HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!    ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Icon_minitimeΤετ Νοε 07, 2018 10:23 am

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΣΥΡΙΖΑ κ. ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ


Έλκω την καταγωγή μου, από μητέρα και πατέρα, από τη Βόρειο Ήπειρο. Από το χωριό Σωτήρα της Άνω Δερόπολης, νομός Αργυροκάστρου. 11 χλμ από τον συνοριακό σταθμό της Κακαβιάς. Γιατί πια το χωριό των προγόνων μου βρίσκεται εκτός συνόρων.  Έτσι αποφάσισαν οι δυνατοί της γης. Να τραβήξουν κορδέλα και να αποκόψουν τη μάνα Ήπειρο στα δυο. Στο κομμάτι το από δω και στο άλλο, στην Απέκει Ήπειρο. Κι ούτε το όνομα "Βόρεια Ήπειρο" δε μας επιτρέπουνε να λέμε. Να μην προκαλούμε λέει! Και είναι ευαίσθητο θέμα εξωτερικής πολιτικής και άλλες μπαρούφες που η καρδιά του ανθρώπου αδυνατεί να καταλάβει. Ξέροντας πως σ' αυτά τα χώματα είναι οι ρίζες του. Πως σ' αυτή τη γη κοιμούνται τον αιώνιο ύπνο οι παππούδες και οι γιαγιάδες του.

Πονούμε κι υποφέρουμε και πάντα στάζει δάκρυ η ψυχή μας. Όπως τότε που καταφέραμε να προσκυνήσουμε τη φιλτάτη πατρίδα.

ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Eoie10

Από κείνη την ημέρα και η πικρή διήγηση:

Παράθεση :
Για ιστορία δε σας μίλησα; Ιδού όλη η ιστορία σε ένα τραγούδι...

Ένα πουλί θαλασσινό και ένα πουλί βουνίσιο!

Ένα πουλί σαν και την Ήπειρο, ανάμεσα θάλασσα και βουνό...

Ένα τραγούδι από τον πλέον αγαπημένο μου, τον κύριο Δήμο Δέδε και την οικογένειά του.

Μια ακόμη στιγμή από το Πολυφωνικό Καραβάνι, καλοκαίρι του 2004, στο Μαυρονόρος στον Παρακάλαμο.

Ο Δήμος ο Δέδες ενσαρκώνει για μένα εκείνο που αποκαλώ έλληνας. Για το τραγούδι και το παράστημα; Α, όχι. Για μια κουβέντα του που έγραψε μέσα μου με πύρινη σφραγίδα.

Ήταν ένα από τα ταξίδια μας με το Πολυφωνικό Καραβάνι. Ένα ταξίδι ξεχωριστό γιατί περάσαμε τα σύνορα και βρεθήκαμε σε εκείνο το χωριό που τριακόσια χρόνια πριν ζούσαν οι παππούδες μας.

Στο λαιμό κόμπος αγιάτρευτος. Να βλέπεις τα χώματα που γέννησαν τη φαμίλια σου και να είναι τόπος σκλάβος. Έτσι το θέλησαν οι μεγάλοι της γης που πήραν κορδέλα και μοίρασαν τις χώρες των ανθρώπων με το μέτρο.

Έτσι έγινε και κόπηκε η Ήπειρος στα δυο. Όλοι μπορεί να το ξεχνούν εμείς όμως δεν πρέπει. Κι ας λένε οι κυβερνήσεις ό,τι θέλουν.

Πήγαμε λοιπόν στην Απέκει Ήπειρο, στο χωριό Σωτήρα, το χωριό μας, και ήρθε από το δικό του χωριό, λίγο πιο πάνω, και ο Δήμος ο Δέδες να μας καλοδεχτεί...

Από κοντά και ένα περιπολικό της Αλβανικής Αστυνομίας να παρακολουθεί διακριτικά τις κινήσεις μας. Ευγενικά, δε λέω, και ευγενικά υπέρ το δέον μας φέρθηκαν οι Αλβανοί και στα σύνορα της Κακαβιάς...

Όμως το μέσα μας σπάραζε και πονούσε. Να μην πονάει;

Κείνη την ώρα λοιπόν θυμάμαι το Δήμο το Δέδε που με ένα βαθύ αναστεναγμό - πιο βαθύ δε νομίζω να υπάρχει σε άνθρωπο - γύρισε και μας είπε:

Είναι μεγάλο πράγμα να νιώθει ο άνθρωπος περήφανος στον τόπο του!

Όσο μεγάλη είναι και η λευτεριά... τόσο ακριβώς, στο ίδιο μπόι.

Κάθε που τον ακούω λοιπόν να τραγουδά το ένα πουλί θαλασσινό και ένα πουλί βουνίσιο, καημένε Μάρκο Μπότσαρη, (γιατί για το Μπότσαρη είναι γραμμένο το τραγούδι, τον πιο αγνό πολεμιστή του '21) βουρκώνω. Γιατί αυτό το τραγούδι είναι όλη η ιστορία του τόπου μου και των παππούδων μου.

Πρώτη δημοσίευση: https://educandus.forumgreek.com/forum-f4/topic-t1299.htm



και το πουλί το θαλασσινό και το βουνίσιο

τραγουδά ο Δήμος Δέδες και η Άνω Δερόπολη

πολυφωνικό σχήμα από τη Βόρειο Ήπειρο

Ο Δήμος ο Δέδες που κρατά ξέχωρη θέση στην καρδιά μου...

Ε, τι να κάνουμε; Αδυναμίες είναι αυτές. Γιατί ο Δήμος για μένα συμβολίζει τον αγνό και ατόφιο έλληνα του σήμερα.


Κύριε Νίκο Φίλη,

δε θέλετε να ξέρετε τι συμβολίζετε εσείς. Μετά τις ανιστόρητες δηλώσεις σας. Πολλά είχατε πει ως σήμερα. Και τα ξεπερνούσαμε γιατί λέγαμε αυτός είναι ο Φίλης, ολίγον ιδιόρρυθμος. Πλέον το τερματίσατε:


Παράθεση :
«Οταν ένα πρόσωπο πηγαίνει με καλάσνικοφ σε μια ξένη χώρα, υψώνει την ελληνική σημαία, είναι η Νότιος Αλβανία, το ξαναλέω και προσέχω τα λόγια μου, όχι η Βόρεια Ήπειρος, είναι η Νότιος Αλβανία. Είναι αλβανικά τα εδάφη στην αλβανική κυριαρχία και εκεί ζούσε και ζει, δυστυχώς σε μικρότερο βαθμό γιατί έχουν φύγει άνθρωποι έχουν έρθει στην Ελλάδα οι περισσότεροι, η ελληνική μειονότητα. Φαντάζεστε να έρθει ένας Τούρκος στη Θράκη με ένα καλάσνικοφ να υψώσει σημαία και να πυροβολεί εναντίον των αστυνομικών; Τι θα λέγατε εσείς;», ρώτησε χαρακτηριστικά ο Νίκος Φίλης τη δημοσιογράφο του Creta Tv, στην οποία έδωσε συνέντευξη.

https://www.tanea.gr/2018/11/06/politics/government/filis-aytoklitos-sotiras-o-katsifas-pou-pyrovolouse-sti-notio-alvania/

Κατάλαβες, τίμιε αναγνώστη; Ίσα κι όμοια ο Τούρκος στη Θράκη με τους Έλληνες που ζούνε στην Απέκει Ήπειρο εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Και δεν το λέει αυτό ένας ξένος. Το λέει Έλληνας και βουλευτής του ελληνικού κοινοβουλίου.

Θα έπρεπε να ντρέπεται ο κ. Φίλης. Ειδικά όταν υπάρχει εδώ και δέκα μέρες άταφος νεκρός. Που κακώς κατά τη γνώμη μου τράβηξε όπλο αλλά κάκιστα  η σορός του κατακρατήθηκε από τις αλβανικές αρχές επί τόσες ημέρες.

Όσο για την Ήπειρο, κύριε Φίλη, ούτε οι δυνατοί της γης ούτε πολύ περισσότερο εσείς, μπορείτε να αλλάξετε την ιστορία της. Και ναι, υπάρχει Βόρεια Ήπειρος. Που δυστυχώς ανήκει σήμερα στην Αλβανία.

Όπως υπάρχει Βόρεια Κύπρος που την κατέχουν οι Τούρκοι.

Και Ιωνία που ανήκει στην Τουρκία.

Και Μεγάλη Ελλάδα που ανήκει στην Ιταλία.

Και η Ανατολική Ρωμυλία που ανήκει στη Βουλγαρία.

Που θα μας πείτε ότι προσέχετε και τα λόγια σας.

Προσέχοντας κι εγώ όχι τα λόγια μα τα ιερά και τα όσια της φυλής, θα σας πω ένα τεράστιο ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ με τις δηλώσεις πια κύριε Φίλη.

Η Βορειο - Ηπειρώτισσα

Μαρία Λαμπρίδου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!    ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Icon_minitimeΤετ Νοε 07, 2018 10:42 am

ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Eie_eo10

Στο βάθος, εντός αλβανικού εδάφους, το παλιό μας χωριό, η Σωτήρα. Στην Απέκει Ήπειρο. Στη Βόρεια Ήπειρο.

Στην από δω μεριά, στο ελληνικό έδαφος, το σημερινό μας χωριό, το Πολύδροσο Θεσπρωτίας.

Σε ευθεία γραμμή μόλις 25,4 χλμ απόσταση.

ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Eie_eo11


Κι ανάμεσα να μας χωρίζει ο ορεινός όγκος της Μουργκάνας... όπως φαίνεται στο φόντο της φωτογραφίας από τη στέρνα του πατρικού μου:

ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  92494910
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!    ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!  Icon_minitimeΤετ Νοε 07, 2018 11:00 am

Και υπόψην. Είμαι πολύ πιο φίλη με τους Αλβανούς που ζουν στην Ελλάδα, από τον κάθε κύριο Φίλη. Και με το λαό της Αλβανίας. Δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε με τους απλούς ανθρώπους. Εξάλλου κι εκείνοι το καταλαβαίνουν πως η πατρίδα του κάθε ανθρώπου είναι έννοια ιερή.

(απαραίτητη η διευκρίνιση για να μην θεωρηθεί πως όποιος μιλά για Βόρειο Ήπειρο είναι ντε και καλά εθνικιστής και ακροδεξιός... άντε μπράβο γιατί ακόμη και την αγάπη στην πατρίδα μας τη μαγαρίζουνε και την καπηλεύονται δεξιόθεν και αριστερόθεν)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
ΝΙΚΟ ΦΙΛΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ - ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ - ΚΑΙ ΑΠΕΚΕΙ ΗΠΕΙΡΟΣ!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΑΠΕΙΡΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ-
Μετάβαση σε: