HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Thanos
Δόκιμος
Δόκιμος
Thanos


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Location : Τραχίνα Φθίας
Registration date : 01/11/2007

Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ;   Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 09, 2007 1:24 pm

Μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση για τα πειράματα με τις κλιματολογικές συνθήκες :

Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη

Κατεβάστε το αρχείο στον υπολογιστή σας – είναι σε μορφή Power Point


Κάνοντας click στο αρχείο οδηγείστε στη παρακάτω φόρμα :

Παράθεση :
You have requested the file 1__927_921_922_927_923_927_915_921_922_917_931_916_921_913_928_923.ppt (4,734.00 KBytes).

This file has been downloaded 0 times already.

Click here to download file.

Our highly reliable Dedicated
By Secure Hosting

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ

ΠΗΓΗ:
Για να μάθετε περισσότερα μπορείτε να αναζητήσετε στο διαδίκτυο χρησιμοποιώντας τις λέξεις Scie chimiche και Chemtrail .
Στο YouTube υπάρχουν πολλά σχετικά film και ειδικότερα ένα που διδάσκει τον τρόπο διάκρισης των απλών και αθώων σύννεφων συμπύκνωσης (Contrail), που παράγονται από τα αεροσκάφη σε συγκεκριμένες ατμοσφαιρικές συνθήκες , από τα χημικά ίχνη (Chemtrail) που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο του κλίματος .

Καλές ιστοσελίδες εισαγωγής στο αντικείμενο είναι στα ιταλικά:

www.sciechimiche.org/

συμπληρωματική ιστοσελίδα αφιερωμένη στα χημικά ίχνη στα αγγλικά :

www.rense.com/politics6/chemdatapage.html

περιέχει μια μεγάλη συλλογή links πάνω στο αντικείμενο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://nasosgr.forumup.gr/
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΕΛΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ;   Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 09, 2007 2:28 pm

Ευχαριστούμε Θάνο που μας φροντίζεις. Βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον για τα θέματα περιβάλλοντος.

Βέβαια η ενημέρωση είναι το πρώτο βήμα. Αλλά μην ξεχνάμε να δένουμε απαραίτητα τη θεωρία με την πράξη.

Ξέρεις εμένα αυτό με ενοχλεί περισσότερο. Που τελευταία γεμίσαμε οικολόγους αλλά το λόγους σημαίνει μόνο έπεα πτερόεντα και όχι λόγο και λογική και ενέργεια και πράξη.

Και για να παίξω με γνωστές κουβέντες μεγάλων αντρών, εγώ η γυναίκα και η μικρά... αποφασίζω και διατάζω από τούδε και στο εξής να τον αλλάξω τον όρο μπας και αλλάξουμε και τακτική. Τέρμα οι Οικολόγοι και η Οικολογία.

Ζήτω η οικοΠΡΑΞΗ και οι οικοΠΡΑΞΙΕΣ!!!

Για το δεύτερο όρο δέχομαι και διάλογο... αλλά με στόχο να βρούμε κάτι σχετικό που να αποδίδει το νόημα. Όχι όμως επιστροφή στους λόγους... Γιατί θα πάρω τους λόγκους...


Φιλάκιααααα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thanos
Δόκιμος
Δόκιμος
Thanos


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Location : Τραχίνα Φθίας
Registration date : 01/11/2007

Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σήκωσες το γάντι ; . . .   Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Icon_minitimeΚυρ Δεκ 09, 2007 11:20 pm

ΕΛΙΝΑ έγραψε:
. . . Ζήτω η οικοΠΡΑΞΗ και οι οικοΠΡΑΞΙΕΣ!!!

Για το δεύτερο όρο δέχομαι και διάλογο... αλλά με στόχο να βρούμε κάτι σχετικό που να αποδίδει το νόημα. . .
Λοιπόν !!! το λοιπόν. . . για να μην πάρεις τους λόγγους και τα βουνά και σε ψάχνουμε. . . εάν αποδέχεσαι το διάλογο όπως λες , βρες το «στόχο» σου για να αποδώσουμε το «νόημα» με «πραξίες» . . .

Έχω έτοιμη και μια στρατηγική :
Κώδικας:
(Είναι για προβλήματα φυσικής - ας την προσαρμόσουμε στην οικολογία)
ΣΥΝΘΕΣΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΦΥΣΙΚΗΣ

Παράθεση :
Η Στρατηγική για τη λύση προβλημάτων Φυσικής, που παρουσιάζεται στη συνέχεια, έχει δημιουργηθεί με τη βοήθεια των χαρακτηριστικών γνωρισμάτων που έχουν οι Στρατηγικές που έχουν μέχρι σήμερα παρουσιασθεί, έχει εκείνα τα στοιχεία ώστε να:

-Είναι γνωστική, με την έννοια ότι βοηθάει τον μαθητή στο να υιοθετεί δράσεις για την επίλυση προβλημάτων
-Είναι μεταγνωστική, διότι έχει στοιχεία ελέγχου και διόρθωσης-ρύθμισης της διαδικασίας λύσης προβλημάτων ή γενικότερα της γνωστικής δραστηριότητας.
-Είναι βελτιωμένη σε σχέση με τις υπάρχουσες διότι περιέχει σε πολλά σημεία διαδικασίες ανάδρασης στο σύνολο των διαδικασιών της λύσης του προβλήματος.

Συνοπτικά τα βήματα της Στρατηγικής είναι:
  • Βήμα 1
    Γίνεται η καταγραφή της δεδομένης και ζητούμενης πληροφορίας του προβλήματος, καθώς και η αναπαράστασή του.
  • Βήμα 2
    Γίνεται η καταγραφή των θεματικών ενοτήτων στις οποίες αναφέρεται το πρόβλημα, καθώς και των εξισώσεων που προκύπτουν από τους νόμους, τις αρχές και από τις σχέσεις μεταξύ των φυσικών μεγεθών των θεματικών ενοτήτων.
  • Βήμα 3
    Υλοποιούνται οι απαιτούμενες διαδικασίες και ο προσδιορισμός των εξισώσεων που είναι αναγκαίες για τη λύση του προβλήματος.
  • Βήμα 4
    Πραγματοποιείται η λύση του συστήματος των εξισώσεων που δημιουργήθηκε στο προηγούμενο βήμα.
  • Βήμα 5

Αξιολογείται η λύση που έχει βρεθεί.

ΠΗΓΗ: Σταύρος Τσεχερίδης, Φυσικός, Υποψήφιος Διδάκτορας Α.Π.Θ.
Παναγιώτης Κουμαράς, Καθηγητής Π.Τ.Δ.Ε. του Α.Π.Θ.
Και έχω κάνει ήδη το πρώτο βήμα της σχεδίασης . . . συνέχισε λοιπόν Ο κύβος ερίφθει. . .

Σήκωσες το γάντι ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://nasosgr.forumup.gr/
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ;   Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Icon_minitimeΔευ Δεκ 10, 2007 10:07 am

Εγώ δε σηκώνω γάντια... έχω ως γνωστόν ειδίκευση κατευθείαν στα μπαϊράκια. Είναι και πιο ελληνοπρεπές Θανούλη.

Προς το παρόν και σύμφωνα με άλλη γνωστή μου συνήθεια, σήκωσα ένα βιβλίο. Κυριολεκτικά ομιλώ. Το βρήκα μπροστά μου και το πήρα. Το αναφέρω όχι ως δείγμα του θράσους μου να βουτάω βιβλία από τα σπίτια των φίλων, αλλά ως απάντηση του στρατηγικού μοντέλου που προτείνεις. Νομίζω ότι πριν καν σκεφθούμε οποιοδήποτε στρατήγημα, χρειαζόμαστε στρατηγούς. Και το βιβλίο αυτό συμβάλλει ακριβώς σε τούτη την κατεύθυνση. Δε θα πω πολλά, δεν έχω και το χρόνο αυτή τη στιγμή. Το παρουσιάζω αμέσως και το προτείνω ανεπιφύλακτα για άμεση μελέτη:


"ΗΘΙΚΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ"
της Νικολίτσας Δ. Γεωργοπούλου

Εκδόσεις Θυμέλη
Αθήνα 1995




Μεταφέρω ένα μικρό - ελάχιστο - απόσπασμα από κει:

"Η περιβαλλοντική προβληματική πρέπει να αποβλέπει σε πρακτικούς στόχους. Αυτό σημαίνει ότι για τη δημιουργία μιας κοινωνικής οικολογικής συνείδησης πρέπει να κατανοηθούν ορισμένα αναγκαία πλαίσια: Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι τα προβλήματα του περιβάλλοντος δεν υπάρχουν από μόνα τους, αλλά δημιουργούνται από τον άνθρωπο και μάλιστα όχι από τον άνθρωπο ως αφηρημένη έννοια αλλά από κάθε έναν προσωπικά σε καθημερινό πρακτικό επίπεδο. ...

Πρέπει να διευκρινισθεί τι ο ένας άνθρωπος και τι οι πολλοί μαζί μπορούν να συνεισφέρουν στην καταστολή της οικολογικής κρίσης. Αποστολή της περιβαλλοντικής πολιτικής είναι, χωρίς να υποτιμά το κριτήριο της ευδαιμονίας του ανθρώπου, την επιδίωξη για ποιότητα των φυσικών και ψυχικών λειτουργιών της ζωής, να εκπαιδεύει τους πολίτες και κυρίως τους νέους, στη συνειδητοποίηση της πραγματικότητας, ότι το μέτρο της περιβαλλοντικής δικαιοσύνης είναι ο άνθρωπος. Δίπλα στην ανθρωποκεντρική αξιολόγηση της σύνολης φύσης πρέπει να προστεθεί και η οικοκεντρική, η αποδοχή δηλαδή ότι η αναγνώριση της ηθικής προόδου της ανθρωπότητας συνδέεται με την αναγνώριση δικαιωμάτων της φύσης. Η θέση αυτή στα πλαίσια της φυσικής ιστορίας υπενθυμίζει το ότι η ποικιλία του οργανικού και ανόργανου κόσμου δεν δημιουργήθηκε για ανθρώπινους σκοπούς, αφού ο άνθρωπος στη μακρινή πορεία της εξέλιξης εμφανίσθηκε σ' έναν ήδη προϋπάρχοντα ζωντανό κόσμο με δική του κοσμική προοπτική και νόμους."

Λυπάμαι που δεν έχω το χρόνο τώρα να αναπτύξω τις σκέψεις μου πάνω και στο απόσπασμα και σε όσα άλλα έχω διαβάσει στο εξαιρετικό αυτό βιβλίο. Περιορίζομαι μόνο να υπογραμμίσω ότι δίνει ένα καθαρό βλέμμα πάνω στις αιτίες της οικολογικής κρίσης και ταυτόχρονα παρέχει τη μοναδική μας διέξοδο: Την ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης!

Ναι, είναι πρακτικό το ζήτημα. Αλλά αν δεν προϋπάρξει ο Λόγος, η συνείδηση, για ποια πράξη μπορούμε να ανοίξουμε πανιά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
Thanos
Δόκιμος
Δόκιμος
Thanos


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Location : Τραχίνα Φθίας
Registration date : 01/11/2007

Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χμ. . . ακόμη περιμένω !!!   Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ; Icon_minitimeΤρι Δεκ 11, 2007 2:37 am

Χμ. . . ακόμη περιμένω !!!

Τιμωρία ; . . . εργασία για το σπίτι ! ! !

Παρακαλώ διάβασε - και βγάλε τα SOS . . .

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://nasosgr.forumup.gr/
 
Μια φυσιολογική μέρα πάνω από την Μάγχη ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΟΙΚΟ-ΛΟΓΙΚΑ-
Μετάβαση σε: