. Ή μάλλον είναι μετά το φυσικό φυσικό. Κατά κάποιο τρόπο δεν σε προειδοποιεί, αλλά σου παρουσιάζει τη δυνατότητα του συμβάντος, που όμως δεν είναι απαραίτητο να συμβεί αν λάβεις δράση. No
Οι «αγράμματοι» το είχαν κάποτε προσδιορίσει ως ... γρουσουζιά και άλλο τέτοια άσχημα. Ενώ είναι ένα φυσικό φαινόμενο, που λαμβάνει χώρα στο σώμα του ανθρώπου. Arrow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 4:09 pm

Έχω την εντύπωση Απρόβλεπτε, ότι ξέρεις περισσότερα από όσα έγραψες για τα φυσικά μετά τα φυσικά... Αν θέλεις μοιράσου μαζί μας τις γνώσεις σου... Μην και καταφέρουμε να διαβάσουμε σωστά τα λαμβάνοντα χώρα στο ίδιο μας το σώμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Απρόβλεπτος
Τζόβενο



Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 8:13 pm

Αχ Δανάη, μη με πιέζεις, γιατί μου στειλαν και μενα μια γυναίκα που μου είπε ότι παρόλο που με βοήθησαν στο θέμα του χώρου (;Wink ... διαφωνούν οι Πατρινοί με αυτά που γράφω!!! Ποίοι είναι αυτοί οι "τύποι" ???bom bom

Είναι ολίγον τι δύσκολο λοιπόν να μοιραστείς τα μοιρασμένα. Δεν έχει βρεθεί ακόμα τρόπος να γραφούν χωρίς να παραγραφούν. Και να μιληθούν χωρίς να παραμιληθούν. Χρειάζεται να αποδεικνύονται συνέχεια. Ο κίνδυνος για τη ζωή και η χαρά της ζωής, πάντα εμφανίζονται και μετασχηματίζονται στα «υποκείμενα» ή καλύτερα να πω σε εκείνους που στη θέση του «υπό» έθεσαν το «υπέρ» ? Και εφόσον έχει υπάρξει «ρωγμή στον χώρο», οι άνθρωπινες κοινωνίες και οι άνθρωποι βρίσκονται σε μια σχέση μεταξύ τους αδιαμεσολάβητη από τα πράγματα. Κατευθείαν βιολογική. Που αποτυπώνεται καταρχήν στο φαντασιακό τους, ή στο ... έξυπνον ενύπνιον. Είναι αυτή η πιο απαλή αποτύπωση αλλά όχι η μοναδική. Η προσβολή της ζωής λοιπόν, καταγράφεται, είτε προέρχεται από την μετατροπή της τύχης σε λογική, είτε προέρχεται κατευθείαν από προσβολή της ζωής, για «ανθρωποθυσίες». Το μελετάω όμως το θέμα. Για να δούμε ...study study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos


Αριθμός μηνυμάτων : 367
Location : Χαμένος στο πέλαγος
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 9:37 pm

Θαρρώ πως εδώ υπάρχει χρυσάφι. Και θα ενώσω τη φωνή μου με της Δανάης. Με ενδιαφέρει κι εμένα Απρόβλεπτε να μάθω περισσότερα για τα "απρόβλεπτα" της ζωής μας που με τρόπο περίεργο γίνονται κάτω από ορισμένες συνθήκες προβλέψιμα.

Ξέρω εξαρχής ότι αυτά τα θέματα κινούνται στο χώρο που αποδείξεις με την κλασική έννοια είναι αδύνατον να δοθούν. Αλλά άλλο τόσο υπάρχει βεβαιότητα πως ο άνθρωπος έχει πεπερασμένες δυνατότητες πρόσβασης στη γνώση. Και μια ματιά προς τα πίσω αρκεί να μας πείσει ότι όσα κάποτε θεωρούνταν απίθανα σήμερα είναι τετριμμένα και αληθή ακόμη και για τις γιαγιάδες.

Και θυμάμαι το λόγο του Δάσκαλου. Κάπου στις αρχές της Γκέμμας, που ζητά να χτυπήσουμε τον τοίχο που δεν έχει πόρτα για να βρούμε το άγνωστο. Και πέρα από το δικό του λόγο το έχω οσμιστεί αυτό το άγνωστο χίλιες φορές ως τώρα. Κι ας μην το βλέπουν τα μάτια. Όπως είπε ο Απρόβλεπτος, κατακλύζει τα ξυπνητά μας όνειρα.

Για τους Πατρινούς δεν κατάλαβα γρι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://arxipelagos.blogspot.com/
Απρόβλεπτος
Τζόβενο



Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 11:06 pm

Κοίτα captain Nemos το «θέμα» αυτό, είναι από τα πιο θεμελιακά της ανθρώπινης ύπαρξης. Πάνω σε «αυτό» φτιαχθήκαν οι θρησκείες. Όλες. Η προσπάθεια αποτύπωσης αυτού είναι η θρησκεία. Αλλά και η πηγή της ποίησης και της τέχνης, Αυτό είναι. Αλλά και της γνώσης.

Το να το περιγράψεις «λογικά», κατά κάποιο τρόπο το απονεκρώνεις και το θάβεις. Δεν θέλω να χαλάσω σε κανέναν την εικόνα που έχει για τον Δ. Λιαντίνη, αλλά ο Δ. Λιαντίνης φαίνεται να είναι ο πρώτος που το περιέγραψε με μια ιδιαίτερη Λογική-Ποιητική αποτύπωση και θέλησε να το κοινωνικοποίησει ολόκληρο, δηλαδη και με τον θάνατό του. Δεν είναι τυχαίο και αυτό φυσικά. Διότι ο Δ. Λιαντίνης, την ικανότητα αυτή την είχε προικισμένη από την φύση. Δεν την απέδωσε όμως στο θεολογικό ή στο θρησκευτικό ή στο ποιητικό ή στις καθεστωτικές μορφές. Αυτό είναι δύσκολο να το δεχτεί ο άλλος, διότι κάπου νιώθει μειωνεκτικά, και σου λέει ταυτόχρονα, ότι τότε δεν με αφορά, αφού είναι κάτι ιδιαίτερο της φύσης. Σε αυτήν την αφαίρεση που του κάνουν οι διάφοροι, την κάνουν για να τον ... κοινωκοποιήσουν, να βρούνε πρώτη ύλη για να «φτιάξουν» το Είναι τους, και την ... ζωή τους φυσικά. Στον πιο ελάχιστο τύπο, το αποδίδουν ως «μύρωμα του Δασκάλου». Κατάλαβες; Και γιατί δεν το αποδέχονται και γιατί δεν το γνωρίζουν.

Αυτή η σχέση όμως είναι αμφίδρομη, είτε πρόκειται για σχέση Μαθητη-Δασκάλου είτε μεταξύ δύο ή περισσοτέρων ανθρώπων πέρα από κάθε προσδιορισμό. Ξέρεις ο Λιαντίνης τι επίδραση θα έχει φάει από το περιβάλλον του; (Δεν εννοώ το οικογενειακό). Όλη την καταστολή του άλλου, την χαρά του και την κακία του βίωνε, και ποιος σήμερα ή τότε καλύτερα, ήταν σε χαρά; Να από τι τον προστάτευε η γυναίκα του. Από αυτά τα σαβουρώματα, τις αλληλεπιδράσεις των άλλων που τις βίωνε. Βίωνε αυτό που οι άλλοι δεν βιώναν παρόλο που ήτανε δικά τους! Δεν εννοώ εδώ αυτό καθαυτό τους ανθρώπους, αλλά από αυτό που γίνανε μέσα από την καταστολή και τα κόμπλεξ που συσσωρεύουμε όλοι μέσα στη δεδομένη κοινωνική σχέση που ζούμε.

«Ρε σύ, σαν τίγρη τον προσέχει» μου είχε πει αλαφιασμένη τότε ξεδέλφη μου; Ποιόν και γιατί πρόκειτα; «Έναν τύπο στο διάδρομο που μιλούσα, πολύ πνευματικός άνθρωπος». Ξέρεις τι θα πει, μια τίγρη να σε προστατεύει; Τύφλα να έχει η ασφάλεια του Μπους. Και καλά έκανε. Σταματώ όμως διότι θα με πιάσει θυμός.

Σπάζοντας λοιπόν τον τοίχο της καταστολής και βγαίνοντας έξω, στο άγνωστο, θα δείς και θα βιώσεις όλη την καταστολή του άλλου. Δεν θα ξέρεις αρχη, μέση, τέλος. Που είσαι εσύ και που ο άλλος. Χαμένος μέσα στις μορφές και στην αλληλεπίδραση. Αλλά ταυτόχρονα, το μέσο αυτό, σου δίνει και την επικοινωνία με την Φύση. Την καθαρή φύση, έξω απο τους προσδιορισμούς της λογικής, αλλά με λογική.

Ένα άλλο παράδειγμα για την ανεξαρτησία αυτού του "πεδίου": πως μπορεί κάποιος να έχει εικόνες από τα βιβλία του Λιαντίνη χωρίς να τα έχει διαβάσει ή να ξέρει καν ότι υπάρχει ??? Μη μου πεις ... το "πνεύμα του Λιαντίνη" γιατί θα με πας στους χριστιανούς.

Αυτό σημαίνει ή ότι ο Λιαντίνης έχει παράγει αυτές τις εικόνες και τις έχει αποτυπώσει «εκεί έξω» ή ότι αυτές οι εικόνες είναι αντικειμενικές εικόνες, δηλαδή παριστάνουν φυσικές διαδικασίες που σε εμάς τους ανθρώπους προσάγονται ανθρωπόμορφα.

Και στις δύο περιπτώσεις, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ένα δίκτυο αλληλεπίδρασης που βρίσκεται εκεί έξω, δηλαδη στο σώμα μας που συνδέεται με την οντογένεσή μας. Και εφόσον γίνεται να καταγραφεί και απο "γεννημένους απο τα κάτω", έ τότε μπορεί να γιγαντωθεί.
Και αυτό θέλουν να θάψουνε με την «επιστημοποίησή» του. Ενώ άλλοι φοβούνται και ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ, γιατί αν μιληθεί και αλλιώς ο Λιαντίνης ότι θα ... εξευτελιστεί!!! (Δεν αναφέρομαι στις ανεξάρτητες προσπάθειες). ¶λλοι πάλι, βιώνουν την "γκάβλα" ή τη γλυκύτητα του φαινομένου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 11, 2007 11:43 pm

Πού ήσουν "κρυμμένος" τόσον καιρό, Απρόβλεπτε;

Μιλάς και δε σε χορταίνω. Μα ποιος σου είπε ότι θα μας χαλάσεις την εικόνα του Λιαντίνη; Δε θέλω να στο "χαλάσω" αλλά μιλάς και είναι σαν να μου κλέβεις σκέψεις. "Το μύρωμα"... Δε θα μπορούσες καλύτερα να το πεις. Να ξέρεις όμως πως ο τρόπος που τα βλέπεις είναι πολλών ανθρώπων διαπίστωση.

Και το άλλο. Για την ... τίγρη!!! Διάνα έπεσε η ξαδέρφη. Εξάλλου αυτή την παραδοχή, έστω και με διαφορετικά λόγια, την έχει κάνει και ο ίδιος ο Λιαντίνης. Πραγματικά θα ήθελα να γνωρίσω αυτή τη γυναίκα και να την ακούσω να μιλά για το Λιαντίνη. Ναι, αν κάποιος θέλει να μάθει για το Λιαντίνη, για τη ζωή του, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη πηγή. Μακάρι κάποτε να θελήσει να μας δώσει και με την πένα της αυτή την τεράστια γνώση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος
Μυρτάλη


Αριθμός μηνυμάτων : 197
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2007 11:49 am

Να μας χαλάσει την εικόνα;

Ζήτω οι εικονοκλάστες!

Την αλήθεια ψάχνουμε Απρόβλεπτε. Όχι να κρεμάσουμε εικονίτσες στο προσκεφάλι μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Απρόβλεπτος
Τζόβενο



Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2007 11:50 pm

Έλα τώρα βρε Μυρτάλη. Τρόπος του λέγειν, για να "δείξω" το δένδρο που γέννησε τον Λόγο αυτό.
Την αλήθεια? Ποιά αλήθεια?Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2007 12:05 am

Την αλήθεια. Στην ακίβδηλη μορφή της. Όση τουλάχιστον μας αναλογεί. Και όχι τα είδωλά της.

Αυτή την αλήθεια αναζητούμε Απρόβλεπτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Απρόβλεπτος
Τζόβενο



Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2007 12:13 am

Και σαν δένδρο, μάζευε όλα τα διοξείδια την ημέρα, και το "βράδυ" και κατά μόνας, τα μετέτρεπε σε καθαρό οξυγόνο. Υπάρχει νομίζω μια "παρεξήγηση" για το έργο του Δ. Λιαντίνη: το έργο του, δεν είναι μια παράθεση της "αλήθειας" και ότι το έγραψε για τον κόσμο, δεν απευθύνεται σ' εμάς ο Δ. Λιαντίνης. Όχι, αυτό είναι μια παράπλευρη συνέπεια. Η συγγραφή του είναι μια συνομιλία με την Φύση, ένας διάλογος μαζί της.
Αν εννοείς αυτό, ότι πρέπει να "στήσουμε αυτί", για να καταλάβουμε τις απορίες και των δύο πλευρών, έ τότε, ναι, εκεί νομίζω βρίσκεται η αλήθεια, στον ενεργό αυτό διάλογο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2007 12:41 am

Φυσικά εννοώ αυτό. Τι άλλο θα μπορούσα να εννοώ μετά από τόσα χρόνια μελέτη των βιβλίων του; Μακριά από μένα το "τάδε έφη". Όχι τα "μήνιν άοιδε" αλλά τα συνήθεια του... Και βέβαια το σημαντικότερο είναι το "ουδείς δε αυτού καθηγήσατο" εκτός της φύσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος
Μυρτάλη


Αριθμός μηνυμάτων : 197
Registration date : 31/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΚυρ Νοε 18, 2007 9:12 am

Για μια ακόμη φορά με έθεσε εκτός μάχης η "μέριμνα" και δεν κατάφερα να συνεχίσω την κουβέντα μας. Επιτέλους κυριακάτικο ξύπνημα με όλα τα καλά του...

Παράθεση :
Και σαν δένδρο, μάζευε όλα τα διοξείδια την ημέρα, και το "βράδυ" και κατά μόνας, τα μετέτρεπε σε καθαρό οξυγόνο. Υπάρχει νομίζω μια "παρεξήγηση" για το έργο του Δ. Λιαντίνη: το έργο του, δεν είναι μια παράθεση της "αλήθειας" και ότι το έγραψε για τον κόσμο, δεν απευθύνεται σ' εμάς ο Δ. Λιαντίνης. Όχι, αυτό είναι μια παράπλευρη συνέπεια. Η συγγραφή του είναι μια συνομιλία με την Φύση, ένας διάλογος μαζί της.
Αν εννοείς αυτό, ότι πρέπει να "στήσουμε αυτί", για να καταλάβουμε τις απορίες και των δύο πλευρών, έ τότε, ναι, εκεί νομίζω βρίσκεται η αλήθεια, στον ενεργό αυτό διάλογο...

Διάβασα τον Απρόβλεπτο... και ήρθε στο νου μου ποιο άλλο; Το λατρεμένο Educandus. Και λέω. Πώς μπορεί κάποιος να αγνοεί αυτή την αλήθεια που περιέγραψε ο Απρόβλεπτος; Εστιάζω ειδικά στο σημείο που υπογράμμισα από τα λόγια του. Τη συνομιλία με τη φύση. Το διάλογο πιο σωστά.

Παλιότερα, σε ένα άλλο φόρουμ που κάναμε κουβέντες και πάλι για Λιαντίνη, είχε καταναλωθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι για τη σχέση του Λιαντίνη με τη φύση. Και μας έδωσε την ευκαιρία να το ψάξουμε ακόμη καλύτερα το όλο ζήτημα. Θαρρώ πως κάτι σχετικό υπάρχει "κρεμασμένο" στο blog ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ. Μισό, να κοιτάξω, για να μη γράφω τα ίδια...

Ατύχησα... Και όμως θυμάμαι καλά πως η Δανάη είχε γράψει αναλυτικό άρθρο κάποτε για τη σχέση της φύσης με το Λιαντίνη. Κάνω λάθος;

Σε αναμονή της απάντησης... επανέρχομαι στο Homa Educandus. Αυτό το βιβλίο είναι ένας πραγματικός ύμνος στη φύση και στο διάλογο του ανθρώπου μαζί της που έσωσε να φτάσει στο ανώτερο επίπεδο στα χρόνια των Προσωκρατικών. Αντιγράφω χαρακτηριστικό απόσπασμα από το βιβλίο:


Παράθεση :

Τέλος, η ευαισθησία των διανοητών τούτων, οι λεπτές παρατηρήσεις που κάνουν πάνω στις διεργασίες της φύσης, καθώς ανελίσσεται και πραγματοποιείται, είναι ένας ακόμη απολογητής ότι η μουσική του τραγικού αισθήματος δονεί το στοχασμό τους μέχρι του σημείου, ώστε με τα αποσπάσματά τους να προανακρούεται η θεοφάνεια του διονυσιακού δράματος.


Οι Προσωκρατικοί αφουγκράζουνται πώς σκάζει και θροεί ο σπόρος που βλασταίνει, βλέπουν πώς ρίχνει μπόι η πόα, γνωρίζουν πού βρίσκεται το κοιμητήρι των πουλιών.

Είναι βαθιά εντυπωσιακές λ.χ. οι παρατηρήσεις των Πυθαγορείων όταν, αφαιρώντας κανείς από τη νοητική τους αφόρμηση το μυστικό περίβλημα, τις αντικρούει με τη λογική της νηφάλιας πράξης.

Από δάκρυο είν’ η θάλασσα, λένε. Και οι σεισμοί είναι η σύναξη του δήμου των νεκρών. Ή ακόμη, στη φόρμα της δικής τους ακουστικής και συνθηματικής διατύπωσης (ακούσματα και σύμβολα)

προς ήλιον τετραμμένος μη ούρει.

Ενώ αλλού η ευλάβεια στην ιερή σημαντική των στοιχείων της φύσης διατυπώνεται θετικά:

ανέμων πνεόντων την Ηχώ προσκύνει.

Σε μια τέτοια ειδωλολατρική εντολή και φυσικό είναι και συνηθισμένο όχι μόνο να απροσεκτεί αλλά και να θυμώνει κάποτε κανείς. Όταν μάλιστα οι πρόγονοί του είδαν το φως στις ανοιχτές θάλασσες της Αστροπαλιάς. Ωστόσο ορισμένη θυμική κατάσταση που την ζώνουν και την φρουρούν αισθήματα ανήσυχα – προτού ακόμη οι ειδήσεις τα κάμουν τραγικά – εμφανίζει συνεχώς επίκαιρη αυτή την «ανεμόεσσαν» εντολή των Πυθαγορείων. Έτσι λ.χ. μας την ξαναθυμίζει φευγαλέα και εντελώς συμπτωματικά ο Καβάφης:

και όλο προς τον άνεμο στήνει τ’ αυτί.
Αλλά ενώ προσεύχεται και δέεται αυτή ...


Ελπίζω να έδωσα με το απόσπασμα αυτό μια χαρακτηριστική γεύση της μεθόδου που ακολουθεί ο Λιαντίνης για να μας μυήσει στο διάλογο με τη φύση. Βέβαια μόνο με τη μελέτη ολόκληρου του βιβλίου μπορεί κανείς να αποτυπώσει πλήρως την οπτική του στο ζήτημα και που είναι εξόχως σημαντική για την κατανόηση της φιλοσοφίας του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Απρόβλεπτος
Τζόβενο



Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2007 12:51 am

{«Απρόβλεπτε, όταν πεθαίνουμε τα βλέπουμε όλα ?» με ρώτησε με βεβαιότητα, και χωρίς να περιμένει απάντηση έτρεξε να συνεχίσει το παιχνίδι της. Ναι σκέφτηκα άλαλος. Θα σε δώ σίγουρα}.

Είναι πολύ δύσκολο να ειδωθεί και να καταγραφεί η σημασία και η λειτουργία του Δ. Λιαντίνη μέσα στην Ιστορία, και στην ίδια τη σχέση του με τη Φύση. Εστιάζω στο αισθητηρικό δεδομένο «Λιαντίνης» και απευθείας στην Ιστορία, και για την τροπή που τής έδωσε.

Ούτε φυσικά τυχαίο είναι ότι υποβαθμίζεται αυτή η πλευρά, που τα ακέφαλα σώματα την οδηγούν στη μεταφυσική και τον μυστικισμό (άλλη ονομασία για την ποίηση και τα φιλολογικά κάλη) για να τη διασώζουν από ‘κεί τα ξετραχηλισμένα σώματα στην ξέρα του ορθολογισμού (άλλη ονομασία για την κοινωνικοποίηση και την επιστήμη ως παρα-λογισμός). Μεταξύ σκύλας και χάρυβδης η σημασία του. «Και γελάνε και λούζονται στα φώτα ξένων τόπων» όπως λέει το τραγουδάκι του Σταυριανού.

Όχι, δεν είναι απλώς διάλογος Μυρτάλη, αλλά ούτε για την «καθοδηγούσα φύση» Δανάη, αλλά για συνομιλία πρόκειται, αδιαμελάβητη του Αρχέτυπου με τη Φύση. Και τον θάνατο του Αρχέτυπου και τις συνέπειες αυτού του θανάτου. Όχι για τον θάνατο γενικά και αόριστα, όχι για το θάνατο κάποιου προβάτου. Ο Ιησσους όταν τους κατήγγειλε κάποτε ότι έχουν Πατέρα τους τον θάνατο, και όχι Πατέρα τους την Ζωή, αυτό θαρρώ πως έλεγε: ότι ζούν από τον θάνατο των Αρχέτυπων, από την χρήση των Αρχέτυπων της Φύσης οικοδομούνται τα μεγάλα ψέματα των κοινωνικών σχηματισμών. Η πρώτη ύλη για όλα τα πεδία δράσης και ανάπτυξης των καταμερισμένων σχηματισμών. Αυτή είναι και η μεγάλη Ντροπή που παράγει και την υποκρισία.

Έτσι «νομίζω».
Και για να το πω διαφορετικά και αυθαίρετα.
Στην αρχή αυτού του διαλόγου τίθετε από το Αρχέτυπο το γεμάτο απορίας ερώτημα: «Γιατί με ξέχασες Φύση;» για να λάβει απάντηση το ερώτημα το ίδιο απορίας γεμάτο: «Γιατί με θυμήθηκες;». Δεν εννοώ μια «συνομιλία» του αρχέτυπου με τον εαυτό του. Και πάνω σε αυτό τον πραγματικό διάλογο της απορίας, - που θυμίζει και τον διάλογο του Σωκράτη, μόνο που εδώ και οι δύο πλευρές ρωτούν – αποκτιέται η συνείδηση στη Φύση. Και αυτή τη συνείδηση καταγράφει ο Δ. Λιαντίνης. Ο θάνατος του Αρχέτυπου διακόπτει μεν αυτή τη συνείδηση, δεν σταματά όμως τον Λόγο της φύσης, που συνεχίζει να απορεί: «Γιατί με ξέχασες Λιαντίνη;». Η φύση, δεν μπορεί να δεί τον θάνατο, δεν τον αναγνωρίζει στην λογική της. Γιαυτό και ρωτά: και οι εικόνες που λέει ο Νέμος, που κατακλύζουν τα ξυπνητά μας όνειρα, είναι το γεμάτο απορίας ερώτημα της φύσης: «Γιατί με ξέχασες Λιαντίνη;».
Η σειρά αντιστάφηκε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2007 9:01 am

Έγραψες Απρόβλεπτε:

Παράθεση :
Ούτε φυσικά τυχαίο είναι ότι υποβαθμίζεται αυτή η πλευρά, που τα ακέφαλα σώματα την οδηγούν στη μεταφυσική και τον μυστικισμό (άλλη ονομασία για την ποίηση και τα φιλολογικά κάλη) για να τη διασώζουν από ‘κεί τα ξετραχηλισμένα σώματα στην ξέρα του ορθολογισμού (άλλη ονομασία για την κοινωνικοποίηση και την επιστήμη ως παρα-λογισμός). Μεταξύ σκύλας και χάρυβδης η σημασία του. «Και γελάνε και λούζονται στα φώτα ξένων τόπων» όπως λέει το τραγουδάκι του Σταυριανού.

Να γελάνε, Απρόβλεπτε, και να λούζονται. Κακό δεν είναι αυτό. Γιατί ο ίδιος ο "ξένος" το άφησε παρακαταθήκη:
"Αφάνισέ μας μες στο φως!"



Λόγια του Αίαντα προς το Δία και λόγια του Λιαντίνη από τη Γκέμμα. (151)

Ο Λιαντίνης σε καμία περίπτωση δεν έκανε αυτό που έκανε μόνο για τον εαυτό του. Πάνω από όλα υπήρξε Δάσκαλος. Αληθινός Δάσκαλος. Το φωτόνιο της δικής του συνείδησης - όσο έσωσε να δημιουργήσει - δεν το χαράμισε για ατομική χρήση. Ο ίδιος ο τρόπος που διάλεξε να πεθάνει το αποδεικνύει αυτό. Γιατί ξεκάθαρα το δηλώνει πως κατάφερε να φτάσει ως εκεί νικώντας τον εγωισμό. Νικώντας τη φωνή της ατομικής ύπαρξης. Γίνεται ένα εκείνη την ώρα με σύμπασα τη "δημιουργία". Πεθαίνει εκείνος για να συνεχίσει η ζωή, να σταματήσει (στο μέτρο που του γράφτηκε ...) το έγκλημα κατά της ζωής.

Μέσα από τα γραπτά του εκείνο που κυρίως έχω "τρυγήσει" είναι η απέραντη αγάπη προς τον άνθρωπο και τη ζωή. Και θαρρώ πως όποιος λούζεται στα νάματα της φιλοσοφίας του με τον ίδιο σκοπό, καλώς λούζεται. Δεν κάνει κατάχρηση. Αντίθετα δίνει νόημα στη δική του πράξη. Μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία. Στο μέτρο μας, Απρόβλεπτε, ο καθένας. Όσο μας γράφτηκε και όσο μας αναλογεί.

Μυρτάλη: Καλώς θυμάσαι ότι υπήρξε κάποιο άρθρο για τη σημασία της φύσης στο έργο του Λιαντίνη. Δεν έχει όμως ακόμη ανέβει στο Μεσολόγγι. Δε μου αρέσει να κάνω απλώς κόπι πέιστ σε παλιά μου άρθρα... Θα το ξαναδώ, θα το δουλέψω, και όταν θα νιώσω πως είναι "καιρός", θα το ανεβάσω. Καμιά βιασύνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: